Lapkričio 17d. Sekmadienis

Kodėl Rusija tokia homofobiška?

Birželio 14d.
Kodėl Rusija tokia homofobiška?

Komunistinės eros pateisinimai netolerantiškumui nebeteko prasmės. Kas stovi už už valdžios priešiškumo gėjams?

Rusijos Dūma antradienį vienbalsiai priėmė įstatymą, draudžiantį homoseksualumo „propagandą“ nepilnamečiams. Dalyvavimas gėjų renginiuose, kalbėjimas, ginant gėjų teises ar heteroseksualių ir homoseksualių santykių sulyginimą, gresia bauda iki 31 000 $ (apie milijonas rublių, virš 80 000 litų).

Prieš balsavimą, gėjų teisių aktyvistus, bandžiusius surengti „bučinių akciją“ šalia Dūmos, kiaušiniais apmėtė pravoslavų ir Kremliaus šalininkų aktyvistai. Susirinko antigėjiškai nusiteikę protestuotojai, kurių vienas laikė plakatą: „įstatymdaviai, apsaugokite liaudį nuo iškrypėlių!“

Argumentas, kad jauni žmonės gali būti „įpropagandizuoti“ tapti gėjais, skamba senamadiškai (nekalbant jau apie propagandos galios pervertinimą), bet iš tiesų tokios kalbos neiškrenta iš bendro dabartinės Rusijos konteksto.

„Pedofilų sužaloti vaikai šokinėja per langus, nutraukia savo gyvenimus. Pedofilija yra kėsinimasis į vaiko gyvybę!“ šaukė vienas Sankt Peterburgo tarybos narys, kai pernai panašus draudimas buvo priimtas šiame mieste, panašu, painiodamas homoseksualumą ir vaikų išnaudojimą. Neseniai į teismą buvo paduota Madona už kalbas, ginančias gėjų teises per koncertą Sankt Peterburge. Kai 23 metų vyriškis praeitą mėnesį Volgograde pasisakė esąs gėjus kažkokiai girtai kompanijai, šie jį sumušė, kišo alaus butelius į išeinamąją angą ir sudaužė galvą akmeniu.

Sovietų Sąjungoje homoseksualumas buvo kriminalinis nusikaltimas, baudžiamas kalėjimu ir sunkiaisiais darbais, o stalinistinė antigėjinės tarnybos veikė dar ir septintame ir aštuntame dešimtmetyje. Gėjai buvo laikomi „pašaliniais“ ir homoseksualumas buvo laikomas pedofilų ir fašistų sritimi.

Tokios priemonės, kaip propagandos draudimas rodo, kad daug rusų dar neatsisakė tokio požiūrio, nepaisant dešimtmečių, praėjusių nuo homofobiją puoselėjusio režimo žlugimo.

„Kai Stalino antihomoseksualinis įstatymas buvo atšauktas 1993 m., kalėjime už sodomiją kalintiesiems amnestijos nebuvo,“ Facebook profilyje rašė istorijos profesorius Danas Healey'is, homoseksualumo Rusijoje ekspertas.

Tik 16 procentų rusų dabar sako, kad visuomenė turėtų toleruoti homoseksualumą, palyginus su 42 procentais kaimyninėje (ir taip pat buvusioje komunistine) Lenkijoje.

Įdomu tai, kad Rusija iškrenta iš moderniosios homofobijos bendrų tendencijų: religingesnėse šalyse paprastai į homoseksualumą žiūrima nepakančiau. Bet Rusija ir Kinija, panašu, atmeta ir dievą ir gėjus. Rusija yra viena mažiausiai religingų šalių pasaulyje ir 2009 metų apklausoje tik 33 procentai rusų sakė, kad religija jų kasdieniame gyvenime labai svarbi. Tačiau, nors rusai nėra pamaldūs tradicine prasme, daugelis jų neįtikėtinai palaiko pravoslavų bažnyčią, turinčią ir politinę galią, kaip Putino valdžios sąjungininkė, ir kaip didžiosios gyventojų dalies nacionalinio pasididžiavimo simbolis.

Ir išties, daugelis rusų dabar regi susisiejimą su bažnyčia kaip būdą patvirtinti savo „rusiškumą“, rašė man Masha Lipman, Maskvos Carnegie centro visuomenės ir regionų programos vadovė. Maždaug 80 – 90 procentų rusų laiko save pravoslavais, tačiau beveik niekas į neina į pamaldas netgi kartą per mėnesį. Šiuo klausimu 2007 m. Rusijoje atliktoje apklausoje dauguma respondentų sakė, kad religija jiems yra „tautinė tradicija“ ir „moralinių bei etinių standartų laikymasis,“ ir tik 16 procentų sakė, kad tai asmeninis išganymas.

