Birželio 20d. Ketvirtadienis

Lietuviai atranda nemokamą nakvynę užsienyje

Kovo 7d.
Lietuviai atranda nemokamą nakvynę užsienyje

Šiais laikais keliauti galima labai pigiai. Ar teko girdėti apie „couch-surfingą“? Tai galimybė rasti draugų ir nakvoti už dyką bet kuriame pasaulio kampelyje. Nusiperki bilietus, atvyksti ir apsistoji pas nepažįstamus žmones. Šis keliavimo būdas populiarėja ir tarp lietuvių.

Norint nemokamai pas ką nors apsistoti, pirmiausia reikia užsiregistruoti vienoje iš interneto svetainių. Užtenka į „Google“ paieškos sistemą įvesti raktažodį „couchsurfing“ (iš anglų kalbos: couch – sofa, guolis, surfing – naršymas) ir tokią rasite. Populiariausia – „Couchsurfing.org“ svetainė, save pristatanti kaip didžiausią pasaulyje keliautojų bendruomenę.

Naudojasi 5 tūkst. Lietuvos gyventojų

Afrika, Europa, Amerika, Okeanija, Azija, Vidurinieji Rytai – visur galima rasti žmonių, siūlančių nemokamą guolį.

„Couchsurfing.org“ yra užsiregistravę 828 tūkst. narių. Iš jų – daugiau nei 5 tūkst. gyvenančių Lietuvoje: 2632 vilniečiai, beveik 1 tūkst. kauniečių, nemažai alytiškių, klaipėdiečių, marijampoliečių, panevėžiečių, šiauliečių. Įdomus faktas, kad latvių ir estų čia užsiregistravę pusantro karto mažiau nei lietuvių.

Tai – daugiausia jauni, į trečią dešimtį įkopę žmonės, dar neturintys šeimų, mėgstantys keliauti ir bendrauti. Vieni čia ieško nemokamos nakvynės, kiti noriai priima žmones pas save, treti ieško užsieniečių draugų, kurie norėtų savo mieste susitikti ir išgerti puodelį kavos, aprodyti miestą. Vis dėlto pirmųjų – ieškančių nemokamos nakvynės – daugiausia.

Anketa: kuo išsamiau, tuo geriau

Registruojantis reikia užpildyti anketą. Joje – daug punktų: amžius, lytis, išsilavinimas, profesija, pomėgiai, keliavimo patirtis, pasakojimas apie save. Visos informacijos pateikti nebūtina, tačiau kuo išsamiau parašai, tuo lengviau kitiems nariams susidaryti įspūdį.

Žmonės, apsistoję vieni pas kitus ar kartu keliavę, gali parašyti viešai matomus teigiamus arba neigiamus atsiliepimus.

Priimantieji nakvoti paprastai publikuoja ne tik savo, bet ir savo namų nuotraukas, parašo, kiek žmonių vienu metu galėtų priimti, kokias sąlygas siūlo. Nuo čiužinio ar sulankstomos lovos kampe iki atskiro kambario apartamentuose su visais patogumais – „Couchsurfing.org“ nariai gali pasiūlyti visko.

Vaikinas atidavė buto raktus

Vaiva Ružaitė, „Eurodesk Lietuva“ programos redaktorė, apie couchsurfingą sužinojo iš draugų, mėgstančių pigiai ir įdomiai keliauti, norinčių ne tik pamatyti lankytinus objektus, bet ir pažinti kultūrą, pabendrauti su vietiniais, aplankyti turistams nežinomas vietas.

Vaiva minėtoje svetainėje užsiregistravo, kai su dviem draugėmis autostopu keliavo į Kroatiją. „Jeigu būčiau keliavusi viena, gal nebūčiau drįsusi išbandyti couchsurfingo, tačiau su kompanija tai buvo labai smagi patirtis“, – tikino Vaiva. Nemokamai merginos apsistojo Vienoje ir Rijekoje. Jos ten praleido po dvi dienas.

„Vaikinas iš Vienos mums netgi patikėjo savo nuomojamo buto raktus, nes pats turėjo išvykti į festivalį kitame mieste. O panelė iš Rijekos puikiai integravo į savo draugų kompaniją, ir jų dėka miestą pamatėme visai kitomis akimis. Ji gyveno šiek tiek už Rijekos, todėl teko susipažinti su jos vairavimo ypatumais. Pasiekėme ir paplūdimį, kuris užliejamas kylančio vandens“, – įspūdžiais dalijosi V. Ružaitė.

