Sausio 17d. Penktadienis

Vilnius turistus vilios svetimšalių kapais

Gruodžio 16d.
Vilnius turistus vilios svetimšalių kapais

Sostinės savivaldybės vadovai sugalvojo dar neregėtą būdą, kaip į miestą pritraukti daugiau svečių iš užsienio.

Tikimasi išsiaiškinti, kokie užsieniečiai per pastaruosius šimtus metų buvo palaidoti mieste, ir tuo sudominti jų artimuosius.

Į miestą trauks kapai?

Sostinės savivaldybė netrukus sudarys darbo grupę, kuri turės išsiaiškinti, kokie užsieniečiai per 200 metų buvo palaidoti mieste ir jo apylinkėse. Manoma, kad daugiausia bus rasta Napoleono armijos karių ir žydų, nors gali būti ir kitokių tautybių mirusiųjų.

„Vilniaus mieste per kokį 150 metų palaidota labai daug skirtingų tautybių žmonių. Vilnius yra istorinė kryžkelė – karai, įvairūs kiti istoriniai įvykiai. Tad skirtingų tautybių žmonių skirtingais laikais čia palaidota apie 300 tūkst.“, – dienraščiui „Vilniaus diena“ kalbėjo meras Artūras Zuokas.

Jo teigimu, toks sumanymas galėtų būti vienas būdų, kaip į sostinę privilioti kuo daugiau užsienio turistų. Esą mirę artimieji užsieniečius galėtų dominti ne ką mažiau nei architektūros paminklai.

„Be to, tai galėtų puikiai paskatinti pažintinį ir istorinį turizmą Vilniuje, galėtume pritraukti daug tuo susidomėjusių žmonių. Jei mes iš tų 300 tūkst. Vilniuje palaidotų žmonių identifikuotume bent 150 tūkst., kiek daugiau ar mažiau, kaip pasiseks, tai įsivaizduokite, kad tiek artimųjų lapkričio mėnesį apsilankytų Vilniuje, per mirusiųjų pagerbimo dienas“, – idėją pristatė miesto galva.

Lenkų turistai – jau dabar svečiai Vilniaus kapinėse. Daugelis juos vežančių įmonių į lankytinų vietų maršrutą įtraukia Rasų ir Antakalnio kapines.

Samdys istorikus

Meras atskleidė, kad netrukus ketinama sukurti darbo grupę, kurią sudarys istorikai. Ji turėtų nuveikti nemažą darbą – išanalizuoti įvairius archyvus, atlikti kapų paieškas.

„Mes norime ir ketiname užsakyti istorikų archyvarų tyrimą, kad jie, kiek įmanoma, nustatytų tų karių asmenybes, kas tie Napoleono armijos kariai, kurie palaidoti mieste. Visus tuos duomenis surinkę paskelbtume internete, vėliau išsiųstume tų išaiškintų žmonių artimiesiems. Tie žmonės galėtų sužinoti, kur jų seneliai ar proseneliai žuvo, kur yra jų kapas, koks to kapo likimas, kaip jį aplankyti“, – tvirtino A. Zuokas.

Lėšos, kurios bus skirtos projektui įgyvendinti, – ne įspūdingos. Kalbama apie kelias dešimtis tūkstančių litų.

„ Pinigai šiam projektui jau skirti, tiksliai negaliu pasakyti, kokio dydžio ši suma. Tačiau gali būti apie 30–50 tūkst. litų. Čia jau smulkmena. Darbas labai imlus. Vis dėlto darbas nemažas. Reikia patikrinti daugybę įvairių archyvų, kurie parašyti skirtingomis kalbomis, nes žmonės skirtingų tautybių. Pirmiausia reikia sudaryti darbo grupę, kuri galėtų padaryti pirmuosius darbus“, – kalbėjo savivaldybės vadovas.

Napoleono armijos paieškos

Atrodo, kad didžiausias viltis idėjos sumanytojai deda į Napoleono armijos karius, kurių, mero žiniomis, Lietuvoje palaidotos kelios dešimtys tūkstančių. Dalis šių karių palaikų jau perkelta į Antakalnio kapines.