Pravoslavų bažnyčios galva, Patriarchas Kirillas, pasisakė prieš „socialines negalias“, tokias, kaip alternatyvios seksualinės orientacijos.

„Bažnyčios antigėjiška retorika labai stipri ir darosi vis stipresnė,“ vienas S. Peterburgo gėjų aktyvistas sakė PRI. „Prieš penkis metus jie būtų ignoravę šį reikalą, o dabar sako, kad homoseksualumas nuodėmė.“

Ne sutapimas, kad panko grupė Pussy Riot buvo pasodinta už grotų būtent dėl koncerto cerkvėje. Kirillas ir kiti bažnyčios vyresnieji taip pat nepraleisdavo progos pabūti Putino kompanionais ir skelbti keistas deklaracijas, suplakančias į viena krikščionybę ir Vieningosios Rusijos ilgaamžiškumą. Kirillas yra sakęs, kad „liberalizmas nuves prie teisinio kolapso ir tada prie Apokalipsės“ ir Putino prezidentavimą įvardijo „stebuklu“. Archiriejus Dmitry'jus Smirnovas kartą įspėjo, kad „reikia atminti, kad pirmasis revoliucionierius buvo Šėtonas.“

Putino vyriausybė, panašu, nepaleidžia amžių senumo rusiškos/sovietinės idėjos, kad valdovas turėtų nustatyti šalies moralinį kursą. O Rusijos įstatymdaviai džiaugiasi, galėdami pasinaudoti bažnyčios parama ir įsitvirtinusia vieša netolerancija šalies konservatorių palaikymui. Elizabethai Wood, MIT istorijos profesorei, propagavimo draudimas rodo, kad „Putinas ir jo seni parankiniai suka vežimą, kurdami susipriešinimo klimatą – mes prieš juos.“

Toliau savo laiške Wood rašo:

Rusijoje pilna homofobijos, nes, manau, sovietų valdžia tęsė carinę pravoslavišką kryptį būti moraline ir globėjiška šalimi – valstybinės įtakos darymas per moralinius pasirinkimus niekada neišnyko. Tad postsovietinei valstybei santykinai lengva grįžti prie sovietinio reguliavimo stiliaus. O kadangi Sovietų valdžia ir dabar dar daugiau, Rusijos valstybė, statoma ant „mūsų“ ir „jų“ opozicijos pamatų, valdžiai lengva pasakyti, kad „mes“ esame x, o ne y. Homoseksualumas, deja, tampa lengvu „y“.

Kai kuriose šalyse toks įstatymas atrodytų kaip nekontroliuojamo religinės įtakos augimo ženklas. Bet Rusijoje tai platesnio antiopozicinio veikimo ir pilietinių laisvių prievartinio reguliavimo dalis.

„Homofobija dažniausiai kyla ne iš tikėjimo, bet iš buvimo iš esmės antiliberalu,“ sakė Lipman. „Rusija neliberali šalis ir Putino valdžia naudojasi neliberalumo nuotaikomis, ypač praėjusiais metais – kai Kremlius susidūrė su liberalios mažumos masiniais protestais.“

Šaltinis: Technologijos.lt
Žymės: Rusija , homofobiškumas
Telesfera - įrenginių remonto paslauga skubantiems

Telesfera - įrenginių remonto paslauga skubantiems

Spalio 31d.

Jei Jūsų telefonas, planšetė, kompiuteris, fotoaparatas, dronas ar kitas smulkios elektronikos prietaisas (elektroninė cigaretė, pultelis ir panašiai) sugedo Jums nepalankiausiu metu, o dar ir neturite galimybės jo pristatyti į taisyklą, Jums padės Telesfera komanda! Darbuotojai kaip įmanoma...


Lietuvoje – nauji dviračių takai miestuose ir miesteliuose, sodų bendrijų ir ežerų link

Lietuvoje – nauji dviračių takai miestuose ir miesteliuose, sodų bendrijų ir ežerų link

Rugpjūčio 8d.

Lietuvos miestuose ir miesteliuose – vis daugiau galimybių kasdieniam susisiekimui patogiai naudotis dviračiu. Nauji pėsčiųjų ir dviračių takai, tiesiami arba rekonstruojami panaudojant Europos Sąjungos fondų investicijas, jau įrengti 20-yje savivaldybių, dar 27 savivaldybių projektai...


