Sausio 20d. Pirmadienis

Keliautoja: sąmoningas turistas į svetimą šalį nesineš net česnako skiltelės

Liepos 27d.
Keliautoja: sąmoningas turistas į svetimą šalį nesineš net česnako skiltelės

Keliaujant privalu laikytis atsakingo keliavimo principo, nes mes svečioje šalyje visada paliekame kultūrinį, ekonominį ir fizinį pėdsaką, kalba Vilniaus universiteto Orientalistikos centro dėstytoja Ieva Rutė. „Čilė griežtai laikosi karantino, nes, kai Europoje siautusi vynuogių erkutė išnaikino kai kurias vynmedžių rūšis, Čilė stengėsi jas išsaugoti. [...] nesuprantu, kodėl yra tokių, kurie iš Bolivijos į Čilę kišenėje nešasi tris česnako skilteles ir paskui tuo didžiuojasi. [...] gali būti, kad būtent tos trys česnako skiltelės turi sukėlėją, kuris vėliau paskleis užkratą“, – stebisi ji.

Knygos „Išskirtinės kelionės: Kinija, Tibetas, Mianmaras, Nepalas“ autorė sako, kad keliautojas turi galvoti apie tai, kur važiuoja, kaip elgiasi, netgi kaip pramogauja: „Renkamės pramogas, kurios mums suteiks daugiausia ekstremalių potyrių, bet nesusimąstome, kad, tarkim, vandens motociklas, kuriuo nutarėme paplaukioti Mekongo upe, palieka labai daug teršalų, dėl kurių nyksta Mekongo gėlavandeniai delfinai.“

– Kelionėse žmogus daug gauna, todėl keičiasi. Tačiau Jūs sakote, kad ir mes keliaudami keičiame pasaulį. Ką turite galvoje?

– Omenyje turiu tai, kad neišvengiamai toje šalyje paliekame pėdsaką – kultūrinį, ekonominį, fizinį (pavyzdžiui, gamtoje numetę šiukšlę ar nuskynę kokią retą gėlę). Kadaise keliautojai, ekspedicijos tyrinėdavo tolimus, nežinomus kraštus ir bandydavo atrasti kažką naujo. Bet tai buvo pavieniai žmonės ir žalos tiek nepridarydavo. O dabar keliauja milijonai žmonių. Ir kadangi kone kiekvienas nori parsivežti, sakykim, Akropolio marmuro gabalėlį, į Akropolį sunkvežimiais vežama marmuro skalda, kad turistai turėtų ką parsivežti ir po gabaliuką neišnešiotų paties Akropolio. Taigi keliaudami mes turime labai atsakingai galvoti ir žiūrėti, kokį pėdsaką paliekame.

– Turbūt svarbu pasakyti, kad, pavyzdžiui, parsivežę kažkokių augalų, galime pridaryti žalos ir Lietuvai?

– Tai mūsų didžiosios problemos, sakykim, tarybinių eksperimentatorių darbo pasekmė –  Sosnovskio barštis. Kitas pavyzdys – kai neatsakingi ūkininkai į Australiją atvežė triušius, paskui – šunis. Taip, būna, kad įvyksta tam tikros gamtinės katastrofos. Tačiau šiuo atveju turistai nevaidina labai didelio vaidmens, jie per mažai atsiveža. Bet turistų vaidmuo svarbus kitu aspektu – jie gali iš vienos šalies į kitą pernešti ligų sukėlėjus. Būtent dėl to kai kurios šalys, jau turinčios patirties, stengiasi apsisaugoti. Tarkim, Australija neįsileidžia jokių gyvūninės ar augalinės kilmės maisto produktų. Čilė irgi griežtai laikosi karantino, nes, kai Europoje siautusi tam tikra vynuogių erkutė išnaikino kai kurias vynmedžių rūšis, Čilė stengėsi jas išsaugoti. Tačiau vis tiek kartais žmonėms pritrūksta sąmoningumo. Pavyzdžiui, visiškai nesuprantu, kodėl yra tokių, kurie iš Bolivijos į Čilę kišenėje nešasi tris česnako skilteles ir paskui tuo didžiuojasi.

