Gruodžio 6d. Penktadienis

Ar „Air Lituanicai“ lemta virsti balta gulbe?

Liepos 8d.
Ar „Air Lituanicai“ lemta virsti balta gulbe?
vilnius-airport.lt foto

Prieš metus iš Vilniaus oro uosto pirmą kartą pakilo „Air Lituanica“ logotipu pažymėtas orlaivis. Bendrovė giriasi, kad per metus perskraidino daugiau kaip 100 tūkst. keleivių, įvykdyta apie 2 tūkst. skrydžių. Ar bendrovei pavyks išvengti ateities sunkumų ir 2015 m. uždirbti pelną?

Bendrovė UAB „Air Lituanica“ buvo įsteigta 2012 m. gegužės pabaigoje. Kaip sekasi išgyventi Vilniaus miesto mero Artūro Zuoko inicijuotai bendrovei, nežinia. Bendrovė Registrų centrui nėra pateikusi finansinių ataskaitų nei už 2012 m., nei už 2013 m. Tai padaryti bendrovė turėjo iki praėjusių ir šių metų gegužės pabaigos.

Pagal Administracinių teisės pažeidimų kodeksą bendrovės veiklos ataskaitų nepateikimas Juridinių asmenų registrui laiku ir nustatyta tvarka užtraukia bendrovei 1–10 tūkst. Lt baudą. Vis dėlto Registrų centras bendrovei „Air Lituanica“ dėl ataskaitų nepateikimo įspėjimo ar baudos dar nėra skyręs.

Civilinės aviacijos administracija, portalo DELFI užklausta apie bendrovės „Air Lituanica“ finansinę būklę, teigė, kad „oro vežėjas nuolat teikia informaciją Civilinės aviacijos administracijai apie savo finansinę padėtį“.

„Kaip ir buvo numatyta anksčiau pateiktame bendrovės verslo plane, pirmieji veiklos metai buvo nuostolingi. Oro susisiekimo rinkoje įprasta, kad reikia kelerių metų, kol vežėjas įsitvirtina rinkoje ir pradeda gauti pelną. Todėl galima tikėtis, kad keli pirmieji veiklos metai bendrovei bus nuostolingi“, – teigiama apie „Air Lituanica“ finansinę būklę atsiųstame komentare.

Jame primenama, kad oro vežėjas savo veiklą pradėjo bendradarbiaudamas su „Estonian Air“, tačiau lapkričio pabaigoje nutrūkus bendradarbiavimui, „Air Lituanica“ turėjo pakoreguoti savo verslo planą ir atšaukė skrydžius į Amsterdamą.

Įmonės „Air Lituanica“ atstovė spaudai Sandra Meškauskaitė, užklausta, kodėl bendrovė nepateikia Registrų centrui finansinių ataskaitų, teigė, kad, jos žiniomis, „viskas daroma kaip numatyta įstatymuose“. Kartu ji pridėjo, kad visai normalu, jog aviacijos versle pradėjusi dirbti įmonė pirmus kelerius metus yra nuostolinga.

„Mūsų plane yra numatyta per trečius metus jau dirbti rentabiliai ir tikrai šio tikslo siekiame“, – teigė ji.

Artimiausiais metais „Air Lituanica“ neplanuoja atsisakyti dabar vykdomų krypčių. Atvirkščiai, rudenį oro vežėjas keleivius skraidins į Amsterdamą, taip pat neužmirštama Maskvos kryptis. Tačiau konkrečių detalių apie ją dar nėra.

Šiuo metu „Air Lituanica“ vykdo 43 skrydžius iš Vilniaus oro uosto per savaitę. Kitais metais bendrovė tikisi pervežti daugiau kaip 150 tūkst. keleivių. Dar per ateinančius dvejus metus keleivių skaičių norima išauginti iki 500–600 tūkst. keleivių.

Turtas Vilniuje ir Palangoje už Profsąjungų rūmus

Bene daugiausiai galvos skausmo dėl „Air Lituanica“ finansavimo kyla Vilniaus miesto savivaldybei, kuri nuolat didina vienos iš „Air Lituanica“ savininkės savivaldybės įmonės „Start Vilnius“ įstatinį kapitalą. Šie įstatinio kapitalo didinimai nuolat sulaukia prokurorų, ginančių viešąjį interesą dėmesio.