Rekordinė vasara Kauno oro uoste – liepos mėnesį pasiektas didžiausias keleivių skaičius istorijoje

Rekordinė vasara Kauno oro uoste – liepos mėnesį pasiektas didžiausias keleivių skaičius istorijoje

Rugpjūčio 6d.

Kauno oro uostas aviacinę vasarą pažymi vis nauju keleivių srauto rekordu. Liepos mėnesį per Kauno oro vartus keliavo daugiau kaip 114 tūkst. keleivių. Tai 12 tūkst. daugiau nei gegužės mėnesį, kai pirmą kartą buvo pasiektas rekordinis – šešiaženklis keleivių skaičius.


Vilniuje – masinis naktinis važiavimas šviečiančiais riedučiais

Vilniuje – masinis naktinis važiavimas šviečiančiais riedučiais

Rugpjūčio 1d.

Paskutinį liepos mėnesio vakarą sostinėje įvyko masinis naktinis važiavimas šviečiančiais riedučiais, kuris suvienijo šią smagią ir darnią transporto priemonę mėgstančius vilniečius. Darnų judumą mieste skatinančios SĮ „Susisiekimo paslaugos“ organizuotame renginyje drauge su...


„Vilnius Mama Jazz” pradeda skelbti programą

„Vilnius Mama Jazz” pradeda skelbti programą

Rugpjūčio 1d.

Lapkričio 13-17 dienomis vyksiantis festivalis „Vilnius Mama Jazz“ skelbia pirmuosius šių metų programos akcentus: tai yra „The Comet Is Coming“ ir Odedo Tzuro kvartetas.


Vilniaus „G-spot“ reklaminė kampanija nominuota prestižiniuose turizmo apdovanojimuose

Vilniaus „G-spot“ reklaminė kampanija nominuota prestižiniuose turizmo apdovanojimuose

Rugpjūčio 1d.

Praėjusiais metais didelį susidomėjimą užsienyje sukėlusi Vilniaus turizmo rinkodaros kampanija „Vilnius – The G-spot of Europe“ (liet. „Vilnius – Europos G taškas“) toliau raško vaisius – prestižiniuose tarptautiniuose kelionių ir turizmo apdovanojimuose...


„Kinas po žvaigždėmis“ dovanoja lietuviško kino naktį visam pasauliui: kvies kartu žiūrėti „Riešutų duoną“

„Kinas po žvaigždėmis“ dovanoja lietuviško kino naktį visam pasauliui: kvies kartu žiūrėti „Riešutų duoną“

Rugpjūčio 1d.

Jau dešimtmetį kino po atviru dangumi seansus rengiantis „Kinas po žvaigždėmis“ kartu su Lietuvos kino centru šiais metais pristato ypatingą iniciatyvą – siekį lietuviška kino klasika suvienyti viso pasaulio lietuvius. Rugpjūčio 5 dieną užsienyje ir Lietuvoje įvyks...


Panevėžyje daugės turizmo ženklų

Panevėžyje daugės turizmo ženklų

Liepos 30d.

Panevėžio miesto savivaldybė pasirašė sutartį su Lietuvos verslo paramos agentūra, kuria skiriama daugiau kaip 96,5 tūkst. Eur ES investicijų turizmo informacinės infrastruktūros plėtros projektui. Jį parengė Panevėžio miesto ir rajono savivaldybės.


Laivyba vidaus vandenimis taps paprastesnė

Laivyba vidaus vandenimis taps paprastesnė

Liepos 29d.

Laivyba Lietuvos vidaus vandenimis taps paprastesnė – Susisiekimo ministerijos iniciatyva pakeistas Vidaus vandenų transporto kodeksas, kuris palengvina asmeninių ir pramoginių laivų registravimo bei techninės apžiūros sąlygas, taip pat užtikrina šių procesų skaidrumą.


Lietuvos oro uostų pusmetis: stabilus augimas ir vėl pagerinti rekordai

Lietuvos oro uostų pusmetis: stabilus augimas ir vėl pagerinti rekordai

Liepos 24d.

Lietuvos oro uostams pirmasis 2019 m. pusmetis ir vėl rekordinis. Visi aviaciniai rodikliai, lyginant su iki šiol sėkmingiausiu – 2018 m. tuo pačiu laikotarpiu – augo: aptarnauta daugiau skrydžių, didėjo keleivių ir krypčių skaičius.


Rekordiškai atnaujinamą sostinės viešojo transporto parką papildys dar 50 naujų autobusų

Rekordiškai atnaujinamą sostinės viešojo transporto parką papildys dar 50 naujų autobusų

Liepos 24d.