Patikėjo žmonių gerumu

Merginą žavi tai, kad niekada negali žinoti, pas kokį žmogų pakliūsi, ar jis norės daug bendrauti su tavimi, ar tik duos kambarį, lovą, čiužinį ir paprašys nelįsti į akis.

„Tai ne tik pigus būdas apsistoti, tai ir kultūra, ir šalis iš vidaus. Šalį sudaro žmonės, todėl pirmiausia ir reikėtų susipažinti su jais, o ne su populiariu muziejumi ar garsiausia kavine. Vietiniai geriausiai žino visas istorijas, legendas, peripetijas. Po kelionės grįžau iš naujo patikėjusi žmonių gerumu, todėl nebekyla minčių, kad kas nors galėtų pasisukti bloga linkme,“ – pasakojo V. Ružaitė.

„Jautiesi kaip prieglaudoje“

Nors giriančių couchsurfingą galima rasti daug, šis keliavimo būdas turi ir minusų. Tiksliau, viskas priklauso nuo požiūrio. Tai pastebėjo žurnalistė Akvilė Kavaliauskaitė.

„Couchsurfingo filosofija nėra ta, kad gyventum nemokamai. Reikia dalintis patirtimi. Atvažiuoji į kokį nors kraštą, turi pseudodraugą, kurį susiradai internetu, jis tau aprodys miestą, integruos į tos vietos kultūrą. O daug kas, ypač lietuviai, keliauja taip tik todėl, kad tai nemokama. Pažįstu keliautojų, kurie daro tai ne dėl pinigų, bet tokių Lietuvoj – gal 5 %. Tie senieji tikrieji keliautojai, kurie tokiu būdu susirado draugų ir gal net susituokė, nėra patenkinti, kad dedasi tokie dalykai, – kalbėjo A. Kavaliauskaitė. – Jeigu atvykęs tikrai nori būti nuo kažko priklausomas, gyventi svetimuose namuose, nori su tuo žmogumi, pas kurį atvažiavai, leisti laiką, – viskas gerai. O jei nori tik nemokamai nakvoti, ir tau nusispjaut pas ką, tai nėra malonumo, nes jautiesi kaip prieglaudoje. Ir tam žmogui, kuris tave priėmė, nemalonu, nes neturi interesų, kokių turėtum turėti.“

Pasirodė panašus į iškrypėlį

A. Kavaliauskaitė pirmąkart nemokamos nakvynės malonumus išbandė su draugu – apsistojo Škotijoje pas vaikiną, kurio namuose buvo tokia netvarka, kad norėjosi skradžiai žemę prasmegti. Prieš atvykdama ji dorai nepasidomėjo, kokiomis sąlygomis teks nakvoti.

Kitąkart apsistojo pas italą, kuris merginai pasirodė panašus į iškrypėlį.

„Jeigu būčiau atvykusi viena, būčiau lėkusi su tais lagaminais į gatvę, – prisiminė A. Kavaliauskaitė. – Būna, žmogus internete prisistato, kad skaito knygas, jam patinka menas. Nuvažiuoji pas jį, randi kažkokį forsą su baltais kedais, kuris tave vedžioja po visokias kebabines. Apskritai atvažiavęs pas žmogų svarstai, ką sakyti, ar dėkingas turi būti, ar ne. Nežinai, kaip jaustis. Nors buvo per tą laiką ir normalių nakvynių, su vienu žmogumi iki dabar bendrauju, tačiau kai susiradau darbą, mečiau šitą reikalą.“

Per pusantrų metų nenusvilo

Vokietis Benjaminas Orenas, gyvenantis ir studijuojantis Brėmene, „Couchsurfing.org“ svetainėje užsiregistravo prieš pusantrų metų ir jau po mėnesio sėkmingai apsistojo pas nepažįstamus žmones Stokholme.

Prieš metus pats sulaukė pirmųjų svečių, ir nuo tada juos priima nuolat. Sausį vokietis gavo dešimt prašymų leisti pas jį apsinakvoti. „Pusė jų – lietuvių!“ – juokėsi vyriškis ir pridūrė, kad lietuviai pas jį nakvynės prašosi dažnai. Kaip ir rusai, estai bei latviai. B. Orenas turi gerų rekomendacijų, siūlo palankias gyvenimo sąlygas ir retai prašantiesiems pasako „ne“.

