Liepos 23d. Antradienis

Kreta – dievų ir kontrastų sala

2012 Rugsėjo 21d.
Peržiūrų skaičius: 24840

Toliausiai į pietus nutolusi Graikijos sala Kreta stebina kontrastinga gamta: aukštais kalnais ir juose įsikūrusiais mažyčiais kaimeliais, derlingais slėniais, alyvmedžių giraitėmis, bananų plantacijomis ir, žinoma, dieviško grožio paplūdimiais. Uolėtus krantus čia skalauja krištolinis smaragdo spalvos Viduržemio jūros vanduo. Tai išvydus belieka ištarti, kad Kreta – dievų sala…

Atostogaujant Kretoje laikas tarsi sustoja. Ir saulė čia šviečia 300 dienų per metus – gal dėl to ir patys gyventojai spinduliuoja šiluma, yra draugiški, nuolatos besišypsantys ir pasirengę padėti. Tuo tarpu jų gyvenimo tempas lėtas, be įtampos ir streso – graikai vadovaujasi gyvenimo filosofija “siga siga” (po truputėlį, neskubant).

Karštas klimatas suformavo įprotį popiečio laiką skirti siestai: nuo 14 ar 15 val. iki 17–18 val. graikai ilsisi (gal ir lietuviai netrukus tai perims?..). Tuo metu neskiriami jokie susitikimai, neveikia dauguma parduotuvių, nemandagu kam nors skambinti. Čia ateiviui verta prisiminti, kad šiuo metu galite nepatekti į muziejus, apsimoka iš anksto pasirūpinti geriamuoju vandeniu.


Retiume aplankykite ant Paleokastro kalvos įsikūrusį fortą, nuo kurio atsiveria nuostabus miesto vaizdas

Klauskite – atsakys

Graikai mėgsta bendrauti, todėl keliaudami po salą nebijokite klausti – vietiniai su malonumu padės kuo galėdami. Jiems ypač patinka, kai atvykėliai domisi jų kultūra, papročiais ir istorija, todėl užkalbinę tavernos darbuotoją ar maloniai pasišnekučiavę suvenyrų parduotuvėlėje su sąskaita galite gauti vaišių – taurelę tradicinės rakijos bei saldumynų.

Pavojus talijai?

Viešnagė Kretos saloje tikras rojus tiems, kurie mėgsta skaniai pavalgyti – Kretoje pilna kavinių, barų ir, žinoma, tavernų. Graikai mėgsta sočiai ir gausiai pavalgyti, valgis jiems – poilsis, bendravimas ir tradicija, mat graikų virtuvei daugiau nei 3 tūkst. metų. Ji neįsivaizduojama be natūralaus alyvų aliejaus, sūraus ožkų sūrio fetos, vaisių, jūros gėrybių ir mėsos – dažniausiai patiekalai gaminami iš avienos ir vištienos.

Norėdami skaniai ir nebrangiai pavalgyti, rinkitės taverną, kurioje lankosi ir patys graikai. Graikijoje labai skani kava, ypač “Frazes” – šalta tirpi kava, patiekiama su pienu ir cukrumi. Čia taip pat garsėjama tradiciniais gėrimais. Tai “Ouzo” – graikiška anyžinė degtinė, praskiesta vandeniu, nuo kurio gėrimas tampa baltos spalvos, rakija – labai stipri vynuogių degtinė ir baltasis “Restina” vynas, turintis sakų prieskonį.

Patogiausia nuomoti automobilį

Geriausiai visas šias Kretos grožybes pažinsite po ją keliaudami savarankiškai. Neturintiems galimybės nuomotis automobilio didelių sunkumų nekils keliaujant viešuoju transportu: autobusais galima pasiekti net atokiausius kaimelius, be to, ir bilietai nėra brangūs. Vis dėlto patogiausia į pažintį su sala leistis nuomotu automobiliu. Jo nuoma kainuoja nuo 35 iki 170 eurų per parą, tačiau kartais vos viena ekskursija su agentūra kainuoja tiek pat, o įspūdžių patirsite kur kas daugiau.

Pažinties metas

Kretoje sezonas prasideda balandžio mėnesį ir tęsiasi iki spalio pabaigos, nors pietinėje pusėje šiltas vanduo jūroje būna ir sausio mėnesį.

Kretos sala nedidelė: ilgis 260 km, didžiausias salos plotis 60 km, o siauriausia vieta, Jerapetros sąsmauka, siekia vos 12 km. Kretoje yra keturis regionai: centre esantis Heraklionas, rytuose – Lasitis, salos vakaruose – Retimnas ir Chanija.