Šiandien Vilniaus miesto savivaldybės Taryba pritarė tolimesniam viešojo transporto atnaujinimo etapui ir patvirtino UAB „Vilniaus viešasis transportas“ prašymą lizingo būdu įsigyti 50 triašių suspaustomis gamtinėmis dujomis varomų MAN Lion‘s City autobusų. Planuojama, jog iki...


Sostinės viešajame transporte – naujovės dviratininkams ir paspirtukininkams

Sostinės viešajame transporte – naujovės dviratininkams ir paspirtukininkams

Liepos 24d.

Vilniuje vis daugėjant darniai keliaujančių miestiečių, nuo rugpjūčio mėn. pradžios viešajame transporte bus galima patogiai vežtis dviračius ir paspirtukus. Dviračiais keliaujantieji juos galės įsinešti į iš viso 50 triašių autobusų, kurie bus pažymėti specialiu dviračio lipduku ir kuriuose bus...


Vilniuje – daugiau vietų, kur galima nemokamai prisipilti vandens

Vilniuje – daugiau vietų, kur galima nemokamai prisipilti vandens

Liepos 15d.

Didžiausia šalyje vandentvarkos bendrovė „Vilniaus vandenys“ plečia vandens tiekimo viešosiose erdvėse paslaugą ir sostinės centre atidarė 5 stacionarias lauko gertuves.


Lietuvos oro uostai prieš 5 metus ir dabar: beveik dvigubai daugiau keleivių, skrydžių ir kelionių krypčių

Lietuvos oro uostai prieš 5 metus ir dabar: beveik dvigubai daugiau keleivių, skrydžių ir kelionių krypčių

Liepos 11d.

Šią liepą Lietuvos oro uostai skaičiuoja penkerius metus nuo Vilniaus, Kauno ir Palangos oro vartų sujungimo. Baigusi ydingos vidinės konkurencijos etapą ir tapusi oro uostų tinklu, siūlančiu patrauklias bendradarbiavimo sąlygas oro vežėjams, įmonė išaugino ir savo aviacinės veiklos rezultatus....


Oro balionų šventei koją kiša oro sąlygos

Oro balionų šventei koją kiša oro sąlygos

Liepos 5d.

Krituliai, neprognozuojamas vėjas ir žemi debesys – pagrindinės priežastys, keičiančios oro balionų šventės „Kaunas auga 2019“ programą. Ketvirtadienį vakare turėję pakilti pirmieji margaspalviai kupolai dangaus nepasiekė. Šįryt balionų kilimas taip pat buvo atšauktas. Ar šį...


Į Kauno paplūdimius grįžta bibliotekos po atviru dangumi

Į Kauno paplūdimius grįžta bibliotekos po atviru dangumi

Birželio 13d.

Vasariškiems karščiams nesitraukiant, paplūdimiai tampa patraukliausia miesto vieta. Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka kviečia Kauno Lampėdžių ir Panemunės paplūdimiuose poilsiaujančius žmones leisti laisvalaikį su knyga. Tai padaryti labai paprasta – knygas galima skolintis iš...


„Kautra“ traukiasi iš maršrutinių taksi verslo

„Kautra“ traukiasi iš maršrutinių taksi verslo

Birželio 5d.

Nuo liepos 1 dienos Kaune nebeliks maršrutinių taksi. Bendrovei „Kautra“ pranešus apie nuostolingos veiklos nutraukimą, miestas pasiruošė maršrutinių taksi pakeitimui mažais ir dideliais autobusais. Į juos persėdę kauniečiai keliauti po miestą galės kur kas pigiau.


Rusnės estakada: prasidės parengiamieji darbai, numatytas Nemuno deltos kraštovaizdžio saugojimas

Rusnės estakada: prasidės parengiamieji darbai, numatytas Nemuno deltos kraštovaizdžio saugojimas

Kovo 2d.

Kelyje Šilutė–Rusnė artimiausiu metu prasidės parengiamieji darbai užliejamo kelio ruožui rekonstruoti ir estakadai statyti. Pirmiausia numatytame rekonstruoti ruože turės būti iškirsti kelkraščiuose ir ant kelio pylimo augantys medžiai, kurie trukdytų atlikti darbus. Jau 2019 m., iki...

www.gradiali.com

www.gradiali.com

Viskas Jūsų sveikatai ir kokybiškam poilsui Palangoje ir Anykščiuose.
NAUJIENLAIŠKIO PRENUMERATA

Užsisakykite KELIONIUKLUBAS.LT savaitraštį!