Šių metų birželio 18 d. Apeliacinis teismas nusprendė, kad Vilniaus miesto savivaldybės sprendimas „Air Lituanica“ savininkės „Start Vilnius“ įstatinį kapitalą padidinti 2,25 mln. Lt buvo neteisėtas.

Teismo nutartyje rašoma, kad „Vilniaus miesto savivaldybės taryba, nesant tinkamai atlikto sprendimo investuoti ekonominio ir socialinio vertinimo, kurio rezultatai gali turėti lemiamos įtakos sprendimo priėmimui, negalėjo priimti sprendimo investuoti, todėl šis sprendimas yra neteisėtas ir naikintinas“.

BNS jau skelbė, kad šiemet balandį Apeliacinis teismas panaikino 2012 m. gegužės 15 d. sprendimą dėl bendrovės kapitalo didinimo 5,06 mln. Lt nekilnojamuoju turtu, kurio didžiąją dalį sudarė socialinis būstas bei 0,5 mln. Lt piniginis įnašas.

Taip pat pernai spalį Vilniaus apygardos teismas panaikino 2012 m. kovo 21 d. tarybos sprendimą dėl beveik 23 mln. Lt įstatinio kapitalo didinimo turtiniu įnašu. Čia „Start Vilnius“ buvo perduoti įvairūs pastatai, kiemo statiniai, inžinieriniai tinklai Vilniuje ir Palangoje.

Po šio sprendimo Vilniaus miesto savivaldybė kreipėsi į Apeliacinį teismą, tačiau šiuo metu savivaldybėje yra pateiktas taikos sutarties projektas dėl šio ginčo su viešąjį interesą ginančia prokuratūra.

Šia taikos sutartimi norima UAB „Start Vilnius“ iš UAB „VIPC Vilnius“ perduoti Profesinių sąjungų rūmus, o už juos bendrovė gautų savivaldybės perduotą turtą „Start Vilnius“.

Taikos sutarties projekte teigiama, kad „šios taikos sutarties pagrindu Vilniaus miesto savivaldybės nuosavybėn pereitų ženkliai didesnės vertės turtas“: buvę Profesinių sąjungų rūmai yra įvertinti 41,909 mln. Lt su 18,3 mln. Lt kreditoriniu įsipareigojimu, o į „Start Vilnius“ buvo perleista turto, kurio bendra vertė 19,84 mln. Lt.

Ruošia naują injekciją

Vilniaus miesto savivaldybė padėti „Start Vilnius“ žada ir dar viena injekcija.

Birželio pradžioje Vilniaus miesto savivaldybė paruošė naują projektą, kuriuo norima UAB „Start Vilnius“ įstatinį kapitalą didinti dar 3,618 mln. Lt.

Šįkart bendrovei norima perduoti dviejų medicininių atliekų priėmimo ir šalinimo cechą (657,5 kv. m ploto, 979 tūkst. Lt), medienos džiovyklą (416,77 kv. m ploto, 543 tūkst. Lt), sandėlį su gamybinėmis patalpomis (1747,17 kv. m ploto, 2,046 mln. Lt), butą (Žirmūnų g. 1A, 50 tūkst. Lt).

Primename, kad per pirmuosius metus nemalonumų bendrovei kilo ir su partneriais Estijoje.

Pernai lapkričio pabaigoje „Estonian Air“ paskelbė, kad vienašališkai nutraukia sutartis su Lietuvos oro vežėju. Tuomet „Estonian Air“ bendrovei įkando pareikšdami, kad „Air Lituanica“ „neįvykdė savo mokėjimo įsipareigojimų, numatytų sutartyse“. Pabrėžta, kad sutartį nutraukti estai nusprendė po pasikartojančių sutarties sąlygų pažeidimų. Praradęs vieną orlaivį Lietuvos oro vežėjas buvo priverstas nutraukti skrydžius į Amsterdamą.

Nepavyko per metus bendrovei išsisukti ir be vėluojančių skrydžių. Portalo DELFI skaitytojai išreiškė nerimą dėl pasikartojančių bendrovės skrydžių vėlavimų.

