Sausio 27d. Pirmadienis

L. Klimka: turistus lietuviai galėtų pavaišinti kimštais žąsų kakleliais

Vasario 22d.
L. Klimka: turistus lietuviai galėtų pavaišinti kimštais žąsų kakleliais

Papročių ir tradicijų negalima pamiršti ir praktiniais sumetimais, tarkim, dėl turizmo, sako etnologas Libertas Klimka. „Kai nuvažiuoju į Prancūziją, noriu paragauti prancūziškų patiekalų. Į Belgiją nuvažiavęs, austres ragausiu. O į Lietuvą kas atvažiavęs gal norės kimštų žąsų kaklelių arba poliaukos sriubos su džiovintais baravykais“, – pastebi profesorius.

L. Klimka tvirtina, kad etnologija yra ne mažiau rimtas mokslas nei fizika, tik reikia labiau gilintis ir rimtai žiūrėti. Būtent iš fizikos jis pasuko į etnologiją. L. Klimka teigia, kad fizikos mokslas jam padėjo etnologijoje atrasti savitą metodiką bei mąstymą.

„Mano kitoniškumas pasireiškia tuo, kad aš visur ieškau šaknų. Fizikai sako, kad kiekvieną reiškinį reikia paaiškinti. Didžiausių paaiškinimų ieškau kalendoriniuose papročiuose. Jeigu kažkurioje vietovėje žmonės elgėsi vienaip, tai aš ieškau priežasties, kodėl būtent jie darė taip, o ne kitaip. Taikau tiksliųjų mokslų metodiką“, – pasakoja L. Klimka.

– Kaip tapote mokslininku?

– Iš tikrųjų mano gyvenimas bangavo taip, kaip ir mūsų politiniai, istoriniai įvykiai. Polinkis į mokslą tikrai buvo. Gal paveldėtas iš tėvo, gal iš kur atėjęs. Tikriausiai – iš proto smalsumo. Jau smalsus tai buvau... Gimiau Kaune, augau Vilniuje.

– Esate miesto žmogus?

– Tiesiog ant „bruko“ išaugęs, todėl ir tarmę esu praradęs. O tarmė galėtų būti įvairi, nes mamelė iš Nemakšių parapijos. Sakė, karo metais, kai buvau mažiukas, mums teko ten prisiglausti senelių namuose. Kalbėjau žemaitiškai.

– Kas toks tėvas buvo, kad taip į mokslus Jus spyrė?

– Tėvelis visą gyvenimą dirbo Vilniaus universitete. Buvo teisininkas – baudžiamosios teisės specialistas. Turiu pasakyti, kad kartais, pabėgęs iš pamokų, nueidavau į teismo salę ir klausydavau, kaip ten bylos nagrinėjamos. Man buvo įdomu. Be to, gal buvau paveldėjęs teisybės jausmą. Man visur norėjosi teisybės. Bet tėvelis tiesiai šviesiai pasakė – teisininku sovietmečiu būti labai sunku, nes kasdien turėsi tartis su savo sąžine. Man tai labai įstrigo, iki šiol prisimenu. 1956 m. teko net ir toje Vėlinių demonstracijoje dalyvauti. Laimei, nepakliuvau į saugumą, bet mušti gavau.

– Buvote politiškai aktyvus?

– Mano vardas, reiškiantis laisvę, įpareigoja. Ir sovietmečiu stengiausi būti laisvas, neįklimpti niekur, kas mane susaistytų su kokiais įsipareigojimais, neduok Dieve...

– Galbūt tėvas, duodamas tokį vardą, iškart galvoje mintį audė?

– Aš manau. Nes gimiau kaip tik, kai laisvė nutolo nuo Lietuvos. Gimiaus 1940 m., o tuose įvykiuose ir mano likimas atsispindėjo. Todėl sovietmečiu ieškojau nišos, kur galėčiau būti kūrybiškai laisvas. Humanitariniai, socialiniai mokslai – ideologiškai labai suvaržyti. O tikslieji mokslai – prašau. Bet man buvo įdomūs ir tikslieji mokslai. Manau, kad viskas šiame gyvenime yra įdomu, jei pradedi gilintis.

– Juk fizika vis tiek apie gyvenimo reiškinius?

– Neabejotinai. Fizika yra susijusi su filosofija. Galiu pasakyti, kad mano draugai ir aš turėjome savo filosofiją.

