Vasario 20d. Ketvirtadienis

Nauja lietuvių atostogų kryptis – Antarktida

Gegužės 7d.

"Lietuva – 15 800 km", – tai užrašas ant nurodų stulpo Antarktidoje, Vernadskio mokslinėje stotyje.

Pirmajai oficialiai lietuvių ekspedicijai į atšiauriausią ir sunkiausiai pasiekiamą Žemės vietą praėjus sėkmingai, jau renkamos naujos norinčiųjų plaukti grupės. Tačiau svarstoma, ar lankyti Antarktidą keliautojams ir turistams nereikėtų uždrausti.

Paliko nuorodą į Lietuvą

Nors pavieniai lietuviai šiame žemyne jau yra buvę, tačiau oficiali tokia ekspedicija – pirmoji. Keletas Pasaulio lietuvių kalnų slidinėjimo mėgėjų asociacijos (PLKSMA) šių metų kovą organizuotos ekspedicijos pagrindinių tikslų – pirmą kartą istorijoje šiame žemyne surengti kalnų slidinėjimo varžybas, paminėti Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimą bei pasiekti didžiausią vienu metu išsilaipinusių lietuvių skaičių Antarktidos žemyne.Per ekspediciją jūromis ir vandenynais ledlaužiu įveikta beveik 3000 km., A. Kepežėno nuotr.
"Sakyčiau, pirmoji lietuvių ekspedicija į Antarktidą pavyko ne tik gerai, bet labai gerai. Kadangi visi mūsų numatyti tikslai įvyko ta data, kuria mes planavome", – pokalbį pradėjo PLKSMA prezidentas Algimantas Kepežėnas.


Kelionė ledlaužiu nuo Argentinos, Ušuajos uosto, iki žemyno užtruko pora parų. Pačioje Antarktidoje lietuviai išbuvo aštuonias dienas.


Nusiskundumų iš keliaujančiųjų nesulaukė


"Iš dalyvių nė vienas nepasakė, kad kažkas buvo negerai. Keliavome kartu, su gera nuotaika, gražiai aprengti žaliomis strukėmis. Labai išsiskyrėme iš kitų ekspedicijos dalyvių, tarp kurių buvo vienetai iš dešimties šalių, mūsų grupė buvo pagrindinė", – pasakojo A. Kepežėnas.

Pašnekovas neslėpė, kad į kelionės pabaigą kai kurie ekspedicijos dalyviai visgi pajuto nuovargį, mat išlipus į krantą reikėdavo nemažai pasivaikščioti, palaipioti kalnais, o kartais ir su pingvinais "padraugauti". Vėliau – atgal į laivą pripučiamais laiveliais. "Tada pietūs, o laivas plaukia į kitą vietą, kur vėl išlipi. Praktiškai visa diena intensyvi, tik po vakarienės būna pažintiniai dalykai – paskaitos ir filmai apie Antarktidą", – kelionės įspūdžiais dalijosi kelionių entuziastas. 
Lietuvių ekspediciją Antarktidoje pasitiko pingvinai, A. Kepežėno nuotr.

Labai didelių nenumatytų kliūčių nebuvę – esą ruoštis kelionei buvo pradėta iš anksto ir viskas suderinta su firma, kuriai ir priklauso ledlaužis bei ekspedicijos programa. "Tiesiog reikėjo užsiimti vietas, užsimokėti už gyvenimą laive, o problemų dėl vietų nebuvo. Viskas praėjo sklandžiai", – užtikrino vienas kelionės organizatorių.


Jis teigė dar ir dabar sulaukiantis žmonių apgailestavimų ir tikinimų, kad būtų vykę kartu. "Bet viskas į tuos pinigėlius atsiremdavo. Kartais reikia to labai norėti, tada tų pinigų negaila", – neabejoja pašnekovas.