Geresnių rezultatų siūlo dar palaukti

Vilniaus Gedimino technikos universiteto Antano Gustaičio aviacijos instituto direktorius habil. dr. prof. Jonas Stankūnas siūlo per greitai „Air Lituanicos“ nenurašyti. Oro vežėjams reikalingos didelės investicijos ir laikas, kol veikla gali pradėti nešti pelną.

„Kai kalbame apie besikuriančią bendrovę, rinkos aplinka reikalauja daug didesnių resursų įsibėgėjimui nei jau egzistuojančiai bendrovei“, – kalbėjo ekspertas.

J. Stankūnas teigė per daug nėra susipažinęs su „Air Lituanica“ veikla, tačiau tikino, kad bendrovės likimas priklausys nuo pasirinkto verslo modelio.

„Priklauso nuo to, kaip organizuos veiklą. Aviacijoje yra pelninga veikla – užsakomieji reisai. Su jais lengviau įeinama į rinką ir užtikrinamas lėktuvo užkrovimas. Viskas išeina rentabiliau. Yra ir keleivių vežimas. Šiame sektoriuje visur yra sudėtingai pasiekiamas rentabilumas ir nesvarbu, ar traukiniais, ar autobusais, ar lėktuvais. Tai yra suvaržyta rinka – važiuoji tik pagal grafiką ir nežinai, ar keleivis bus, ar ne, o vežti vis vien turi“, – kalbėjo aviacijos instituto vadovas.

Ekspertas teigė nežinantis, kokį modelį pasirinks „Air Lituanica“, tačiau vardijo, kad tokiais atvejais gali būti renkamasi veiklos derinimas su užsakomaisiais skrydžiais ar pasirenkamas vienas maršrutas.

„Yra visokių modelių. Pavyzdžiui, bendrovė gali dirbti pagal tęstinės veiklos sutartį su kita didele bendrove, tai tuomet ir nedidelė bendrovė gali dirbti rentabiliai, nes ji atlieka tik dalį uždavinio, o likusią naštą paima partneris“, – teigė pašnekovas.

Pasak jo, šiuolaikiniame aviacijos pasaulyje mažiems oro vežėjams yra labai svarbu turėti partnerius.

„Manau, kad jeigu žmonės dirba, tai reikia jiems duoti įsibėgėti ir nereikalauti iš karto rezultato, o tegu jie sutvirtėja, įsikabina, o tada jau galima diskutuoti apie ateitį. O kol kas tikrai reikia turėti pakankamai finansų, kad tą veiklą pradėti“, – komentavo profesorius.

Ugnė Karaliūnaitė, DELFI.lt

Šaltinis: Delfi
Telesfera - įrenginių remonto paslauga skubantiems

Telesfera - įrenginių remonto paslauga skubantiems

Spalio 31d.

Jei Jūsų telefonas, planšetė, kompiuteris, fotoaparatas, dronas ar kitas smulkios elektronikos prietaisas (elektroninė cigaretė, pultelis ir panašiai) sugedo Jums nepalankiausiu metu, o dar ir neturite galimybės jo pristatyti į taisyklą, Jums padės Telesfera komanda! Darbuotojai kaip įmanoma...


Lietuvoje – nauji dviračių takai miestuose ir miesteliuose, sodų bendrijų ir ežerų link

Lietuvoje – nauji dviračių takai miestuose ir miesteliuose, sodų bendrijų ir ežerų link

Rugpjūčio 8d.

Lietuvos miestuose ir miesteliuose – vis daugiau galimybių kasdieniam susisiekimui patogiai naudotis dviračiu. Nauji pėsčiųjų ir dviračių takai, tiesiami arba rekonstruojami panaudojant Europos Sąjungos fondų investicijas, jau įrengti 20-yje savivaldybių, dar 27 savivaldybių projektai...


Rekordinė vasara Kauno oro uoste – liepos mėnesį pasiektas didžiausias keleivių skaičius istorijoje

Rekordinė vasara Kauno oro uoste – liepos mėnesį pasiektas didžiausias keleivių skaičius istorijoje

Rugpjūčio 6d.

Kauno oro uostas aviacinę vasarą pažymi vis nauju keleivių srauto rekordu. Liepos mėnesį per Kauno oro vartus keliavo daugiau kaip 114 tūkst. keleivių. Tai 12 tūkst. daugiau nei gegužės mėnesį, kai pirmą kartą buvo pasiektas rekordinis – šešiaženklis keleivių skaičius.