Pernai rudens pabaigoje Vilniaus Antakalnio kapinėse buvo perlaidoti 18-os Napoleono armijos karių palaikai, kurie buvo rasti netoli sostinės. Atlikus tyrimus nustatyta, kad šie kariai tarnavo trijuose Napoleono armijos padaliniuose: pėstininkų, dragūnų ir husarų pulkuose. Antakalnio kapinėse iš viso palaidota apie 2 tūkst. Napoleono armijos karių.

„Prieš šešetą metų radome Napoleono armijos karių palaikų. Jie buvo rasti Šiaurės miestelio teritorijoje, dabar palaidoti Antakalnio kapinėse. Be to, yra daug žydų kapų, kurių Lietuvoje dauguma sugadinti. Tokių kapų daug Vilniuje. Antrojo pasaulinio karo metais čia taip pat buvo palaidota daug žmonių, norime sužinoti, kokių jie tautybių ir kas jie tokie“, – kalbėjo meras.

1812 m. po nepavykusios invazijos į Rusiją išsekintai Napoleono armijai traukiantis per Lietuvą nuo šalčio ir bado mirė daug kareivių. Dalis jų buvo palaidota Vilniaus priemiesčiuose.

Prof. Alfredas Bumblauskas, istorikas:

Idėja įdomi, bet sunkiai įgyvendinama. Pirmiausia, reiktų rasti būdą, kaip prieiti prie kiekvienos tautybės žmonių palaikų. Čia vienos sistemos aš neįsivaizduoju. Nesu šitų dalykų tyrinėtojas, tačiau neabejoju, kad Napoleono karių klausimus reiktų spręsti vienaip, dar kitaip žydų, tas pats ir su vokiečių, lenkų kapais.

Norint išsiaiškinti Napoleono armijos karių tapatybę teks kalbėtis su tai tyrinėjančiais mokslininkais, tik jie galės padėti su dokumentais ir informacija. Su žydų kapais situacija kur kas sudėtingesnė. Žinia, tų kapų labai daug sugadinta, beveik nebeįmanoma surasti palaikų, juolab ką nors nustatyti konkretaus.

Aš nežinau, iš kur tokie skaičiai paimti, kiek palaidota žmonių, kaip įmanoma tokius skaičius gauti, bet jie labai optimistiniai. Sunku įsivaizduoti, kad tiek identifikuoti pavyktų.

Kita vertus, idėja įdomi. Mes dažnai nurašome ne lietuvių tautybės žmones, kurie garsina Lietuvą pasaulyje. O tokių juk tikrai yra. Ne vien lietuviai mėgsta kapus lankyti, taip pat ir koks prancūzas atvyktų į Lietuvą pasižiūrėti.

Telesfera - įrenginių remonto paslauga skubantiems

Telesfera - įrenginių remonto paslauga skubantiems

Spalio 31d.

Jei Jūsų telefonas, planšetė, kompiuteris, fotoaparatas, dronas ar kitas smulkios elektronikos prietaisas (elektroninė cigaretė, pultelis ir panašiai) sugedo Jums nepalankiausiu metu, o dar ir neturite galimybės jo pristatyti į taisyklą, Jums padės Telesfera komanda! Darbuotojai kaip įmanoma...


Lietuvoje – nauji dviračių takai miestuose ir miesteliuose, sodų bendrijų ir ežerų link

Lietuvoje – nauji dviračių takai miestuose ir miesteliuose, sodų bendrijų ir ežerų link

Rugpjūčio 8d.

Lietuvos miestuose ir miesteliuose – vis daugiau galimybių kasdieniam susisiekimui patogiai naudotis dviračiu. Nauji pėsčiųjų ir dviračių takai, tiesiami arba rekonstruojami panaudojant Europos Sąjungos fondų investicijas, jau įrengti 20-yje savivaldybių, dar 27 savivaldybių projektai...


Rekordinė vasara Kauno oro uoste – liepos mėnesį pasiektas didžiausias keleivių skaičius istorijoje

Rekordinė vasara Kauno oro uoste – liepos mėnesį pasiektas didžiausias keleivių skaičius istorijoje

Rugpjūčio 6d.

Kauno oro uostas aviacinę vasarą pažymi vis nauju keleivių srauto rekordu. Liepos mėnesį per Kauno oro vartus keliavo daugiau kaip 114 tūkst. keleivių. Tai 12 tūkst. daugiau nei gegužės mėnesį, kai pirmą kartą buvo pasiektas rekordinis – šešiaženklis keleivių skaičius.


