Gruodžio 7d. Šeštadienis

Savaitgalio liūtys baidarininkų iš upių neiškrapštė

Birželio 10d.
Savaitgalio liūtys baidarininkų iš upių neiškrapštė

Žygio „Vandenų keliais“ dalyviams stebuklingai pavyko išvengti visą savaitę Lietuvoje pranašautų smarkių liūčių. O pirmoji žygio savaitė prabėgo nenumaldomai greitai. Per ją dalyviai įspūdžių kupinais vandens keliais irklavo 160 kilometrų, o šeštadienio rytą pasuko į Žeimenos upę.

Žeimena išteka iš Žeimenio ežero ties Kaltanėnais (Švenčionių raj.), teka pro smėlėtus ir skardingus pušynus, neretai įvingiuoja ir į alksniais apaugusias pelkes. Retkarčiais smarki upės srovė plukdo beveik 80 kilometrų ir gracingai įteka į Nerį.

Savaitgaliais ir upėse spūstys

Naujausiomis žiniomis, trijų baidarių ekipažas jau pralenkė 43 poilsiautojų baidares. Nenuostabu, kad šiltas ir tvankus oras išviliojo daugybę žmonių praleisti laisvą laiką gamtoje. Trupai užsimindami apie žygio tikslus ir eigą „Vandenų keliais“ irkluotojai žmones skatino ilsėtis atsakingai ir po savęs nepalikti šiukšlių.

Antalieptės malūne – malonus priėmimas

Ketvirtąją žygio dieną baidarininkai pradėjo sunkiausią plaukimo etapą – yrėsi nusekusia Šventosios upe prieš srovę. Nepaisant sunkaus maršruto, pakelėje laukė svetingi Antalieptės miestelio gyventojai.

Žygeiviai trumpam išsilaipino atsikvėpti šalia akmeninio Antalieptės malūno pastatų komplekso. Čia žygio dalyvius kiek netikėtai ir itin svetingai sutiko Jonas Punys, kuriam dabar priklauso šio malūno pastatai. Vyras keliautojams beveik valandą pasakojo malūno istoriją. Šis akmeninis malūnas statytas grafo Jono Tiškevičiaus pavedimu  – dar išlikę akmenyje virš malūno vartų išraižyti grafo inicialai. Vėliau jis priklausė Antanui Katinui, kurio anūkė ir padovanojo malūną pašnekovui Jonui.

Vyras pasidalino savo mintimis, kad šiuo metu ieško žmonių, kurie kartu sutiktų investuoti į autentišką malūno atstatymą. Jono Punio teigimu reikėtų apie vieno milijono litų norint atkurti ir lankytojams demonstruoti malūno mechanizmus, sukurti poilsio zoną.

„Vandenų keliais“ žygeiviai tikisi, kad sutikto Antalieptės gyventojo užsispyrimas ir jėgos leis atkurti autentišką vandens malūną.

Gražutės regioninis parkas – puiki vieta iškylai

Antalieptės marios – daugiausia salų turintis vandens telkinys Lietuvoje. Žygio „Vandenų keliais“ dalyviai net kelias dienas plaukė šiuo nuostabiu Gražutės regioninio parko vandens telkiniu bei grožėjosi gamta.

„Antalieptės marios – puiki vieta aktyviam savaitgaliui kiekvienam mėgstančiam vandens pramogas“, pasakoja žygeiviai. Taip pat vienbalsiu priduria, kad marių pakrantės bei salų gausa sukuria neįprastą, bet labai jaukią atmosferą. Šalia Antalieptės marių yra net keletas valčių bei vandens dviračių nuomos punktų, kempingai ir stovyklavietės.

Penktosios žygio dienos pabaigoje žygeiviams teko sparčiai irkluoti ir sprukti nuo audros per Luodžio ežerą. Luodis,  ledynmečio suformuotas ežeras, yra  šeštasis pagal dydį ežeras Lietuvoje. Čia gausu įlankų ir pusiasalių, bet labiausiai ežeras žymus savo Žvėrinčiaus rago iškyšuliu, kuris yra panašus į Kuršių nerijos pusiasalį. Iškyšulys yra apie 200 metrų ilgio ir 10-15 metrų pločio, dėl vėjo, bangavimo ir smėlio kasmet vis ilgėjantis, o jo smaigalyje, nepaisydami artėjančios audros, žygio dalyviai spėjo išsilaipinti ir atsikvėpti.

