Rugpjūčio 22d. Ketvirtadienis

Šventosios smėlio teks ir latviams

Vasario 18d.
Šventosios smėlio teks ir latviams

Uostamiesčio mokslininkai dairosi naujos grunto gramzdinimo vietos jūroje – reikia kur nors paskandinti iš uosto dugno iškeltą smėlį.

Baltijos bangos kasmet pasiglemžia didžiulius pakrantės plotus. Specialistai pastebi, kad vienur krantų erozija yra natūrali, kitur – Klaipėdos uosto gilinimo pasekmė. Pajūrio gyventojai šiurpsta stebėdami skardį prie Karklės kaimo kapinaičių, kuris vieną dieną  paplautas gali nuvirsti į jūrą ir atverti laidojimo vietas. Keistų minčių daugeliui kyla žvelgiant į bangų artėjimą prie kranto statinių ir nuolatines aplinkosaugininkų pastangas sutvirtinti žabais paplūdimių kopas.

Pasibaigus Europos Sąjungos (ES) finansuotai 20 mln. litų vertės krantų tvirtinimo smėliu programai, kai į Palangos paplūdimius kelerius metus buvo pilamas iš Klaipėdos uosto išsiurbtas ar iš kranto karjerų atvežamas smėlis, dabartiniu metu pasikliaujama tik kukliais savivaldybių ištekliais ir gamtos malone. Tačiau mokslininkai nepaliauja aiškintis, ar savo šalies žemės gramzdinimas  jūros sąvartynuose daro geriausią poveikį Baltijos jūros aplinkai ir šalies ekonomikai?

Rūpinasi normomis

Klaipėdos uoste kasmet po ledonešio susikaupia keli šimtai tūkstančių kubinių metrų sąnašų, o po audrų kartais tenka vaduoti nuo smėlio kanalą jūros vartuose. Vykdant didžiulius uosto navigacijos tobulinimo darbus, tokius kaip pernai ir šiemet, kai gilinamas ir platinamas laivų apsisukimo ratas, kasama duobė suskystintų gamtinių dujų terminalo laivui, į jūrą tenka versti ne tūkstančius, o milijonus kubų smėlio. Smėlio transportavimas kainuoja dešimtis milijonų litų. Klaipėdos universiteto Baltijos pajūrio aplinkos tyrimų ir planavimo instituto atstovas Sergejus Suzdalevas mano, kad kol didžiausias institucijų rūpestis bus tai, ar tas smėlis atitinka tarptautinius taršos standartus, tol niekas neieškos kito uosto grunto panaudojimo būdo.

„Grunto gramzdinimas – praktiškiausias tvarkymo būdas. Pietų Baltijos regione yra apie 20 jūros sąvartynų. Kol Lietuvoje neatsiras galimybių šį smėlį panaudoti kitaip, tol jis bus skandinamas. Visi supranta, kad nereikėtų to daryti, bet taip pigiau“, – per seminaro apie Baltijos jūros būklę diskusiją kalbėjo S. Suzdalevas.

Vykdant lenkų iniciatyva parengtą ir ES finansuojamą projektą apie grunto gramzdinimą Pietryčių Baltijos regione dalyvaujantys uostamiesčio mokslininkai ir Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija (KVJUD) siekia praktinio tikslo – rasti naują sąvartyno vietą smėliui. Visų pirma tam gruntui, kuris po kelerių metų bus kasamas iš numatyto atkurti Šventosios uosto. Kartu mokslininkai siekia išsiaiškinti, koks dabartinių sąvartynų poveikis dugno reljefui, žuvų nerštavietėms ir kaip išvengti konfliktų su priekrantės žvejais.

Inovacijų bendrovės „Eksponentė“ vadovas dr. Stasys Paulauskas stebisi, kad Lietuva neranda būdo, kaip panaudoti smėlį sausumoje. „Dar vieną sąvartyno vietą projektuoti netikslinga. Švarus smėlis gali būti panaudojamas statyboms ar dirvoms gerinti. O jei jis užterštas – kodėl savo šiukšles reikia vežti į jūrą? Ar taip prisidėsime prie Baltijos jūros ekologijos?“

Rengs Šventosios projektą

Šį mėnesį KVJUD planuoja pasirašyti sutartį su rangovu, kuris rengs techninį Šventosios uosto molų projektą. Anksčiau šiam objektui numatyti europiniai pinigai, įvairiais skaičiavimais - nuo 150 iki 200 mln. litų, buvo nukreipti į kitas Vyriausybės programas. Uosto vizijas kažkada rengti yra padėję net ispanai, tikėjęsi dalyvauti vykdant projektavimo procesą.

