Sausio 19d. Sekmadienis

Apie muziejų lankymą, juose sukauptus turtus ir dar šį bei tą...

Birželio 10d.
Apie muziejų lankymą, juose sukauptus turtus ir dar šį bei tą...

Norėčiau savo komentarą pradėti nuo hipotetinio  klausimo: „O į kokį muziejų norėtum dabar nueiti tu?“ Atsakymų variantų čia galėtų būti daugybė, pavyzdžiui, Jūrų muziejus, Dinozaurų, Gintaro ir panašiai. Gali būti, kad vienas iš atsakymo variantų būtų ir toks – į muziejus seniai nevaikštau, ėjau tik mokykloje, kai vedėsi mokytojai...

Taigi į kokius muziejus mokytojai vedasi vaikus ir kokie įspūdžiai iš jų lieka, kiek prasmingas tas ėjimas? Štai mano sūnėnas yra aštuntos klasės mokinys, muziejų prasme lyg ir privilegijuotas, nes gyvena sostinėje. Paklausiau, ką jis per mokslo metus matė, kur ėjo, ką įsidėmėjo. Pasirodo, kad pasiūlymų būta daug, bet paprastai vaikai ne itin noriai leidžiasi į tokias kad ir mini išvykas, nes jos organizuojamos po pamokų arba savaitgaliais. Žymiai noriau einama tada, kai veiksmas vyksta per pamokas.

Ir čia jau norėčiau įsiterpti su savo nuomone. Mano supratimu, formalusis arba pamokinis ugdymas yra pernelyg sureikšmintas ir į jį kartais žiūrima kaip į kokį nepajudinamą dydį. Bet juk ir Berlyno siena atrodė nesugriaunama, o kas iš jos dabar liko?! Gal tiktų šiuo atveju pavyzdį imti iš prancūzų, kur trečiadienis – ekskursijų, išvykų, meno projektų diena, ir pamokos nevyksta apskritai. Beje, renginiai trečiadieniais mokyklose paprastai vyksta iki pietų.

Smagu, kad Lietuvos muziejininkai yra išjudėję iš mirties taško ir siūlo visai nemažai edukacinių programų, beje, jos orientuotos ne tik į moksleivius, tačiau vis dėlto jų dar yra per mažai. Juk iš tikro labiausiai domina ir jaudina tai, kas gyva, o norint „prakalbinti“ eksponatą reikia įdėti šiokių tokių pastangų. Tiesa, kai kurie eksponatai yra iškalbingi patys savaime arba prabyla tik tam tikroje vietoje, kai jie netenka tos vietos, tarsi savaime numiršta.

Štai, sakykim, daug kas žino apie Gintaro muziejų Palangoje (beje, tai bene labiausiai lankomas Lietuvos muziejus), bet gal daug mažiau kas yra girdėję apie Šliūpo arba Mončio muziejus. Man, pavyzdžiui, nedidelis Šliūpo muziejus visada rodėsi labai simpatiškas, neseniai jis gerokai atsinaujino, tad ta proga apsilankiau ten vėl. Ne tik pati nuėjau, bet dar nusivedžiau ir būrelį pirmokų gimnazistų, tikėdamasi, kad jie, pamatę tikrus to laikotarpio daiktus, pavyzdžiui, daktaro Šliūpo kabinetą ar poetės Eglės Malinauskaitės-Šliūpienės asmeninius daiktus, geriau suvoks praėjusį amžių, supras, kad minimi asmenys – ne kokios vario ir bronzos skulptūros, virtualūs personažai, bet tikrai gyvenę žmonės. Mano dideliam nusivylimui paaiškėjo, kad visa daktaro Šliūpo odontologinio kabineto įranga atsidūrė kažkokiuose mistiniuose centrinio muziejaus fonduose, kur neaišku, kas ir kada  tuos eksponatus mato. Nebent muziejaus pelės...

Piktokai kalbu apie šią praktiką todėl, kad su panašiais faktais susidūriau lankydamasi ir kituose, įvardinkim, ne sostinės muziejuose. Štai pavasariop keliavom su svečiu iš Vokietijos po Žemaitijos regioną, lankėme šio krašto žinomiausius muziejus Telšiuose, Plungėje, Plateliuose, ir mistinių fondų motyvas kalbant apie vietinių muziejų kartais gerokai „nuskriaustas“ kolekcijas taip pat nuskambėdavo.