– Studijuojate fiziką, o paskui atsiranda etnologija...

– Mokyklos laikais labai norėjau pažinti savo tautą ir savo valstybę. Kažkur iš po prekystalio, turbūt antikvariate, labai vargiai gavau Adolfo Šapokos istoriją su nuplėštais viršeliais ir studijavau labai uoliai.

– O bendraminčių buvo?

– Taip. Mes, Salomėjos Nėries gimnazijos (tuomet tai buvo prestižinė mokykla) mokinukai, tarsi ir modernūs buvome, domėjomės visomis naujovėmis, bet vakarones baigdavome dainuodami liaudies dainas. Mums lietuvybė nebuvo kažkoks abstraktus dalykas. Mes, miesto vaikai, dainuodavome tas dainas. Dabar mano studentai nesudainuoja dviejų dainų.

– Bet anksčiau ir pasirinkimo buvo mažiau. Dabar visko pilna, sienos atsivėrusios.

– Dabar, žinoma, pasaulis mažas pasidarė. Bet aš sovietmetį panaudojau kelionėms nuostabios gamtos kampeliais. Mes su draugais keliaudavome į kalnus. O Sovietų Sąjungoje buvo galimybė pakeliauti. Ir pigu, ir nuostabių visiškai neliestos gamtos kampelių galima rasti. Ir Tian Šanis, ir Altajus, ir Pamyras...

– Nuo tų kalnų Lietuvą pamatėte?

– Taip, kai grįžti iš tų kalnų į Lietuvą, kaip viskas čia gera, kaip viskas sava. Ir tie mūsų upeliai, ir kalvelės... Iš tikrųjų nepaprastas jausmas. Man atrodo, tėvynės meilė, keliaujant po platųjį pasaulį, dar labiau stiprėja.

– Kada atsirado rimtas požiūris į mokslą?

– Aš tikrai rimtai studijavau eksperimentinę fiziką (puslaidininkius). Nors nemanau, kad tai buvo gabumų sritis.

– Ir užsikabinate už etnologijos?

– Negreit. Bet nuo mokyklos laikų keliaudavau po Lietuvą, studijavau Lietuvos istoriją, papročius. Bet tai buvo laisvalaikis. Buvau užsibrėžęs apeiti Lietuvą, kad viską pamatyčiau ir pačiupinėčiau. Kaip? Penkias dienas dirbi laboratorijoje (darbas kartais pasibaigdavo ir 11, ir 12 valandą). O paskui – savaitgalis. Tokia atvanga galvai... Ir išeini. Pavažiuoji kur nors traukiniu. Jau esi užsibrėžęs, ką nori pamatyti, nuo kur iki kur nueiti. Žiemą – slidėmis, vasarą – dviračiu. Tie įspūdžiai, kur būta, kur matyta, kur neskubant eita, liko iki šiol.

– Bet kada gimė mokslininkas?

– Gerą tuziną metų dirbau fizikos laboratorijoje. Akademikas Juras Požela kartais susitikęs man nusišypso, paploja per petį ir sako: „Neblogas fizikas buvai.“ Bet su šypsena žiūri į mano etnologinius darbus.

– Nes nelabai rimta?

– Turbūt, bet J. Požela – labai tolerantiškas žmogus. Mūsų laboratorijoje ir institute labai gera atmosfera klestėjo. Jis gelbėjo ir kai kuriuos mano draugus, kurie turėjo nemalonumų su saugumu. Ir mane „pagreitinta tvarka“ priėmė į aspirantūrą, kad į sovietų kariuomenę nereikėtų išeiti.

– Bet vis tiek esate fizikas paklydėlis?

– Tiesiog labai gera gyventi ne vieną gyvenimą, o du, gal dar daugiau. Etnologija – mano antras gyvenimas. Aš jį žengiau su Sąjūdžio banga, nes pagal išsilavinimą buvau fizikas, o etnologija –laisvalaikio studijos. Tiesą sakant, kai paaiškėjo, kad galiu profesionaliai tuo užsiimti, jau buvau kraštotyrininkas ir vasaras praleisdavau kraštotyros ekspedicijose rinkdamas medžiagą apie tautos papročius ir tradicijas. Kraštotyra paskui reikalauja pagal surinktą medžiagą straipsnį pateikti. Aš tada pradėjau rašyti ir etnologinio pobūdžio straipsnelius. Gavau labai geranorišką palaikymą ir skatinimą iš profesionalų etnologų profesoriaus Vacio Miliaus, profesoriaus Norberto Vėliaus. Su profesoriumi N. Vėliu sustoję viduryje gatvės galėdavome beveik valandą šnekėti.

