Balandžio 7d. Antradienis

Neįgaliųjų kelionės – retos ir sunkios

Birželio 6d.

Anot lrt.lt kalbintų neįgaliųjų interesus atstovaujančių pašnekovų, turizmo infrastruktūra neįgaliesiems ypač nepritaikyta Rytų šalyse. Prasta padėtis, pasak jų, ir pačioje Lietuvoje. Lankytinus objektus, pritaikytus apžiūrėti neįgaliesiems, galima suskaičiuoti ant rankų pirštų, be to, specialiai nefinansuojamos ir į užsienio šalis neįgalųjį lydinčio asmens kelionės išlaidos, be kurio pagalbos negalią turintis žmogus dažnai tampa viešbučio kambario kaliniu.

Lietuvos turizmo asociacijos prezidentė Danutė Mažeikaitė sako, kad turizmo agentūros yra nepajėgios iš savo kišenės padengti neįgalųjį lydinčio asmens kelionės išlaidas, o "valstybė nė piršto nepajudina, kad socialinis turizmas Lietuvoje bent pradėtų judėti".

"Kad žmogus su negalia galėtų keliauti, reikia jam pritaikytos infrastruktūros: transporto, apgyvendinimo, lydinčio asmens. Nereikia jokio dviračio išradinėti - Europos šalys tai daro. Tai yra vadinamas socialinis turizmas. Siūlomas specializuotas transportas, kuris turi atitinkamas nuleidžiamas grindis, kartu gali važiuoti neįgalųjį lydintis asmuo (tai yra šeimos narys).

 

Lietuvio verslininko niekas neremia. Agentūra, parduodanti kelionių organizatoriaus produktą, yra tik pardavėjas. Norint, kad lydintis asmuo važiuotų, jo važiavimo kaštus kažkas turi dengti. Asmuo, kuris yra neįgalus, mano, kad tas išlaidas turi dengti agentūra, bet agentūra tas lėšas surenka iš visų dalyvių, tad išeina, kad visi kiti važiuojantys turi padengti to neįgalųjį lydinčio asmens kelionę?

Aš tikrai esu už tai, kad jie (neįgalieji - lrt.lt) būtų mūsų bendruomenėje, bet verslas to negali vienas padaryti. Tai yra ir viešojo sektoriaus reikalas, deja, valstybė į šią tikslinę grupę iš tiesų dar neatsigręžė", - kalbėjo D. Mažeikaitė.

Lietuvos turizmo asociacijos prezidentė D. Mažeikaitė taip pat pažymėjo, "kad yra verslininkų, kurie investuoja", kad jų siūloma paslauga būtų tinkama neįgaliesiems, tačiau trūksta "bendrosios vidinės reklamos".

Neįgaliųjų reikalų departamentas prie SADM: pirmenybė - būtinųjų paslaugų paketui

Neįgaliųjų reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) Informavimo ir bendrųjų reikalų skyriaus vedėja Agnė Martinaitytė aiškina, jog dėl sunkios ekonominės padėties šalyje lėšos pirmiausia skiriamos pačioms būtiniausioms neįgaliuosius liečiančioms sritims.

"Remiantis Jungtinių Tautų Neįgaliųjų teisių konvencija neįgaliesiems yra užtikrinama judėjimo laisvė, tačiau atsižvelgiant į mūsų šalies ekonominę padėtį, labiausiai kreipiamas dėmesys į reikšmingiausias neįgaliesiems sritis, tenkinančias specialiuosius poreikius: sveikatos priežiūrą, medicinos reabilitacijos paslaugas, profesinės reabilitacijos paslaugas ir kita", - sakė pašnekovė.

A. Martinaitytė pažymi, jog nustačius nuolatinės slaugos poreikį neįgalusis gauna 765 litus, nuolatinės priežiūros - 306 litus. Šiuos pinigus, esant būtinybei, anot pašnekovės, neįgalusis gali skirti lydinčiam jį kelionėje žmogui pasisamdyti.