Luodžio ežerą supa Gražutės miškas, kurio didžioji dalis yra paskelbta kraštovaizdžio draustiniu. Vaizdinga bei genetiniu požiūriu vertinga eglių ir pušų sengirė – tai būdingas šiam kraštui miškas. Praplaukusi Luodžio ežerą  komanda pasiektė Salako miestelį, garsėjantį  įspūdinga tašytų akmenų Švč. Mergelės Marijos Sopulingosios bažnyčia. Ji buvo statyta beveik šešetą metų nuo 1906-ųjų. Kadaise šiose vietose buvo valdovų medžioklės centras.

Atplaukus iki Salako čia jau laukė Gražutės  regioninio parko darbuotojai, padėję keliaukinkams įveikti iš pirmo žvilgsnio neįveikiamą plaukimo trasos dalį.

Regioninio parko direktorius pristato Gražutę

Gražutės regioninio parko direktorius Gedas Kukanauskas mielai pasikalbėjo su žygio dalyviais. Jo teigimu,  Gražutės regioninis parkas yra vienas gražiausių regioninių parkų Lietuvoje. Jis unikalus tuo, jog čia yra bene sunkiausią konfiguraciją turintis vandens telkinys – Antalieptės marios. Jos buvo suformuotos pastačius Antaliepės hidroelektrinę.  Taip pat šiame regioniniame parke prasideda ilgiausią atstumą Lietuvoje tekanti Šventosios upė.

G. Kukanauskas rekomendavo vandens trasomis plaukti liepos bei rugpjūčio mėnesiais, paminėjo, jog jos nėra itin sudėtingos, todėl puikiai tinka ir šeimoms su mažais vaikais bei pagyvenusiems žmonėms. Galima plaukti tiek ramiomis, tiek sraunesnėmis upėmis, ežerais. Gražutės regioninio parko vandens trasos ne pačios populiariausios Lietuvoje. Todėl tai puiki vieta norintiems pajusti laukinę gamtą. Pakėlus galvas aukštyn galima pamatyti skaldančius erelius, upėse ir ežeruose užtikti kruopščiai šeimininkaujančius bebrus, o miškuose susidurti su briedžiais. Parko direktorius pamini, jog norint pamatyti kuo daugiau gyvūnų ir paukščių, reikia turistauti tyliai ir ramiai, taip pat tausoti aplinką.

Žygio „Vandenų keliais“ iššūkį plaukti prieš srovę parko direktorius vadina tikrai ekstremaliu išbandymu ir teigia, jog tuo nepatikės, kol nepabandys pats. Pašnekovas išskyrė Šventosios upės dalį ties Tiltiškėmis, kur maždaug pusę kilometro besitęsianti srauni upės atkarpa išverčia dažną, kuris plaukia baidare.

Žygio dalyviai dėkoja Gražutės regioninio parko administracijai ir parko direktoriui Gedui Kukanauskui už palaikymą ir pagalbą.

Gyvūnijos įvairovė Aukštaitijos nacionalinis parke

Pirmosios žygio savaitės pabaigoje baidarininkai persikėlė iš Salako į Aukštaitijos nacionalinį parką, kur maršrutas nuo Minčios vandens malūno tęsėsi Minčio upeliu.

Žygio dalyviams plaukti prieš srovę nebuvo taip sunku, kaip irtis Minčia. Tai buvo bene sunkiausia žygio atkarpa pirmąją savaitę. Žygio kapitonas Vytenis nerekomendavo rinktis šios upės plaukimui . Minčios upelis teka pelkėtu mišku, vasarą labai nusekęs, be galo daug užvartų, yra beveik nepraplaukiamas. Nepaisant to, Vytenis džiaugėsi, jog turėjo neeilinę galimybę iš arti susipažinti su Lietuvos gyvūnija.

