Lapkričio 14d. Ketvirtadienis

Kaip užtikrinti savo saugumą keliaujant autostopu

Sausio 2d.
Kaip užtikrinti savo saugumą keliaujant autostopu

Prieš sėdant į socialiniame tinkle surasto nepažįstamojo automobilį, vertėtų juo bent truputį pasidomėti, paklausti su juo jau keliavusiųjų nuomonės, jei yra galimybė – prieš kelionę patiems šiek tiek pabendrauti su vairuotoju. Taip, anot Policijos departamento atstovo Ramūno Matonio, galima išvengti nesaugių situacijų. Savo ruožtu keliavimo būdą autostopu išbandžiusios jaunos moterys rekomenduoja vadovautis sveiku protu, intuicija ir niekada neprarasti budrumo.

Pasak Policijos departamento atstovo R. Matonio, yra du keliavimo autostopu būdai, kuriuos reikėtų atskirti. Pirmasis – stabdyti pakeleivingas mašinas gatvėse ir keliuose, pareigūno manymu, yra pats pavojingiausias.

Antras būdas, dabar ypač populiarus tarp jaunų žmonių, esąs saugesnis – kai geranoriškas vairuotojas, galintis padėti nukeliauti iš taško A į tašką B, surandamas per socialinius tinklus. „Šis būdas galbūt yra mažiau pavojingas, bet, kaip parodė ši tragedija [studentės nužudymas], taip pat gali pasibaigti labai skaudžiai“, – sako R. Matonis.

Paklaustas, ką vertėtų žinoti keliaujantiems autostopu, Policijos departamento atstovas pataria prieš kelionę su nepažįstamuoju visų pirma juo pasidomėti. Jei tik yra tokia galimybė, R. Matonio nuomone, vertėtų bent šiek tiek pabendrauti su vairuotoju ir patiems nuspręsti, ar šis atrodo patikimas.

„Kartais iš bendravimo labai akivaizdžiai pasimato, koks yra žmogus. Žinoma, labai dažnai būna tokių atvejų, kai žmogus sugeba tai nuslėpti. Jei įmanoma, reiktų pasižiūrėti to žmogaus socialinio tinklo profilį, susirinkti informaciją apie jį, galbūt pasiklausti kitų žmonių, kurie jau važiavę su tuo žmogumi, ar jis yra nepavojingas“, – rekomenduoja R. Matonis.

Prieš sėdant į nepažįstamojo automobilį, pasak Policijos departamento atstovo, būtina artimuosius informuoti apie automobilio markę, modelį, spalvą, valstybinį numerį ir nurodyti vietą, kur keliaujate. Jei ši informacija būtų iš anksto perduodama artimiems žmonėms, R. Matonio manymu, tai galbūt padėtų išvengti galimų nelaimių.

Pastebėjus keistą nepažįstamo vairuotojo elgesį, nereikėtų sėdėti rankų sudėjus. „Jei žmogus mato, kad vairuotojas pradeda elgtis keistai, važiuoja visiškai ne ta kryptimi, reiktų bandyti parašyti trumpąją žinutę ar paskambinti bendruoju pagalbos telefonu 112 (jei yra tokia galimybė) ir informuoti pareigūnus apie tai, kad šis vairuotojas yra pavojingas.

Jei žmogus neturi galimybės kalbėti, galima siųsti tuščią trumpąją žinutę, paskambinti ir nieko nesakyti, paprasčiausiai nuspausti bendrojo pagalbos telefono numerį, nes operatoriai turi galimybę matyti, kur yra žmogus, skambinantis iš mobiliojo telefono, ir jie automatiškai gali pasiųsti pajėgas, kad padėtų tam žmogui“, – patarimus dalija R. Matonis.

Kaip bendrauti su keistai besielgiančiu vairuotoju? Pasak Vilniaus universiteto (VU) Traumų psichologijos tyrimų grupės docento dr. Evaldo Kazlausko, psichologo rekomendacijos čia veikiausiai nepadės – susidūrę su grėsmę keliančia situacija, dažnai negalime kontroliuoti savo veiksmų.