– Gal „tiki“ česnako apsauga?

– O Čilėje česnakų neras? Tai sąmoningumo klausimas, kurį norėčiau iškelti, nes dažnai žmonės galvoja, kad tam tikri smulkūs dalykai nėra svarbūs. Gal mums jie atrodo nesvarbūs, tačiau gali būti, kad būtent tos trys česnako skiltelės ir turi sukėlėją, kuris vėliau paskleis užkratą. Pirmiausia mes turime gerbti kitą šalį, jos įstatymus, kultūrą, aprangos ir elgesio kodą. Turime suvokti, kad svetimame krašte esame svečiai, o jie yra šeimininkai. Todėl mes turime taikytis prie jų, o ne jie – prie mūsų. Dažnai nutinka, kad keliautojai kur nors Afrikos glūdumoje pradeda reikalauti aptarnavimo kaip Europoje. Iš kur tas afrikietis, gimęs ir augęs Afrikos glūdumoje, žinos, koks aptarnavimas Europoje? Jis Europoje nėra gyvenime buvęs. O jūs pabandykite tą besipiktinantį europietį išmokyti pagal instrukcijas pamelžti zebų karvę. Jam pavyktų?

– Labai svarbus kelionės vadovas – gidas. Ar jau klostosi tokia tendencija, kad žmogus ne tik renkasi šalį, bet ir žiūri, kas bus gidas?

– Tai gali atsirasti tik tada, kai žmogus pajunta gido galią, įdedamą darbą ir svorį kelionėje. Požiūris, kad gidas yra labai svarbus, plinta, bet ne taip greitai, kaip norėtųsi. Vis dėlto ne taip seniai ištrūkome iš sovietinės sistemos ir ne taip seniai atsirado galimybė žmonėms keliauti. Tie, kurie jau turi patirties, žino, bet tie, kurie pirmą kartą keliauja į tolimus kraštus, dažnai daug atidžiau parduotuvėje renkasi dešrą negu kelionę. Rinkdamiesi dešrą jie paskaito, kokių joje yra E, kokios ji kategorijos, kokia mėsa, o kai renkasi kelionę, dažniausiai žiūri į kainą – čia 20 litų pigiau, o čia brangiau. Jie net nepasigilina, ar į tą kainą įtraukta viskas, kas aprašyta maršrute. Dažnai, sudėjus visas bilietų, lankymo, oro uostų mokesčius ir kt., išeina gerokai didesnė suma nei ten, kur viskas atvirai iškart nurodyta. Viena vertus, tai mūsų kelionių organizavimo priežiūros problema, nes jie nesugeba priversti kelionių organizatorių pateikti teisingos kainos ir kol kas kelionių organizatoriai šiuo atveju nesuvaldomi. O žmonės nesuvokia, kad kelionėje jie dvi ar tris savaites bus toli nuo namų, svetimoje aplinkoje, su nepažįstamais žmonėmis ir, jei atsitiks kažkas nenumatyto arba kils kažkokių problemų, jie negalės taip lengvai imti ir pareiti namo. Viskas priklausys būtent nuo organizatorių, bendrakeleivių ir vadovo geranoriškumo.

