Birželio 20d. Ketvirtadienis

Hauxi – socialistinis kaimas, kuriame visi turtingi

Sausio 22d.
Hauxi – socialistinis kaimas, kuriame visi turtingi

Įsivaizduokite vietą, kur visi turi teisę į nemokamą būstą, nemokamą mašiną ir nemokamą sveikatos priežiūrą. Viename Kinijos kaime tai tapo realybe.

Galvijai, kuriuos tikėtumėtės pamatyti Kinijos kaimuose, greičiausiai trauktų vežimus ar artų laukus. Tai nebūtų gyvūnas, padarytas iš tonos aukso. Tačiau tokia karvė stovi 60-ajame 328 metrų aukščio dangoraižyje Huaxi, turtingiausiame Kinijos kaime.

Huaxi – „pavyzdinis socialistinis kaimas“, teigia vietos pareigūnai. Jį vietos Komunistų partijos sekretorius Wu Renbao įkūrė 1961 metais. Jo siekis buvo vargingą ūkininkų bendruomenę paversti nepaprastai turtinga, ją kuriant protingai pritaikant šiuolaikinio žemės ūkio verslo metodus, tuomet diversifikuoti į plieno gamyklas, logistikos bendroves ir tekstilės verslą.

Komuna į akcijų biržą įtraukta 1998 metais, o dabar ji tapo didele savarankiška korporacija. Jos dukterinės kompanijos, suburtos į šių dienų konglomeratą primenantį darinį, eksportuoja daugiau kaip į 40 pasaulio šalių. Į Huaxi Kinijos žmonės atvyksta mokytis, kaip praturtėti. Tais laikais, kai likęs pasaulis ir didžioji Kinijos dalis bando prisitaikyti prie lėtėjančios ekonomikos sąlygų, Huaxi yra kaip paralelinė visata.

„Ši karvė kainuoja 300 mln. juanių, tačiau dabar ji verta 500 mln. juanių“, – teigia gidė Tina Yao, aprodanti vieną dangoraižio aukštą po kito. Jam pastatyti prireikė 3 mlrd. juanių.

Kituose aukštuose puikuojasi kitų gyvūnų skulptūros iš gryno sidabro. Banketinėse salėse, galinčiose talpinti tūkstančius žmonių, virš galvų kabo brangakmeniais nusagstyti sietynai. Į jas patenki eidamas marmuro grindimis, pakeliui – akvariumai su rykliais ir rajomis.

Apačioje – vilos ir prabangūs automobiliai. Kiekvienam kaimo gyventojui tenka korporacijos pelno dalis, jam taip pat priklauso mašina, namas, nemokama sveikatos apsauga ir nemokamas kepimo aliejus.

Šiame kaime jautiesi kaip mažame Dubajuje. Jis nėra labai žavingas: Triumfo arkos ir Sidnėjaus operos rūmų kopijos – abejotino skonio, tačiau jis labai skiriasi gebėjimu puikiai atitikti žmonių poreikius. Wu Renbao siekia, kad Huaxi turėtų pademonstruoti Kinijos pasiekimus, dabar kasmet į kaimelio didybę paspoksoti atvyksta du milijonai lankytojų.

Tikrųjų steigėjų šeimų, vadinamų „akcininkais“, yra apie 1,6 tūkst., o vidutinės vieno namų ūkio pajamos per metus siekia 100 tūkst. svarų, kai įskaičiuojami visi priedai, pensijos ir algos. Kur pažvelgsi – visur balti BMW, o sienų tapyba vaizduoja ne socialinio realizmo stiliaus raumeningus darbuotojus, o laimingas šeimas, gyvenančias prabangiose vilose.

Būtent čia Huaxi išsiskiria iš daugelio kitų Kinijos kaimų. Kol likusi šalies dalis kenčia dėl besiplečiančios gerovės prarajos, skiriančios turtingus miestus rytinėje ir pietinėje pakrantėje bei kaimelius, Huaxi ėmėsi iniciatyvos, kurios varomoji jėga buvo Wu Renbao pragmatizmas, ir pasuko savu keliu. Jis elgėsi kaip miestas, net importuodamas migrantų darbo jėgą.

„Mes tik norėjome gero savo žmonėms“, – tai Wu Renbao posakis. Dabar jam jau 86-eri, jis išėjęs į pensiją. Partijos sekretoriaus pareigas perėmė jo sūnus, tačiau tėvas kasdieną vis dar moko apie socializmą. Jis vengia artimai save susieti tiek su kapitalizmu, tiek su komunizmu, nors jo pragmatizme jaučiami stiprūs Kinijos komunistų partijos elementai.