„Psichologai žino, kad grėsmės situacijoje yra pora reakcijų, kaip žmonės elgiasi, ir mes nelabai galime to kontroliuoti: arba žmogus „sustingsta“, arba kaip tik bėga, šaukiasi pagalbos. Labai sunku teikti kažkokius pasiūlymus, rekomendacijas, nes daugeliu atveju tai yra visiškai automatiškos reakcijos. Grėsmės situacijoje įsijungia instinktyvi elgsena, ir mes siekiame kažkaip save apsaugoti“, – aiškina psichologas.

Autostopu dažnai keliaujanti Vilniaus autostopo klubo narė Lina Ratkevičiūtė sako, kad pastebėjus, jog vairuotojas yra nepatikimas, galima tiesiog nelipti į automobilį, o turint įtarimų kelionės metu, – išlipti iš jo kuo greičiau. „Tačiau taisyklių [kaip keliauti autostopu] ar punktų, ką daryti, aš neturiu“, – pripažįsta L. Ratkevičiūtė.

Kai stabdo pakeleivingas mašinas, moteris teigia besivadovaujanti sveiku protu ir intuicija: „Manau, kad pagrindinis dalykas yra nuojauta. Visi turime intuiciją ir maždaug galime, papuolę į tokią situaciją, įžvelgti detales, kurios kelia įtarimą, pamatyti, kad ne viskas vyksta sklandžiai.“ L. Ratkevičiūtė pasakoja, kad, keliaujant autostopu, jai yra tekę patirti keistų ar nepatogių situacijų, bet pavojingų – nė karto.

LRT žurnalistė Odeta Vasiliauskaitė, irgi ne kartą keliavusi autostopu ir pati pavėžėjusi pakeleivių, taip pat teigia, kad nebuvo atsidūrusi nesaugiose situacijose. Jos manymu, norint tokių išvengti, renkantis žmogų, su kuriuo keliausi, reikėtų išlikti budriam ir nepamiršti atsakomybės jausmo.

„Na, tiesą sakant, į visiškai nepažįstamo asmens mašiną gal net ir nebuvau įsėdusi, nes, kai socialiniuose tinkluose dairydavausi, kas važiuoja mano atveju – į Uteną, pasižiūrėdavau to žmogaus socialinio tinklo profilį, jei galėdavau jį matyti. Mane šiek tiek nuramindavo, jei mes turėdavome bendrų draugų, galėdavau patikrinti, koks tai žmogus“, – sako O. Vasiliauskaitė.

Ji pripažįsta vengusi kelionių su nepažįstamais vaikinais. Esą saugiau moteris besijausdavusi keliaudama su nepažįstamomis merginomis ar pati pavėžėdama būtent jas.

Šaltinis: lrt.lt
Žymės: tranzavimas , autostopas
Telesfera - įrenginių remonto paslauga skubantiems

Telesfera - įrenginių remonto paslauga skubantiems

Spalio 31d.

Jei Jūsų telefonas, planšetė, kompiuteris, fotoaparatas, dronas ar kitas smulkios elektronikos prietaisas (elektroninė cigaretė, pultelis ir panašiai) sugedo Jums nepalankiausiu metu, o dar ir neturite galimybės jo pristatyti į taisyklą, Jums padės Telesfera komanda! Darbuotojai kaip įmanoma...


Lietuvoje – nauji dviračių takai miestuose ir miesteliuose, sodų bendrijų ir ežerų link

Lietuvoje – nauji dviračių takai miestuose ir miesteliuose, sodų bendrijų ir ežerų link

Rugpjūčio 8d.

Lietuvos miestuose ir miesteliuose – vis daugiau galimybių kasdieniam susisiekimui patogiai naudotis dviračiu. Nauji pėsčiųjų ir dviračių takai, tiesiami arba rekonstruojami panaudojant Europos Sąjungos fondų investicijas, jau įrengti 20-yje savivaldybių, dar 27 savivaldybių projektai...


Rekordinė vasara Kauno oro uoste – liepos mėnesį pasiektas didžiausias keleivių skaičius istorijoje

Rekordinė vasara Kauno oro uoste – liepos mėnesį pasiektas didžiausias keleivių skaičius istorijoje

Rugpjūčio 6d.

Kauno oro uostas aviacinę vasarą pažymi vis nauju keleivių srauto rekordu. Liepos mėnesį per Kauno oro vartus keliavo daugiau kaip 114 tūkst. keleivių. Tai 12 tūkst. daugiau nei gegužės mėnesį, kai pirmą kartą buvo pasiektas rekordinis – šešiaženklis keleivių skaičius.