Pasak naujojo KVJUD direktoriaus Arvydo Vaitkaus, Šventosios uostui bus siekiama gauti finansavimą iš 2014–2020 metų ES finansinio paramos laikotarpio lėšų ir neeikvoti Klaipėdos uosto gaunamų rinkliavų. Prieš porą metų Šventosios uosto vidinei akvatorijai gilinti ir prieplaukoms įrengti KVJUD išleido 4 mln. litų, bet uostu naudotis negalima, nes įplauka užnešta smėliu. Be to, uostininkai su rangovu – Palangos bendrove „Alveta“ įsivėlė į teisminius ginčus, kas kam ir kiek skolingas dėl nesėkmingo akvatorijos gilinimo.

Pasak S. Suzdalevo, numatoma, kad statant molus ir gilinant Šventosios uosto įplauką bus iškasta maždaug 0,5 mln. kubinių metrų smėlio. Modeliuojamos kelios vietos, kur jį geriau supilti. Užduotį apsunkina netoliese esanti Latvijos siena. Kadangi vyraujančios srovės smėlį neša į šiaurę – Latvijos link, jį reikėtų pilti arčiau Palangos 10–20 metrų gylyje, kad nebūtų nešamas atgal į Šventosios uostą. Kartu teks atsižvelgti į žvejybos barų išsidėstymą. Savo tyrimus klaipėdiečiai vykdys šiuos ir ateinančius metus.

Per seminarą apie Baltijos jūros būklę mokslininkai svarstė, kad latviai dėl lietuvišku smėliu papildomos ir platėjančios pakrantės tikriausiai nepyks. Bet tikimasi, kad šia tema pavyks organizuoti platesnių diskusijų, kurios apims ne tik mokslo, bet ir verslo bendruomenę.

Šaltinis: lrt.lt
Lietuvoje – nauji dviračių takai miestuose ir miesteliuose, sodų bendrijų ir ežerų link

Lietuvoje – nauji dviračių takai miestuose ir miesteliuose, sodų bendrijų ir ežerų link

Rugpjūčio 8d.

Lietuvos miestuose ir miesteliuose – vis daugiau galimybių kasdieniam susisiekimui patogiai naudotis dviračiu. Nauji pėsčiųjų ir dviračių takai, tiesiami arba rekonstruojami panaudojant Europos Sąjungos fondų investicijas, jau įrengti 20-yje savivaldybių, dar 27 savivaldybių projektai...


Rekordinė vasara Kauno oro uoste – liepos mėnesį pasiektas didžiausias keleivių skaičius istorijoje

Rekordinė vasara Kauno oro uoste – liepos mėnesį pasiektas didžiausias keleivių skaičius istorijoje

Rugpjūčio 6d.

Kauno oro uostas aviacinę vasarą pažymi vis nauju keleivių srauto rekordu. Liepos mėnesį per Kauno oro vartus keliavo daugiau kaip 114 tūkst. keleivių. Tai 12 tūkst. daugiau nei gegužės mėnesį, kai pirmą kartą buvo pasiektas rekordinis – šešiaženklis keleivių skaičius.


Vilniuje – masinis naktinis važiavimas šviečiančiais riedučiais

Vilniuje – masinis naktinis važiavimas šviečiančiais riedučiais

Rugpjūčio 1d.

Paskutinį liepos mėnesio vakarą sostinėje įvyko masinis naktinis važiavimas šviečiančiais riedučiais, kuris suvienijo šią smagią ir darnią transporto priemonę mėgstančius vilniečius. Darnų judumą mieste skatinančios SĮ „Susisiekimo paslaugos“ organizuotame renginyje drauge su...


„Vilnius Mama Jazz” pradeda skelbti programą

„Vilnius Mama Jazz” pradeda skelbti programą

Rugpjūčio 1d.