Jie pajuto, kad aš truputuką kitaip mąstau negu tikrieji humanitarai. Mano darbo metodika kitokia. Mano kitoniškumas tas, kad aš, kaip fizikas, visur ieškau šaknų. Fizikas sako – kiekvieną reiškinį reikia paaiškinti. Mano paaiškinimai – kalendoriniuose papročiuose. Dažniausiai būdavo aprašyta, kaip vienoje ar kitoje vietovėje žmonės daro tą ir tą. O aš ieškau atsakymo. Kodėl jie taip daro? Iš kokių kalendorinių sistemų tai ateina? O gal iš senovinių ritualų, kurie siekia tuos tolimus tolimus baltų religijos laikus? Aš ieškau šaknų. Ieškau metodais, kurie taikomi ir tiksliuose moksluose.

Pavyzdžiui, turėjau pirmtaką – labai pasididžiuodamas pasakysiu. Prieškariu Vytauto Didžiojo universitete dirbo profesorius fizikas Ignas Končius. Etnologai nustebo sužinoję, kad jis fizikas, nes paliko tokių gražių darbų! Ypač apie mūsų kryždirbystę. Vasaromis, keliaudamas po savo gimtąją Žemaitiją, fotografuodavo, piešdavo, rinkdavo žinias apie kryžius ir sugebėjo statistiką suvesti, ko padaryti nesugalvojo patys etnologai. Visa tai labai įdomu: kokių kryžių turime, kokių tipų, koks jų tankis. Unikalūs darbai. Tai va – fizikas.

– Gal anksčiau buvo įdomiau negu dabar?

– Kaip etnologui – taip. Kaip etnologas, aš dar sutikau tą kartą žmonių, kurie turėjo etnožiniją – žinių iš tautos sukauptų vertybių skrynios. Dabar tų žmonių beveik nebėra. Kasmet parašau ne vieną straipsnį, turiu surinkęs didžiulį archyvą, kuris laikomas Etnokosmologijos muziejuje. Tą idėją mes su draugu Gunaru Kakaru brandinome, o jis įgyvendino. Būtent tos žinios ir atsispindi muziejaus koncepcijoje, ekspozicijoje.

– Yra begalė straipsnių, knygų, turime nemažai etnologų. Tikriausiai viskas jau žinoma?

– Būtent semantika nėra išsemta. Semantika – giluminės paslapties atskleidimas. Tai, kas slypi už paprasto papročių, tradicijų arba kokių posakių aprašymo. Kartais mįslė turi labai gilią semantinę prasmę, kuri susijusi su pasaulio suvokimu. Semantiniai dalykai dar toli gražu nėra ištyrinėti.

– Kaip mokslininkai tai tiria?

– Darbo procesas, žinoma, sudėtingas, jam tinka daugelis metodų. Visų pirma – lyginamoji mitologija, lyginamoji kalbotyra. O kaip yra kituose kraštuose? Gal ten išliko kažkas daugiau? Mes juk visi indoeuropiečiai. Kaimynuose kartais būna išlikusių užuominų, daugiau pasakyta. Toks paprastas pasakymas – Pilypas iš kanapių. Mes nebežinome – o kas tas Pilypas? Na, iššoko kažkas iš kanapių. Tačiau gudai, mūsų kaimynai, žino atsakymą į šitą mįslę. Pilypas iš kanapių pas juos – zuikis. Kodėl iš kanapių? Nes iš kanapių buvo pinami tinklai zuikiams gaudyti. Juk lanku zuikio nenušausi. Tai ir yra lyginamoji kalbotyra.

– Tarkim, yra mįslė. Ką galima iš jos „išlaužti“? Straipsnį, gal net knygą parašyti? O gal net visą disertaciją?

– Matote, profesorius Leonardas Sauka apie vieną pasaką „Eglė žalčių karalienė“ parašė, atrodo, keturias knygas. Ten tokios mitinės erdvės atsiveria... Lietuvoje tos pasakos variantų žinoma per porą šimtų. Kiekvienas variantas turi kažką papildančio. Kas iš to mums skleidžiasi? Skleidžiasi žmonių mitologinės erdvės, visa mitologinė pasaulėjauta – kaip žmonės įsivaizdavo aplink juos esantį pasaulį, dar neturėdami jokių mokslinių žinių.