Dzeuso gimimo vietoje (pasak mitų ir legendų) – rytinėje Kretos dalyje ypač juntamos senosios tradicijos, regionas išsiskiria gražių uolų ir tarpeklių peizažais. Pavažiavus 80 km nuo Herakliono, Lasičio centre, įsikūręs vienas gražiausių Kretos miestų – Agios Nikolajas. Dėl romantiškos ir nerūpestingos atmosferos, daugybės restoranų, kavinių bei barų jis dar vadinamas graikų San Tropezu. Pavadinimas Agios Nikolajas reiškia “Šventasis Mikalojus”. Beveik miesto centre yra gėlo vandens ežeras, siauru kanalu sujungtas su jūra. Rytinė Kretos dalis garsėja ir vienu gražiausių, šalia saugomos palmių giraitės įsikūrusiu Vai paplūdimiu, kuriame buvo filmuojama garsioji “Bounty” reklama. Pakeliui į jį aplankysite tvirtovę primenantį Toplou vienuolyną.


Pasak legendų, Agios Nikolajo miesto ežere maudėsi deivė Atėnė

Centre įsikūrusi Kretos sostinė Heraklionas – penktas pagal dydį Graikijos miestas, išlaikęs senosios Mino civilizacijos pėdsakus. Šio gražaus uostamiesčio senamiestis vilioja venecijietiškais fontanais, lodžija, turgumi, senomis ir šiuolaikinėmis gražiomis gatvėmis bei aikštės pasididžiavimu – įspūdingu 1626 m. Morozinio liūtų fontanu.


Turistus vilioja Herakliono uostamiestis

Važiuodami į vakarus neaplenkite istorinio Retimno miesto, išlaikiusio venecijietiškos architektūros statinius, turkų mečetes, suteikiančias miestui rytietiško dvelksmo. Retimne pasivaikščiokite venecijietiško tipo gatvelėmis, kuriose galima įsigyti lauktuvių, aplankykite Archeologijos muziejų ir ant Paleokastro kalvos įsikūrusį fortą, nuo kurio atsiveria nuostabus miesto vaizdas.

Chanija taip pat įsikūrusi vakarinėje Kretos dalyje, ji – senoji Kretos sostinė ir vienas gražiausių Viduržemio jūros regiono miestų. Senamiestyje vingiuoja painios gatvės, nutiestos Venecijos pirklių, gausu archeologijos ir etnografijos muziejų, uoste atrasite molą ir senąjį švyturį. Visas senamiestis tarsi didelis muziejus, kuriam apžiūrėti nepakaktų ir visos dienos. Po viešnagės mieste vakare būtinai įsitaisykite vienoje iš šalia senojo uosto esančių tavernų – iš čia puikiai palydėsite saulę, akimirksniu pražūvančią jūroje už tolumoje pasislėpusių uolų.

Chanijos senamiestis – tarsi didelis muziejus

Lankytinos vietos

Kretoje kiekvienas žemės lopinėlis byloja apie didingą senovę. Vertų dėmesio vietų čia tiek daug, kad kažin ar vienų atostogų užtektų viskam apžiūrėti. Todėl Kreta yra viena iš tų vietų, į kurias neretas sugrįžta, ir ne kartą…

Gramvousa pusiasalis yra Kretos šiaurės vakaruose, skalaujamas trijų – Egėjo, Libijos ir Jonijos jūrų. Čia itin švarus vanduo, o saulėtomis dienomis galima suskaičiuoti iki 15 jūros atspalvių – nuo smaragdinio iki tamsiai mėlyno. Iki čia atkeliavus savarankiškai automobilį patogu palikti Kastelio uoste ir apie valandą plaukti iki pusiasalio, nes ten vedantys keliai labai pavojingi. Gramvousa salos venecijietiškos pilies liekanos pasakoja, apie praeities tarnystę jūros piratams, akis patrauks ir vienintelė Kretos saloje cerkvė, kažkodėl pastatyta rusų meistrų.

Knoso rūmai. Tai Mino civilizacijos laikų centras, žinomas kaip vienas seniausių kultūros paminklų. Ekskursija į Knosą tarsi perkelia keturis tūkstantmečius atgal, kai Kretos saloje gyveno Mino miesto gyventojai, paslaptingai dingę 1450 m. pr. Kr. Tai puiki galimybė pasižvalgyti po senovinių rūmų iškasenas ir apsilankyti Herakliono archeologiniame muziejuje, saugančiame didžiausią pasaulyje Mino civilizacijos meno kūrinių kolekciją.


