Balandžio 3d. Penktadienis

Kurios Lietuvos teritorijos labiausiai užterštos

Vasario 27d.
Kurios Lietuvos teritorijos labiausiai užterštos

 

Lietuvoje šiuo metu yra daugiau kaip vienuolika tūkstančių objektų, aplink kuriuos gruntas, dirvožemis ar požeminiai vandenys gali būti užteršti naftos produktais ir įvairiomis cheminėmis medžiagomis. Didžiausi taršos židiniai – buvę pesticidų sandėliai, naftos bazės, karinės teritorijos.

Ignalinos rajone Ožionių kaime stūksančiame sandėlyje sovietiniais metais buvo laikomi tokie stiprūs chemikalai, kad jų užbėrus toje vietoje keliolika metų niekas neauga. Nemaža jų dalis per ne vieną dešimtmetį pateko į gruntą ir požeminius vandenis. Be to, Naujojo Daugėliškio seniūnaitis Algirdas Cicėnas neabejoja, kad chemikalų likučių vis dar yra sandėlyje. Tad jie ir toliau teršia dirvožemį, nors šalia gyvenantys žmonės augina gyvulius, daržoves, iš šulinių geria vandenį.

Tokių teritorijų, Lietuvos geologijos tarnybos duomenimis, gali būti trisdešimt devyniose savivaldybėse ir sudaryti beveik 400 tūkst. kvadratinių kilometrų plotą. Kol kas yra ištirta tik 150 pačių pavojingiausių įvairiose savivaldybėse esančių teritorijų, užterštų naftos produktais ir pesticidais.

Iš Lietuvoje veikusių 1300 pesticidų sandėlių iki šiol tirta maždaug šimtas ir nustatyta, kad beveik pusės jų teritorijoje yra užterštas gruntas bei požeminis vanduo. Tad šalia sandėlių, kuriuose sovietiniais metais buvo laikomos įvairios cheminės medžiagos, ar šalia veikusių degalinių tinklų, naftos bazių įsikūrę žmonės net nežino, kad gyvena ant nuodų prisigėrusios žemės.

Tiesa, didžiausiuose taršos židiniuose, pavyzdžiui, Šiaulių Zoknių oro uoste, kurio pusė ploto buvo užteršta įvairiais naftos produktais, Vilniaus naftos produktų bazėje, veikusioje iki 1999 m., valymo darbai yra atlikti. Dalis cheminėmis medžiagomis užteršto grunto išvežta ir iš sostinės Karaliaus Mindaugo vidurinės mokyklos teritorijos. Tvarkymo darbai baigti Vilniaus rajone įsikūrusiame Marijampolio kaime, kurio buvęs pesticidų sandėlis buvo priskirtas aukščiausiai pavojingumo klasei.

Pasak Aplinkos ministerijos Taršos prevencijos departamento direktoriaus Vitalijaus Auglio, prieš penkerius metus iš visų sandėlių buvo išvežtos nuo sovietinių metų užsilikusios pesticidų atliekos ir sunaikintos Vokietijoje.

Tačiau užterštas gruntas bei požeminis vanduo daugelyje teritorijų vis dar kelia pavojų žmonių sveikatai. Taigi, kuriose Lietuvos vietose aptiktos didžiausios naftos produktų, pesticidų ir sunkiųjų metalų sankaupos?

Prie didžiausių taršos židinių gyvena žmonės

Lietuvos geologijos tarnybai prieš dvejus metus atlikus šimto pavojingiausių pramonės, energetikos, teršiančių medžiagų kaupimo objektų, naftos bazių, sandėlių, katilinių teritorijų ekogeologinius tyrimus, paaiškėjo, kad naftos produktais užteršto grunto plotas siekia daugiau nei 66 tūkst., pesticidais – 2 tūkst. kvadratinių metrų, apie 300 kvadratinių metrų grunto užteršta sunkiaisiais metalais. Nustatyta, kad naftos produktais, sunkiaisiais metalais, azoto junginiais, chloridais, sulfatais užteršta ir tūkstančiai kvadratinių metrų gruntinio vandens.

