Sausio 21d. Antradienis

Afrikoje lietuvis galėjo ir žūti, ir susituokti su keturiolikmete

Sausio 17d.

Per 47 dienas patyręs daugybę nuotykių biomedicinos diagnostikos bakalauras, 25-erių kaunietis Donatas Puzaras pėsčiomis, automobiliais, autobusais, traukiniais Vakarų Afrikoje nukeliavo 14419 km.

Pabėgo nuo ginkluotų senegaliečių

...Akyse temo, lūpos išdžiūvo, beprotiškai skaudėjo skrandį, vaizdai liejosi. Po keliolikos minučių Donatas atsigavo nedideliame kambarėlyje. Smalsiai žvelgė apspitę berniukai, o leisgyvį lietuvį iki vaikų namų palydėjęs juodaodis šyptelėjo.

"Dėl prastos higienos, blogo maisto porą kartų smarkiai susirgau, – lietuvis apsinuodijo žuvimis Malyje ir Senegale. – Daugelyje mažų miestelių – skurdas, sunku nusipirkti maisto, o importuojama produkcija itin brangi. – Esu lieknas, tačiau mažai valgydamas ir dėl ligų kelionėje numečiau 10 kilogramų."

Dar neatsigavęs nuo išsekimo, perbalusiu veidu D.Puzaras sėdėjo prie vienintelės apšviestos vietos – Senegalo miestelio banko, kai prie jo priėjo du vietiniai ir paliepė nešdintis, po to parodė į kuprinę. Nepadėjo aiškinimai, kad jis itin prastai jaučiasi, tačiau išvydęs šautuvą kaunietis sutelkė jėgas ir pabėgo.

"Nesaugu, – pripažino nuo Maroko per Mauritaniją, Senegalą, Malį, Burkina Fasą, Togą ir Ganą, iki pat Gvinėjos įlankos ir atgal keliavęs D.Puzaras. – Ir nors sutikau daug draugiškų, tačiau nekart mačiau ir piktų, pavojingų, apvogti mėginusių žmonių."

Vienas pasiklydo dykumoje

"Per daugybę metų matau antrą pakvaišėlį, – išsprogdinęs akis šyptelėjo Mauritanijoje su draugu gyvenantis prancūzas savanoris. – Pirmasis – per dykumą dviračiu važiavęs švedas, o dabar tu – pėsčiomis."

Nuo Maroko Agadyro miesto iki Mauritanijos pasienio lengvuoju automobiliu, pasikeisdamas su mauru, D.Puzaras be pertraukos skubėjo iki 18 valandos nuvažiuoti 1500 kilometrų. Po to kontrolės postas uždaromas.

Iš ten pėsčiomis, pasinaudodamas detaliu žemėlapiu, nusprendė per vakarinę Sacharos dalį keliauti pėsčiomis, tikėdamasis pakeliui sustabdyti kitą automobilį.

"Tačiau iš vieno keliuko išsišakodavo du, po to – dar du... – dykumoje pasiklydęs kaunietis orientavosi pagal kalną, tačiau eiti buvo vis sunkiau. Karštas oras, pasibaigė 3 litrai vandens, o paskutiniai jo lašai jau buvo įkaitę nuo saulės. Netrukus turėjo temti, tačiau išsekęs ir vos kojas vilkdamas Donatas nematė nė vieno automobilio, tik kupranugarius. – Po beveik 10 valandų kelionės mane išgelbėjo visureigiu važiavę prancūzai."

3 km ilgio traukinys

Daug paliktų, susprogdintų automobilių. 3 km dykumos pasienio ruožas tarp Maroko ir Mauritanijos – Niekieno žemė. Nuklysi kelis metrus – gali sprogti ant minos. Neseniai ten žuvo keli turistai.

"Žiūri į akis ir bando iš kuprinės kažką pavogti, – itin skurdžioje Mauritanijoje žmonės įžūliai prašo pinigų, daug vagių. Pavojingi net vaikai. – Prašo pinigų, dovanų. Neduosi – apmėtys akmenimis. Ir jokiu būdu negalima demonstruoti baimės."

Įspūdį padarė ir 10 valandų kelionė ilgiausiu pasaulyje traukiniu. 250 vagonų traukinys, iš kurių vienas – keleivinis, važiuoja iš geležies iškasenomis garsėjančio Zouerato iki Nuadibo uosto ir atgal.