"Deja, šiuo metu valstybė neturi pakankamai resursų šioms paslaugoms", - apgailestavo Lietuvos neįgaliųjų departamento Informavimo ir bendrųjų reikalų skyriaus vedėja A. Martinaitytė.

Lietuvos neįgaliųjų departamento atstovė taip pat pažymėjo, kad keliaujant po visą Lietuvą - tiek traukiniais, tiek autobusais, tiek troleibusais - neįgalųjį lydinčiam asmeniui taikoma iki 80 procentų nuolaida kelioniniam bilietui.

Didinama atskirtis tarp sveikųjų ir neįgaliųjų

Lrt.lt pašnekovai pažymi, kad įprastų turizmo agentūrų paslaugomis besinaudojančių judėjimo negalią turinčių žmonių yra, bet dėl per tokias keliones patiriamų nepatogumų neretai neįgalieji renkasi keliauti kartu su savo likimo žmonėmis.

Tokiais atvejais vyksta grupelė neįgaliųjų ir keletas jiems pagelbėjančių sveikųjų.

"Tokias keliones paprastai organizuoja asociacijos, nevyriausybinės organizacijos (besirūpinančios neįgaliųjų reikalais - lrt.lt), kurios žino visas sąlygas, visas galimybes, kad būtų patogu tam neįgaliam žmogui", - pasakojo Lietuvos neįgaliųjų forumo prezidentė ir Lietuvos žmonių su negalia sąjungos prezidentė Rasa Kavaliauskaitė.

Pašnekovės teigimu, keliauti po Vakarų ir Skandinavijos šalis neįgaliajam dažniausiai nėra taip problematiška, kaip po Rytų šalis arba pačią Lietuvą.

"Aš buvau Egipte, bet aš vaikštanti (moteriai kairės pusės paralyžius - lrt.lt). Man tai nėra dar taip sudėtinga, bet sėdinčiam neįgaliojo vežimėlyje. Jeigu viešbučio teritorijoje viskas gerai, tai už viešbučio ribų žmogus toliau judėti nelabai gali.

Ta pati situacija ir Lietuvoje. Didžioji dalis kaimo sodybų neįgaliesiems neprieinamos. Praktiškai yra taip - tu atvažiuoji į kaimo turizmo sodybą ir iš karto susiduri su laipteliais - niekas negalvoja, kad reikėtų kokį nuolydį padaryti. Tu jau negali įvažiuoti į patį pastatą, aš jau nekalbu apie tai, kad būtų pritaikytos sąlygos tam, jog neįgalusis galėtų nusimaudyti greta sodybos esančiame ežere", - pasakojo pašnekovė.

Patiria psichologinį diskomfortą

Lietuvos neįgaliųjų draugijos pirmininkas Zigmantas Jančauskis prisipažįsta, kad nemažai neįgaliųjų nuo kelionių į svečius kraštus sulaiko ne tik pinigų stygius, bet ir psichologinis neužtikrintumas.

"Keliauti reikia turėti drąsos, kadangi nežinai, kas ten tavęs laukia, kaip ten bus. Paprasčiausiai bijai. Aš ir pats skrisdamas susiduriu su tokiais nepatogumais: tave atskirai veža, tave atskirai sodina, tave paskutinį iškelia.

Įsivaizduokite, į vieną lėktuvą tave velka trapu, kitame yra terminalas - įvažiuoji, bet du puškuojantys vyrukai nuneša tave iki sėdynės atsisėsti. Nežinai, kaip ten tave atvykus pasitiks, o gal nepasitiks. Aš manau, kad ne vienas šitą jaučia, todėl nekeliauja.

Aš gal ir norėčiau, ir turėčiau galimybių į Egiptą ar Turkiją vykti, bet aš nežinau, kaip ten mane pasitiks, ar galėsiu į ekskursijas patekti, o gal tik sėdėsiu viešbutyje", - atviravo pašnekovas.

Neįgalieji: verslininkai nesuinteresuoti, nes mažos pajamos

Lietuvos parolimpinio komiteto generalinis sekretorius Gintaras Zavadckis pastebi, kad "neįgalių žmonių finansiniai pajėgumai yra nedideli ir tų žmonių nėra daug", todėl verslas nesuinteresuotas investuoti dideles sumas tam, kad paslaugos būtų prieinamesnės negalią turintiems asmenims.