– Galima atkurti?

– Galima rekonstruoti šitą pasaulį, bet mes turime tik atskirus štrichus. Aš, pavyzdžiui, užsiimu kalendorinių sistemų rekonstravimu – kaip lietuviai anksčiau laiką skaičiuodavo. Tai svarbu bendruomenės gyvenimui – viskam. Ieškau, kaip keitėsi kalendorinės sistemos nuo Mėnulio kalendoriaus, iki mišrių, iki Saulės. Kai ką pasako ir archeologiniai radiniai.

– Bet laikai pasikeitė. Ar būtina etnologines žinias perkelti į dabartį ir reikalauti, kad jaunoji karta būtų tokia, kaip anksčiau?

– Jokiais būdais niekas nereikalauja. Aš ir pats ne pakuliniais marškiniais apsirengęs, ne vyžomis apsiavęs. Niekas iš etnologų neragina grįžti į dūminę pirkią ar baudžiavos laikus. Mes iš to viso paveldo (tradicinės, liaudies kultūros) šiandien pirmiausia pasiimame dvasingumą. Kai ką ir materialaus pasiimkime. Ogi lietuviškų valgių nepamirškime – turime skanumynų, kurie mūsų genams labai tinka. Gal šventėms tautinį rūbą pasiimkime.

Žiūrėkime į ateities Europą. Ji bus daugiakultūrė. Tai verčia net praktiniai sumetimai, pavyzdžiui, turizmas. Kai nuvažiuoju į Prancūziją, juk noriu paragauti prancūziškų patiekalų. Į Belgiją nuvažiavęs, austres ragausiu. O į Lietuvą kažkas atvažiavęs gal norės kimštų žąsų kaklelių arba poliaukos sriubos su džiovintais baravykais? Čia tokie dalykai. Kas yra etninė kultūra (kaip ir apskritai kultūra)? Tai protingo žmogaus žaismė, žaidimas. Juk mes žaidžiame kultūra.

– O kaip dvasingumas?

– Aš norėčiau, kad ir mano vaikai, ir anūkai lietuvišką dainą padainuotų.

– Čia jau dvasingumas?

– Iš dalies taip. Nes ji visus žmones gali ar paguosti, ar pralinksminti – suvirpinti sielos stygą. Manau, visa kultūra yra penas sielai. Švietimo ministerijos stalčiuose guli dvi programos – pagrindinio ir vidurinio ugdymo, skirtos etninei kultūrai, kad kiekvienas mokytojas, ar fizikas, ar lituanistas, ar istorikas galėtų vaikams kažką pasakyti apie mūsų tautą.

– Parašėte knygą „Lietuviškų tradicijų skrynelė“.

– Ji pati naujausia. Ten yra šeimos papročiai, kalendoriniai papročiai. Truputį primenu kai kuriuos istorijos momentus, kurie istorijos vadovėlyje mažiau nušviesti. Ir kai kuriuos tikrai menkai panagrinėtus mitologijos dalykus liečiu.

– Kita knyga – „Įdomiausi Lietuvos technikos paminklai“.

– Kadangi kraštotyros ekspedicijose papročių, tradicijų labai mažai beišgirstu (tiesiog nebėra tos senosios kartos, kuri tą žinojimą nešiojo), pradėjau daugiau domėtis paminklais. Vienas tokių paminklų kiekviename miestelyje, bažnytkaimyje ar kur nors – bokštuose kabantys varpai. Pasirodo, kad tie varpai nėra inventorizuoti, nors tai labai įdomus technologijos, istorijos ir meno paminklas. Liūdna, bet pastaraisiais metais metalo vagys ir iki varpų užlipo ir Lietuvoje jau yra dingusių varpų. O jie kartais šimtus metų skaičiuoja. Jų garsuose – mūsų istorijos žingsniai. Be to, minėtoje knygoje aprašiau ne tik varpus, bet ir bokšto laikrodžius. Atradau keletą visai užmirštų bokšto laikrodžių. Pasirodo, jų ciferblatai surūdijo, nukrito prieš daugel metų, ir visi užmiršo, kad ten, viduje, kalvio nukaltas mechanizmas yra kaip geležinė širdis.