Lapkričio 13-17 dienomis vyksiantis festivalis „Vilnius Mama Jazz“ skelbia pirmuosius šių metų programos akcentus: tai yra „The Comet Is Coming“ ir Odedo Tzuro kvartetas.


Vilniaus „G-spot“ reklaminė kampanija nominuota prestižiniuose turizmo apdovanojimuose

Vilniaus „G-spot“ reklaminė kampanija nominuota prestižiniuose turizmo apdovanojimuose

Rugpjūčio 1d.

Praėjusiais metais didelį susidomėjimą užsienyje sukėlusi Vilniaus turizmo rinkodaros kampanija „Vilnius – The G-spot of Europe“ (liet. „Vilnius – Europos G taškas“) toliau raško vaisius – prestižiniuose tarptautiniuose kelionių ir turizmo apdovanojimuose...


„Kinas po žvaigždėmis“ dovanoja lietuviško kino naktį visam pasauliui: kvies kartu žiūrėti „Riešutų duoną“

„Kinas po žvaigždėmis“ dovanoja lietuviško kino naktį visam pasauliui: kvies kartu žiūrėti „Riešutų duoną“

Rugpjūčio 1d.

Jau dešimtmetį kino po atviru dangumi seansus rengiantis „Kinas po žvaigždėmis“ kartu su Lietuvos kino centru šiais metais pristato ypatingą iniciatyvą – siekį lietuviška kino klasika suvienyti viso pasaulio lietuvius. Rugpjūčio 5 dieną užsienyje ir Lietuvoje įvyks...


Panevėžyje daugės turizmo ženklų

Panevėžyje daugės turizmo ženklų

Liepos 30d.

Panevėžio miesto savivaldybė pasirašė sutartį su Lietuvos verslo paramos agentūra, kuria skiriama daugiau kaip 96,5 tūkst. Eur ES investicijų turizmo informacinės infrastruktūros plėtros projektui. Jį parengė Panevėžio miesto ir rajono savivaldybės.


Laivyba vidaus vandenimis taps paprastesnė

Laivyba vidaus vandenimis taps paprastesnė

Liepos 29d.

Laivyba Lietuvos vidaus vandenimis taps paprastesnė – Susisiekimo ministerijos iniciatyva pakeistas Vidaus vandenų transporto kodeksas, kuris palengvina asmeninių ir pramoginių laivų registravimo bei techninės apžiūros sąlygas, taip pat užtikrina šių procesų skaidrumą.


Lietuvos oro uostų pusmetis: stabilus augimas ir vėl pagerinti rekordai

Lietuvos oro uostų pusmetis: stabilus augimas ir vėl pagerinti rekordai

Liepos 24d.

Lietuvos oro uostams pirmasis 2019 m. pusmetis ir vėl rekordinis. Visi aviaciniai rodikliai, lyginant su iki šiol sėkmingiausiu – 2018 m. tuo pačiu laikotarpiu – augo: aptarnauta daugiau skrydžių, didėjo keleivių ir krypčių skaičius.


Rekordiškai atnaujinamą sostinės viešojo transporto parką papildys dar 50 naujų autobusų

Rekordiškai atnaujinamą sostinės viešojo transporto parką papildys dar 50 naujų autobusų

Liepos 24d.

Šiandien Vilniaus miesto savivaldybės Taryba pritarė tolimesniam viešojo transporto atnaujinimo etapui ir patvirtino UAB „Vilniaus viešasis transportas“ prašymą lizingo būdu įsigyti 50 triašių suspaustomis gamtinėmis dujomis varomų MAN Lion‘s City autobusų. Planuojama, jog iki...


Sostinės viešajame transporte – naujovės dviratininkams ir paspirtukininkams

Sostinės viešajame transporte – naujovės dviratininkams ir paspirtukininkams

Liepos 24d.

Vilniuje vis daugėjant darniai keliaujančių miestiečių, nuo rugpjūčio mėn. pradžios viešajame transporte bus galima patogiai vežtis dviračius ir paspirtukus. Dviračiais keliaujantieji juos galės įsinešti į iš viso 50 triašių autobusų, kurie bus pažymėti specialiu dviračio lipduku ir kuriuose bus...


