Birželio 25d. Antradienis

Kurios Lietuvos teritorijos labiausiai užterštos

Vasario 27d.
Kurios Lietuvos teritorijos labiausiai užterštos

 

Lietuvoje šiuo metu yra daugiau kaip vienuolika tūkstančių objektų, aplink kuriuos gruntas, dirvožemis ar požeminiai vandenys gali būti užteršti naftos produktais ir įvairiomis cheminėmis medžiagomis. Didžiausi taršos židiniai – buvę pesticidų sandėliai, naftos bazės, karinės teritorijos.

Ignalinos rajone Ožionių kaime stūksančiame sandėlyje sovietiniais metais buvo laikomi tokie stiprūs chemikalai, kad jų užbėrus toje vietoje keliolika metų niekas neauga. Nemaža jų dalis per ne vieną dešimtmetį pateko į gruntą ir požeminius vandenis. Be to, Naujojo Daugėliškio seniūnaitis Algirdas Cicėnas neabejoja, kad chemikalų likučių vis dar yra sandėlyje. Tad jie ir toliau teršia dirvožemį, nors šalia gyvenantys žmonės augina gyvulius, daržoves, iš šulinių geria vandenį.

Tokių teritorijų, Lietuvos geologijos tarnybos duomenimis, gali būti trisdešimt devyniose savivaldybėse ir sudaryti beveik 400 tūkst. kvadratinių kilometrų plotą. Kol kas yra ištirta tik 150 pačių pavojingiausių įvairiose savivaldybėse esančių teritorijų, užterštų naftos produktais ir pesticidais.

Iš Lietuvoje veikusių 1300 pesticidų sandėlių iki šiol tirta maždaug šimtas ir nustatyta, kad beveik pusės jų teritorijoje yra užterštas gruntas bei požeminis vanduo. Tad šalia sandėlių, kuriuose sovietiniais metais buvo laikomos įvairios cheminės medžiagos, ar šalia veikusių degalinių tinklų, naftos bazių įsikūrę žmonės net nežino, kad gyvena ant nuodų prisigėrusios žemės.

Tiesa, didžiausiuose taršos židiniuose, pavyzdžiui, Šiaulių Zoknių oro uoste, kurio pusė ploto buvo užteršta įvairiais naftos produktais, Vilniaus naftos produktų bazėje, veikusioje iki 1999 m., valymo darbai yra atlikti. Dalis cheminėmis medžiagomis užteršto grunto išvežta ir iš sostinės Karaliaus Mindaugo vidurinės mokyklos teritorijos. Tvarkymo darbai baigti Vilniaus rajone įsikūrusiame Marijampolio kaime, kurio buvęs pesticidų sandėlis buvo priskirtas aukščiausiai pavojingumo klasei.

Pasak Aplinkos ministerijos Taršos prevencijos departamento direktoriaus Vitalijaus Auglio, prieš penkerius metus iš visų sandėlių buvo išvežtos nuo sovietinių metų užsilikusios pesticidų atliekos ir sunaikintos Vokietijoje.

Tačiau užterštas gruntas bei požeminis vanduo daugelyje teritorijų vis dar kelia pavojų žmonių sveikatai. Taigi, kuriose Lietuvos vietose aptiktos didžiausios naftos produktų, pesticidų ir sunkiųjų metalų sankaupos?

Prie didžiausių taršos židinių gyvena žmonės

Lietuvos geologijos tarnybai prieš dvejus metus atlikus šimto pavojingiausių pramonės, energetikos, teršiančių medžiagų kaupimo objektų, naftos bazių, sandėlių, katilinių teritorijų ekogeologinius tyrimus, paaiškėjo, kad naftos produktais užteršto grunto plotas siekia daugiau nei 66 tūkst., pesticidais – 2 tūkst. kvadratinių metrų, apie 300 kvadratinių metrų grunto užteršta sunkiaisiais metalais. Nustatyta, kad naftos produktais, sunkiaisiais metalais, azoto junginiais, chloridais, sulfatais užteršta ir tūkstančiai kvadratinių metrų gruntinio vandens.

Lietuvos geologijos tarnybos Hidrogeologijos skyriaus vedėjas Kęstutis Kadūnas akcentuoja, kad labiausiai užterštos teritorijos yra aplink buvusias, sovietiniais metais statytas degalines, naftos bazes, chemikalų sandėlius.