– Tikriausiai ne viską reikia iš praeities perkelti į dabartį?

– Žinoma, bet praeityje tiek visko vertingo per tautos šimtmečių, o gal tūkstantmečių kelią sukaupta. Manyčiau, tai tautodailės dalykai. Kryždirbystė UNESCO sąraše įvertinta kaip pasaulio šedevras. Mūsų sutartinės unikalios – niekur kitur tokių nėra. O Kurėnų vėtrungės! Taigi niekur Europoje nieko panašaus nėra. Mes esame unikalūs. Ir mūsų Užgavėnių kaukės pačios archajiškiausios, siekiančios akmens amžių. Šitais dalykais mes galėtume būti įdomūs Europai, tik reikia mokėti pasirodyti. O kaip atvažiavę japonai mielai perka lino staltieses ar lovatieses, kaip didžiulį suvenyrą. Tokių dalykų tikrai turime. Viskas, kas susiję su dvasingumu – dainos, pasakos, lopšinės, atliepia mūsų giliuosius pasąmonės klodus. Nes mes tauta, kuri čia gyvena turbūt nuo ledynmečio.

– Ką mes turime padaryti, kad pritrauktume jaunimą? Kaip ir netyčia, palengva...

– Kaip ir netyčia – labai teisingai pastebėjote. Reikėtų per Jonines, Rasos šventę išvilioti ant piliakalnio visą naktį praleisti prie laužo. Ta naktis tokia trumpa, o įspūdžiai tokie gražūs... Tada ir pradeda domėtis – o kas, o kaip. Žinoma, kultūra nediegiama prievarta. Jokiais būdais. Tik sudominimu. Bet mes šito nemokame daryti, nors, geriau paieškojus, galima rasti ir įdomių įrašų, knygų, straipsnių. Tik vadovėlio neturime.

Aš daug kuo stebiuosi. Kodėl, pavyzdžiui, norvegai per savo šeimos šventę, švęsdami anūko gimimo dieną, apsirengia tautiniais drabužiais ir gražioje vietoje ant fiordo suruošia šeimos iškylą. Jei lietuvis eina su tautiniais drabužiais, vadinasi, į koncertą – dainų šventės dalyvis. O škotų futbolo sirgaliai į Vilnių atvažiavo su kiltais, nuogais keliais, ir jiems nebuvo gėda, jie didžiavosi. Lietuviai labai suvaržyti kompleksų. Čia mokyklos įdirbis turėtų būti didžiulis.

– Nepaklausiau, kaip tampama mokslininku.

– Neslopinti savo smalsumo, viskuo domėtis, išbandyti save. Pasaulis toks įdomus ir toks įvairus. Nors truputuką pajutus tą įvairovę, paskui bus lengva pasirinkti įdomią sritį.

Šaltinis: lrt.lt
Vilnius siekia turėti miesto muziejų

Vilnius siekia turėti miesto muziejų

Sausio 22d.

Daugybė leidinių, ekskursijų ir kitokių iniciatyvų, skatinančių pažinti Vilnių, prisiminti praeitį ir aptarti dabartį, projektuoti ateitį – šalies sostinė pastarąjį dešimtmetį jaučia itin išaugusį ne tik užsienio svečių, bet ir gyventojų susidomėjimą miesto istorija. Vis dėlto specialistai...


Vilnius tapo pirmuoju mietu regione, pasirašiusiu sutartį su tarptautine nuomos platforma "AIRBNB"

Vilnius tapo pirmuoju mietu regione, pasirašiusiu sutartį su tarptautine nuomos platforma "AIRBNB"

Sausio 15d.

Vasario 1-ąją įsigalios sutartis tarp Vilniaus miesto ir vienos didžiausių pasaulio trumpalaikio apgyvendinimo rezervavimo platforma „Airbnb“. Pagal ją įmonė pradės automatiškai rinkti Vilniaus miesto turisto rinkliavą iš visų keliautojų, užsisakančių nakvynes sostinėje per šią...


Vilniuje startuoja viešojo transporto programėlė regėjimo negalią turintiems keleiviams

Vilniuje startuoja viešojo transporto programėlė regėjimo negalią turintiems keleiviams

Sausio 15d.