"Taip, žinau viešbučių Turkijoje ir Egipte, kurie yra pritaikyti neįgaliesiems, bet problema tame, kad tame viešbutyje tikrai būsi kaip kalėjime, niekur į šoną nežengsi.

O ar jus matėte autobusą, kur gali paprastai patekti žmogus, sėdintis vežimėlyje. Nei vieno tokio autobuso nėra. Visur neįgaliuosius reikia nešioti.

Lietuvoje labai nedaug objektų, kurie pritaikyti neįgaliesiems lankyti. Keli. Žinau, kad Asvejos regioniniame parke yra pritaikytas neįgaliesiems apžiūrėti vienas piliakalnis. Į Gedimino pilį patekti padeda tas vadinamas keltuvas. Veikia ar neveikia jis - čia jau kiti niuansai, bet jis yra", - pasakojo pašnekovas.

G. Zavadckis pripažįsta, kad kelią į lankytinus objektus neįgaliesiems pastoja ir kultūros paveldo apsaugos įstatymai.

"Negalima daug ko keisti, griauti ir dėl to irgi neišeina tų vietų pritaikyti neįgaliesiems", - kalbėjo Lietuvos parolimpinio komiteto generalinis sekretorius.

Jam antrino Lietuvos paraplegikų asociacijos prezidentas Juozas Bernatavičius.

"Kadangi tų keliaujančių neįgaliųjų yra tikrai labai nedaug, tai manau nei viena turizmo agentūra nėra suinteresuota specialiai kažką jiems specialiai daryti.

Jeigu mes pažiūrėtume Lietuvos mąstu, tai vienetai tokių, kurie gali keliauti. Nėra paklausos, nėra ir pasiūlos", - dėstė pašnekovas.

Tokie atvejai, kai neįgalusis keliauti nusprendžia vienas arba dviese, anot J. Bernatavičiaus, kol kas yra pavieniai.

Nepriklausomybės minėjimas kitaip: Vilniaus restoranuose atsiskleis laisvės skonis

Nepriklausomybės minėjimas kitaip: Vilniaus restoranuose atsiskleis laisvės skonis

Kovo 6d.

Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 30-metį Vilniaus restoranai švęs skaniai: svečiams pasiūlys specialius patiekalus, kurie jiems atspindi laisvę. Penkiolika patiekalų, unikalus kokteilis ir net specialus meniu sostinės restoranuose lankytojų lauks nuo dabar iki liepos 6 d.


Nemokamos ekskursijos Kovo 11-ąją kvies pažinti Laisvės miesto istoriją

Nemokamos ekskursijos Kovo 11-ąją kvies pažinti Laisvės miesto istoriją

Kovo 6d.

Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 30-mečio proga, Kovo 11-osios popietę Vilnius kviečia leisti turiningai – su 40 gidų profesionalų leistis į nemokamas ekskursijas po Vilniaus senamiestį.


Lukiškių aikštėje čiuožinėjo jau 29 tūkstančiai – čiuožykla veiks iki Kovo 11-osios

Lukiškių aikštėje čiuožinėjo jau 29 tūkstančiai – čiuožykla veiks iki Kovo 11-osios

Kovo 6d.

Vos per keletą mėnesių Lukiškių aikštės čiuožykla po atviru dangumi sulaukė daugiau kaip 29 tūkst. lankytojų. Vilniečiai ir miesto svečiai pramogavo, mokėsi įvairių čiuožimo technikų, išbandė ledo ritulį, dailųjį čiuožimą. Didesniais būreliais čiuožti rinkdavosi ir senjorai, ir moksleivių...


m.Ticket ir m.Parking programėlių veikimas atnaujintas

m.Ticket ir m.Parking programėlių veikimas atnaujintas

Kovo 5d.

SĮ „Susisiekimo paslaugos“ informuoja, kad šiandien prie m.Ticket ir m.Parking programėlių jau gali jungtis visų operatorių naudotojai – sklandus jų veikimas atnaujintas.