"Iš pradžių, kaip ir dauguma vietinių, norėjau įsitaisyti prekiniame vagone, – netrukus lietuvis suprato, kad tokiai avantiūrai gali ryžtis tik vietiniai. Netgi keleiviniame vagone, kur teko stovėti tarp susigrūdusių žmonių, geležies, plieno ir smėlio dulkės graužė akis, skverbėsi į burną, kvėpavimo takus. – Padėjo vietinis – atplėšė skiautę skaros."

Traukinys sustodavo kiekviename kaimelyje, viduje pardavinėjo arbatą iš to paties niekada neplaunamo puodelio, keleiviai pro traukinio langą iš moterų pirko vaisius.

Į Mauritaniją – su mandagumo viza

Labai pavojinga. URM vykti į Mauritaniją nerekomenduoja. Šiaurinėje ir pietinėje šios šalies dalyje ypač siautėja "Al-Qaeda" grupuotės sparno nariai. Prieš mėnesį buvo dingę trys ispanai, o Kobenini kaime, kur lietuvis valgė ir gynėsi nuo akmenimis jį apmėčiusių vaikų, dingo italų pora, o juos vežęs vairuotojas iš Dramblio Kaulo Kranto buvo suvarpytas kulkomis.

"Turistus nužudo, apvagia arba prašo išpirkos, – dėl teroristų išpuolių grįžtant atgal pro Mauritaniją lietuviui jau nenorėjo duoti vienkartinės vizos. – Tačiau tuo metu buvau antrą kartą apsinuodijęs, netgi ambasadoje mane supykino, todėl iš gailesčio už 50 eurų man pardavė 5 dienas galiojančią mandagumo vizą ir leido vėl keliauti per šalį."

Jaunas vyras taupė pinigus: importuojamas maistas kainuodavo du ar net tris kartus brangiau nei Lietuvoje. Vietinis maistas – kuklus. Zrig, ožkos pienas, lietuviui kėlė šleikštulį. Dažniausiai jis maitinosi kiaušiniais, batonais, nors valgydamas juos burnoje jautė smėlio trupinius, daržovėmis, rečiau aviena.

Badas bado akis

"Keliavau pro nedidelius, turistų nelankomus miestelius, o daugelio jų žmonės gyvena itin sunkiai, badauja", – tradicinė pagrindinė parduotuvėlė, prisiminė D.Puzaras, prilygo rūsiui, kuriame parduodami žiebtuvėliai, skalbimo milteliai, batonas ir seni sausainiai.

"Higienos nesilaikoma", – dūsavo Donatas, kuris netrukus nusipirko metalinį puodelį, šaukštą ir plastmasinę lėkštę. Ir gailėjosi, kad skrandžiui dezinfekuoti nesivežė alkoholio.

Penkiaviečiu automobiliu važiuodavo 8, o kartais net 10 žmonių. Donatas juokiasi: "Keleivis sėdi ir ant greičių pavarų dėžės perjungimo rankenos, o aš, išlindęs pro langą, kairėje vairuotojo pusėje."

Tačiau prie žvakių šviesos gyvenantys, badaujantys žmonės būdavo ir draugiški. Kartą nevalgęs, nes nerado nusipirkti, išgėręs vaistų nuo maliarijos, kaunietis pasijuto prastai: "Vietinis motoroleriu mane nuvežė pirkti batono, tačiau sausas maistas jau netiko, todėl arbatai ieškojome vandens. Po to – dar kelis kilometrus važiavome pas kitą žmogų pirkti dujų. Neretai afrikiečiai dalijosi paskutiniu kąsniu."

Kruvinus palieka gatvėje

"Košmaras", – prisiminęs vaistus nuo maliarijos, liūdnai šyptelėjo Belgijoje, ligoninėje, panašias ligas studijavęs vyras.

"Netikėjau, kad sapnai gali būti tokie ryškūs, – neslėpė Donatas. – Tarsi būčiau apsirijęs narkotikų. Pirmą kartą išgėręs vaistų nepamenu nieko. Tik po 20 minučių suvokiau, kad esu viešbutyje, atsirėmęs į sieną. Kitą kartą su šveicaru gėrėme kavos stengdamiesi neužmigti ir iškęsti šių stiprių vaistų poveikį."

Malyje, kuriame žmonės draugiškesni, košmarą kėlė ir net 18 valandų trukusi 600 km kelionė traukiniu. "Stovėjau visą kelią, – pasakojo nuotykių ieškotojas, – aplink žmonių minia, tvanku. Atgaiva – pro langą matomi egzotiški vaizdai ir perkamos apelsinų sultys."

