Birželio 20d. Ketvirtadienis

Vilnius turistus vilios svetimšalių kapais

Gruodžio 16d.
Vilnius turistus vilios svetimšalių kapais

Sostinės savivaldybės vadovai sugalvojo dar neregėtą būdą, kaip į miestą pritraukti daugiau svečių iš užsienio.

Tikimasi išsiaiškinti, kokie užsieniečiai per pastaruosius šimtus metų buvo palaidoti mieste, ir tuo sudominti jų artimuosius.

Į miestą trauks kapai?

Sostinės savivaldybė netrukus sudarys darbo grupę, kuri turės išsiaiškinti, kokie užsieniečiai per 200 metų buvo palaidoti mieste ir jo apylinkėse. Manoma, kad daugiausia bus rasta Napoleono armijos karių ir žydų, nors gali būti ir kitokių tautybių mirusiųjų.

„Vilniaus mieste per kokį 150 metų palaidota labai daug skirtingų tautybių žmonių. Vilnius yra istorinė kryžkelė – karai, įvairūs kiti istoriniai įvykiai. Tad skirtingų tautybių žmonių skirtingais laikais čia palaidota apie 300 tūkst.“, – dienraščiui „Vilniaus diena“ kalbėjo meras Artūras Zuokas.

Jo teigimu, toks sumanymas galėtų būti vienas būdų, kaip į sostinę privilioti kuo daugiau užsienio turistų. Esą mirę artimieji užsieniečius galėtų dominti ne ką mažiau nei architektūros paminklai.

„Be to, tai galėtų puikiai paskatinti pažintinį ir istorinį turizmą Vilniuje, galėtume pritraukti daug tuo susidomėjusių žmonių. Jei mes iš tų 300 tūkst. Vilniuje palaidotų žmonių identifikuotume bent 150 tūkst., kiek daugiau ar mažiau, kaip pasiseks, tai įsivaizduokite, kad tiek artimųjų lapkričio mėnesį apsilankytų Vilniuje, per mirusiųjų pagerbimo dienas“, – idėją pristatė miesto galva.

Lenkų turistai – jau dabar svečiai Vilniaus kapinėse. Daugelis juos vežančių įmonių į lankytinų vietų maršrutą įtraukia Rasų ir Antakalnio kapines.

Samdys istorikus

Meras atskleidė, kad netrukus ketinama sukurti darbo grupę, kurią sudarys istorikai. Ji turėtų nuveikti nemažą darbą – išanalizuoti įvairius archyvus, atlikti kapų paieškas.

„Mes norime ir ketiname užsakyti istorikų archyvarų tyrimą, kad jie, kiek įmanoma, nustatytų tų karių asmenybes, kas tie Napoleono armijos kariai, kurie palaidoti mieste. Visus tuos duomenis surinkę paskelbtume internete, vėliau išsiųstume tų išaiškintų žmonių artimiesiems. Tie žmonės galėtų sužinoti, kur jų seneliai ar proseneliai žuvo, kur yra jų kapas, koks to kapo likimas, kaip jį aplankyti“, – tvirtino A. Zuokas.

Lėšos, kurios bus skirtos projektui įgyvendinti, – ne įspūdingos. Kalbama apie kelias dešimtis tūkstančių litų.

„ Pinigai šiam projektui jau skirti, tiksliai negaliu pasakyti, kokio dydžio ši suma. Tačiau gali būti apie 30–50 tūkst. litų. Čia jau smulkmena. Darbas labai imlus. Vis dėlto darbas nemažas. Reikia patikrinti daugybę įvairių archyvų, kurie parašyti skirtingomis kalbomis, nes žmonės skirtingų tautybių. Pirmiausia reikia sudaryti darbo grupę, kuri galėtų padaryti pirmuosius darbus“, – kalbėjo savivaldybės vadovas.

Napoleono armijos paieškos

Atrodo, kad didžiausias viltis idėjos sumanytojai deda į Napoleono armijos karius, kurių, mero žiniomis, Lietuvoje palaidotos kelios dešimtys tūkstančių. Dalis šių karių palaikų jau perkelta į Antakalnio kapines.

Pernai rudens pabaigoje Vilniaus Antakalnio kapinėse buvo perlaidoti 18-os Napoleono armijos karių palaikai, kurie buvo rasti netoli sostinės. Atlikus tyrimus nustatyta, kad šie kariai tarnavo trijuose Napoleono armijos padaliniuose: pėstininkų, dragūnų ir husarų pulkuose. Antakalnio kapinėse iš viso palaidota apie 2 tūkst. Napoleono armijos karių.