Vilniuje – masinis naktinis važiavimas šviečiančiais riedučiais

Vilniuje – masinis naktinis važiavimas šviečiančiais riedučiais

Rugpjūčio 1d.

Paskutinį liepos mėnesio vakarą sostinėje įvyko masinis naktinis važiavimas šviečiančiais riedučiais, kuris suvienijo šią smagią ir darnią transporto priemonę mėgstančius vilniečius. Darnų judumą mieste skatinančios SĮ „Susisiekimo paslaugos“ organizuotame renginyje drauge su...


„Vilnius Mama Jazz” pradeda skelbti programą

„Vilnius Mama Jazz” pradeda skelbti programą

Rugpjūčio 1d.

Lapkričio 13-17 dienomis vyksiantis festivalis „Vilnius Mama Jazz“ skelbia pirmuosius šių metų programos akcentus: tai yra „The Comet Is Coming“ ir Odedo Tzuro kvartetas.


Vilniaus „G-spot“ reklaminė kampanija nominuota prestižiniuose turizmo apdovanojimuose

Vilniaus „G-spot“ reklaminė kampanija nominuota prestižiniuose turizmo apdovanojimuose

Rugpjūčio 1d.

Praėjusiais metais didelį susidomėjimą užsienyje sukėlusi Vilniaus turizmo rinkodaros kampanija „Vilnius – The G-spot of Europe“ (liet. „Vilnius – Europos G taškas“) toliau raško vaisius – prestižiniuose tarptautiniuose kelionių ir turizmo apdovanojimuose...


„Kinas po žvaigždėmis“ dovanoja lietuviško kino naktį visam pasauliui: kvies kartu žiūrėti „Riešutų duoną“

„Kinas po žvaigždėmis“ dovanoja lietuviško kino naktį visam pasauliui: kvies kartu žiūrėti „Riešutų duoną“

Rugpjūčio 1d.

Jau dešimtmetį kino po atviru dangumi seansus rengiantis „Kinas po žvaigždėmis“ kartu su Lietuvos kino centru šiais metais pristato ypatingą iniciatyvą – siekį lietuviška kino klasika suvienyti viso pasaulio lietuvius. Rugpjūčio 5 dieną užsienyje ir Lietuvoje įvyks...


Panevėžyje daugės turizmo ženklų

Panevėžyje daugės turizmo ženklų

Liepos 30d.

Panevėžio miesto savivaldybė pasirašė sutartį su Lietuvos verslo paramos agentūra, kuria skiriama daugiau kaip 96,5 tūkst. Eur ES investicijų turizmo informacinės infrastruktūros plėtros projektui. Jį parengė Panevėžio miesto ir rajono savivaldybės.


Laivyba vidaus vandenimis taps paprastesnė

Laivyba vidaus vandenimis taps paprastesnė

Liepos 29d.

Laivyba Lietuvos vidaus vandenimis taps paprastesnė – Susisiekimo ministerijos iniciatyva pakeistas Vidaus vandenų transporto kodeksas, kuris palengvina asmeninių ir pramoginių laivų registravimo bei techninės apžiūros sąlygas, taip pat užtikrina šių procesų skaidrumą.


Lietuvos oro uostų pusmetis: stabilus augimas ir vėl pagerinti rekordai

Lietuvos oro uostų pusmetis: stabilus augimas ir vėl pagerinti rekordai

Liepos 24d.

Lietuvos oro uostams pirmasis 2019 m. pusmetis ir vėl rekordinis. Visi aviaciniai rodikliai, lyginant su iki šiol sėkmingiausiu – 2018 m. tuo pačiu laikotarpiu – augo: aptarnauta daugiau skrydžių, didėjo keleivių ir krypčių skaičius.


Rekordiškai atnaujinamą sostinės viešojo transporto parką papildys dar 50 naujų autobusų

Rekordiškai atnaujinamą sostinės viešojo transporto parką papildys dar 50 naujų autobusų

Liepos 24d.

Šiandien Vilniaus miesto savivaldybės Taryba pritarė tolimesniam viešojo transporto atnaujinimo etapui ir patvirtino UAB „Vilniaus viešasis transportas“ prašymą lizingo būdu įsigyti 50 triašių suspaustomis gamtinėmis dujomis varomų MAN Lion‘s City autobusų. Planuojama, jog iki...