Niekas neabejoja Wu Renbao išmintimi, o žvelgiant į kaimo gerovę – kodėl turėtų? Jis suardė kolektyvinę žemės ūkio sistemą ir paskatino žmones auginti savo pasėlius.

Žemiau akcininkų hierarchijoje – kaimyninių kaimų, prisišliejusių prie Huaxi, gyventojai bei dešimtys tūkstančių migrantų darbuotojų, atliekančių didžiąją darbo dalį.

Darbas ir turtas – svarbiausios ideologijos. Niekas nesiilsi savaitgaliais, o gatvėse nebelieka žmonių, nes jie visi dirba. Sunkus darbas be abejonės davė naudos, o surinkti pinigai padėjo kaimui diversifikuotis į kitas pramonės sritis.

Viena šių sričių – turto turizmas. Kai kurie vietiniai gyventojai padeda sutikti du milijonus turistų, kurie kasmet atvyksta apžiūrėti kaimo.

Nauja priežastis atvykti – dangoraižis, kuris daro įspūdį, tačiau nors aplink nėra jokio kito aukštesnio pastato, jis atrodo kaip išdygęs ne savo vietoje.

Priežastis, kodėl jis toks aukštas, naudinga įžvalga apie čia gyvenančių žmonių mąstyseną. Kaip nesename interviu teigė Wu Renbao, taip siekiama parodyti, kad Huaxi žmonės gali varžytis su viskuo šalyje. „Pekino aukščiausias pastatas – 328 metrų Pasaulio prekybos centras. Huaxi nori išlaikyti tokį pat aukštį, kaip ir Centrinis Komunistų partijos komitetas“, – teigė jis.

Bendras kaimo užimamas plotas – kiek daugiau nei vienas kvadratinis kilometras. Čia yra bendrabučius primenančių darbininkų gyvenviečių, gamyklų, pagodas primenančių statinių vietos gyventojams. Dangoraižyje įsikūręs „Longxi“ viešbutis, kuriame – 2 tūkst. lovų. Čia dirba 3 tūkst. žmonių, norinčių sužinoti, kaip praturtėti.

Visame kaime megafonai transliuoja kaimo himną, kuris pasakoja apie tai, kaip komunistinis dangus švyti virš Huaxi, kaimo, kur vyksta kasdieniniai stebuklai. „Apie Huaxi girdėdavau daugybę metų. Labai norėjau jį pamatyti“, – teigė vienas į kaimą atvykęs turistas.

Du vyrai, dirbantys kaime, tačiau neesantys akcininkais, teigia, kad jiems patinka, kaip viskas Huaxi vyksta, tačiau jie prisipažino truputį pavydintys akcininkams, kurie kasmet gauna kaimo pelno dalį.

Žinoma, kalbose apie Huaxi yra daug pagyrų. Skirtumai tarp akcininkų ir migrantų gatvėse labai dideli. Tačiau niekas Kinijoje neabejoja šio kaimo, kaip visos šalies sėkmės modelio, svarba.

Šaltinis: lrt.lt
Rusnės estakada: prasidės parengiamieji darbai, numatytas Nemuno deltos kraštovaizdžio saugojimas

Rusnės estakada: prasidės parengiamieji darbai, numatytas Nemuno deltos kraštovaizdžio saugojimas

Kovo 2d.

Kelyje Šilutė–Rusnė artimiausiu metu prasidės parengiamieji darbai užliejamo kelio ruožui rekonstruoti ir estakadai statyti. Pirmiausia numatytame rekonstruoti ruože turės būti iškirsti kelkraščiuose ir ant kelio pylimo augantys medžiai, kurie trukdytų atlikti darbus. Jau 2019 m., iki...


Lietuvos oro uostams pradeda vadovauti Marius Gelžinis

Lietuvos oro uostams pradeda vadovauti Marius Gelžinis

Kovo 1d.

Tris šalies oro uostus vienijančiai bendrovei Lietuvos oro uostai nuo kovo 1 d. pradeda vadovauti Marius Gelžinis. Jis pakeitė pusketvirtų metų įmonės generalinio direktoriaus pareigas ėjusį ir nuo kovo 1 d. įmonės valdybos nariu tampantį Gediminą Almantą. M. Gelžinis yra sukaupęs ilgametę darbo...


ŠIMTMEČIO VARPAS KVIEČIA VISO PASAULIO LIETUVIUS IR DRAUGUS ASMENIŠKAI PASVEIKINTI LIETUVĄ!

ŠIMTMEČIO VARPAS KVIEČIA VISO PASAULIO LIETUVIUS IR DRAUGUS ASMENIŠKAI PASVEIKINTI LIETUVĄ!