Žygeiviai jau pasakojo, kaip teko savo akimis išvysti besimaudantį briedį, kiek vėliau atsigaivinti prie upės atklydo ir briedžių pora. Vadovaudamiesi G. Kukanausko nurodymais plaukti ramiai ir tyliai, vakarop žygio komanda praplaukė stirną su keturiais nedideliais stirniukais.

Pasiekę Uteno ežerą, vėliau Būkos upę, žygio „Vandenų keliais“ dalyviai negalėjo atsistebėti Lietuvos paukščių įvairove bei gausa. Besiporuojančių gulbių šokis, krykštaujančios antys, baidares lydintys kirai. Jų Lietuvoje suskaičiuojama iki 18 rūšių. Kartas nuo karto virš medžių viršūnių prasklendžiantys sakalai – nuostabios Lietuvos Aukštaitijos nacionalinio parko gamtos pavyzdys. Dažniausia sakalų šeimos rūšis Lietuvoje – ištisus metus pastebimas SAKALAS KELEIVIS. Per pastarąjį trisdešimtmetį Lietuvoje smarkiai sumažėjo perinčių porų, o pastaraisiais metais jų apskritai nebuvo aptikta.

Ilgai buvo tykota ir laukta bandant įamžinti didįjį dančiasnapį. O tiksliau – jo patelę su neseniai išsiritusiais jaunikliais. Didžiųjų dančiasnapių patelės puošiasi ekstavagantišku kuodu, jų kaklas it padabintas balta, ryškia apykakle. Ši paukščių rūšis jau įtraukta į Lietuvos Raudonąją Knygą.

Žygio „Vandenų keliais” komanda skatina aktyvų laisvalaikį gamtoje leisti atsakingai, sutvarkyti aplinką po savęs bei nešiukšlinti nuostabių Lietuvos gamtos kampelių.

Šaltinis: lrt.lt
Telesfera - įrenginių remonto paslauga skubantiems

Telesfera - įrenginių remonto paslauga skubantiems

Spalio 31d.

Jei Jūsų telefonas, planšetė, kompiuteris, fotoaparatas, dronas ar kitas smulkios elektronikos prietaisas (elektroninė cigaretė, pultelis ir panašiai) sugedo Jums nepalankiausiu metu, o dar ir neturite galimybės jo pristatyti į taisyklą, Jums padės Telesfera komanda! Darbuotojai kaip įmanoma...


Lietuvoje – nauji dviračių takai miestuose ir miesteliuose, sodų bendrijų ir ežerų link

Lietuvoje – nauji dviračių takai miestuose ir miesteliuose, sodų bendrijų ir ežerų link

Rugpjūčio 8d.

Lietuvos miestuose ir miesteliuose – vis daugiau galimybių kasdieniam susisiekimui patogiai naudotis dviračiu. Nauji pėsčiųjų ir dviračių takai, tiesiami arba rekonstruojami panaudojant Europos Sąjungos fondų investicijas, jau įrengti 20-yje savivaldybių, dar 27 savivaldybių projektai...


Rekordinė vasara Kauno oro uoste – liepos mėnesį pasiektas didžiausias keleivių skaičius istorijoje

Rekordinė vasara Kauno oro uoste – liepos mėnesį pasiektas didžiausias keleivių skaičius istorijoje

Rugpjūčio 6d.

Kauno oro uostas aviacinę vasarą pažymi vis nauju keleivių srauto rekordu. Liepos mėnesį per Kauno oro vartus keliavo daugiau kaip 114 tūkst. keleivių. Tai 12 tūkst. daugiau nei gegužės mėnesį, kai pirmą kartą buvo pasiektas rekordinis – šešiaženklis keleivių skaičius.


Vilniuje – masinis naktinis važiavimas šviečiančiais riedučiais

Vilniuje – masinis naktinis važiavimas šviečiančiais riedučiais

Rugpjūčio 1d.