„Prieš šešetą metų radome Napoleono armijos karių palaikų. Jie buvo rasti Šiaurės miestelio teritorijoje, dabar palaidoti Antakalnio kapinėse. Be to, yra daug žydų kapų, kurių Lietuvoje dauguma sugadinti. Tokių kapų daug Vilniuje. Antrojo pasaulinio karo metais čia taip pat buvo palaidota daug žmonių, norime sužinoti, kokių jie tautybių ir kas jie tokie“, – kalbėjo meras.

1812 m. po nepavykusios invazijos į Rusiją išsekintai Napoleono armijai traukiantis per Lietuvą nuo šalčio ir bado mirė daug kareivių. Dalis jų buvo palaidota Vilniaus priemiesčiuose.

Prof. Alfredas Bumblauskas, istorikas:

Idėja įdomi, bet sunkiai įgyvendinama. Pirmiausia, reiktų rasti būdą, kaip prieiti prie kiekvienos tautybės žmonių palaikų. Čia vienos sistemos aš neįsivaizduoju. Nesu šitų dalykų tyrinėtojas, tačiau neabejoju, kad Napoleono karių klausimus reiktų spręsti vienaip, dar kitaip žydų, tas pats ir su vokiečių, lenkų kapais.

Norint išsiaiškinti Napoleono armijos karių tapatybę teks kalbėtis su tai tyrinėjančiais mokslininkais, tik jie galės padėti su dokumentais ir informacija. Su žydų kapais situacija kur kas sudėtingesnė. Žinia, tų kapų labai daug sugadinta, beveik nebeįmanoma surasti palaikų, juolab ką nors nustatyti konkretaus.

Aš nežinau, iš kur tokie skaičiai paimti, kiek palaidota žmonių, kaip įmanoma tokius skaičius gauti, bet jie labai optimistiniai. Sunku įsivaizduoti, kad tiek identifikuoti pavyktų.

Kita vertus, idėja įdomi. Mes dažnai nurašome ne lietuvių tautybės žmones, kurie garsina Lietuvą pasaulyje. O tokių juk tikrai yra. Ne vien lietuviai mėgsta kapus lankyti, taip pat ir koks prancūzas atvyktų į Lietuvą pasižiūrėti.

Rusnės estakada: prasidės parengiamieji darbai, numatytas Nemuno deltos kraštovaizdžio saugojimas

Rusnės estakada: prasidės parengiamieji darbai, numatytas Nemuno deltos kraštovaizdžio saugojimas

Kovo 2d.

Kelyje Šilutė–Rusnė artimiausiu metu prasidės parengiamieji darbai užliejamo kelio ruožui rekonstruoti ir estakadai statyti. Pirmiausia numatytame rekonstruoti ruože turės būti iškirsti kelkraščiuose ir ant kelio pylimo augantys medžiai, kurie trukdytų atlikti darbus. Jau 2019 m., iki...


Lietuvos oro uostams pradeda vadovauti Marius Gelžinis

Lietuvos oro uostams pradeda vadovauti Marius Gelžinis

Kovo 1d.

Tris šalies oro uostus vienijančiai bendrovei Lietuvos oro uostai nuo kovo 1 d. pradeda vadovauti Marius Gelžinis. Jis pakeitė pusketvirtų metų įmonės generalinio direktoriaus pareigas ėjusį ir nuo kovo 1 d. įmonės valdybos nariu tampantį Gediminą Almantą. M. Gelžinis yra sukaupęs ilgametę darbo...


ŠIMTMEČIO VARPAS KVIEČIA VISO PASAULIO LIETUVIUS IR DRAUGUS ASMENIŠKAI PASVEIKINTI LIETUVĄ!

ŠIMTMEČIO VARPAS KVIEČIA VISO PASAULIO LIETUVIUS IR DRAUGUS ASMENIŠKAI PASVEIKINTI LIETUVĄ!

Vasario 28d.

Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečio proga Vilniaus Katedros aikštėje iškilo įspūdinga interaktyvi instaliacija „Šimtmečio varpas“. Iki kovo 11 d. Vilnius kviečia viso pasaulio lietuvius ir Lietuvos draugus asmeniškai pasveikinti Lietuvą su atkurtos valstybės šimtmečiu ir įsiamžinti...