O kas iš tikro erzino, kad apie muziejų darbo laiką, kaip ten nuvažiuoti, kas esamu momentu vyksta, informacijos lyg ir esama, bet ji arba netiksli, arba pasenusi, arba dar kokia nors iš Tvin Pykso serijos. Štai yra tokia nuostabi vieta Plungėje – Žemaičių dailės muziejus, įsikūręs Oginskių dvaro ansamblyje, kurį senokai norėjau aplankyti. Deja, nepavyko. Ir dar kam nors nepavyks, nes šiuo metu pagrindinis pastatas remontuojamas, bet internetiniame muziejaus puslapyje apie tai informacijos nerasta.

Grįžtant prie muziejų gyvasties temos, kaip minėjau, svarbu edukacinės programos, tam tikras veiksmas. Tą senokai jau yra pajutę šiuolaikiniai menininkai, pripažinkim, kalbant apie modernaus meno parodas, ko gero, daugiau pamatysime įvairių konceptualaus meno darbų, kur didelis dėmesys skiriamas vienokiam ar kitokiam judesiui, tokiu būdu tarsi suteikiant meno kūriniui gyvybės kibirkštį, negu įprastinių statiškų formų. Arba, kaip minėjau, kartais pristatant žymų žmogų, iškalbingi yra ne tik padaryti darbai, bet ir asmeniniai daiktai. Štai iš Palangoje įsikūrusio Mončio muziejaus kolekcijos man bene labiausiai patinka ta ekspozicijos dalis, kur yra keletas skulptoriaus daiktų. Vienas iš jų – nedidelė odinė piniginė. Galiu įsivaizduoti, kaip skulptoriaus ranka atidaro piniginę, išima monetą, paskui ta pati ranka liečia medį, apčiuopdama jame būsimas formas...

Dar kalbant apie muziejinę kultūrą šiek tiek norėčiau išplėsti šią sampratą. Juk eksponuoti galima ne tik praeities palikimą. Manau, kad reiktų plačiau eksponuoti visą kultūrą, ir ne tik praeities, bet pirmiausia dabarties. Čia turiu omeny  kultūrą plačiąja prasme. Štai prieš porą metų teko dalyvauti pamokoje apie šokoladą kavinėje Šiauliuose. Neatsimenu dabar to vyruko, vedusio užsiėmimą nei vardo, nei pavardės, bet šokoladinėje praleista valanda buvo tikrai smagi. Ir ne tik man.

Kita vertus, popkultūra irgi yra mūsų gyvenimo dalis, ir ją irgi galima pristatyti tinkamai ir patraukliai. Visai įdomu, manau, būtų lankytis lietuviškos popmuzikos muziejuje, kur būtų galima išgirsti populiariausias pastarojo, sakykim, dvidešimtmečio dainas, pamatyti pirmuosius video klipus ar sceninius atlikėjų kostiumus.

Apskritai manau, kad mums reikalinga tiek rimtoji, tiek populiarioji kultūra. Kiekvienos kultūros reiškiniai ar faktai turi savo laiką ir vietą. Kultūroje, kaip ir gamtoje, turi būti pusiausvyra. Jeigu ji sutrinka, pradedame jausti diskomfortą. Na, o lankydamiesi muziejuose atpažįstame save, savo gyvenimą, suvokiame, kas buvome, esame ir kuo galime tapti.

Šaltinis: lrt.lt
Telesfera - įrenginių remonto paslauga skubantiems

Telesfera - įrenginių remonto paslauga skubantiems

Spalio 31d.

Jei Jūsų telefonas, planšetė, kompiuteris, fotoaparatas, dronas ar kitas smulkios elektronikos prietaisas (elektroninė cigaretė, pultelis ir panašiai) sugedo Jums nepalankiausiu metu, o dar ir neturite galimybės jo pristatyti į taisyklą, Jums padės Telesfera komanda! Darbuotojai kaip įmanoma...


Lietuvoje – nauji dviračių takai miestuose ir miesteliuose, sodų bendrijų ir ežerų link

Lietuvoje – nauji dviračių takai miestuose ir miesteliuose, sodų bendrijų ir ežerų link

Rugpjūčio 8d.

Lietuvos miestuose ir miesteliuose – vis daugiau galimybių kasdieniam susisiekimui patogiai naudotis dviračiu. Nauji pėsčiųjų ir dviračių takai, tiesiami arba rekonstruojami panaudojant Europos Sąjungos fondų investicijas, jau įrengti 20-yje savivaldybių, dar 27 savivaldybių projektai...