Sostinėje startuoja neregiams ir silpnaregiams skirta nemokama viešojo transporto programėlė „Transporto balsas“, kuri autobusais ir troleibusais padės keliauti patogiau ir paprasčiau. Atsisiuntę ją keleiviai savo išmaniajame telefone nuo šiol galės girdėti, kokie viešojo transporto...


Vilniaus šviesų festivalis atskleis sostinės kiemų paslaptis

Vilniaus šviesų festivalis atskleis sostinės kiemų paslaptis

Sausio 13d.

Jau kitos savaitės pabaigoje sostinę nušvies Vilniaus šviesų festivalis – šaltuoju ir tamsiuoju sezonu miestui įkvėps gyvybės ir šilumos, išryškins miesto architektūrą, nušvies gražiausius Senamiesčio kiemus, atvilios minias vilniečių ir miesto svečių švęsti Vilnių.


Kauno oro uostas 2019 metus pažymėjo rekordu: pasiektas didžiausias keleivių skaičius

Kauno oro uostas 2019 metus pažymėjo rekordu: pasiektas didžiausias keleivių skaičius

Sausio 7d.

Kauno oro uostas apibendrino 2019 metus ir skelbia naują rekordą – iš viso praėjusiais metais aptarnauta net 1 160 682 keleivių (15 proc. daugiau nei 2018 metais). Fiksuojama, jog tai didžiausias per visą oro uosto istoriją pasiektas rodiklis, neskaičiuojant Vilniaus oro uosto kilimo-tūpimo...


Vilnius – užsienio kelionių organizatorių akiratyje

Vilnius – užsienio kelionių organizatorių akiratyje

Sausio 6d.

Vilnius stiprina bendradarbiavimo su užsienio kelionių organizatoriais pajėgumus. Per praėjusius metus sostinėje apsilankė keli šimtai užsienio kelionių agentų, besidominčių Lietuvos sostinės įtraukimu į užsieniečių kelionių paketus.


Kaunui – prestižinio „Financial Times“ turizmo reitingo pripažinimas

Kaunui – prestižinio „Financial Times“ turizmo reitingo pripažinimas

Gruodžio 11d.

Naujausiame „Financial Times“ leidžiamo žurnalo „fDi Magazine“ reitinge Patraukliausios ateities turizmo vietovės 2019/2020 Kaunas pripažintas vienu perspektyviausių miestų turizmui. Pelnyta devinta vieta kategorijoje „Tiesioginių užsienio investicijų...


Telesfera - įrenginių remonto paslauga skubantiems

Telesfera - įrenginių remonto paslauga skubantiems

Spalio 31d.

Jei Jūsų telefonas, planšetė, kompiuteris, fotoaparatas, dronas ar kitas smulkios elektronikos prietaisas (elektroninė cigaretė, pultelis ir panašiai) sugedo Jums nepalankiausiu metu, o dar ir neturite galimybės jo pristatyti į taisyklą, Jums padės Telesfera komanda! Darbuotojai kaip įmanoma...


Lietuvoje – nauji dviračių takai miestuose ir miesteliuose, sodų bendrijų ir ežerų link

Lietuvoje – nauji dviračių takai miestuose ir miesteliuose, sodų bendrijų ir ežerų link

Rugpjūčio 8d.

Lietuvos miestuose ir miesteliuose – vis daugiau galimybių kasdieniam susisiekimui patogiai naudotis dviračiu. Nauji pėsčiųjų ir dviračių takai, tiesiami arba rekonstruojami panaudojant Europos Sąjungos fondų investicijas, jau įrengti 20-yje savivaldybių, dar 27 savivaldybių projektai...


Rekordinė vasara Kauno oro uoste – liepos mėnesį pasiektas didžiausias keleivių skaičius istorijoje

Rekordinė vasara Kauno oro uoste – liepos mėnesį pasiektas didžiausias keleivių skaičius istorijoje

Rugpjūčio 6d.

Kauno oro uostas aviacinę vasarą pažymi vis nauju keleivių srauto rekordu. Liepos mėnesį per Kauno oro vartus keliavo daugiau kaip 114 tūkst. keleivių. Tai 12 tūkst. daugiau nei gegužės mėnesį, kai pirmą kartą buvo pasiektas rekordinis – šešiaženklis keleivių skaičius.


Vilniuje – masinis naktinis važiavimas šviečiančiais riedučiais

Vilniuje – masinis naktinis važiavimas šviečiančiais riedučiais

Rugpjūčio 1d.