Iš Lietuvos nuskristi į Brėmeną nebrangu, todėl per pastaruosius metus pas Benjaminą apsilankė 15 vilniečių. „Jie lauktuvių atveža alkoholinių gėrimų, sūrio, kumpio, saliamio, stengiasi būti draugiški ir net pagelbėti buityje. Su lietuviais labai lengva bendrauti, visada gerai jaučiuosi, jie atviri ir turi gerą humoro jausmą“, – tikino vokietis, pats šį mėnesį atvykstantis į Vilnių.

„Pastebėjau, kad Vakarų Europos keliautojai rečiau ieško nemokamos nakvynės. Jie mieliau apsistoja Brėmeno viešbučiuose ar nakvynės namuose. O štai Rytų Europa atviresnė tokiam keliavimo būdui. Tai susiję su menkesniu biudžetu arba atviresne kultūra. Paprastai pinigai lemia daugiau, ypač studentams, tačiau Rytų europiečiai nebijo apsistoti pas nepažįstamuosius, trokšta užmegzti ryšius. Tai pastebėjau ir Rytų Vokietijoje. Gal tai postkomunistinės kultūros bruožas?“ – svarstė B. Orenas.

Prieš priimdamas nakvoti žmones Benjaminas atsižvelgia į kelis kriterijus: panašų amžių, pomėgius.

„Dažniausiai bendri interesai yra vakarėliai. Dar mane domina maisto ruoša, įdomios istorijos“, – pasakojo vokietis ir pridūrė, kad dar nėra turėjęs neigiamos patirties. Taip pat ir su visų dažnai peikiamais lietuviais.

Aut. teises:  15min.lt
Autoriai: Dalia Daškevičiūtė

Rusnės estakada: prasidės parengiamieji darbai, numatytas Nemuno deltos kraštovaizdžio saugojimas

Rusnės estakada: prasidės parengiamieji darbai, numatytas Nemuno deltos kraštovaizdžio saugojimas

Kovo 2d.

Kelyje Šilutė–Rusnė artimiausiu metu prasidės parengiamieji darbai užliejamo kelio ruožui rekonstruoti ir estakadai statyti. Pirmiausia numatytame rekonstruoti ruože turės būti iškirsti kelkraščiuose ir ant kelio pylimo augantys medžiai, kurie trukdytų atlikti darbus. Jau 2019 m., iki...


Lietuvos oro uostams pradeda vadovauti Marius Gelžinis

Lietuvos oro uostams pradeda vadovauti Marius Gelžinis

Kovo 1d.

Tris šalies oro uostus vienijančiai bendrovei Lietuvos oro uostai nuo kovo 1 d. pradeda vadovauti Marius Gelžinis. Jis pakeitė pusketvirtų metų įmonės generalinio direktoriaus pareigas ėjusį ir nuo kovo 1 d. įmonės valdybos nariu tampantį Gediminą Almantą. M. Gelžinis yra sukaupęs ilgametę darbo...


ŠIMTMEČIO VARPAS KVIEČIA VISO PASAULIO LIETUVIUS IR DRAUGUS ASMENIŠKAI PASVEIKINTI LIETUVĄ!

ŠIMTMEČIO VARPAS KVIEČIA VISO PASAULIO LIETUVIUS IR DRAUGUS ASMENIŠKAI PASVEIKINTI LIETUVĄ!

Vasario 28d.

Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečio proga Vilniaus Katedros aikštėje iškilo įspūdinga interaktyvi instaliacija „Šimtmečio varpas“. Iki kovo 11 d. Vilnius kviečia viso pasaulio lietuvius ir Lietuvos draugus asmeniškai pasveikinti Lietuvą su atkurtos valstybės šimtmečiu ir įsiamžinti...


Lietuva ir Lenkija plečia bendradarbiavimą aviacijos srityje

Lietuva ir Lenkija plečia bendradarbiavimą aviacijos srityje

Vasario 27d.