Rekordinė vasara Kauno oro uoste – liepos mėnesį pasiektas didžiausias keleivių skaičius istorijoje

Rekordinė vasara Kauno oro uoste – liepos mėnesį pasiektas didžiausias keleivių skaičius istorijoje

Rugpjūčio 6d.

Kauno oro uostas aviacinę vasarą pažymi vis nauju keleivių srauto rekordu. Liepos mėnesį per Kauno oro vartus keliavo daugiau kaip 114 tūkst. keleivių. Tai 12 tūkst. daugiau nei gegužės mėnesį, kai pirmą kartą buvo pasiektas rekordinis – šešiaženklis keleivių skaičius.


Vilniuje – masinis naktinis važiavimas šviečiančiais riedučiais

Vilniuje – masinis naktinis važiavimas šviečiančiais riedučiais

Rugpjūčio 1d.

Paskutinį liepos mėnesio vakarą sostinėje įvyko masinis naktinis važiavimas šviečiančiais riedučiais, kuris suvienijo šią smagią ir darnią transporto priemonę mėgstančius vilniečius. Darnų judumą mieste skatinančios SĮ „Susisiekimo paslaugos“ organizuotame renginyje drauge su...


„Vilnius Mama Jazz” pradeda skelbti programą

„Vilnius Mama Jazz” pradeda skelbti programą

Rugpjūčio 1d.

Lapkričio 13-17 dienomis vyksiantis festivalis „Vilnius Mama Jazz“ skelbia pirmuosius šių metų programos akcentus: tai yra „The Comet Is Coming“ ir Odedo Tzuro kvartetas.


Vilniaus „G-spot“ reklaminė kampanija nominuota prestižiniuose turizmo apdovanojimuose

Vilniaus „G-spot“ reklaminė kampanija nominuota prestižiniuose turizmo apdovanojimuose

Rugpjūčio 1d.

Praėjusiais metais didelį susidomėjimą užsienyje sukėlusi Vilniaus turizmo rinkodaros kampanija „Vilnius – The G-spot of Europe“ (liet. „Vilnius – Europos G taškas“) toliau raško vaisius – prestižiniuose tarptautiniuose kelionių ir turizmo apdovanojimuose...


„Kinas po žvaigždėmis“ dovanoja lietuviško kino naktį visam pasauliui: kvies kartu žiūrėti „Riešutų duoną“

„Kinas po žvaigždėmis“ dovanoja lietuviško kino naktį visam pasauliui: kvies kartu žiūrėti „Riešutų duoną“

Rugpjūčio 1d.

Jau dešimtmetį kino po atviru dangumi seansus rengiantis „Kinas po žvaigždėmis“ kartu su Lietuvos kino centru šiais metais pristato ypatingą iniciatyvą – siekį lietuviška kino klasika suvienyti viso pasaulio lietuvius. Rugpjūčio 5 dieną užsienyje ir Lietuvoje įvyks...


Panevėžyje daugės turizmo ženklų

Panevėžyje daugės turizmo ženklų

Liepos 30d.

Panevėžio miesto savivaldybė pasirašė sutartį su Lietuvos verslo paramos agentūra, kuria skiriama daugiau kaip 96,5 tūkst. Eur ES investicijų turizmo informacinės infrastruktūros plėtros projektui. Jį parengė Panevėžio miesto ir rajono savivaldybės.


Laivyba vidaus vandenimis taps paprastesnė

Laivyba vidaus vandenimis taps paprastesnė

Liepos 29d.

Laivyba Lietuvos vidaus vandenimis taps paprastesnė – Susisiekimo ministerijos iniciatyva pakeistas Vidaus vandenų transporto kodeksas, kuris palengvina asmeninių ir pramoginių laivų registravimo bei techninės apžiūros sąlygas, taip pat užtikrina šių procesų skaidrumą.


Lietuvos oro uostų pusmetis: stabilus augimas ir vėl pagerinti rekordai

Lietuvos oro uostų pusmetis: stabilus augimas ir vėl pagerinti rekordai

Liepos 24d.

Lietuvos oro uostams pirmasis 2019 m. pusmetis ir vėl rekordinis. Visi aviaciniai rodikliai, lyginant su iki šiol sėkmingiausiu – 2018 m. tuo pačiu laikotarpiu – augo: aptarnauta daugiau skrydžių, didėjo keleivių ir krypčių skaičius.


Rekordiškai atnaujinamą sostinės viešojo transporto parką papildys dar 50 naujų autobusų

Rekordiškai atnaujinamą sostinės viešojo transporto parką papildys dar 50 naujų autobusų

Liepos 24d.