Vilniuje – masinis naktinis važiavimas šviečiančiais riedučiais

Vilniuje – masinis naktinis važiavimas šviečiančiais riedučiais

Rugpjūčio 1d.

Paskutinį liepos mėnesio vakarą sostinėje įvyko masinis naktinis važiavimas šviečiančiais riedučiais, kuris suvienijo šią smagią ir darnią transporto priemonę mėgstančius vilniečius. Darnų judumą mieste skatinančios SĮ „Susisiekimo paslaugos“ organizuotame renginyje drauge su...


„Vilnius Mama Jazz” pradeda skelbti programą

„Vilnius Mama Jazz” pradeda skelbti programą

Rugpjūčio 1d.

Lapkričio 13-17 dienomis vyksiantis festivalis „Vilnius Mama Jazz“ skelbia pirmuosius šių metų programos akcentus: tai yra „The Comet Is Coming“ ir Odedo Tzuro kvartetas.


Vilniaus „G-spot“ reklaminė kampanija nominuota prestižiniuose turizmo apdovanojimuose

Vilniaus „G-spot“ reklaminė kampanija nominuota prestižiniuose turizmo apdovanojimuose

Rugpjūčio 1d.

Praėjusiais metais didelį susidomėjimą užsienyje sukėlusi Vilniaus turizmo rinkodaros kampanija „Vilnius – The G-spot of Europe“ (liet. „Vilnius – Europos G taškas“) toliau raško vaisius – prestižiniuose tarptautiniuose kelionių ir turizmo apdovanojimuose...


„Kinas po žvaigždėmis“ dovanoja lietuviško kino naktį visam pasauliui: kvies kartu žiūrėti „Riešutų duoną“

„Kinas po žvaigždėmis“ dovanoja lietuviško kino naktį visam pasauliui: kvies kartu žiūrėti „Riešutų duoną“

Rugpjūčio 1d.

Jau dešimtmetį kino po atviru dangumi seansus rengiantis „Kinas po žvaigždėmis“ kartu su Lietuvos kino centru šiais metais pristato ypatingą iniciatyvą – siekį lietuviška kino klasika suvienyti viso pasaulio lietuvius. Rugpjūčio 5 dieną užsienyje ir Lietuvoje įvyks...


Panevėžyje daugės turizmo ženklų

Panevėžyje daugės turizmo ženklų

Liepos 30d.

Panevėžio miesto savivaldybė pasirašė sutartį su Lietuvos verslo paramos agentūra, kuria skiriama daugiau kaip 96,5 tūkst. Eur ES investicijų turizmo informacinės infrastruktūros plėtros projektui. Jį parengė Panevėžio miesto ir rajono savivaldybės.


Laivyba vidaus vandenimis taps paprastesnė

Laivyba vidaus vandenimis taps paprastesnė

Liepos 29d.

Laivyba Lietuvos vidaus vandenimis taps paprastesnė – Susisiekimo ministerijos iniciatyva pakeistas Vidaus vandenų transporto kodeksas, kuris palengvina asmeninių ir pramoginių laivų registravimo bei techninės apžiūros sąlygas, taip pat užtikrina šių procesų skaidrumą.


Lietuvos oro uostų pusmetis: stabilus augimas ir vėl pagerinti rekordai

Lietuvos oro uostų pusmetis: stabilus augimas ir vėl pagerinti rekordai

Liepos 24d.

Lietuvos oro uostams pirmasis 2019 m. pusmetis ir vėl rekordinis. Visi aviaciniai rodikliai, lyginant su iki šiol sėkmingiausiu – 2018 m. tuo pačiu laikotarpiu – augo: aptarnauta daugiau skrydžių, didėjo keleivių ir krypčių skaičius.


Rekordiškai atnaujinamą sostinės viešojo transporto parką papildys dar 50 naujų autobusų

Rekordiškai atnaujinamą sostinės viešojo transporto parką papildys dar 50 naujų autobusų

Liepos 24d.

Šiandien Vilniaus miesto savivaldybės Taryba pritarė tolimesniam viešojo transporto atnaujinimo etapui ir patvirtino UAB „Vilniaus viešasis transportas“ prašymą lizingo būdu įsigyti 50 triašių suspaustomis gamtinėmis dujomis varomų MAN Lion‘s City autobusų. Planuojama, jog iki...