Kita pusė, kurią visą laiką pabrėžiu, yra ta, kad didžioji kelionės sėkmė priklauso nuo paties keliautojo požiūrio, sąmoningumo, pozityvumo. Juk, iškilus problemai, mes turime du kelius, kaip reaguoti. Galime piktintis, sukelti isteriją, konfliktą, bandyti ieškoti kaltų. Arba galime ieškoti būdų, kaip išspręsti problemą, nekelti ir neaštrinti konflikto. Poziciją renkasi pats keliautojas, ne kažkas iš išorės jam pasako, kaip elgtis. Jei žmogus ruošėsi kelionei, taupė pinigus, paskyrė tam visas atostogas, o paskui dėl kažkokios smulkmenos sukėlė didžiausią konfliktą, jis sugadino atostogas ne tik kitiems, bet ir sau. Taigi visą laiką sakau, kad žmogus turi būti labai sąmoningas. Net ir kilus netikėtai situacijai, problemoms, reikia bandyti tai išspręsti vietoje. Jei problema nėra taip lengvai išsprendžiama, negalima leisti kažkokiam incidentui sugadinti viso likusio kelionės laiko, nes kitų atostogų reikės laukti dar metus.

– Kaip žmonėms atsirinkti ir suprasti, kas meluoja, kas – ne?

– Labai sunkus klausimas. Negaliu vienareikšmiškai pasakyti, kad tie yra geri, o tie – blogi. Reikia skaityti kelionių aprašymus, domėtis atsiliepimais, kritiškai vertinti, nes ir populiariausiuose viešbučių atsiliepimų puslapiuose galima rasti labai objektyvių pasisakymų, o kartais žmogus ima piktintis, kad į kambarį įskrido laumžirgis... Antra, reikia eiti į agentūrą, šnekėti su žmonėmis. Jei yra galimybė, susitikti su kelionės vadovu, išsiaiškinti, kiek jis žino apie kraštą, į kurį veža keliautojų grupes, kiek turi patirties. Dabar mes pradėjome skleisti savotišką keliavimo formą „keliauk su specialistu“ – bandome kviesti žmones keliauti į tolimus egzotiškus kraštus su tų kraštų kultūros specialistais. [...]

Atsakingo keliavimo idėjos Lietuvoje kelią skynėsi sunkiai ir ilgai, bet pasaulyje apie tai kalbama nebe pirmą dešimtmetį. [...] Atsakingo keliavimo kelionių organizatoriai stengiasi pasirinkti viešbučius, kurie palieka mažesnį pėdsaką gamtoje, kurios stengiasi daugiau dirbti su vietinėmis bendruomenėmis, dalyvauti socialiniuose projektuose. Žinoma, jos bus brangesnės nei įprastos kelionės, ir, kol žmonės keliones rinksis pagal kainą, o ne pagal turinį, tol mes tokių kelionių labai greitai parduoti negalėsime. Tam reikia sąmoningumo. Pirmas mano knygos tikslas ir yra keliautojo sąmoningumo kėlimas: keliautojas turi pagalvoti apie tai, ką daro, kur važiuoja, kaip elgiasi, kaip renkasi paslaugos teikėjus. Vartotojiška kultūra, sparčiais žingsniais žygiuojanti per visą pasaulį, žygiuoja ir per Lietuvą. Mes iš tiesų dažniausiai linkę tik pirkti ir negalvoti, ką perkame, leisti pinigus tam, kad patenkintume savo troškimus, norus, užgaidas. Renkamės pramogas, kurios mums suteiks daugiausia ekstremalių potyrių, bet nesusimąstome, kad, tarkim, vandens motociklas, kuriuo nutarėme pasiplaukti Mekongo upe, palieka labai daug teršalų, dėl kurių nyksta Mekongo gėlavandeniai delfinai. Taigi yra daug skirtingų aspektų, kurie iš tikrųjų labai svarbūs.

– Kiek yra pavojų ir rizikos keliaujant po egzotiškas šalis?