Organizuoja dar dvi ekspedicijas

"Mūsų 28 žmonių grupė buvo viena didžiausių, o gal net didžiausia iš Rytų Europos, kuri buvo Antarktidoje. Tai pastebėjo Vernadskio stoties darbuotojai ir laivo įgūla", – interneto portalui lrt.lt pasakojo dar vienas iš pirmosios ekspedicijos organizatorių Algirdas Valantiejus. Tačiau tai nebus paskutinis kartas, kai lietuviai išsilaipino šiame žemyne – A. Valantiejus prasitarė, kad jau numatytos dar dvi ekspedicijų datos – lapkritį ir kovą. 
Organizuojamos dar dvi ekspedicijos į atšiauriausią ir sunkiausiai pasiekiamą Žemės vietą, A. Kepežėno nuotr.


Pasak jo, dalis besiruošiančių į antrąją ekspediciją yra tie, kurie dėl asmeninių ar verslo reikalų negalėjo išvykti į pirmąją ekspediciją. Taip pat tie, kurie suprato praėjusios kelionės išskirtinumą. Šįkart grupės planuojamos po penkiolika žmonių. "Kalbėti apie tikslų žmonių skaičių sudėtinga. Grupė turėtų "susilipdyti" iki spalio", – skaičiavo antrosios ekspedicijos organizatorius.


Pašnekovas pridūrė, kad programa jau "atšlifuota" – reikia daug pasiruošimo ir žinių, kad tolimesnės kelionės būtų sėkmingos. Tačiau ši ekpedicija nuo pirmosios šiek tiek skirsis. Kaip teigė A. Valantiejus, Varnadckio stotyje teko matyti žvejybos laimikius, didžiules pagautas žuvis, todėl be pažintinių dalykų planuojama į programą įtraukti ir mėgėjišką žvejybą iš laivų. "Gal turėsime gerą laimikį ir sugausime rekordinę žuvį. Jeigu ruoniai ir pingvinai pasigauna, kodėl negalime pasigauti ir mes?" – juokais teiravosi pašnekovas. 
Per antrąją lietuvių ekspediciją į programą planuojama įtraukti mėgėjišką žvejybą iš laivų. A. Kepežėno nuotr.


"Panašioms kelionėms reikėtų planuoti išlaidas nuo 20 tūkst. Viskas priklauso nuo kajučių klasės, laivo ir pasirinkto kelionės laiko. Brangiausia į šį žemyną nuvykti kainuoja Antarktidos vasaros mėnesiais (Lietuvoje – sausį ir vasarį)", - kainas vardijo A. Valantiejus.


Ribojamas išsilaipinančiųjų srautas

Pasaulio "IAATO" (International Association of Antarctica Touus i laivar Operators) organizacija, kuri išduoda leidimus ir reguliuoja turistų bei ekspedicijų srautus į įdomiausias ir labiausiai lankomas vietas, pateikia duomenis, kiek ir kokiais laivais žmonių plaukė į Antarktidą.  

Be pirmosios lietuvių ekspedicijos šiame žemyne jau yra buvę apie 10–15 lietuvių. Per 2007–2008 m. Antarktidoje iš viso apsilankė apie 50 tūkst. turistų. Pirmoji lietuvių ekspedicija į sąrašus bus įtraukta į 2010-2011 m. statistiką.

A. Valantiejaus pasiteiravus, ar tokios lietuvių ekspedicijos į šį žemyną galėtų dažnėti, šis atsakė manantis, kad tai – išskirtinis produktas, kuris negali tapti masiniu. Tokios ekspedicijos esą gana brangus malonumas ir į jas vyksta pasiruošę ir turintys aiškius tikslus žmonės.

"Didelių srautų negali būti. Daugumai žmonių tai yra vienas iš gyvenimo ir pasaulio pažinimo tikslų, tačiau ir toliau bus ribojamas žmonių srautas
Prie Antarktidos krantų gali priplaukti ir išsilaipinti ekspedicijos, kuriose yra ne daugiau kaip 100 žmonių, A. Kepežėno nuotr.
", – teigė pašnekovas. Anot jo, tokie ribojimai yra tam, kad nepradėtų plaukioti didieji kruiziniai laivai, kuriose – keli tūkstančiai keleivių, galintys pažeisti gamtos balansą.

Nepatiriami atšiaurių sąlygų iššūkiai?