Stiprindamos bendradarbiavimą aviacijos srityje, Lietuva ir Lenkija šiandien Varšuvoje vykstančiame Baltijos funkcinio oro erdvės bloko tarybos posėdyje numato patvirtinti veiksmų planą, kuriuo vadovaujantis bus įgyvendinama šio bloko plėtros strategija iki 2025 m. Lietuvos delegacijai vadovauja...


Turizmo nauda didėja, vertingiausi svečiai – iš Izraelio

Turizmo nauda didėja, vertingiausi svečiai – iš Izraelio

Vasario 23d.

Lietuvoje pernai apsilankė ir bent vieną naktį praleido 1,55 mln. turistų iš užsienio, t. y. 4,3 proc. daugiau nei 2016 m., rodo apgyvendinimo įstaigų statistika. Įskaitant ir vietinį turizmą bendras sektoriaus augimas pernai siekė 6,6 proc. ir šalyje apgyvendintų turistų skaičius sudarė 2,92 mln.


TURISTŲ SKAIČIUS VILNIUJE NENUSTOJA AUGTI

TURISTŲ SKAIČIUS VILNIUJE NENUSTOJA AUGTI

Vasario 23d.

Vilniuje 2017-aisiais metais apsilankė 1,07 milijono turistų: 3,7 proc. daugiau nei 2016-aisiais. Tai parodė šiandien Statistikos departamento paskelbti 2017 m. IV ketvirčio apgyvendinimo paslaugų statistikos duomenys. Praėjusiais metais Vilniuje daugiausiai viešėjo turistai iš Baltarusijos,...


Ieškoma būdų, kaip pagreitinti keliones taip Vilniaus ir Varšuvos

Ieškoma būdų, kaip pagreitinti keliones taip Vilniaus ir Varšuvos

Vasario 9d.

Vasario 9 d. Lietuvoje besilankantis Lenkijos geležinkelių bendrovės PKP S. A. prezidentas Krzysztof Mamiński su „Lietuvos geležinkelių“ vadovais aptarė abiem šalims rūpimus klausimus: greitesnes keliones traukiniu tarp Vilniaus ir Varšuvos, „Rail Baltica“ projektą,...


Elektriniu traukiniu nuo Lietuvos ir Baltarusijos sienos iki Klaipėdos – jau 2022 m.

Elektriniu traukiniu nuo Lietuvos ir Baltarusijos sienos iki Klaipėdos – jau 2022 m.

Vasario 6d.

Panaudodama Europos Sąjungos fondų investicijas, iki 2022 m. Lietuva planuoja elektrifikuoti visą Rytų–Vakarų kryptimi šalies teritoriją kertančią geležinkelio liniją nuo Lietuvos ir Baltarusijos sienos iki Klaipėdos. Susisiekimo ministro Roko Masiulio įsakymu papildytas ES lėšomis...


Kuriama kelionių garantijų sąskaita

Kuriama kelionių garantijų sąskaita

Sausio 10d.

Vyriausybė pritarė patobulintam Turizmo įstatymo projektui, kuriuo įtvirtintas papildomas kelionių organizatorių prievolių įvykdymo užtikrinimo mechanizmas – kelionių garantijų sąskaita.


Perspėjimas dėl skrydžių saugos Egipto oro erdvėje

Perspėjimas dėl skrydžių saugos Egipto oro erdvėje

Sausio 4d.

Susisiekimo ministerija ir Civilinės aviacijos administracija (CAA) dar kartą atkreipia dėmesį į galimas skrydžių rizikas Egipto oro erdvėje. Remiantis Europos aviacijos saugos agentūros (EASA) pateikta informacija, šiuo metu skrydžių saugai gali kilti grėsmė skrendant Egipto oro erdvėje žemiau...


Susisiekimo ministerija siekia savivaldžių automobilių plėtros Lietuvoje

Susisiekimo ministerija siekia savivaldžių automobilių plėtros Lietuvoje

Sausio 2d.

Susisiekimo ministro Roko Masiulio įsakymu patvirtintas lankstus savivaldžių automobilių naudojimo reglamentavimas, kuris bus taikomas jų gamintojams, savininkams, valdytojams ir vairuotojams, bandysiantiems savivaldžių automobilių technologijas ir dalyvausiantiems viešajame eisme. Taip tikimasi...


Magistralėse jau veikia 10 naujų elektromobilių įkrovimo prieigų

Magistralėse jau veikia 10 naujų elektromobilių įkrovimo prieigų

Gruodžio 27d.