Kaklaraiščių tiltas atsinaujino – sostinės meras kviečia tęsti tradiciją

Kaklaraiščių tiltas atsinaujino – sostinės meras kviečia tęsti tradiciją

Kovo 4d.

Karoliniškių gyventojų pamėgtas, virš sostinės vakarinio aplinkkelio besidriekiantis pėsčiųjų tiltas pastaruosius šešerius metus buvo unikaliai puošiamas kaklaraiščiais. Pasak šios idėjos autoriaus Juliaus Žėko, mintis papuošti tiltą kaklaraiščiais tuomet kilo spontaniškai, norint išreikšti...


Solidus pripažinimas Kaunui: pirmasis Lietuvos miestas nominuotas tarptautiniam apdovanojimui

Solidus pripažinimas Kaunui: pirmasis Lietuvos miestas nominuotas tarptautiniam apdovanojimui

Kovo 2d.

Europos Komisija įvertino Kauno pastangas darnaus judumo srityje. Kasmetiniuose Europos mobilumo savaitės (angl. European mobility week) apdovanojimuose tarp 36 nominantų iš viso Senojo žemyno Kauno miestas pateko į geriausiųjų trejetuką darnaus judumo planavimo kategorijoje. Dėl tarptautinio...


Keliautojams rekomenduojame pasirūpinti savo saugumu iš anksto

Keliautojams rekomenduojame pasirūpinti savo saugumu iš anksto

Vasario 21d.

Lietuvoje kasmet registruojami susirgimai egzotinėmis ligomis, kurie susiję su kelionėmis. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, per pastarąjį dešimtmetį Lietuvoje buvo užregistruoti 55 maliarijos, 31 strongiloidozės, 30 dengės karštligės, 4 filariozės, po tris odos leišmaniozės ir...


Pirmą kartą Vilniuje skelbiami muziejų ir kino edukacinių programų finansavimo konkursai

Pirmą kartą Vilniuje skelbiami muziejų ir kino edukacinių programų finansavimo konkursai

Vasario 20d.

Vis dažniau užsienio kino kūrėjai pasirenka Vilnių savo filmavimams, o sostinės muziejai savo lankytojų skaičiumi vis patenka į lankomiausių visos šalies muziejų penketuką – Vilnius turi kuo sudominti ir įtraukti ne tik miesto svečius. Sostinė nusprendė paskatinti muziejų ir kino...


Vasario 16-ąją ir Kovo 11-ąją visi galės žvejoti nemokamai

Vasario 16-ąją ir Kovo 11-ąją visi galės žvejoti nemokamai

Vasario 14d.

Šiandien aplinkos ministro Kęstučio Mažeikos įsakymu nustatytos dar dvi dienos per metus, kai visi galės žvejoti nemokamai – vasario 16-ąją, Valstybės atkūrimo dieną, ir kovo 11-ąją, Nepriklausomybės atkūrimo dieną.


Panevėžys atsinaujina! „Ekrano“ marios tampa patrauklesnės

Panevėžys atsinaujina! „Ekrano“ marios tampa patrauklesnės

Vasario 11d.

Panevėžio miesto savivaldybė panevėžiečių poilsio ir rekreacijos reikmėms pritaiko „Ekrano“ marių pakrantes, atnaujina ir tvarko aplinką. Darbai atliekami dviem etapais. Planuojama, kad jie bus baigti šį rudenį.


Atostogų dilema: ką daryti su vaikais?

Atostogų dilema: ką daryti su vaikais?

Vasario 3d.

Tendencijos rodo, kad kiekvienais metais vis daugiau šeimų atostogauja užsienyje su atžalomis. Keliautojai pripažįsta, kad kelionės su vaikais retai būna spontaniškas sprendimas – šeimos tam ruošiasi ir atidžiai planuoja. Šeimos kelionių eksperto „Kidy Tour“ duomenimis,...


Savivaldybė sukūrė atvirą visiems trimatį sostinės žemėlapį

Savivaldybė sukūrė atvirą visiems trimatį sostinės žemėlapį

Sausio 29d.