Vilniuje – daugiau vietų, kur galima nemokamai prisipilti vandens

Vilniuje – daugiau vietų, kur galima nemokamai prisipilti vandens

Liepos 15d.

Didžiausia šalyje vandentvarkos bendrovė „Vilniaus vandenys“ plečia vandens tiekimo viešosiose erdvėse paslaugą ir sostinės centre atidarė 5 stacionarias lauko gertuves.


Lietuvos oro uostai prieš 5 metus ir dabar: beveik dvigubai daugiau keleivių, skrydžių ir kelionių krypčių

Lietuvos oro uostai prieš 5 metus ir dabar: beveik dvigubai daugiau keleivių, skrydžių ir kelionių krypčių

Liepos 11d.

Šią liepą Lietuvos oro uostai skaičiuoja penkerius metus nuo Vilniaus, Kauno ir Palangos oro vartų sujungimo. Baigusi ydingos vidinės konkurencijos etapą ir tapusi oro uostų tinklu, siūlančiu patrauklias bendradarbiavimo sąlygas oro vežėjams, įmonė išaugino ir savo aviacinės veiklos rezultatus....


Oro balionų šventei koją kiša oro sąlygos

Oro balionų šventei koją kiša oro sąlygos

Liepos 5d.

Krituliai, neprognozuojamas vėjas ir žemi debesys – pagrindinės priežastys, keičiančios oro balionų šventės „Kaunas auga 2019“ programą. Ketvirtadienį vakare turėję pakilti pirmieji margaspalviai kupolai dangaus nepasiekė. Šįryt balionų kilimas taip pat buvo atšauktas. Ar šį...


Į Kauno paplūdimius grįžta bibliotekos po atviru dangumi

Į Kauno paplūdimius grįžta bibliotekos po atviru dangumi

Birželio 13d.

Vasariškiems karščiams nesitraukiant, paplūdimiai tampa patraukliausia miesto vieta. Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka kviečia Kauno Lampėdžių ir Panemunės paplūdimiuose poilsiaujančius žmones leisti laisvalaikį su knyga. Tai padaryti labai paprasta – knygas galima skolintis iš...


„Kautra“ traukiasi iš maršrutinių taksi verslo

„Kautra“ traukiasi iš maršrutinių taksi verslo

Birželio 5d.

Nuo liepos 1 dienos Kaune nebeliks maršrutinių taksi. Bendrovei „Kautra“ pranešus apie nuostolingos veiklos nutraukimą, miestas pasiruošė maršrutinių taksi pakeitimui mažais ir dideliais autobusais. Į juos persėdę kauniečiai keliauti po miestą galės kur kas pigiau.


Rusnės estakada: prasidės parengiamieji darbai, numatytas Nemuno deltos kraštovaizdžio saugojimas

Rusnės estakada: prasidės parengiamieji darbai, numatytas Nemuno deltos kraštovaizdžio saugojimas

Kovo 2d.

Kelyje Šilutė–Rusnė artimiausiu metu prasidės parengiamieji darbai užliejamo kelio ruožui rekonstruoti ir estakadai statyti. Pirmiausia numatytame rekonstruoti ruože turės būti iškirsti kelkraščiuose ir ant kelio pylimo augantys medžiai, kurie trukdytų atlikti darbus. Jau 2019 m., iki...


Lietuvos oro uostams pradeda vadovauti Marius Gelžinis

Lietuvos oro uostams pradeda vadovauti Marius Gelžinis

Kovo 1d.

Tris šalies oro uostus vienijančiai bendrovei Lietuvos oro uostai nuo kovo 1 d. pradeda vadovauti Marius Gelžinis. Jis pakeitė pusketvirtų metų įmonės generalinio direktoriaus pareigas ėjusį ir nuo kovo 1 d. įmonės valdybos nariu tampantį Gediminą Almantą. M. Gelžinis yra sukaupęs ilgametę darbo...

www.gradiali.com

www.gradiali.com

Viskas Jūsų sveikatai ir kokybiškam poilsui Palangoje ir Anykščiuose.
NAUJIENLAIŠKIO PRENUMERATA

Užsisakykite KELIONIUKLUBAS.LT savaitraštį!