"Reikia paminėti, kad siekiant nepernešti ligų, bakterijų, augalų sėklų ar sporų ir taip nepakeisti susidariusios gamtos pusiausvyros laive reikia dezinfekuoti apavą.  Prieš lipant į laivelius ir plaukiant į krantą reikia "perbristi" kelias vonias su dezinfekuojančiu skysčiu", – procedūrą pristatė A. Valantiejus. Esą paskutiniuosius dešimtmečius stebimi didžiuliai pokyčiai ir sprendžiamas klausimas, ar iš viso nereikėtų uždrausti Antarktidos lankymą keliautojams ir turistams. 

Tuo metu Kęstutis Navickas, "Baltijos aplinkos forumo" darnios plėtros ekspertas, mano, kad tokios ekspedicijos – savo smalsumo ar tuštumo patenkinimas.

"Kiek skaičiau pirmosios [lietuvių] ekspedicijos aprašymą, žmonės ten nevažiuoja minimaliomis sąlygomis, negyvena palapinėse. Jie važiuoja su pakankamu komfortu. Ten nėra išteklių ar infrastruktūros, tik mokslinė, taigi viskas yra transportuojama", – interneto portalui lrt.lt sakė pašnekovas.

"Kokiu tikslu? Visi pripažįsta, kad Antarktidos ekosistemos yra labai jautrios ir jos tokios susiformavę dėl to, kad yra atšiaurios sąlygos. Kiekviena mūsų intervencija su "pižoniškais" poreikių patenkinimais neprisideda prie ekosistemos palaikymo", – tęsė K. Navickas.

Jis teigė suprantantis ir pateisinantis tik tas ekspedicijas, kurios turi mokslinį ar tiriamąjį tikslą ir taip prisideda prie bendro ekosistemos supratimo, išsaugojimo galimybių.  

"Kai važiuojama, nes turima pinigų ir norima pasididžiuoti, kad jų turima, bet nesiekiama patirti tikrų šiaurės ar atšiaurių sąlygų metamų iššūkių – tą aš vadinu beprasmybe. Bet kokiu atveju kaina plačiąja prasme yra kažkieno kito sąskaita", – pokalbį baigė K. Navickas.

Vasario 16-ąją ir Kovo 11-ąją visi galės žvejoti nemokamai

Vasario 16-ąją ir Kovo 11-ąją visi galės žvejoti nemokamai

Vasario 14d.

Šiandien aplinkos ministro Kęstučio Mažeikos įsakymu nustatytos dar dvi dienos per metus, kai visi galės žvejoti nemokamai – vasario 16-ąją, Valstybės atkūrimo dieną, ir kovo 11-ąją, Nepriklausomybės atkūrimo dieną.


Panevėžys atsinaujina! „Ekrano“ marios tampa patrauklesnės

Panevėžys atsinaujina! „Ekrano“ marios tampa patrauklesnės

Vasario 11d.

Panevėžio miesto savivaldybė panevėžiečių poilsio ir rekreacijos reikmėms pritaiko „Ekrano“ marių pakrantes, atnaujina ir tvarko aplinką. Darbai atliekami dviem etapais. Planuojama, kad jie bus baigti šį rudenį.


Atostogų dilema: ką daryti su vaikais?

Atostogų dilema: ką daryti su vaikais?

Vasario 3d.

Tendencijos rodo, kad kiekvienais metais vis daugiau šeimų atostogauja užsienyje su atžalomis. Keliautojai pripažįsta, kad kelionės su vaikais retai būna spontaniškas sprendimas – šeimos tam ruošiasi ir atidžiai planuoja. Šeimos kelionių eksperto „Kidy Tour“ duomenimis,...


Savivaldybė sukūrė atvirą visiems trimatį sostinės žemėlapį

Savivaldybė sukūrė atvirą visiems trimatį sostinės žemėlapį

Sausio 29d.

Sostinės savivaldybė pasitelkė inovatyvius sprendimus miesto planavimui – sukūrė unikalų, realios situacijos trimatį žemėlapį, kuris leidžia ne tik pamatyti miestą virtualiai, bet ir vertinti vykstančią miesto plėtrą realios aplinkos fone. Žemėlapiu gali naudotis visi adresu 3d.vilnius.lt...