Paskutinį liepos mėnesio vakarą sostinėje įvyko masinis naktinis važiavimas šviečiančiais riedučiais, kuris suvienijo šią smagią ir darnią transporto priemonę mėgstančius vilniečius. Darnų judumą mieste skatinančios SĮ „Susisiekimo paslaugos“ organizuotame renginyje drauge su...


„Vilnius Mama Jazz” pradeda skelbti programą

„Vilnius Mama Jazz” pradeda skelbti programą

Rugpjūčio 1d.

Lapkričio 13-17 dienomis vyksiantis festivalis „Vilnius Mama Jazz“ skelbia pirmuosius šių metų programos akcentus: tai yra „The Comet Is Coming“ ir Odedo Tzuro kvartetas.


Vilniaus „G-spot“ reklaminė kampanija nominuota prestižiniuose turizmo apdovanojimuose

Vilniaus „G-spot“ reklaminė kampanija nominuota prestižiniuose turizmo apdovanojimuose

Rugpjūčio 1d.

Praėjusiais metais didelį susidomėjimą užsienyje sukėlusi Vilniaus turizmo rinkodaros kampanija „Vilnius – The G-spot of Europe“ (liet. „Vilnius – Europos G taškas“) toliau raško vaisius – prestižiniuose tarptautiniuose kelionių ir turizmo apdovanojimuose...


„Kinas po žvaigždėmis“ dovanoja lietuviško kino naktį visam pasauliui: kvies kartu žiūrėti „Riešutų duoną“

„Kinas po žvaigždėmis“ dovanoja lietuviško kino naktį visam pasauliui: kvies kartu žiūrėti „Riešutų duoną“

Rugpjūčio 1d.

Jau dešimtmetį kino po atviru dangumi seansus rengiantis „Kinas po žvaigždėmis“ kartu su Lietuvos kino centru šiais metais pristato ypatingą iniciatyvą – siekį lietuviška kino klasika suvienyti viso pasaulio lietuvius. Rugpjūčio 5 dieną užsienyje ir Lietuvoje įvyks...


Panevėžyje daugės turizmo ženklų

Panevėžyje daugės turizmo ženklų

Liepos 30d.

Panevėžio miesto savivaldybė pasirašė sutartį su Lietuvos verslo paramos agentūra, kuria skiriama daugiau kaip 96,5 tūkst. Eur ES investicijų turizmo informacinės infrastruktūros plėtros projektui. Jį parengė Panevėžio miesto ir rajono savivaldybės.


Laivyba vidaus vandenimis taps paprastesnė

Laivyba vidaus vandenimis taps paprastesnė

Liepos 29d.

Laivyba Lietuvos vidaus vandenimis taps paprastesnė – Susisiekimo ministerijos iniciatyva pakeistas Vidaus vandenų transporto kodeksas, kuris palengvina asmeninių ir pramoginių laivų registravimo bei techninės apžiūros sąlygas, taip pat užtikrina šių procesų skaidrumą.


Lietuvos oro uostų pusmetis: stabilus augimas ir vėl pagerinti rekordai

Lietuvos oro uostų pusmetis: stabilus augimas ir vėl pagerinti rekordai

Liepos 24d.

Lietuvos oro uostams pirmasis 2019 m. pusmetis ir vėl rekordinis. Visi aviaciniai rodikliai, lyginant su iki šiol sėkmingiausiu – 2018 m. tuo pačiu laikotarpiu – augo: aptarnauta daugiau skrydžių, didėjo keleivių ir krypčių skaičius.


Rekordiškai atnaujinamą sostinės viešojo transporto parką papildys dar 50 naujų autobusų

Rekordiškai atnaujinamą sostinės viešojo transporto parką papildys dar 50 naujų autobusų

Liepos 24d.

Šiandien Vilniaus miesto savivaldybės Taryba pritarė tolimesniam viešojo transporto atnaujinimo etapui ir patvirtino UAB „Vilniaus viešasis transportas“ prašymą lizingo būdu įsigyti 50 triašių suspaustomis gamtinėmis dujomis varomų MAN Lion‘s City autobusų. Planuojama, jog iki...