Būtent Malyje kaunietis apsinuodijo antrą kartą. Tačiau į ant šaligatvio sėdinčio baltojo pagalbos prašymą vietiniai nereagavo. "Padėjo iki viešbučio palydėjęs turistas. Prietemoje tose šalyse įvyksta daugybė avarijų. Smalsuoliai apsupa nukentėjusįjį, tačiau niekuo negalėdami padėti, neretai palieka jį kruviną."

Tvarkytis dokumentus ir tuoktis

"Kur tavo mašina?" – ginkluoti kareiviai Senegalo Nikolo-Kobo nacionaliniame parke negalėjo patikėti, kad D.Puzaras vienas keliavo džiunglėmis.

Ir artėjant nakčiai iškart uždraudė tęsti kelionę, įsodino į mašiną ir išlydėjo už parko ribų su kitu kareiviu: "Ten buvo labai gražu. Tačiau sutemus itin pavojinga ir bet kurią akimirką buvo galima pamatyti plėšrių žvėrių."

Beždžionės, šuniena ir velniai žino kokia mėsa – įprastas patiekalas Toge ir Burkina Fase.

Vaikai išpampusiais pilvais ir su namuose negrabiai nupjautomis virkštelėmis, vienintelis vandens šaltinis – šulinys Mango miestelyje, gatvėje sijojami ryžiai, nešvarūs batonai, ant galvos malkas, pintines su vaisiais nešiojančios, dirbančios ir nuolat ant nugaros skarose susuktus vaikus nešiojančios moterys.

"Eime... – tiesiai šviesiai šviesiaplaukį lietuvį kalbino ne tik šešiolikmetės, bet ir keturiolikmetės, o gal ir jaunesnės juodaodės. Toge, Ganoje įprasti plakatai, perspėjantys apie ŽIV pavojų ir raginantys naudotis prezervatyvais. – O kelios įžūlios dailios merginos persekiojo ir ragino važiuoti į sostinę Lomę tvarkyti dokumentų ir tuoktis."

Visi reikalai – į vandenį

Mažuose miesteliuose itin sunku išsikeisti pinigų. Kartą D.Puzarą apgavo, nors jis ir dabar nesuvokia, kaip jo akyse tiksliai atskaičiuota pinigų suma delne "virto" dvigubai mažesne suma.

O viename banke, kur privaloma tiksliai nurodyti pilietybę, neradę nei Lietuvos, nei Lenkijos, darbuotojai užrašė tautybę – "suomis".

Žaluma, vandenys, nuostabūs vaisiai ir daugybė uodų. Ganoje lietuviui reikėjo gintis ne tik nuo moterų, bet ir nuo tūkstančių uodų: būtent šioje šalyje galima susirgti keturiomis, tarp jų ir mirtina, maliarijos formomis.

Ar avantiūristas išsimaudė išsvajotojoje Gvinėjos įlankoje? Donatas juokiasi ir purto galvą: "Ne!"

Priėjęs prie pakrantės jis akimirksniu persigalvojo: kas keliolika metrų vaikai, vyrai, moterys atliko gamtinius reikalus. Ir mažus, ir didelius. Taip, tiesiai į vandenį.

Telesfera - įrenginių remonto paslauga skubantiems

Telesfera - įrenginių remonto paslauga skubantiems

Spalio 31d.

Jei Jūsų telefonas, planšetė, kompiuteris, fotoaparatas, dronas ar kitas smulkios elektronikos prietaisas (elektroninė cigaretė, pultelis ir panašiai) sugedo Jums nepalankiausiu metu, o dar ir neturite galimybės jo pristatyti į taisyklą, Jums padės Telesfera komanda! Darbuotojai kaip įmanoma...


Lietuvoje – nauji dviračių takai miestuose ir miesteliuose, sodų bendrijų ir ežerų link

Lietuvoje – nauji dviračių takai miestuose ir miesteliuose, sodų bendrijų ir ežerų link

Rugpjūčio 8d.

Lietuvos miestuose ir miesteliuose – vis daugiau galimybių kasdieniam susisiekimui patogiai naudotis dviračiu. Nauji pėsčiųjų ir dviračių takai, tiesiami arba rekonstruojami panaudojant Europos Sąjungos fondų investicijas, jau įrengti 20-yje savivaldybių, dar 27 savivaldybių projektai...


Rekordinė vasara Kauno oro uoste – liepos mėnesį pasiektas didžiausias keleivių skaičius istorijoje

Rekordinė vasara Kauno oro uoste – liepos mėnesį pasiektas didžiausias keleivių skaičius istorijoje

Rugpjūčio 6d.