Vilniuje – masinis naktinis važiavimas šviečiančiais riedučiais

Vilniuje – masinis naktinis važiavimas šviečiančiais riedučiais

Rugpjūčio 1d.

Paskutinį liepos mėnesio vakarą sostinėje įvyko masinis naktinis važiavimas šviečiančiais riedučiais, kuris suvienijo šią smagią ir darnią transporto priemonę mėgstančius vilniečius. Darnų judumą mieste skatinančios SĮ „Susisiekimo paslaugos“ organizuotame renginyje drauge su...


„Vilnius Mama Jazz” pradeda skelbti programą

„Vilnius Mama Jazz” pradeda skelbti programą

Rugpjūčio 1d.

Lapkričio 13-17 dienomis vyksiantis festivalis „Vilnius Mama Jazz“ skelbia pirmuosius šių metų programos akcentus: tai yra „The Comet Is Coming“ ir Odedo Tzuro kvartetas.


Vilniaus „G-spot“ reklaminė kampanija nominuota prestižiniuose turizmo apdovanojimuose

Vilniaus „G-spot“ reklaminė kampanija nominuota prestižiniuose turizmo apdovanojimuose

Rugpjūčio 1d.

Praėjusiais metais didelį susidomėjimą užsienyje sukėlusi Vilniaus turizmo rinkodaros kampanija „Vilnius – The G-spot of Europe“ (liet. „Vilnius – Europos G taškas“) toliau raško vaisius – prestižiniuose tarptautiniuose kelionių ir turizmo apdovanojimuose...


„Kinas po žvaigždėmis“ dovanoja lietuviško kino naktį visam pasauliui: kvies kartu žiūrėti „Riešutų duoną“

„Kinas po žvaigždėmis“ dovanoja lietuviško kino naktį visam pasauliui: kvies kartu žiūrėti „Riešutų duoną“

Rugpjūčio 1d.

Jau dešimtmetį kino po atviru dangumi seansus rengiantis „Kinas po žvaigždėmis“ kartu su Lietuvos kino centru šiais metais pristato ypatingą iniciatyvą – siekį lietuviška kino klasika suvienyti viso pasaulio lietuvius. Rugpjūčio 5 dieną užsienyje ir Lietuvoje įvyks...


Panevėžyje daugės turizmo ženklų

Panevėžyje daugės turizmo ženklų

Liepos 30d.

Panevėžio miesto savivaldybė pasirašė sutartį su Lietuvos verslo paramos agentūra, kuria skiriama daugiau kaip 96,5 tūkst. Eur ES investicijų turizmo informacinės infrastruktūros plėtros projektui. Jį parengė Panevėžio miesto ir rajono savivaldybės.


Laivyba vidaus vandenimis taps paprastesnė

Laivyba vidaus vandenimis taps paprastesnė

Liepos 29d.

Laivyba Lietuvos vidaus vandenimis taps paprastesnė – Susisiekimo ministerijos iniciatyva pakeistas Vidaus vandenų transporto kodeksas, kuris palengvina asmeninių ir pramoginių laivų registravimo bei techninės apžiūros sąlygas, taip pat užtikrina šių procesų skaidrumą.


Lietuvos oro uostų pusmetis: stabilus augimas ir vėl pagerinti rekordai

Lietuvos oro uostų pusmetis: stabilus augimas ir vėl pagerinti rekordai

Liepos 24d.

Lietuvos oro uostams pirmasis 2019 m. pusmetis ir vėl rekordinis. Visi aviaciniai rodikliai, lyginant su iki šiol sėkmingiausiu – 2018 m. tuo pačiu laikotarpiu – augo: aptarnauta daugiau skrydžių, didėjo keleivių ir krypčių skaičius.


Rekordiškai atnaujinamą sostinės viešojo transporto parką papildys dar 50 naujų autobusų

Rekordiškai atnaujinamą sostinės viešojo transporto parką papildys dar 50 naujų autobusų

Liepos 24d.

Šiandien Vilniaus miesto savivaldybės Taryba pritarė tolimesniam viešojo transporto atnaujinimo etapui ir patvirtino UAB „Vilniaus viešasis transportas“ prašymą lizingo būdu įsigyti 50 triašių suspaustomis gamtinėmis dujomis varomų MAN Lion‘s City autobusų. Planuojama, jog iki...