Sostinės savivaldybė pasitelkė inovatyvius sprendimus miesto planavimui – sukūrė unikalų, realios situacijos trimatį žemėlapį, kuris leidžia ne tik pamatyti miestą virtualiai, bet ir vertinti vykstančią miesto plėtrą realios aplinkos fone. Žemėlapiu gali naudotis visi adresu 3d.vilnius.lt...


Lietuvos oro uostai apžvelgia 2019–uosius: rekordinis keleivių skaičius ir platus krypčių pasirinkimas

Lietuvos oro uostai apžvelgia 2019–uosius: rekordinis keleivių skaičius ir platus krypčių pasirinkimas

Sausio 29d.

Visuose trijuose Lietuvos oro uostuose praėjusiais metais daugėjo keleivių ir skrydžių skaičius, labiausiai augo Kauno ir Palangos oro uostai, o bendrai visame oro uostų tinkle buvo vykdomos net 92 unikalios kryptys. 2020 metus šalies oro uostai mato kaip tolesnio augimo laikotarpį ir prognozuoja...


Sostinė skirs 0,5 milijono eurų menui netikėtose erdvėse

Sostinė skirs 0,5 milijono eurų menui netikėtose erdvėse

Sausio 28d.

„Kuriu Vilnių“ – menas netikėtose erdvėse sugrįžta nauju konkursu. Miesto inicijuota programa jau trečius metus gaivina primirštas sostinės erdves, keliolika meno kūrinių jau papuošė įvairias miesto erdves, kitas idėjas dar planuojama įgyvendinti. O menininkai kviečiami...


Įspūdingi skaičiai: Vilniaus šviesų festivalis sulaukė 200 tūkst. lankytojų

Įspūdingi skaičiai: Vilniaus šviesų festivalis sulaukė 200 tūkst. lankytojų

Sausio 28d.

Praėjusį savaitgalį 697-ąjį Vilniaus gimtadienį šviesų festivalyje šventė per 200 tūkstančių vilniečių ir miesto svečių, mobiliąja festivalio programėle pasinaudojo per 27 tūkst. vartotojų. Skaičiuojama, kad pernai šviesų festivalyje apsilankė apie 130 tūkst. žmonių. Festivalio metu sostinės...


Sveikatingumo turizmas: ką rinktis lėtoms atostogoms?

Sveikatingumo turizmas: ką rinktis lėtoms atostogoms?

Sausio 25d.

Pastaraisiais metais sveikatingumo turizmas sparčiai išpopuliarėjo. Tam įtakos turi tai, jog vis daugiau žmonių praktikuoja sveiką gyvenseną – rūpinasi sveika mityba, siekia geros miego kokybės, stengiasi daugiau judėti, o tuo pačiu renkasi ir sveikesnes atostogas. Ekspertai rekomenduoja...


Vilnius siekia turėti miesto muziejų

Vilnius siekia turėti miesto muziejų

Sausio 22d.

Daugybė leidinių, ekskursijų ir kitokių iniciatyvų, skatinančių pažinti Vilnių, prisiminti praeitį ir aptarti dabartį, projektuoti ateitį – šalies sostinė pastarąjį dešimtmetį jaučia itin išaugusį ne tik užsienio svečių, bet ir gyventojų susidomėjimą miesto istorija. Vis dėlto specialistai...


Šiemet atraskite Raseinius. Patikėkit, tikrai verta!

Šiemet atraskite Raseinius. Patikėkit, tikrai verta!

Sausio 22d.

Šiemet VšĮ „Atrask Raseinius“ į tarptautinę turizmo parodą „Adventur 2020“ veža dvasinės sveikatos idėją ir gyvąją piligrimystę iš Šiluvos. Be šio svarbaus aspekto, parodoje dar pasakosime apie tai, kad Raseinių rajonas turistus 2020 metais sutiks keletu įspūdingų naujovių...

NAUJIENLAIŠKIO PRENUMERATA

Užsisakykite KELIONIUKLUBAS.LT savaitraštį!