Lietuvos oro uostai apžvelgia 2019–uosius: rekordinis keleivių skaičius ir platus krypčių pasirinkimas

Lietuvos oro uostai apžvelgia 2019–uosius: rekordinis keleivių skaičius ir platus krypčių pasirinkimas

Sausio 29d.

Visuose trijuose Lietuvos oro uostuose praėjusiais metais daugėjo keleivių ir skrydžių skaičius, labiausiai augo Kauno ir Palangos oro uostai, o bendrai visame oro uostų tinkle buvo vykdomos net 92 unikalios kryptys. 2020 metus šalies oro uostai mato kaip tolesnio augimo laikotarpį ir prognozuoja...


Sostinė skirs 0,5 milijono eurų menui netikėtose erdvėse

Sostinė skirs 0,5 milijono eurų menui netikėtose erdvėse

Sausio 28d.

„Kuriu Vilnių“ – menas netikėtose erdvėse sugrįžta nauju konkursu. Miesto inicijuota programa jau trečius metus gaivina primirštas sostinės erdves, keliolika meno kūrinių jau papuošė įvairias miesto erdves, kitas idėjas dar planuojama įgyvendinti. O menininkai kviečiami...


Įspūdingi skaičiai: Vilniaus šviesų festivalis sulaukė 200 tūkst. lankytojų

Įspūdingi skaičiai: Vilniaus šviesų festivalis sulaukė 200 tūkst. lankytojų

Sausio 28d.

Praėjusį savaitgalį 697-ąjį Vilniaus gimtadienį šviesų festivalyje šventė per 200 tūkstančių vilniečių ir miesto svečių, mobiliąja festivalio programėle pasinaudojo per 27 tūkst. vartotojų. Skaičiuojama, kad pernai šviesų festivalyje apsilankė apie 130 tūkst. žmonių. Festivalio metu sostinės...


Sveikatingumo turizmas: ką rinktis lėtoms atostogoms?

Sveikatingumo turizmas: ką rinktis lėtoms atostogoms?

Sausio 25d.

Pastaraisiais metais sveikatingumo turizmas sparčiai išpopuliarėjo. Tam įtakos turi tai, jog vis daugiau žmonių praktikuoja sveiką gyvenseną – rūpinasi sveika mityba, siekia geros miego kokybės, stengiasi daugiau judėti, o tuo pačiu renkasi ir sveikesnes atostogas. Ekspertai rekomenduoja...


Vilnius siekia turėti miesto muziejų

Vilnius siekia turėti miesto muziejų

Sausio 22d.

Daugybė leidinių, ekskursijų ir kitokių iniciatyvų, skatinančių pažinti Vilnių, prisiminti praeitį ir aptarti dabartį, projektuoti ateitį – šalies sostinė pastarąjį dešimtmetį jaučia itin išaugusį ne tik užsienio svečių, bet ir gyventojų susidomėjimą miesto istorija. Vis dėlto specialistai...


Šiemet atraskite Raseinius. Patikėkit, tikrai verta!

Šiemet atraskite Raseinius. Patikėkit, tikrai verta!

Sausio 22d.

Šiemet VšĮ „Atrask Raseinius“ į tarptautinę turizmo parodą „Adventur 2020“ veža dvasinės sveikatos idėją ir gyvąją piligrimystę iš Šiluvos. Be šio svarbaus aspekto, parodoje dar pasakosime apie tai, kad Raseinių rajonas turistus 2020 metais sutiks keletu įspūdingų naujovių...


Vilnius tapo pirmuoju mietu regione, pasirašiusiu sutartį su tarptautine nuomos platforma "AIRBNB"

Vilnius tapo pirmuoju mietu regione, pasirašiusiu sutartį su tarptautine nuomos platforma "AIRBNB"

Sausio 15d.

Vasario 1-ąją įsigalios sutartis tarp Vilniaus miesto ir vienos didžiausių pasaulio trumpalaikio apgyvendinimo rezervavimo platforma „Airbnb“. Pagal ją įmonė pradės automatiškai rinkti Vilniaus miesto turisto rinkliavą iš visų keliautojų, užsisakančių nakvynes sostinėje per šią...