2011 m. atlikti tyrimai parodė, kad daugiausiai teršalų, pavojingų aplinkai ir žmonių sveikatai yra bendrovės „Migiris“ gamybos cecho Mažeikiuose, buvusių pesticidų sandėlių Kilupiuose (Raseinių r.) ir Varkaliuose (Kaišiadorių r.), taip pat chemikalų sandėlio Ožionių kaime (Ignalinos r.) teritorijose.

Šie objektai prie pavojingiausių taršos židinių priskirti ne tik dėl didelių teršalų kiekių, bet ir todėl, kad yra visai šalia gyvenamųjų vietų. Štai pavyzdžiui, aplink buvusį Varkalių pesticidų sandėlį žmonės gano gyvulius ir augina daržoves. Ariogalos seniūnas Juozas Labanauskas patvirtina, kad ir netoli buvusio Kilupių sandėlio yra ūkininkaujama. Pašnekovas sako, kad nei jis, nei kiti vietiniai neturi jokios informacijos apie tai, kad Kilupiai – vienas didžiausių taršos židinių Lietuvoje. Mat dabar iš sandėlio belikę tik keli plytų stulpai.

K.Kadūno žodžiais, daug žmonių gyvena net neįtardami, kad gyvulininkyste ar daržininkyste užsiima užterštame dirvožemyje. Deja, to pasekmės gali būti labai skaudžios. Štai prieš maždaug ketverius metus nugaišo keliolika karvių, kurios ganėsi netoli buvusio sandėlio, nes prisilaižė chemikalų.

„Karvėms ar kitiems galvijams rupšnojant žolę šalia tokių sandėlių, ypač jeigu ten buvo laikomi pesticidai su gyvsidabriu, nuodingos cheminės medžiagos patenka tiek į mėsą, tiek į pieną. Žmogui vartojant tokius produktus, chemikalai kaupiasi organizme. Dėl to vėliau gali išsivystyti onkologinės bei įvairios lėtinės ligos“, – sako Vilniaus visuomenės sveikatos centro Saugos kontrolės skyriaus vedėja Asta Razmienė.

Šaltinis: Veidas
Rusnės estakada: prasidės parengiamieji darbai, numatytas Nemuno deltos kraštovaizdžio saugojimas

Rusnės estakada: prasidės parengiamieji darbai, numatytas Nemuno deltos kraštovaizdžio saugojimas

Kovo 2d.

Kelyje Šilutė–Rusnė artimiausiu metu prasidės parengiamieji darbai užliejamo kelio ruožui rekonstruoti ir estakadai statyti. Pirmiausia numatytame rekonstruoti ruože turės būti iškirsti kelkraščiuose ir ant kelio pylimo augantys medžiai, kurie trukdytų atlikti darbus. Jau 2019 m., iki...


Lietuvos oro uostams pradeda vadovauti Marius Gelžinis

Lietuvos oro uostams pradeda vadovauti Marius Gelžinis

Kovo 1d.

Tris šalies oro uostus vienijančiai bendrovei Lietuvos oro uostai nuo kovo 1 d. pradeda vadovauti Marius Gelžinis. Jis pakeitė pusketvirtų metų įmonės generalinio direktoriaus pareigas ėjusį ir nuo kovo 1 d. įmonės valdybos nariu tampantį Gediminą Almantą. M. Gelžinis yra sukaupęs ilgametę darbo...


ŠIMTMEČIO VARPAS KVIEČIA VISO PASAULIO LIETUVIUS IR DRAUGUS ASMENIŠKAI PASVEIKINTI LIETUVĄ!

ŠIMTMEČIO VARPAS KVIEČIA VISO PASAULIO LIETUVIUS IR DRAUGUS ASMENIŠKAI PASVEIKINTI LIETUVĄ!

Vasario 28d.

Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečio proga Vilniaus Katedros aikštėje iškilo įspūdinga interaktyvi instaliacija „Šimtmečio varpas“. Iki kovo 11 d. Vilnius kviečia viso pasaulio lietuvius ir Lietuvos draugus asmeniškai pasveikinti Lietuvą su atkurtos valstybės šimtmečiu ir įsiamžinti...


Lietuva ir Lenkija plečia bendradarbiavimą aviacijos srityje

Lietuva ir Lenkija plečia bendradarbiavimą aviacijos srityje

Vasario 27d.