Sostinės viešajame transporte – naujovės dviratininkams ir paspirtukininkams

Sostinės viešajame transporte – naujovės dviratininkams ir paspirtukininkams

Liepos 24d.

Vilniuje vis daugėjant darniai keliaujančių miestiečių, nuo rugpjūčio mėn. pradžios viešajame transporte bus galima patogiai vežtis dviračius ir paspirtukus. Dviračiais keliaujantieji juos galės įsinešti į iš viso 50 triašių autobusų, kurie bus pažymėti specialiu dviračio lipduku ir kuriuose bus...


Vilniuje – daugiau vietų, kur galima nemokamai prisipilti vandens

Vilniuje – daugiau vietų, kur galima nemokamai prisipilti vandens

Liepos 15d.

Didžiausia šalyje vandentvarkos bendrovė „Vilniaus vandenys“ plečia vandens tiekimo viešosiose erdvėse paslaugą ir sostinės centre atidarė 5 stacionarias lauko gertuves.


Lietuvos oro uostai prieš 5 metus ir dabar: beveik dvigubai daugiau keleivių, skrydžių ir kelionių krypčių

Lietuvos oro uostai prieš 5 metus ir dabar: beveik dvigubai daugiau keleivių, skrydžių ir kelionių krypčių

Liepos 11d.

Šią liepą Lietuvos oro uostai skaičiuoja penkerius metus nuo Vilniaus, Kauno ir Palangos oro vartų sujungimo. Baigusi ydingos vidinės konkurencijos etapą ir tapusi oro uostų tinklu, siūlančiu patrauklias bendradarbiavimo sąlygas oro vežėjams, įmonė išaugino ir savo aviacinės veiklos rezultatus....


Oro balionų šventei koją kiša oro sąlygos

Oro balionų šventei koją kiša oro sąlygos

Liepos 5d.

Krituliai, neprognozuojamas vėjas ir žemi debesys – pagrindinės priežastys, keičiančios oro balionų šventės „Kaunas auga 2019“ programą. Ketvirtadienį vakare turėję pakilti pirmieji margaspalviai kupolai dangaus nepasiekė. Šįryt balionų kilimas taip pat buvo atšauktas. Ar šį...


Į Kauno paplūdimius grįžta bibliotekos po atviru dangumi

Į Kauno paplūdimius grįžta bibliotekos po atviru dangumi

Birželio 13d.

Vasariškiems karščiams nesitraukiant, paplūdimiai tampa patraukliausia miesto vieta. Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka kviečia Kauno Lampėdžių ir Panemunės paplūdimiuose poilsiaujančius žmones leisti laisvalaikį su knyga. Tai padaryti labai paprasta – knygas galima skolintis iš...


„Kautra“ traukiasi iš maršrutinių taksi verslo

„Kautra“ traukiasi iš maršrutinių taksi verslo

Birželio 5d.

Nuo liepos 1 dienos Kaune nebeliks maršrutinių taksi. Bendrovei „Kautra“ pranešus apie nuostolingos veiklos nutraukimą, miestas pasiruošė maršrutinių taksi pakeitimui mažais ir dideliais autobusais. Į juos persėdę kauniečiai keliauti po miestą galės kur kas pigiau.


Rusnės estakada: prasidės parengiamieji darbai, numatytas Nemuno deltos kraštovaizdžio saugojimas

Rusnės estakada: prasidės parengiamieji darbai, numatytas Nemuno deltos kraštovaizdžio saugojimas

Kovo 2d.

Kelyje Šilutė–Rusnė artimiausiu metu prasidės parengiamieji darbai užliejamo kelio ruožui rekonstruoti ir estakadai statyti. Pirmiausia numatytame rekonstruoti ruože turės būti iškirsti kelkraščiuose ir ant kelio pylimo augantys medžiai, kurie trukdytų atlikti darbus. Jau 2019 m., iki...

www.gradiali.com

www.gradiali.com

Viskas Jūsų sveikatai ir kokybiškam poilsui Palangoje ir Anykščiuose.
NAUJIENLAIŠKIO PRENUMERATA

Užsisakykite KELIONIUKLUBAS.LT savaitraštį!