Lietuva ir Lenkija plečia bendradarbiavimą aviacijos srityje

Lietuva ir Lenkija plečia bendradarbiavimą aviacijos srityje

Vasario 27d.

Stiprindamos bendradarbiavimą aviacijos srityje, Lietuva ir Lenkija šiandien Varšuvoje vykstančiame Baltijos funkcinio oro erdvės bloko tarybos posėdyje numato patvirtinti veiksmų planą, kuriuo vadovaujantis bus įgyvendinama šio bloko plėtros strategija iki 2025 m. Lietuvos delegacijai vadovauja...


Turizmo nauda didėja, vertingiausi svečiai – iš Izraelio

Turizmo nauda didėja, vertingiausi svečiai – iš Izraelio

Vasario 23d.

Lietuvoje pernai apsilankė ir bent vieną naktį praleido 1,55 mln. turistų iš užsienio, t. y. 4,3 proc. daugiau nei 2016 m., rodo apgyvendinimo įstaigų statistika. Įskaitant ir vietinį turizmą bendras sektoriaus augimas pernai siekė 6,6 proc. ir šalyje apgyvendintų turistų skaičius sudarė 2,92 mln.


TURISTŲ SKAIČIUS VILNIUJE NENUSTOJA AUGTI

TURISTŲ SKAIČIUS VILNIUJE NENUSTOJA AUGTI

Vasario 23d.

Vilniuje 2017-aisiais metais apsilankė 1,07 milijono turistų: 3,7 proc. daugiau nei 2016-aisiais. Tai parodė šiandien Statistikos departamento paskelbti 2017 m. IV ketvirčio apgyvendinimo paslaugų statistikos duomenys. Praėjusiais metais Vilniuje daugiausiai viešėjo turistai iš Baltarusijos,...


Ieškoma būdų, kaip pagreitinti keliones taip Vilniaus ir Varšuvos

Ieškoma būdų, kaip pagreitinti keliones taip Vilniaus ir Varšuvos

Vasario 9d.

Vasario 9 d. Lietuvoje besilankantis Lenkijos geležinkelių bendrovės PKP S. A. prezidentas Krzysztof Mamiński su „Lietuvos geležinkelių“ vadovais aptarė abiem šalims rūpimus klausimus: greitesnes keliones traukiniu tarp Vilniaus ir Varšuvos, „Rail Baltica“ projektą,...


Elektriniu traukiniu nuo Lietuvos ir Baltarusijos sienos iki Klaipėdos – jau 2022 m.

Elektriniu traukiniu nuo Lietuvos ir Baltarusijos sienos iki Klaipėdos – jau 2022 m.

Vasario 6d.

Panaudodama Europos Sąjungos fondų investicijas, iki 2022 m. Lietuva planuoja elektrifikuoti visą Rytų–Vakarų kryptimi šalies teritoriją kertančią geležinkelio liniją nuo Lietuvos ir Baltarusijos sienos iki Klaipėdos. Susisiekimo ministro Roko Masiulio įsakymu papildytas ES lėšomis...


Kuriama kelionių garantijų sąskaita

Kuriama kelionių garantijų sąskaita

Sausio 10d.

Vyriausybė pritarė patobulintam Turizmo įstatymo projektui, kuriuo įtvirtintas papildomas kelionių organizatorių prievolių įvykdymo užtikrinimo mechanizmas – kelionių garantijų sąskaita.


Perspėjimas dėl skrydžių saugos Egipto oro erdvėje

Perspėjimas dėl skrydžių saugos Egipto oro erdvėje

Sausio 4d.

Susisiekimo ministerija ir Civilinės aviacijos administracija (CAA) dar kartą atkreipia dėmesį į galimas skrydžių rizikas Egipto oro erdvėje. Remiantis Europos aviacijos saugos agentūros (EASA) pateikta informacija, šiuo metu skrydžių saugai gali kilti grėsmė skrendant Egipto oro erdvėje žemiau...


Susisiekimo ministerija siekia savivaldžių automobilių plėtros Lietuvoje

Susisiekimo ministerija siekia savivaldžių automobilių plėtros Lietuvoje

Sausio 2d.

Susisiekimo ministro Roko Masiulio įsakymu patvirtintas lankstus savivaldžių automobilių naudojimo reglamentavimas, kuris bus taikomas jų gamintojams, savininkams, valdytojams ir vairuotojams, bandysiantiems savivaldžių automobilių technologijas ir dalyvausiantiems viešajame eisme. Taip tikimasi...