Sostinės viešajame transporte – naujovės dviratininkams ir paspirtukininkams

Sostinės viešajame transporte – naujovės dviratininkams ir paspirtukininkams

Liepos 24d.

Vilniuje vis daugėjant darniai keliaujančių miestiečių, nuo rugpjūčio mėn. pradžios viešajame transporte bus galima patogiai vežtis dviračius ir paspirtukus. Dviračiais keliaujantieji juos galės įsinešti į iš viso 50 triašių autobusų, kurie bus pažymėti specialiu dviračio lipduku ir kuriuose bus...


Vilniuje – daugiau vietų, kur galima nemokamai prisipilti vandens

Vilniuje – daugiau vietų, kur galima nemokamai prisipilti vandens

Liepos 15d.

Didžiausia šalyje vandentvarkos bendrovė „Vilniaus vandenys“ plečia vandens tiekimo viešosiose erdvėse paslaugą ir sostinės centre atidarė 5 stacionarias lauko gertuves.


Lietuvos oro uostai prieš 5 metus ir dabar: beveik dvigubai daugiau keleivių, skrydžių ir kelionių krypčių

Lietuvos oro uostai prieš 5 metus ir dabar: beveik dvigubai daugiau keleivių, skrydžių ir kelionių krypčių

Liepos 11d.

Šią liepą Lietuvos oro uostai skaičiuoja penkerius metus nuo Vilniaus, Kauno ir Palangos oro vartų sujungimo. Baigusi ydingos vidinės konkurencijos etapą ir tapusi oro uostų tinklu, siūlančiu patrauklias bendradarbiavimo sąlygas oro vežėjams, įmonė išaugino ir savo aviacinės veiklos rezultatus....


Oro balionų šventei koją kiša oro sąlygos

Oro balionų šventei koją kiša oro sąlygos

Liepos 5d.

Krituliai, neprognozuojamas vėjas ir žemi debesys – pagrindinės priežastys, keičiančios oro balionų šventės „Kaunas auga 2019“ programą. Ketvirtadienį vakare turėję pakilti pirmieji margaspalviai kupolai dangaus nepasiekė. Šįryt balionų kilimas taip pat buvo atšauktas. Ar šį...


Į Kauno paplūdimius grįžta bibliotekos po atviru dangumi

Į Kauno paplūdimius grįžta bibliotekos po atviru dangumi

Birželio 13d.

Vasariškiems karščiams nesitraukiant, paplūdimiai tampa patraukliausia miesto vieta. Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka kviečia Kauno Lampėdžių ir Panemunės paplūdimiuose poilsiaujančius žmones leisti laisvalaikį su knyga. Tai padaryti labai paprasta – knygas galima skolintis iš...


„Kautra“ traukiasi iš maršrutinių taksi verslo

„Kautra“ traukiasi iš maršrutinių taksi verslo

Birželio 5d.

Nuo liepos 1 dienos Kaune nebeliks maršrutinių taksi. Bendrovei „Kautra“ pranešus apie nuostolingos veiklos nutraukimą, miestas pasiruošė maršrutinių taksi pakeitimui mažais ir dideliais autobusais. Į juos persėdę kauniečiai keliauti po miestą galės kur kas pigiau.


Rusnės estakada: prasidės parengiamieji darbai, numatytas Nemuno deltos kraštovaizdžio saugojimas

Rusnės estakada: prasidės parengiamieji darbai, numatytas Nemuno deltos kraštovaizdžio saugojimas

Kovo 2d.

Kelyje Šilutė–Rusnė artimiausiu metu prasidės parengiamieji darbai užliejamo kelio ruožui rekonstruoti ir estakadai statyti. Pirmiausia numatytame rekonstruoti ruože turės būti iškirsti kelkraščiuose ir ant kelio pylimo augantys medžiai, kurie trukdytų atlikti darbus. Jau 2019 m., iki...

www.gradiali.com

www.gradiali.com

Viskas Jūsų sveikatai ir kokybiškam poilsui Palangoje ir Anykščiuose.
NAUJIENLAIŠKIO PRENUMERATA

Užsisakykite KELIONIUKLUBAS.LT savaitraštį!