Lietuvos geologijos tarnybos Hidrogeologijos skyriaus vedėjas Kęstutis Kadūnas akcentuoja, kad labiausiai užterštos teritorijos yra aplink buvusias, sovietiniais metais statytas degalines, naftos bazes, chemikalų sandėlius.

2011 m. atlikti tyrimai parodė, kad daugiausiai teršalų, pavojingų aplinkai ir žmonių sveikatai yra bendrovės „Migiris“ gamybos cecho Mažeikiuose, buvusių pesticidų sandėlių Kilupiuose (Raseinių r.) ir Varkaliuose (Kaišiadorių r.), taip pat chemikalų sandėlio Ožionių kaime (Ignalinos r.) teritorijose.

Šie objektai prie pavojingiausių taršos židinių priskirti ne tik dėl didelių teršalų kiekių, bet ir todėl, kad yra visai šalia gyvenamųjų vietų. Štai pavyzdžiui, aplink buvusį Varkalių pesticidų sandėlį žmonės gano gyvulius ir augina daržoves. Ariogalos seniūnas Juozas Labanauskas patvirtina, kad ir netoli buvusio Kilupių sandėlio yra ūkininkaujama. Pašnekovas sako, kad nei jis, nei kiti vietiniai neturi jokios informacijos apie tai, kad Kilupiai – vienas didžiausių taršos židinių Lietuvoje. Mat dabar iš sandėlio belikę tik keli plytų stulpai.

K.Kadūno žodžiais, daug žmonių gyvena net neįtardami, kad gyvulininkyste ar daržininkyste užsiima užterštame dirvožemyje. Deja, to pasekmės gali būti labai skaudžios. Štai prieš maždaug ketverius metus nugaišo keliolika karvių, kurios ganėsi netoli buvusio sandėlio, nes prisilaižė chemikalų.

„Karvėms ar kitiems galvijams rupšnojant žolę šalia tokių sandėlių, ypač jeigu ten buvo laikomi pesticidai su gyvsidabriu, nuodingos cheminės medžiagos patenka tiek į mėsą, tiek į pieną. Žmogui vartojant tokius produktus, chemikalai kaupiasi organizme. Dėl to vėliau gali išsivystyti onkologinės bei įvairios lėtinės ligos“, – sako Vilniaus visuomenės sveikatos centro Saugos kontrolės skyriaus vedėja Asta Razmienė.

Šaltinis: Veidas
Nepriklausomybės minėjimas kitaip: Vilniaus restoranuose atsiskleis laisvės skonis

Nepriklausomybės minėjimas kitaip: Vilniaus restoranuose atsiskleis laisvės skonis

Kovo 6d.

Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 30-metį Vilniaus restoranai švęs skaniai: svečiams pasiūlys specialius patiekalus, kurie jiems atspindi laisvę. Penkiolika patiekalų, unikalus kokteilis ir net specialus meniu sostinės restoranuose lankytojų lauks nuo dabar iki liepos 6 d.


Nemokamos ekskursijos Kovo 11-ąją kvies pažinti Laisvės miesto istoriją

Nemokamos ekskursijos Kovo 11-ąją kvies pažinti Laisvės miesto istoriją

Kovo 6d.

Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 30-mečio proga, Kovo 11-osios popietę Vilnius kviečia leisti turiningai – su 40 gidų profesionalų leistis į nemokamas ekskursijas po Vilniaus senamiestį.


Lukiškių aikštėje čiuožinėjo jau 29 tūkstančiai – čiuožykla veiks iki Kovo 11-osios

Lukiškių aikštėje čiuožinėjo jau 29 tūkstančiai – čiuožykla veiks iki Kovo 11-osios

Kovo 6d.

Vos per keletą mėnesių Lukiškių aikštės čiuožykla po atviru dangumi sulaukė daugiau kaip 29 tūkst. lankytojų. Vilniečiai ir miesto svečiai pramogavo, mokėsi įvairių čiuožimo technikų, išbandė ledo ritulį, dailųjį čiuožimą. Didesniais būreliais čiuožti rinkdavosi ir senjorai, ir moksleivių...


m.Ticket ir m.Parking programėlių veikimas atnaujintas

m.Ticket ir m.Parking programėlių veikimas atnaujintas

Kovo 5d.