Vilniuje startuoja viešojo transporto programėlė regėjimo negalią turintiems keleiviams

Vilniuje startuoja viešojo transporto programėlė regėjimo negalią turintiems keleiviams

Sausio 15d.

Sostinėje startuoja neregiams ir silpnaregiams skirta nemokama viešojo transporto programėlė „Transporto balsas“, kuri autobusais ir troleibusais padės keliauti patogiau ir paprasčiau. Atsisiuntę ją keleiviai savo išmaniajame telefone nuo šiol galės girdėti, kokie viešojo transporto...


Vilniaus šviesų festivalis atskleis sostinės kiemų paslaptis

Vilniaus šviesų festivalis atskleis sostinės kiemų paslaptis

Sausio 13d.

Jau kitos savaitės pabaigoje sostinę nušvies Vilniaus šviesų festivalis – šaltuoju ir tamsiuoju sezonu miestui įkvėps gyvybės ir šilumos, išryškins miesto architektūrą, nušvies gražiausius Senamiesčio kiemus, atvilios minias vilniečių ir miesto svečių švęsti Vilnių.


Kauno oro uostas 2019 metus pažymėjo rekordu: pasiektas didžiausias keleivių skaičius

Kauno oro uostas 2019 metus pažymėjo rekordu: pasiektas didžiausias keleivių skaičius

Sausio 7d.

Kauno oro uostas apibendrino 2019 metus ir skelbia naują rekordą – iš viso praėjusiais metais aptarnauta net 1 160 682 keleivių (15 proc. daugiau nei 2018 metais). Fiksuojama, jog tai didžiausias per visą oro uosto istoriją pasiektas rodiklis, neskaičiuojant Vilniaus oro uosto kilimo-tūpimo...


Nauji metai – naujos ekskursijos ir atradimai Šiauliuose

Nauji metai – naujos ekskursijos ir atradimai Šiauliuose

Sausio 7d.

Turizmo atstovai juokauja, kad turizmas – niekada nemiega. To puikiausias įrodymas – kuriamos vis naujos ekskursijos. Ne išimtis ir Šiaulių gidai, kurie savo patirtį ir žinias nori pristatyti miestelėnams ir svečiams. Sausio mėnesį pristatomos net dvi naujos ekskursijos Šiauliuose.


Vilnius – užsienio kelionių organizatorių akiratyje

Vilnius – užsienio kelionių organizatorių akiratyje

Sausio 6d.

Vilnius stiprina bendradarbiavimo su užsienio kelionių organizatoriais pajėgumus. Per praėjusius metus sostinėje apsilankė keli šimtai užsienio kelionių agentų, besidominčių Lietuvos sostinės įtraukimu į užsieniečių kelionių paketus.


Išmanusis turizmas: kaip technologijos keičia keliautojų įpročius?

Išmanusis turizmas: kaip technologijos keičia keliautojų įpročius?

Sausio 3d.

Augantis turistų skaičius pasaulyje sukėlė problemų, kurioms spręsti buvo pasitelktos išmaniosios technologijos. Taip susiformavo vadinamas išmanusis turizmas, miestams padėjęs ne tik susitvarkyti su didžiuliu lankytojų antplūdžiu bei pasirūpinti jų saugumu, tačiau ir pakeitęs pačių keliautojų...


Kaunui – prestižinio „Financial Times“ turizmo reitingo pripažinimas

Kaunui – prestižinio „Financial Times“ turizmo reitingo pripažinimas

Gruodžio 11d.

Naujausiame „Financial Times“ leidžiamo žurnalo „fDi Magazine“ reitinge Patraukliausios ateities turizmo vietovės 2019/2020 Kaunas pripažintas vienu perspektyviausių miestų turizmui. Pelnyta devinta vieta kategorijoje „Tiesioginių užsienio investicijų...

NAUJIENLAIŠKIO PRENUMERATA

Užsisakykite KELIONIUKLUBAS.LT savaitraštį!