Magistralėse jau veikia 10 naujų elektromobilių įkrovimo prieigų

Magistralėse jau veikia 10 naujų elektromobilių įkrovimo prieigų

Gruodžio 27d.

Dešimt naujų elektromobilių įkrovimo prieigų, įrengtų kelių A1 Vilnius–Kaunas–Klaipėda ir A2 Vilnius–Panevėžys poilsio aikštelėse, jau veikia. Vairuotojai nemokamai gali jose įsikrauti elektromobilius bei iš tinklo įkraunamus hibridinius automobilius.


Klaipėdos viešajam susisiekimui – 17 naujų ekologiškų autobusų

Klaipėdos viešajam susisiekimui – 17 naujų ekologiškų autobusų

Gruodžio 20d.

Klaipėdos viešojo transporto parką atnaujins 17 ekologiškų autobusų, kuriuos įsigyti leis skiriamos Europos Sąjungos fondų investicijos. Susisiekimo ministro Roko Masiulio įsakymu uostamiesčio savivaldybei šiam tikslui skirta 4,26 mln. eurų ES sanglaudos fondo lėšų, dar 0,75 mln. eurų skirs pati...


Nuo sekmadienio į Minską važiuos modernūs elektriniai traukiniai

Nuo sekmadienio į Minską važiuos modernūs elektriniai traukiniai

Gruodžio 18d.

Šį sekmadienį, gruodžio 10 dieną, maršrutu Vilnius–Minskas pradeda kursuoti nauji elektriniai „Lietuvos geležinkelių“ traukiniai. Baltarusijos sostinę keleiviai pasieks erdvesnėmis, verslo kelionėms puikiai pritaikytomis transporto priemonėmis.


Miestai įpusėjo rengti darnaus judumo mieste planus

Miestai įpusėjo rengti darnaus judumo mieste planus

Gruodžio 13d.

Pusė savivaldybių jau turi parengtus ir patvirtintus darnaus judumo mieste planus (DJMP) ir netrukus pradės įgyvendinti plane numatytus sprendinius. Jonava, Druskininkai, Tauragė, Mažeikiai, Visaginas, Utena, Kėdainiai, Palanga, Birštonas – tai miestai, kurių DJMP šiuo metu jau yra parengti...


„Lietuvos geležinkeliai“ naujuoju maršrutu ruošiasi sujungti Kauną su Varšuva

„Lietuvos geležinkeliai“ naujuoju maršrutu ruošiasi sujungti Kauną su Varšuva

Spalio 31d.

Kelionė iš Kauno į Varšuvą traukiniu jau kitąmet turėtų tapti realybe. „Lietuvos geležinkeliai“ su Lenkijos geležinkelių bendrove PKP iki kitų metų pradžios planuoja pasiūlyti keleiviams maršrutą, kuris leis patogiai pasiekti kaimyninės šalies sostinę.


Paaiškėjo pirmieji tarptautinio vežėjų parinkimo konkurso Vilniuje nugalėtojai

Paaiškėjo pirmieji tarptautinio vežėjų parinkimo konkurso Vilniuje nugalėtojai

Kovo 7d.

Sostinės savivaldybės skelbtą atvirą tarptautinį vežėjų parinkimo konkursą vežti keleivius privežamųjų maršrutų grupėje nurodytais maršrutais laimėjo ūkio subjektų grupė, kurią sudaro dvi bendrovės – „Rigas mikroautobusų satiksme“ ir UAB „Transrevis“. Šie vežėjai,...


„Bitė“ kartu su savivaldybėmis ir Automobilių kelių direkcija kviečia vairuoti išmaniau

„Bitė“ kartu su savivaldybėmis ir Automobilių kelių direkcija kviečia vairuoti išmaniau

Kovo 7d.

Mobiliojo ryšio bendrovė „Bitė Lietuva“ kartu su didžiųjų miestų savivaldybėmis pristato išmanųjį sprendimą patogesnėms, saugesnėms ir greitesnėms vairuotojų kelionėms. Tai sutelktinių duomenų (angl. crowdsourcing) principu veikianti išmanioji navigacija „Waze“, realiu...

www.gradiali.com

www.gradiali.com

Viskas Jūsų sveikatai ir kokybiškam poilsui Palangoje ir Anykščiuose.
NAUJIENLAIŠKIO PRENUMERATA

Užsisakykite KELIONIUKLUBAS.LT savaitraštį!