– Žmogus gali niekur nekeliauti, gyventi savo namelyje, bet į tą namelį įvažiuos sunkvežimis ir nutrenks jį, lovoje gulintį. Arba sakoma, kad statistiškai daugiausia žmonių miršta lovose. Žinoma, rizikos visada yra, ją reikia įvertinti labai sąmoningai. Jei yra galimybė, skiepytis. Patys žmonės turi rinktis – nors aš esu už skiepus prieš kelionę, bet kiekvienam nenurodysi. Vis dėlto yra daug ligų, nuo kurių neapsaugos jokie skiepai, o žmogus niekada negali žinoti, kas nutiks, ypač paatogrąžių kraštus.  Kažkada per kelionę į Pietų Ameriką žmonės džiunglėse nuo uodų įkandimų gavo tropinę ligą leišmaniozę, kuri, dėkui Dievui, nesibaigė mirtimi. Tačiau gydymas kainavo labai daug, kompensuojama nebuvo. Nors žmonės vaikščiojo ilgomis rankovėmis, naudojo repelentus, tai liga, kurią perneša uodai, tad nesukontroliuosi, kur, kada ir kas tau įkąs.

Kita vertus, norėčiau paminėti sveiką mitybą, ekologišką maistą. Jeigu Jums labai svarbu sveikas, ekologiškas maistas, į Kiniją nevažiuokite. Ten tokio maisto nėra, nebandykite jo ten ieškoti. Sojos pupelės, kukurūzai ten genetiškai modifikuoti, žuvys, krabai, krevetės auginti fermose, maitinti kombinuotaisiais pašarais iš tų pačių genetiškai modifikuotų sojų. Taigi būkite sąmoningi ir, jeigu jums tai svarbu, į tą kraštą nekeliaukite.

Šaltinis: lrt.lt
Žymės: Čilė
Telesfera - įrenginių remonto paslauga skubantiems

Telesfera - įrenginių remonto paslauga skubantiems

Spalio 31d.

Jei Jūsų telefonas, planšetė, kompiuteris, fotoaparatas, dronas ar kitas smulkios elektronikos prietaisas (elektroninė cigaretė, pultelis ir panašiai) sugedo Jums nepalankiausiu metu, o dar ir neturite galimybės jo pristatyti į taisyklą, Jums padės Telesfera komanda! Darbuotojai kaip įmanoma...


Lietuvoje – nauji dviračių takai miestuose ir miesteliuose, sodų bendrijų ir ežerų link

Lietuvoje – nauji dviračių takai miestuose ir miesteliuose, sodų bendrijų ir ežerų link

Rugpjūčio 8d.

Lietuvos miestuose ir miesteliuose – vis daugiau galimybių kasdieniam susisiekimui patogiai naudotis dviračiu. Nauji pėsčiųjų ir dviračių takai, tiesiami arba rekonstruojami panaudojant Europos Sąjungos fondų investicijas, jau įrengti 20-yje savivaldybių, dar 27 savivaldybių projektai...


Rekordinė vasara Kauno oro uoste – liepos mėnesį pasiektas didžiausias keleivių skaičius istorijoje

Rekordinė vasara Kauno oro uoste – liepos mėnesį pasiektas didžiausias keleivių skaičius istorijoje

Rugpjūčio 6d.

Kauno oro uostas aviacinę vasarą pažymi vis nauju keleivių srauto rekordu. Liepos mėnesį per Kauno oro vartus keliavo daugiau kaip 114 tūkst. keleivių. Tai 12 tūkst. daugiau nei gegužės mėnesį, kai pirmą kartą buvo pasiektas rekordinis – šešiaženklis keleivių skaičius.


Vilniuje – masinis naktinis važiavimas šviečiančiais riedučiais

Vilniuje – masinis naktinis važiavimas šviečiančiais riedučiais

Rugpjūčio 1d.

Paskutinį liepos mėnesio vakarą sostinėje įvyko masinis naktinis važiavimas šviečiančiais riedučiais, kuris suvienijo šią smagią ir darnią transporto priemonę mėgstančius vilniečius. Darnų judumą mieste skatinančios SĮ „Susisiekimo paslaugos“ organizuotame renginyje drauge su...


„Vilnius Mama Jazz” pradeda skelbti programą

„Vilnius Mama Jazz” pradeda skelbti programą

Rugpjūčio 1d.