SĮ „Susisiekimo paslaugos“ informuoja, kad šiandien prie m.Ticket ir m.Parking programėlių jau gali jungtis visų operatorių naudotojai – sklandus jų veikimas atnaujintas.


Kaklaraiščių tiltas atsinaujino – sostinės meras kviečia tęsti tradiciją

Kaklaraiščių tiltas atsinaujino – sostinės meras kviečia tęsti tradiciją

Kovo 4d.

Karoliniškių gyventojų pamėgtas, virš sostinės vakarinio aplinkkelio besidriekiantis pėsčiųjų tiltas pastaruosius šešerius metus buvo unikaliai puošiamas kaklaraiščiais. Pasak šios idėjos autoriaus Juliaus Žėko, mintis papuošti tiltą kaklaraiščiais tuomet kilo spontaniškai, norint išreikšti...


Solidus pripažinimas Kaunui: pirmasis Lietuvos miestas nominuotas tarptautiniam apdovanojimui

Solidus pripažinimas Kaunui: pirmasis Lietuvos miestas nominuotas tarptautiniam apdovanojimui

Kovo 2d.

Europos Komisija įvertino Kauno pastangas darnaus judumo srityje. Kasmetiniuose Europos mobilumo savaitės (angl. European mobility week) apdovanojimuose tarp 36 nominantų iš viso Senojo žemyno Kauno miestas pateko į geriausiųjų trejetuką darnaus judumo planavimo kategorijoje. Dėl tarptautinio...


Keliautojams rekomenduojame pasirūpinti savo saugumu iš anksto

Keliautojams rekomenduojame pasirūpinti savo saugumu iš anksto

Vasario 21d.

Lietuvoje kasmet registruojami susirgimai egzotinėmis ligomis, kurie susiję su kelionėmis. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, per pastarąjį dešimtmetį Lietuvoje buvo užregistruoti 55 maliarijos, 31 strongiloidozės, 30 dengės karštligės, 4 filariozės, po tris odos leišmaniozės ir...


Pirmą kartą Vilniuje skelbiami muziejų ir kino edukacinių programų finansavimo konkursai

Pirmą kartą Vilniuje skelbiami muziejų ir kino edukacinių programų finansavimo konkursai

Vasario 20d.

Vis dažniau užsienio kino kūrėjai pasirenka Vilnių savo filmavimams, o sostinės muziejai savo lankytojų skaičiumi vis patenka į lankomiausių visos šalies muziejų penketuką – Vilnius turi kuo sudominti ir įtraukti ne tik miesto svečius. Sostinė nusprendė paskatinti muziejų ir kino...


Vasario 16-ąją ir Kovo 11-ąją visi galės žvejoti nemokamai

Vasario 16-ąją ir Kovo 11-ąją visi galės žvejoti nemokamai

Vasario 14d.

Šiandien aplinkos ministro Kęstučio Mažeikos įsakymu nustatytos dar dvi dienos per metus, kai visi galės žvejoti nemokamai – vasario 16-ąją, Valstybės atkūrimo dieną, ir kovo 11-ąją, Nepriklausomybės atkūrimo dieną.


Panevėžys atsinaujina! „Ekrano“ marios tampa patrauklesnės

Panevėžys atsinaujina! „Ekrano“ marios tampa patrauklesnės

Vasario 11d.

Panevėžio miesto savivaldybė panevėžiečių poilsio ir rekreacijos reikmėms pritaiko „Ekrano“ marių pakrantes, atnaujina ir tvarko aplinką. Darbai atliekami dviem etapais. Planuojama, kad jie bus baigti šį rudenį.


Atostogų dilema: ką daryti su vaikais?

Atostogų dilema: ką daryti su vaikais?

Vasario 3d.

Tendencijos rodo, kad kiekvienais metais vis daugiau šeimų atostogauja užsienyje su atžalomis. Keliautojai pripažįsta, kad kelionės su vaikais retai būna spontaniškas sprendimas – šeimos tam ruošiasi ir atidžiai planuoja. Šeimos kelionių eksperto „Kidy Tour“ duomenimis,...