Kauno oro uostas aviacinę vasarą pažymi vis nauju keleivių srauto rekordu. Liepos mėnesį per Kauno oro vartus keliavo daugiau kaip 114 tūkst. keleivių. Tai 12 tūkst. daugiau nei gegužės mėnesį, kai pirmą kartą buvo pasiektas rekordinis – šešiaženklis keleivių skaičius.


Vilniuje – masinis naktinis važiavimas šviečiančiais riedučiais

Vilniuje – masinis naktinis važiavimas šviečiančiais riedučiais

Rugpjūčio 1d.

Paskutinį liepos mėnesio vakarą sostinėje įvyko masinis naktinis važiavimas šviečiančiais riedučiais, kuris suvienijo šią smagią ir darnią transporto priemonę mėgstančius vilniečius. Darnų judumą mieste skatinančios SĮ „Susisiekimo paslaugos“ organizuotame renginyje drauge su...


„Vilnius Mama Jazz” pradeda skelbti programą

„Vilnius Mama Jazz” pradeda skelbti programą

Rugpjūčio 1d.

Lapkričio 13-17 dienomis vyksiantis festivalis „Vilnius Mama Jazz“ skelbia pirmuosius šių metų programos akcentus: tai yra „The Comet Is Coming“ ir Odedo Tzuro kvartetas.


Vilniaus „G-spot“ reklaminė kampanija nominuota prestižiniuose turizmo apdovanojimuose

Vilniaus „G-spot“ reklaminė kampanija nominuota prestižiniuose turizmo apdovanojimuose

Rugpjūčio 1d.

Praėjusiais metais didelį susidomėjimą užsienyje sukėlusi Vilniaus turizmo rinkodaros kampanija „Vilnius – The G-spot of Europe“ (liet. „Vilnius – Europos G taškas“) toliau raško vaisius – prestižiniuose tarptautiniuose kelionių ir turizmo apdovanojimuose...


„Kinas po žvaigždėmis“ dovanoja lietuviško kino naktį visam pasauliui: kvies kartu žiūrėti „Riešutų duoną“

„Kinas po žvaigždėmis“ dovanoja lietuviško kino naktį visam pasauliui: kvies kartu žiūrėti „Riešutų duoną“

Rugpjūčio 1d.

Jau dešimtmetį kino po atviru dangumi seansus rengiantis „Kinas po žvaigždėmis“ kartu su Lietuvos kino centru šiais metais pristato ypatingą iniciatyvą – siekį lietuviška kino klasika suvienyti viso pasaulio lietuvius. Rugpjūčio 5 dieną užsienyje ir Lietuvoje įvyks...


Panevėžyje daugės turizmo ženklų

Panevėžyje daugės turizmo ženklų

Liepos 30d.

Panevėžio miesto savivaldybė pasirašė sutartį su Lietuvos verslo paramos agentūra, kuria skiriama daugiau kaip 96,5 tūkst. Eur ES investicijų turizmo informacinės infrastruktūros plėtros projektui. Jį parengė Panevėžio miesto ir rajono savivaldybės.


Laivyba vidaus vandenimis taps paprastesnė

Laivyba vidaus vandenimis taps paprastesnė

Liepos 29d.

Laivyba Lietuvos vidaus vandenimis taps paprastesnė – Susisiekimo ministerijos iniciatyva pakeistas Vidaus vandenų transporto kodeksas, kuris palengvina asmeninių ir pramoginių laivų registravimo bei techninės apžiūros sąlygas, taip pat užtikrina šių procesų skaidrumą.


Lietuvos oro uostų pusmetis: stabilus augimas ir vėl pagerinti rekordai

Lietuvos oro uostų pusmetis: stabilus augimas ir vėl pagerinti rekordai

Liepos 24d.

Lietuvos oro uostams pirmasis 2019 m. pusmetis ir vėl rekordinis. Visi aviaciniai rodikliai, lyginant su iki šiol sėkmingiausiu – 2018 m. tuo pačiu laikotarpiu – augo: aptarnauta daugiau skrydžių, didėjo keleivių ir krypčių skaičius.


Rekordiškai atnaujinamą sostinės viešojo transporto parką papildys dar 50 naujų autobusų

Rekordiškai atnaujinamą sostinės viešojo transporto parką papildys dar 50 naujų autobusų

Liepos 24d.