Šiandien Vilniaus miesto savivaldybės Taryba pritarė tolimesniam viešojo transporto atnaujinimo etapui ir patvirtino UAB „Vilniaus viešasis transportas“ prašymą lizingo būdu įsigyti 50 triašių suspaustomis gamtinėmis dujomis varomų MAN Lion‘s City autobusų. Planuojama, jog iki...


Sostinės viešajame transporte – naujovės dviratininkams ir paspirtukininkams

Sostinės viešajame transporte – naujovės dviratininkams ir paspirtukininkams

Liepos 24d.

Vilniuje vis daugėjant darniai keliaujančių miestiečių, nuo rugpjūčio mėn. pradžios viešajame transporte bus galima patogiai vežtis dviračius ir paspirtukus. Dviračiais keliaujantieji juos galės įsinešti į iš viso 50 triašių autobusų, kurie bus pažymėti specialiu dviračio lipduku ir kuriuose bus...


Vilniuje – daugiau vietų, kur galima nemokamai prisipilti vandens

Vilniuje – daugiau vietų, kur galima nemokamai prisipilti vandens

Liepos 15d.

Didžiausia šalyje vandentvarkos bendrovė „Vilniaus vandenys“ plečia vandens tiekimo viešosiose erdvėse paslaugą ir sostinės centre atidarė 5 stacionarias lauko gertuves.


Lietuvos oro uostai prieš 5 metus ir dabar: beveik dvigubai daugiau keleivių, skrydžių ir kelionių krypčių

Lietuvos oro uostai prieš 5 metus ir dabar: beveik dvigubai daugiau keleivių, skrydžių ir kelionių krypčių

Liepos 11d.

Šią liepą Lietuvos oro uostai skaičiuoja penkerius metus nuo Vilniaus, Kauno ir Palangos oro vartų sujungimo. Baigusi ydingos vidinės konkurencijos etapą ir tapusi oro uostų tinklu, siūlančiu patrauklias bendradarbiavimo sąlygas oro vežėjams, įmonė išaugino ir savo aviacinės veiklos rezultatus....


Oro balionų šventei koją kiša oro sąlygos

Oro balionų šventei koją kiša oro sąlygos

Liepos 5d.

Krituliai, neprognozuojamas vėjas ir žemi debesys – pagrindinės priežastys, keičiančios oro balionų šventės „Kaunas auga 2019“ programą. Ketvirtadienį vakare turėję pakilti pirmieji margaspalviai kupolai dangaus nepasiekė. Šįryt balionų kilimas taip pat buvo atšauktas. Ar šį...


Į Kauno paplūdimius grįžta bibliotekos po atviru dangumi

Į Kauno paplūdimius grįžta bibliotekos po atviru dangumi

Birželio 13d.

Vasariškiems karščiams nesitraukiant, paplūdimiai tampa patraukliausia miesto vieta. Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka kviečia Kauno Lampėdžių ir Panemunės paplūdimiuose poilsiaujančius žmones leisti laisvalaikį su knyga. Tai padaryti labai paprasta – knygas galima skolintis iš...


„Kautra“ traukiasi iš maršrutinių taksi verslo

„Kautra“ traukiasi iš maršrutinių taksi verslo

Birželio 5d.

Nuo liepos 1 dienos Kaune nebeliks maršrutinių taksi. Bendrovei „Kautra“ pranešus apie nuostolingos veiklos nutraukimą, miestas pasiruošė maršrutinių taksi pakeitimui mažais ir dideliais autobusais. Į juos persėdę kauniečiai keliauti po miestą galės kur kas pigiau.


Rusnės estakada: prasidės parengiamieji darbai, numatytas Nemuno deltos kraštovaizdžio saugojimas

Rusnės estakada: prasidės parengiamieji darbai, numatytas Nemuno deltos kraštovaizdžio saugojimas

Kovo 2d.

Kelyje Šilutė–Rusnė artimiausiu metu prasidės parengiamieji darbai užliejamo kelio ruožui rekonstruoti ir estakadai statyti. Pirmiausia numatytame rekonstruoti ruože turės būti iškirsti kelkraščiuose ir ant kelio pylimo augantys medžiai, kurie trukdytų atlikti darbus. Jau 2019 m., iki...

www.gradiali.com

www.gradiali.com

Viskas Jūsų sveikatai ir kokybiškam poilsui Palangoje ir Anykščiuose.
NAUJIENLAIŠKIO PRENUMERATA

Užsisakykite KELIONIUKLUBAS.LT savaitraštį!