Stiprindamos bendradarbiavimą aviacijos srityje, Lietuva ir Lenkija šiandien Varšuvoje vykstančiame Baltijos funkcinio oro erdvės bloko tarybos posėdyje numato patvirtinti veiksmų planą, kuriuo vadovaujantis bus įgyvendinama šio bloko plėtros strategija iki 2025 m. Lietuvos delegacijai vadovauja...


Turizmo nauda didėja, vertingiausi svečiai – iš Izraelio

Turizmo nauda didėja, vertingiausi svečiai – iš Izraelio

Vasario 23d.

Lietuvoje pernai apsilankė ir bent vieną naktį praleido 1,55 mln. turistų iš užsienio, t. y. 4,3 proc. daugiau nei 2016 m., rodo apgyvendinimo įstaigų statistika. Įskaitant ir vietinį turizmą bendras sektoriaus augimas pernai siekė 6,6 proc. ir šalyje apgyvendintų turistų skaičius sudarė 2,92 mln.


TURISTŲ SKAIČIUS VILNIUJE NENUSTOJA AUGTI

TURISTŲ SKAIČIUS VILNIUJE NENUSTOJA AUGTI

Vasario 23d.

Vilniuje 2017-aisiais metais apsilankė 1,07 milijono turistų: 3,7 proc. daugiau nei 2016-aisiais. Tai parodė šiandien Statistikos departamento paskelbti 2017 m. IV ketvirčio apgyvendinimo paslaugų statistikos duomenys. Praėjusiais metais Vilniuje daugiausiai viešėjo turistai iš Baltarusijos,...


Ieškoma būdų, kaip pagreitinti keliones taip Vilniaus ir Varšuvos

Ieškoma būdų, kaip pagreitinti keliones taip Vilniaus ir Varšuvos

Vasario 9d.

Vasario 9 d. Lietuvoje besilankantis Lenkijos geležinkelių bendrovės PKP S. A. prezidentas Krzysztof Mamiński su „Lietuvos geležinkelių“ vadovais aptarė abiem šalims rūpimus klausimus: greitesnes keliones traukiniu tarp Vilniaus ir Varšuvos, „Rail Baltica“ projektą,...


Elektriniu traukiniu nuo Lietuvos ir Baltarusijos sienos iki Klaipėdos – jau 2022 m.

Elektriniu traukiniu nuo Lietuvos ir Baltarusijos sienos iki Klaipėdos – jau 2022 m.

Vasario 6d.

Panaudodama Europos Sąjungos fondų investicijas, iki 2022 m. Lietuva planuoja elektrifikuoti visą Rytų–Vakarų kryptimi šalies teritoriją kertančią geležinkelio liniją nuo Lietuvos ir Baltarusijos sienos iki Klaipėdos. Susisiekimo ministro Roko Masiulio įsakymu papildytas ES lėšomis...


Kuriama kelionių garantijų sąskaita

Kuriama kelionių garantijų sąskaita

Sausio 10d.

Vyriausybė pritarė patobulintam Turizmo įstatymo projektui, kuriuo įtvirtintas papildomas kelionių organizatorių prievolių įvykdymo užtikrinimo mechanizmas – kelionių garantijų sąskaita.


Perspėjimas dėl skrydžių saugos Egipto oro erdvėje

Perspėjimas dėl skrydžių saugos Egipto oro erdvėje

Sausio 4d.

Susisiekimo ministerija ir Civilinės aviacijos administracija (CAA) dar kartą atkreipia dėmesį į galimas skrydžių rizikas Egipto oro erdvėje. Remiantis Europos aviacijos saugos agentūros (EASA) pateikta informacija, šiuo metu skrydžių saugai gali kilti grėsmė skrendant Egipto oro erdvėje žemiau...


Susisiekimo ministerija siekia savivaldžių automobilių plėtros Lietuvoje

Susisiekimo ministerija siekia savivaldžių automobilių plėtros Lietuvoje

Sausio 2d.

Susisiekimo ministro Roko Masiulio įsakymu patvirtintas lankstus savivaldžių automobilių naudojimo reglamentavimas, kuris bus taikomas jų gamintojams, savininkams, valdytojams ir vairuotojams, bandysiantiems savivaldžių automobilių technologijas ir dalyvausiantiems viešajame eisme. Taip tikimasi...