Sostinės viešajame transporte – naujovės dviratininkams ir paspirtukininkams

Sostinės viešajame transporte – naujovės dviratininkams ir paspirtukininkams

Liepos 24d.

Vilniuje vis daugėjant darniai keliaujančių miestiečių, nuo rugpjūčio mėn. pradžios viešajame transporte bus galima patogiai vežtis dviračius ir paspirtukus. Dviračiais keliaujantieji juos galės įsinešti į iš viso 50 triašių autobusų, kurie bus pažymėti specialiu dviračio lipduku ir kuriuose bus...


Vilniuje – daugiau vietų, kur galima nemokamai prisipilti vandens

Vilniuje – daugiau vietų, kur galima nemokamai prisipilti vandens

Liepos 15d.

Didžiausia šalyje vandentvarkos bendrovė „Vilniaus vandenys“ plečia vandens tiekimo viešosiose erdvėse paslaugą ir sostinės centre atidarė 5 stacionarias lauko gertuves.


Lietuvos oro uostai prieš 5 metus ir dabar: beveik dvigubai daugiau keleivių, skrydžių ir kelionių krypčių

Lietuvos oro uostai prieš 5 metus ir dabar: beveik dvigubai daugiau keleivių, skrydžių ir kelionių krypčių

Liepos 11d.

Šią liepą Lietuvos oro uostai skaičiuoja penkerius metus nuo Vilniaus, Kauno ir Palangos oro vartų sujungimo. Baigusi ydingos vidinės konkurencijos etapą ir tapusi oro uostų tinklu, siūlančiu patrauklias bendradarbiavimo sąlygas oro vežėjams, įmonė išaugino ir savo aviacinės veiklos rezultatus....


Oro balionų šventei koją kiša oro sąlygos

Oro balionų šventei koją kiša oro sąlygos

Liepos 5d.

Krituliai, neprognozuojamas vėjas ir žemi debesys – pagrindinės priežastys, keičiančios oro balionų šventės „Kaunas auga 2019“ programą. Ketvirtadienį vakare turėję pakilti pirmieji margaspalviai kupolai dangaus nepasiekė. Šįryt balionų kilimas taip pat buvo atšauktas. Ar šį...


Į Kauno paplūdimius grįžta bibliotekos po atviru dangumi

Į Kauno paplūdimius grįžta bibliotekos po atviru dangumi

Birželio 13d.

Vasariškiems karščiams nesitraukiant, paplūdimiai tampa patraukliausia miesto vieta. Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka kviečia Kauno Lampėdžių ir Panemunės paplūdimiuose poilsiaujančius žmones leisti laisvalaikį su knyga. Tai padaryti labai paprasta – knygas galima skolintis iš...


„Kautra“ traukiasi iš maršrutinių taksi verslo

„Kautra“ traukiasi iš maršrutinių taksi verslo

Birželio 5d.

Nuo liepos 1 dienos Kaune nebeliks maršrutinių taksi. Bendrovei „Kautra“ pranešus apie nuostolingos veiklos nutraukimą, miestas pasiruošė maršrutinių taksi pakeitimui mažais ir dideliais autobusais. Į juos persėdę kauniečiai keliauti po miestą galės kur kas pigiau.


Rusnės estakada: prasidės parengiamieji darbai, numatytas Nemuno deltos kraštovaizdžio saugojimas

Rusnės estakada: prasidės parengiamieji darbai, numatytas Nemuno deltos kraštovaizdžio saugojimas

Kovo 2d.

Kelyje Šilutė–Rusnė artimiausiu metu prasidės parengiamieji darbai užliejamo kelio ruožui rekonstruoti ir estakadai statyti. Pirmiausia numatytame rekonstruoti ruože turės būti iškirsti kelkraščiuose ir ant kelio pylimo augantys medžiai, kurie trukdytų atlikti darbus. Jau 2019 m., iki...

www.gradiali.com

www.gradiali.com

Viskas Jūsų sveikatai ir kokybiškam poilsui Palangoje ir Anykščiuose.
NAUJIENLAIŠKIO PRENUMERATA

Užsisakykite KELIONIUKLUBAS.LT savaitraštį!