Šiandien Vilniaus miesto savivaldybės Taryba pritarė tolimesniam viešojo transporto atnaujinimo etapui ir patvirtino UAB „Vilniaus viešasis transportas“ prašymą lizingo būdu įsigyti 50 triašių suspaustomis gamtinėmis dujomis varomų MAN Lion‘s City autobusų. Planuojama, jog iki...


Sostinės viešajame transporte – naujovės dviratininkams ir paspirtukininkams

Sostinės viešajame transporte – naujovės dviratininkams ir paspirtukininkams

Liepos 24d.

Vilniuje vis daugėjant darniai keliaujančių miestiečių, nuo rugpjūčio mėn. pradžios viešajame transporte bus galima patogiai vežtis dviračius ir paspirtukus. Dviračiais keliaujantieji juos galės įsinešti į iš viso 50 triašių autobusų, kurie bus pažymėti specialiu dviračio lipduku ir kuriuose bus...


Vilniuje – daugiau vietų, kur galima nemokamai prisipilti vandens

Vilniuje – daugiau vietų, kur galima nemokamai prisipilti vandens

Liepos 15d.

Didžiausia šalyje vandentvarkos bendrovė „Vilniaus vandenys“ plečia vandens tiekimo viešosiose erdvėse paslaugą ir sostinės centre atidarė 5 stacionarias lauko gertuves.


Lietuvos oro uostai prieš 5 metus ir dabar: beveik dvigubai daugiau keleivių, skrydžių ir kelionių krypčių

Lietuvos oro uostai prieš 5 metus ir dabar: beveik dvigubai daugiau keleivių, skrydžių ir kelionių krypčių

Liepos 11d.

Šią liepą Lietuvos oro uostai skaičiuoja penkerius metus nuo Vilniaus, Kauno ir Palangos oro vartų sujungimo. Baigusi ydingos vidinės konkurencijos etapą ir tapusi oro uostų tinklu, siūlančiu patrauklias bendradarbiavimo sąlygas oro vežėjams, įmonė išaugino ir savo aviacinės veiklos rezultatus....


Oro balionų šventei koją kiša oro sąlygos

Oro balionų šventei koją kiša oro sąlygos

Liepos 5d.

Krituliai, neprognozuojamas vėjas ir žemi debesys – pagrindinės priežastys, keičiančios oro balionų šventės „Kaunas auga 2019“ programą. Ketvirtadienį vakare turėję pakilti pirmieji margaspalviai kupolai dangaus nepasiekė. Šįryt balionų kilimas taip pat buvo atšauktas. Ar šį...


Į Kauno paplūdimius grįžta bibliotekos po atviru dangumi

Į Kauno paplūdimius grįžta bibliotekos po atviru dangumi

Birželio 13d.

Vasariškiems karščiams nesitraukiant, paplūdimiai tampa patraukliausia miesto vieta. Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka kviečia Kauno Lampėdžių ir Panemunės paplūdimiuose poilsiaujančius žmones leisti laisvalaikį su knyga. Tai padaryti labai paprasta – knygas galima skolintis iš...


„Kautra“ traukiasi iš maršrutinių taksi verslo

„Kautra“ traukiasi iš maršrutinių taksi verslo

Birželio 5d.

Nuo liepos 1 dienos Kaune nebeliks maršrutinių taksi. Bendrovei „Kautra“ pranešus apie nuostolingos veiklos nutraukimą, miestas pasiruošė maršrutinių taksi pakeitimui mažais ir dideliais autobusais. Į juos persėdę kauniečiai keliauti po miestą galės kur kas pigiau.


Rusnės estakada: prasidės parengiamieji darbai, numatytas Nemuno deltos kraštovaizdžio saugojimas

Rusnės estakada: prasidės parengiamieji darbai, numatytas Nemuno deltos kraštovaizdžio saugojimas

Kovo 2d.

Kelyje Šilutė–Rusnė artimiausiu metu prasidės parengiamieji darbai užliejamo kelio ruožui rekonstruoti ir estakadai statyti. Pirmiausia numatytame rekonstruoti ruože turės būti iškirsti kelkraščiuose ir ant kelio pylimo augantys medžiai, kurie trukdytų atlikti darbus. Jau 2019 m., iki...

www.gradiali.com

www.gradiali.com

Viskas Jūsų sveikatai ir kokybiškam poilsui Palangoje ir Anykščiuose.
NAUJIENLAIŠKIO PRENUMERATA

Užsisakykite KELIONIUKLUBAS.LT savaitraštį!