Sostinės viešajame transporte – naujovės dviratininkams ir paspirtukininkams

Sostinės viešajame transporte – naujovės dviratininkams ir paspirtukininkams

Liepos 24d.

Vilniuje vis daugėjant darniai keliaujančių miestiečių, nuo rugpjūčio mėn. pradžios viešajame transporte bus galima patogiai vežtis dviračius ir paspirtukus. Dviračiais keliaujantieji juos galės įsinešti į iš viso 50 triašių autobusų, kurie bus pažymėti specialiu dviračio lipduku ir kuriuose bus...


Vilniuje – daugiau vietų, kur galima nemokamai prisipilti vandens

Vilniuje – daugiau vietų, kur galima nemokamai prisipilti vandens

Liepos 15d.

Didžiausia šalyje vandentvarkos bendrovė „Vilniaus vandenys“ plečia vandens tiekimo viešosiose erdvėse paslaugą ir sostinės centre atidarė 5 stacionarias lauko gertuves.


Lietuvos oro uostai prieš 5 metus ir dabar: beveik dvigubai daugiau keleivių, skrydžių ir kelionių krypčių

Lietuvos oro uostai prieš 5 metus ir dabar: beveik dvigubai daugiau keleivių, skrydžių ir kelionių krypčių

Liepos 11d.

Šią liepą Lietuvos oro uostai skaičiuoja penkerius metus nuo Vilniaus, Kauno ir Palangos oro vartų sujungimo. Baigusi ydingos vidinės konkurencijos etapą ir tapusi oro uostų tinklu, siūlančiu patrauklias bendradarbiavimo sąlygas oro vežėjams, įmonė išaugino ir savo aviacinės veiklos rezultatus....


Oro balionų šventei koją kiša oro sąlygos

Oro balionų šventei koją kiša oro sąlygos

Liepos 5d.

Krituliai, neprognozuojamas vėjas ir žemi debesys – pagrindinės priežastys, keičiančios oro balionų šventės „Kaunas auga 2019“ programą. Ketvirtadienį vakare turėję pakilti pirmieji margaspalviai kupolai dangaus nepasiekė. Šįryt balionų kilimas taip pat buvo atšauktas. Ar šį...


Į Kauno paplūdimius grįžta bibliotekos po atviru dangumi

Į Kauno paplūdimius grįžta bibliotekos po atviru dangumi

Birželio 13d.

Vasariškiems karščiams nesitraukiant, paplūdimiai tampa patraukliausia miesto vieta. Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka kviečia Kauno Lampėdžių ir Panemunės paplūdimiuose poilsiaujančius žmones leisti laisvalaikį su knyga. Tai padaryti labai paprasta – knygas galima skolintis iš...


„Kautra“ traukiasi iš maršrutinių taksi verslo

„Kautra“ traukiasi iš maršrutinių taksi verslo

Birželio 5d.

Nuo liepos 1 dienos Kaune nebeliks maršrutinių taksi. Bendrovei „Kautra“ pranešus apie nuostolingos veiklos nutraukimą, miestas pasiruošė maršrutinių taksi pakeitimui mažais ir dideliais autobusais. Į juos persėdę kauniečiai keliauti po miestą galės kur kas pigiau.


Rusnės estakada: prasidės parengiamieji darbai, numatytas Nemuno deltos kraštovaizdžio saugojimas

Rusnės estakada: prasidės parengiamieji darbai, numatytas Nemuno deltos kraštovaizdžio saugojimas

Kovo 2d.

Kelyje Šilutė–Rusnė artimiausiu metu prasidės parengiamieji darbai užliejamo kelio ruožui rekonstruoti ir estakadai statyti. Pirmiausia numatytame rekonstruoti ruože turės būti iškirsti kelkraščiuose ir ant kelio pylimo augantys medžiai, kurie trukdytų atlikti darbus. Jau 2019 m., iki...

www.gradiali.com

www.gradiali.com

Viskas Jūsų sveikatai ir kokybiškam poilsui Palangoje ir Anykščiuose.
NAUJIENLAIŠKIO PRENUMERATA

Užsisakykite KELIONIUKLUBAS.LT savaitraštį!