Lapkričio 13-17 dienomis vyksiantis festivalis „Vilnius Mama Jazz“ skelbia pirmuosius šių metų programos akcentus: tai yra „The Comet Is Coming“ ir Odedo Tzuro kvartetas.


Vilniaus „G-spot“ reklaminė kampanija nominuota prestižiniuose turizmo apdovanojimuose

Vilniaus „G-spot“ reklaminė kampanija nominuota prestižiniuose turizmo apdovanojimuose

Rugpjūčio 1d.

Praėjusiais metais didelį susidomėjimą užsienyje sukėlusi Vilniaus turizmo rinkodaros kampanija „Vilnius – The G-spot of Europe“ (liet. „Vilnius – Europos G taškas“) toliau raško vaisius – prestižiniuose tarptautiniuose kelionių ir turizmo apdovanojimuose...


„Kinas po žvaigždėmis“ dovanoja lietuviško kino naktį visam pasauliui: kvies kartu žiūrėti „Riešutų duoną“

„Kinas po žvaigždėmis“ dovanoja lietuviško kino naktį visam pasauliui: kvies kartu žiūrėti „Riešutų duoną“

Rugpjūčio 1d.

Jau dešimtmetį kino po atviru dangumi seansus rengiantis „Kinas po žvaigždėmis“ kartu su Lietuvos kino centru šiais metais pristato ypatingą iniciatyvą – siekį lietuviška kino klasika suvienyti viso pasaulio lietuvius. Rugpjūčio 5 dieną užsienyje ir Lietuvoje įvyks...


Panevėžyje daugės turizmo ženklų

Panevėžyje daugės turizmo ženklų

Liepos 30d.

Panevėžio miesto savivaldybė pasirašė sutartį su Lietuvos verslo paramos agentūra, kuria skiriama daugiau kaip 96,5 tūkst. Eur ES investicijų turizmo informacinės infrastruktūros plėtros projektui. Jį parengė Panevėžio miesto ir rajono savivaldybės.


Laivyba vidaus vandenimis taps paprastesnė

Laivyba vidaus vandenimis taps paprastesnė

Liepos 29d.

Laivyba Lietuvos vidaus vandenimis taps paprastesnė – Susisiekimo ministerijos iniciatyva pakeistas Vidaus vandenų transporto kodeksas, kuris palengvina asmeninių ir pramoginių laivų registravimo bei techninės apžiūros sąlygas, taip pat užtikrina šių procesų skaidrumą.


Lietuvos oro uostų pusmetis: stabilus augimas ir vėl pagerinti rekordai

Lietuvos oro uostų pusmetis: stabilus augimas ir vėl pagerinti rekordai

Liepos 24d.

Lietuvos oro uostams pirmasis 2019 m. pusmetis ir vėl rekordinis. Visi aviaciniai rodikliai, lyginant su iki šiol sėkmingiausiu – 2018 m. tuo pačiu laikotarpiu – augo: aptarnauta daugiau skrydžių, didėjo keleivių ir krypčių skaičius.


Rekordiškai atnaujinamą sostinės viešojo transporto parką papildys dar 50 naujų autobusų

Rekordiškai atnaujinamą sostinės viešojo transporto parką papildys dar 50 naujų autobusų

Liepos 24d.

Šiandien Vilniaus miesto savivaldybės Taryba pritarė tolimesniam viešojo transporto atnaujinimo etapui ir patvirtino UAB „Vilniaus viešasis transportas“ prašymą lizingo būdu įsigyti 50 triašių suspaustomis gamtinėmis dujomis varomų MAN Lion‘s City autobusų. Planuojama, jog iki...


Sostinės viešajame transporte – naujovės dviratininkams ir paspirtukininkams

Sostinės viešajame transporte – naujovės dviratininkams ir paspirtukininkams

Liepos 24d.