Magistralėse jau veikia 10 naujų elektromobilių įkrovimo prieigų

Magistralėse jau veikia 10 naujų elektromobilių įkrovimo prieigų

Gruodžio 27d.

Dešimt naujų elektromobilių įkrovimo prieigų, įrengtų kelių A1 Vilnius–Kaunas–Klaipėda ir A2 Vilnius–Panevėžys poilsio aikštelėse, jau veikia. Vairuotojai nemokamai gali jose įsikrauti elektromobilius bei iš tinklo įkraunamus hibridinius automobilius.


Klaipėdos viešajam susisiekimui – 17 naujų ekologiškų autobusų

Klaipėdos viešajam susisiekimui – 17 naujų ekologiškų autobusų

Gruodžio 20d.

Klaipėdos viešojo transporto parką atnaujins 17 ekologiškų autobusų, kuriuos įsigyti leis skiriamos Europos Sąjungos fondų investicijos. Susisiekimo ministro Roko Masiulio įsakymu uostamiesčio savivaldybei šiam tikslui skirta 4,26 mln. eurų ES sanglaudos fondo lėšų, dar 0,75 mln. eurų skirs pati...


Nuo sekmadienio į Minską važiuos modernūs elektriniai traukiniai

Nuo sekmadienio į Minską važiuos modernūs elektriniai traukiniai

Gruodžio 18d.

Šį sekmadienį, gruodžio 10 dieną, maršrutu Vilnius–Minskas pradeda kursuoti nauji elektriniai „Lietuvos geležinkelių“ traukiniai. Baltarusijos sostinę keleiviai pasieks erdvesnėmis, verslo kelionėms puikiai pritaikytomis transporto priemonėmis.


Miestai įpusėjo rengti darnaus judumo mieste planus

Miestai įpusėjo rengti darnaus judumo mieste planus

Gruodžio 13d.

Pusė savivaldybių jau turi parengtus ir patvirtintus darnaus judumo mieste planus (DJMP) ir netrukus pradės įgyvendinti plane numatytus sprendinius. Jonava, Druskininkai, Tauragė, Mažeikiai, Visaginas, Utena, Kėdainiai, Palanga, Birštonas – tai miestai, kurių DJMP šiuo metu jau yra parengti...


„Lietuvos geležinkeliai“ naujuoju maršrutu ruošiasi sujungti Kauną su Varšuva

„Lietuvos geležinkeliai“ naujuoju maršrutu ruošiasi sujungti Kauną su Varšuva

Spalio 31d.

Kelionė iš Kauno į Varšuvą traukiniu jau kitąmet turėtų tapti realybe. „Lietuvos geležinkeliai“ su Lenkijos geležinkelių bendrove PKP iki kitų metų pradžios planuoja pasiūlyti keleiviams maršrutą, kuris leis patogiai pasiekti kaimyninės šalies sostinę.


Paaiškėjo pirmieji tarptautinio vežėjų parinkimo konkurso Vilniuje nugalėtojai

Paaiškėjo pirmieji tarptautinio vežėjų parinkimo konkurso Vilniuje nugalėtojai

Kovo 7d.

Sostinės savivaldybės skelbtą atvirą tarptautinį vežėjų parinkimo konkursą vežti keleivius privežamųjų maršrutų grupėje nurodytais maršrutais laimėjo ūkio subjektų grupė, kurią sudaro dvi bendrovės – „Rigas mikroautobusų satiksme“ ir UAB „Transrevis“. Šie vežėjai,...


„Bitė“ kartu su savivaldybėmis ir Automobilių kelių direkcija kviečia vairuoti išmaniau

„Bitė“ kartu su savivaldybėmis ir Automobilių kelių direkcija kviečia vairuoti išmaniau

Kovo 7d.

Mobiliojo ryšio bendrovė „Bitė Lietuva“ kartu su didžiųjų miestų savivaldybėmis pristato išmanųjį sprendimą patogesnėms, saugesnėms ir greitesnėms vairuotojų kelionėms. Tai sutelktinių duomenų (angl. crowdsourcing) principu veikianti išmanioji navigacija „Waze“, realiu...

www.gradiali.com

www.gradiali.com

Viskas Jūsų sveikatai ir kokybiškam poilsui Palangoje ir Anykščiuose.
NAUJIENLAIŠKIO PRENUMERATA

Užsisakykite KELIONIUKLUBAS.LT savaitraštį!