Paskutinį liepos mėnesio vakarą sostinėje įvyko masinis naktinis važiavimas šviečiančiais riedučiais, kuris suvienijo šią smagią ir darnią transporto priemonę mėgstančius vilniečius. Darnų judumą mieste skatinančios SĮ „Susisiekimo paslaugos“ organizuotame renginyje drauge su...


„Vilnius Mama Jazz” pradeda skelbti programą

„Vilnius Mama Jazz” pradeda skelbti programą

Rugpjūčio 1d.

Lapkričio 13-17 dienomis vyksiantis festivalis „Vilnius Mama Jazz“ skelbia pirmuosius šių metų programos akcentus: tai yra „The Comet Is Coming“ ir Odedo Tzuro kvartetas.


Vilniaus „G-spot“ reklaminė kampanija nominuota prestižiniuose turizmo apdovanojimuose

Vilniaus „G-spot“ reklaminė kampanija nominuota prestižiniuose turizmo apdovanojimuose

Rugpjūčio 1d.

Praėjusiais metais didelį susidomėjimą užsienyje sukėlusi Vilniaus turizmo rinkodaros kampanija „Vilnius – The G-spot of Europe“ (liet. „Vilnius – Europos G taškas“) toliau raško vaisius – prestižiniuose tarptautiniuose kelionių ir turizmo apdovanojimuose...


„Kinas po žvaigždėmis“ dovanoja lietuviško kino naktį visam pasauliui: kvies kartu žiūrėti „Riešutų duoną“

„Kinas po žvaigždėmis“ dovanoja lietuviško kino naktį visam pasauliui: kvies kartu žiūrėti „Riešutų duoną“

Rugpjūčio 1d.

Jau dešimtmetį kino po atviru dangumi seansus rengiantis „Kinas po žvaigždėmis“ kartu su Lietuvos kino centru šiais metais pristato ypatingą iniciatyvą – siekį lietuviška kino klasika suvienyti viso pasaulio lietuvius. Rugpjūčio 5 dieną užsienyje ir Lietuvoje įvyks...


Panevėžyje daugės turizmo ženklų

Panevėžyje daugės turizmo ženklų

Liepos 30d.

Panevėžio miesto savivaldybė pasirašė sutartį su Lietuvos verslo paramos agentūra, kuria skiriama daugiau kaip 96,5 tūkst. Eur ES investicijų turizmo informacinės infrastruktūros plėtros projektui. Jį parengė Panevėžio miesto ir rajono savivaldybės.


Laivyba vidaus vandenimis taps paprastesnė

Laivyba vidaus vandenimis taps paprastesnė

Liepos 29d.

Laivyba Lietuvos vidaus vandenimis taps paprastesnė – Susisiekimo ministerijos iniciatyva pakeistas Vidaus vandenų transporto kodeksas, kuris palengvina asmeninių ir pramoginių laivų registravimo bei techninės apžiūros sąlygas, taip pat užtikrina šių procesų skaidrumą.


Lietuvos oro uostų pusmetis: stabilus augimas ir vėl pagerinti rekordai

Lietuvos oro uostų pusmetis: stabilus augimas ir vėl pagerinti rekordai

Liepos 24d.

Lietuvos oro uostams pirmasis 2019 m. pusmetis ir vėl rekordinis. Visi aviaciniai rodikliai, lyginant su iki šiol sėkmingiausiu – 2018 m. tuo pačiu laikotarpiu – augo: aptarnauta daugiau skrydžių, didėjo keleivių ir krypčių skaičius.


Rekordiškai atnaujinamą sostinės viešojo transporto parką papildys dar 50 naujų autobusų

Rekordiškai atnaujinamą sostinės viešojo transporto parką papildys dar 50 naujų autobusų

Liepos 24d.

Šiandien Vilniaus miesto savivaldybės Taryba pritarė tolimesniam viešojo transporto atnaujinimo etapui ir patvirtino UAB „Vilniaus viešasis transportas“ prašymą lizingo būdu įsigyti 50 triašių suspaustomis gamtinėmis dujomis varomų MAN Lion‘s City autobusų. Planuojama, jog iki...

www.gradiali.com

www.gradiali.com

Viskas Jūsų sveikatai ir kokybiškam poilsui Palangoje ir Anykščiuose.
NAUJIENLAIŠKIO PRENUMERATA

Užsisakykite KELIONIUKLUBAS.LT savaitraštį!