Dešimt naujų elektromobilių įkrovimo prieigų, įrengtų kelių A1 Vilnius–Kaunas–Klaipėda ir A2 Vilnius–Panevėžys poilsio aikštelėse, jau veikia. Vairuotojai nemokamai gali jose įsikrauti elektromobilius bei iš tinklo įkraunamus hibridinius automobilius.


Klaipėdos viešajam susisiekimui – 17 naujų ekologiškų autobusų

Klaipėdos viešajam susisiekimui – 17 naujų ekologiškų autobusų

Gruodžio 20d.

Klaipėdos viešojo transporto parką atnaujins 17 ekologiškų autobusų, kuriuos įsigyti leis skiriamos Europos Sąjungos fondų investicijos. Susisiekimo ministro Roko Masiulio įsakymu uostamiesčio savivaldybei šiam tikslui skirta 4,26 mln. eurų ES sanglaudos fondo lėšų, dar 0,75 mln. eurų skirs pati...


Nuo sekmadienio į Minską važiuos modernūs elektriniai traukiniai

Nuo sekmadienio į Minską važiuos modernūs elektriniai traukiniai

Gruodžio 18d.

Šį sekmadienį, gruodžio 10 dieną, maršrutu Vilnius–Minskas pradeda kursuoti nauji elektriniai „Lietuvos geležinkelių“ traukiniai. Baltarusijos sostinę keleiviai pasieks erdvesnėmis, verslo kelionėms puikiai pritaikytomis transporto priemonėmis.


Miestai įpusėjo rengti darnaus judumo mieste planus

Miestai įpusėjo rengti darnaus judumo mieste planus

Gruodžio 13d.

Pusė savivaldybių jau turi parengtus ir patvirtintus darnaus judumo mieste planus (DJMP) ir netrukus pradės įgyvendinti plane numatytus sprendinius. Jonava, Druskininkai, Tauragė, Mažeikiai, Visaginas, Utena, Kėdainiai, Palanga, Birštonas – tai miestai, kurių DJMP šiuo metu jau yra parengti...


„Lietuvos geležinkeliai“ naujuoju maršrutu ruošiasi sujungti Kauną su Varšuva

„Lietuvos geležinkeliai“ naujuoju maršrutu ruošiasi sujungti Kauną su Varšuva

Spalio 31d.

Kelionė iš Kauno į Varšuvą traukiniu jau kitąmet turėtų tapti realybe. „Lietuvos geležinkeliai“ su Lenkijos geležinkelių bendrove PKP iki kitų metų pradžios planuoja pasiūlyti keleiviams maršrutą, kuris leis patogiai pasiekti kaimyninės šalies sostinę.


Paaiškėjo pirmieji tarptautinio vežėjų parinkimo konkurso Vilniuje nugalėtojai

Paaiškėjo pirmieji tarptautinio vežėjų parinkimo konkurso Vilniuje nugalėtojai

Kovo 7d.

Sostinės savivaldybės skelbtą atvirą tarptautinį vežėjų parinkimo konkursą vežti keleivius privežamųjų maršrutų grupėje nurodytais maršrutais laimėjo ūkio subjektų grupė, kurią sudaro dvi bendrovės – „Rigas mikroautobusų satiksme“ ir UAB „Transrevis“. Šie vežėjai,...


„Bitė“ kartu su savivaldybėmis ir Automobilių kelių direkcija kviečia vairuoti išmaniau

„Bitė“ kartu su savivaldybėmis ir Automobilių kelių direkcija kviečia vairuoti išmaniau

Kovo 7d.

Mobiliojo ryšio bendrovė „Bitė Lietuva“ kartu su didžiųjų miestų savivaldybėmis pristato išmanųjį sprendimą patogesnėms, saugesnėms ir greitesnėms vairuotojų kelionėms. Tai sutelktinių duomenų (angl. crowdsourcing) principu veikianti išmanioji navigacija „Waze“, realiu...

www.gradiali.com

www.gradiali.com

Viskas Jūsų sveikatai ir kokybiškam poilsui Palangoje ir Anykščiuose.
NAUJIENLAIŠKIO PRENUMERATA

Užsisakykite KELIONIUKLUBAS.LT savaitraštį!