Vasario 28d.

Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečio proga Vilniaus Katedros aikštėje iškilo įspūdinga interaktyvi instaliacija „Šimtmečio varpas“. Iki kovo 11 d. Vilnius kviečia viso pasaulio lietuvius ir Lietuvos draugus asmeniškai pasveikinti Lietuvą su atkurtos valstybės šimtmečiu ir įsiamžinti...


Lietuva ir Lenkija plečia bendradarbiavimą aviacijos srityje

Lietuva ir Lenkija plečia bendradarbiavimą aviacijos srityje

Vasario 27d.

Stiprindamos bendradarbiavimą aviacijos srityje, Lietuva ir Lenkija šiandien Varšuvoje vykstančiame Baltijos funkcinio oro erdvės bloko tarybos posėdyje numato patvirtinti veiksmų planą, kuriuo vadovaujantis bus įgyvendinama šio bloko plėtros strategija iki 2025 m. Lietuvos delegacijai vadovauja...


Turizmo nauda didėja, vertingiausi svečiai – iš Izraelio

Turizmo nauda didėja, vertingiausi svečiai – iš Izraelio

Vasario 23d.

Lietuvoje pernai apsilankė ir bent vieną naktį praleido 1,55 mln. turistų iš užsienio, t. y. 4,3 proc. daugiau nei 2016 m., rodo apgyvendinimo įstaigų statistika. Įskaitant ir vietinį turizmą bendras sektoriaus augimas pernai siekė 6,6 proc. ir šalyje apgyvendintų turistų skaičius sudarė 2,92 mln.


TURISTŲ SKAIČIUS VILNIUJE NENUSTOJA AUGTI

TURISTŲ SKAIČIUS VILNIUJE NENUSTOJA AUGTI

Vasario 23d.

Vilniuje 2017-aisiais metais apsilankė 1,07 milijono turistų: 3,7 proc. daugiau nei 2016-aisiais. Tai parodė šiandien Statistikos departamento paskelbti 2017 m. IV ketvirčio apgyvendinimo paslaugų statistikos duomenys. Praėjusiais metais Vilniuje daugiausiai viešėjo turistai iš Baltarusijos,...


Ieškoma būdų, kaip pagreitinti keliones taip Vilniaus ir Varšuvos

Ieškoma būdų, kaip pagreitinti keliones taip Vilniaus ir Varšuvos

Vasario 9d.

Vasario 9 d. Lietuvoje besilankantis Lenkijos geležinkelių bendrovės PKP S. A. prezidentas Krzysztof Mamiński su „Lietuvos geležinkelių“ vadovais aptarė abiem šalims rūpimus klausimus: greitesnes keliones traukiniu tarp Vilniaus ir Varšuvos, „Rail Baltica“ projektą,...


Elektriniu traukiniu nuo Lietuvos ir Baltarusijos sienos iki Klaipėdos – jau 2022 m.

Elektriniu traukiniu nuo Lietuvos ir Baltarusijos sienos iki Klaipėdos – jau 2022 m.

Vasario 6d.

Panaudodama Europos Sąjungos fondų investicijas, iki 2022 m. Lietuva planuoja elektrifikuoti visą Rytų–Vakarų kryptimi šalies teritoriją kertančią geležinkelio liniją nuo Lietuvos ir Baltarusijos sienos iki Klaipėdos. Susisiekimo ministro Roko Masiulio įsakymu papildytas ES lėšomis...


Kuriama kelionių garantijų sąskaita

Kuriama kelionių garantijų sąskaita

Sausio 10d.

Vyriausybė pritarė patobulintam Turizmo įstatymo projektui, kuriuo įtvirtintas papildomas kelionių organizatorių prievolių įvykdymo užtikrinimo mechanizmas – kelionių garantijų sąskaita.


Perspėjimas dėl skrydžių saugos Egipto oro erdvėje

Perspėjimas dėl skrydžių saugos Egipto oro erdvėje

Sausio 4d.

Susisiekimo ministerija ir Civilinės aviacijos administracija (CAA) dar kartą atkreipia dėmesį į galimas skrydžių rizikas Egipto oro erdvėje. Remiantis Europos aviacijos saugos agentūros (EASA) pateikta informacija, šiuo metu skrydžių saugai gali kilti grėsmė skrendant Egipto oro erdvėje žemiau...


Susisiekimo ministerija siekia savivaldžių automobilių plėtros Lietuvoje

Susisiekimo ministerija siekia savivaldžių automobilių plėtros Lietuvoje

Sausio 2d.