Vilniuje vis daugėjant darniai keliaujančių miestiečių, nuo rugpjūčio mėn. pradžios viešajame transporte bus galima patogiai vežtis dviračius ir paspirtukus. Dviračiais keliaujantieji juos galės įsinešti į iš viso 50 triašių autobusų, kurie bus pažymėti specialiu dviračio lipduku ir kuriuose bus...


Vilniuje – daugiau vietų, kur galima nemokamai prisipilti vandens

Vilniuje – daugiau vietų, kur galima nemokamai prisipilti vandens

Liepos 15d.

Didžiausia šalyje vandentvarkos bendrovė „Vilniaus vandenys“ plečia vandens tiekimo viešosiose erdvėse paslaugą ir sostinės centre atidarė 5 stacionarias lauko gertuves.


Lietuvos oro uostai prieš 5 metus ir dabar: beveik dvigubai daugiau keleivių, skrydžių ir kelionių krypčių

Lietuvos oro uostai prieš 5 metus ir dabar: beveik dvigubai daugiau keleivių, skrydžių ir kelionių krypčių

Liepos 11d.

Šią liepą Lietuvos oro uostai skaičiuoja penkerius metus nuo Vilniaus, Kauno ir Palangos oro vartų sujungimo. Baigusi ydingos vidinės konkurencijos etapą ir tapusi oro uostų tinklu, siūlančiu patrauklias bendradarbiavimo sąlygas oro vežėjams, įmonė išaugino ir savo aviacinės veiklos rezultatus....


Oro balionų šventei koją kiša oro sąlygos

Oro balionų šventei koją kiša oro sąlygos

Liepos 5d.

Krituliai, neprognozuojamas vėjas ir žemi debesys – pagrindinės priežastys, keičiančios oro balionų šventės „Kaunas auga 2019“ programą. Ketvirtadienį vakare turėję pakilti pirmieji margaspalviai kupolai dangaus nepasiekė. Šįryt balionų kilimas taip pat buvo atšauktas. Ar šį...


Į Kauno paplūdimius grįžta bibliotekos po atviru dangumi

Į Kauno paplūdimius grįžta bibliotekos po atviru dangumi

Birželio 13d.

Vasariškiems karščiams nesitraukiant, paplūdimiai tampa patraukliausia miesto vieta. Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka kviečia Kauno Lampėdžių ir Panemunės paplūdimiuose poilsiaujančius žmones leisti laisvalaikį su knyga. Tai padaryti labai paprasta – knygas galima skolintis iš...


„Kautra“ traukiasi iš maršrutinių taksi verslo

„Kautra“ traukiasi iš maršrutinių taksi verslo

Birželio 5d.

Nuo liepos 1 dienos Kaune nebeliks maršrutinių taksi. Bendrovei „Kautra“ pranešus apie nuostolingos veiklos nutraukimą, miestas pasiruošė maršrutinių taksi pakeitimui mažais ir dideliais autobusais. Į juos persėdę kauniečiai keliauti po miestą galės kur kas pigiau.


Rusnės estakada: prasidės parengiamieji darbai, numatytas Nemuno deltos kraštovaizdžio saugojimas

Rusnės estakada: prasidės parengiamieji darbai, numatytas Nemuno deltos kraštovaizdžio saugojimas

Kovo 2d.

Kelyje Šilutė–Rusnė artimiausiu metu prasidės parengiamieji darbai užliejamo kelio ruožui rekonstruoti ir estakadai statyti. Pirmiausia numatytame rekonstruoti ruože turės būti iškirsti kelkraščiuose ir ant kelio pylimo augantys medžiai, kurie trukdytų atlikti darbus. Jau 2019 m., iki...

www.gradiali.com

www.gradiali.com

Viskas Jūsų sveikatai ir kokybiškam poilsui Palangoje ir Anykščiuose.
NAUJIENLAIŠKIO PRENUMERATA

Užsisakykite KELIONIUKLUBAS.LT savaitraštį!