Savivaldybė sukūrė atvirą visiems trimatį sostinės žemėlapį

Savivaldybė sukūrė atvirą visiems trimatį sostinės žemėlapį

Sausio 29d.

Sostinės savivaldybė pasitelkė inovatyvius sprendimus miesto planavimui – sukūrė unikalų, realios situacijos trimatį žemėlapį, kuris leidžia ne tik pamatyti miestą virtualiai, bet ir vertinti vykstančią miesto plėtrą realios aplinkos fone. Žemėlapiu gali naudotis visi adresu 3d.vilnius.lt...


Lietuvos oro uostai apžvelgia 2019–uosius: rekordinis keleivių skaičius ir platus krypčių pasirinkimas

Lietuvos oro uostai apžvelgia 2019–uosius: rekordinis keleivių skaičius ir platus krypčių pasirinkimas

Sausio 29d.

Visuose trijuose Lietuvos oro uostuose praėjusiais metais daugėjo keleivių ir skrydžių skaičius, labiausiai augo Kauno ir Palangos oro uostai, o bendrai visame oro uostų tinkle buvo vykdomos net 92 unikalios kryptys. 2020 metus šalies oro uostai mato kaip tolesnio augimo laikotarpį ir prognozuoja...


Sostinė skirs 0,5 milijono eurų menui netikėtose erdvėse

Sostinė skirs 0,5 milijono eurų menui netikėtose erdvėse

Sausio 28d.

„Kuriu Vilnių“ – menas netikėtose erdvėse sugrįžta nauju konkursu. Miesto inicijuota programa jau trečius metus gaivina primirštas sostinės erdves, keliolika meno kūrinių jau papuošė įvairias miesto erdves, kitas idėjas dar planuojama įgyvendinti. O menininkai kviečiami...


Įspūdingi skaičiai: Vilniaus šviesų festivalis sulaukė 200 tūkst. lankytojų

Įspūdingi skaičiai: Vilniaus šviesų festivalis sulaukė 200 tūkst. lankytojų

Sausio 28d.

Praėjusį savaitgalį 697-ąjį Vilniaus gimtadienį šviesų festivalyje šventė per 200 tūkstančių vilniečių ir miesto svečių, mobiliąja festivalio programėle pasinaudojo per 27 tūkst. vartotojų. Skaičiuojama, kad pernai šviesų festivalyje apsilankė apie 130 tūkst. žmonių. Festivalio metu sostinės...


Sveikatingumo turizmas: ką rinktis lėtoms atostogoms?

Sveikatingumo turizmas: ką rinktis lėtoms atostogoms?

Sausio 25d.

Pastaraisiais metais sveikatingumo turizmas sparčiai išpopuliarėjo. Tam įtakos turi tai, jog vis daugiau žmonių praktikuoja sveiką gyvenseną – rūpinasi sveika mityba, siekia geros miego kokybės, stengiasi daugiau judėti, o tuo pačiu renkasi ir sveikesnes atostogas. Ekspertai rekomenduoja...


Vilnius siekia turėti miesto muziejų

Vilnius siekia turėti miesto muziejų

Sausio 22d.

Daugybė leidinių, ekskursijų ir kitokių iniciatyvų, skatinančių pažinti Vilnių, prisiminti praeitį ir aptarti dabartį, projektuoti ateitį – šalies sostinė pastarąjį dešimtmetį jaučia itin išaugusį ne tik užsienio svečių, bet ir gyventojų susidomėjimą miesto istorija. Vis dėlto specialistai...


Šiemet atraskite Raseinius. Patikėkit, tikrai verta!

Šiemet atraskite Raseinius. Patikėkit, tikrai verta!

Sausio 22d.

Šiemet VšĮ „Atrask Raseinius“ į tarptautinę turizmo parodą „Adventur 2020“ veža dvasinės sveikatos idėją ir gyvąją piligrimystę iš Šiluvos. Be šio svarbaus aspekto, parodoje dar pasakosime apie tai, kad Raseinių rajonas turistus 2020 metais sutiks keletu įspūdingų naujovių...

NAUJIENLAIŠKIO PRENUMERATA

Užsisakykite KELIONIUKLUBAS.LT savaitraštį!