Susisiekimo ministro Roko Masiulio įsakymu patvirtintas lankstus savivaldžių automobilių naudojimo reglamentavimas, kuris bus taikomas jų gamintojams, savininkams, valdytojams ir vairuotojams, bandysiantiems savivaldžių automobilių technologijas ir dalyvausiantiems viešajame eisme. Taip tikimasi...


Magistralėse jau veikia 10 naujų elektromobilių įkrovimo prieigų

Magistralėse jau veikia 10 naujų elektromobilių įkrovimo prieigų

Gruodžio 27d.

Dešimt naujų elektromobilių įkrovimo prieigų, įrengtų kelių A1 Vilnius–Kaunas–Klaipėda ir A2 Vilnius–Panevėžys poilsio aikštelėse, jau veikia. Vairuotojai nemokamai gali jose įsikrauti elektromobilius bei iš tinklo įkraunamus hibridinius automobilius.


Klaipėdos viešajam susisiekimui – 17 naujų ekologiškų autobusų

Klaipėdos viešajam susisiekimui – 17 naujų ekologiškų autobusų

Gruodžio 20d.

Klaipėdos viešojo transporto parką atnaujins 17 ekologiškų autobusų, kuriuos įsigyti leis skiriamos Europos Sąjungos fondų investicijos. Susisiekimo ministro Roko Masiulio įsakymu uostamiesčio savivaldybei šiam tikslui skirta 4,26 mln. eurų ES sanglaudos fondo lėšų, dar 0,75 mln. eurų skirs pati...


Nuo sekmadienio į Minską važiuos modernūs elektriniai traukiniai

Nuo sekmadienio į Minską važiuos modernūs elektriniai traukiniai

Gruodžio 18d.

Šį sekmadienį, gruodžio 10 dieną, maršrutu Vilnius–Minskas pradeda kursuoti nauji elektriniai „Lietuvos geležinkelių“ traukiniai. Baltarusijos sostinę keleiviai pasieks erdvesnėmis, verslo kelionėms puikiai pritaikytomis transporto priemonėmis.


Miestai įpusėjo rengti darnaus judumo mieste planus

Miestai įpusėjo rengti darnaus judumo mieste planus

Gruodžio 13d.

Pusė savivaldybių jau turi parengtus ir patvirtintus darnaus judumo mieste planus (DJMP) ir netrukus pradės įgyvendinti plane numatytus sprendinius. Jonava, Druskininkai, Tauragė, Mažeikiai, Visaginas, Utena, Kėdainiai, Palanga, Birštonas – tai miestai, kurių DJMP šiuo metu jau yra parengti...


„Lietuvos geležinkeliai“ naujuoju maršrutu ruošiasi sujungti Kauną su Varšuva

„Lietuvos geležinkeliai“ naujuoju maršrutu ruošiasi sujungti Kauną su Varšuva

Spalio 31d.

Kelionė iš Kauno į Varšuvą traukiniu jau kitąmet turėtų tapti realybe. „Lietuvos geležinkeliai“ su Lenkijos geležinkelių bendrove PKP iki kitų metų pradžios planuoja pasiūlyti keleiviams maršrutą, kuris leis patogiai pasiekti kaimyninės šalies sostinę.


Paaiškėjo pirmieji tarptautinio vežėjų parinkimo konkurso Vilniuje nugalėtojai

Paaiškėjo pirmieji tarptautinio vežėjų parinkimo konkurso Vilniuje nugalėtojai

Kovo 7d.

Sostinės savivaldybės skelbtą atvirą tarptautinį vežėjų parinkimo konkursą vežti keleivius privežamųjų maršrutų grupėje nurodytais maršrutais laimėjo ūkio subjektų grupė, kurią sudaro dvi bendrovės – „Rigas mikroautobusų satiksme“ ir UAB „Transrevis“. Šie vežėjai,...


„Bitė“ kartu su savivaldybėmis ir Automobilių kelių direkcija kviečia vairuoti išmaniau

„Bitė“ kartu su savivaldybėmis ir Automobilių kelių direkcija kviečia vairuoti išmaniau

Kovo 7d.

Mobiliojo ryšio bendrovė „Bitė Lietuva“ kartu su didžiųjų miestų savivaldybėmis pristato išmanųjį sprendimą patogesnėms, saugesnėms ir greitesnėms vairuotojų kelionėms. Tai sutelktinių duomenų (angl. crowdsourcing) principu veikianti išmanioji navigacija „Waze“, realiu...

www.gradiali.com

www.gradiali.com

Viskas Jūsų sveikatai ir kokybiškam poilsui Palangoje ir Anykščiuose.
NAUJIENLAIŠKIO PRENUMERATA

Užsisakykite KELIONIUKLUBAS.LT savaitraštį!