Ekskursija į Knosą tarsi perkelia keturis tūkstantmečius atgal

Samarijos tarpeklis. Tik apsilankius viename ilgiausių Europos tarpeklių – Samarijos – galima pamatyti visą Kretos kalnų grožį. Kelionė Samarijos tarpekliu varginanti ir ilga, tačiau įspūdžiai atperka sunkumus, nes tai viena įspūdingiausių vietų pasaulyje. Tarpeklis susiformavo maždaug prieš 14 mln. metų, kai kalnų upė išsigraužė vagą uolose. Taip atsirado apie 17 km ilgio tarpeklis, kurio plotis vietomis tesiekia 2,5 m. , jis saugiai apsuptas didingų kalnų sienų, besiremiančių į dangų.


Pasak vietinių, neperėjus Samarijos tarpeklio, nevalia išvažiuoti iš Kretos

Santorino sala. Sakoma, kad tai viena gražiausia ir įspūdingiausia vieta pasaulyje, kurioje gyvena ir patys Dievai. Ant ugnikalnio lavos įsikūrusi sala pasitinka kvapą gniaužiančiais vaizdais, nesuskaičiuojama gausybe spalvų Egėjo jūros. Santorinio salos miestų architektūrai būdingos viduramžių laikų sienos, didingos krikščionių bažnyčios, siauros bizantiškos gatvelės, klasikinio stiliaus pastatai, išsiskiriantys prabangia apdaila, ir tradiciniais Kretos namais su mėlynais stogais, įsiliejančiais į vaizdinga dangaus ir jūros mėlio peizažus.

Spinalonga. Tai šiaurės vakarų Elundos įlankos dalyje nedidelė sala-uola su stūksančia tvirtove. Į salą persikelsite iš netoli Neapoli miestelio esančio nedidelio Elundos žvejų kaimelio. Keltas vienam asmeniui kainuoja 8 eurus, dar 6 eurus turėsite sumokėti panorėję apžiūrėti tvirtovę bei raupsuotųjų gyvenimą menančias išlikusias gatveles – 1903 -1957 m. Spinalongoje buvo raupsuotųjų, suvežtųbiš visos graikijos, kolonija.

Matalos kaimelis su paplūdimiu nustebins intriguojančia smiltainio uola. I-II a. čia buvo laidojami romėnų kareiviai, tačiau septintajame dešimtmetyje į šiuos urvus suvažiuodavo ir čia pat savus „viešbučius“ įkurdavo hipiai iš viso pasaulio. Užkopus į šiuos urvus kvapą užgniaužia atsiveriantys vaizdai į jūrą, keistai apninka noras čia ilgam pasilikti…

Festas – tai maždaug 60 km nuo Herakliono įsikūręs antras pagal archeologijos svarbą miestas, buvęs garsus Mino civilizacijos prekybos ir religijos centras. Čia rastas Festo diskas, kuris galbūt yra šiuolaikinio kalendoriaus prototipas.

Užsukite ir į Zaro kalnų miestelį, aplankykite Gortys vietovę – kadaise klestėjusią romėnų laikų sostinę su didingu akropoliu…

Šaltinis: Veidas
Žymės: Kreta
Laukinės gamtos ir ramybės ištroškusiems keliautojams

Laukinės gamtos ir ramybės ištroškusiems keliautojams

Trokštantiems pabėgti nuo triukšmingos poilsiautojų minios, tačiau neįsivaizduojantiems atostogų be kopų ir jūros ošimo, verta dar Klaipėdoje sėsti ant dviračio ir Kuršių nerija dumti į Kaliningrado sritį.


Vokietijos įžymybių TOP 100

Vokietijos įžymybių TOP 100

Vokietija – atrakcionų šalis. Ypatingos įžymybės tarsi magnetas traukia svečius iš viso pasaulio. Tačiau kokie architektūros stebuklai ir kokios gamtos grožybės yra mėgstamiausios? Šį klausimą Vokietijos Centrinė informacijos tarnyba (vok....


Zarasai patraukliausi vandens turizmui

Zarasai patraukliausi vandens turizmui

Patraukliausia Lietuvos vandens turizmo vietove yra Zarasų kraštas, pranešė Valstybinis turizmo departamentas prie Ūkio ministerijos.


Sakkara

Sakkara

Senosios karalystės laikų faraonai buvo laidojami 11 didžiausių piramidžių, jų daiktai buvo užkasami mažesniuose kapuose, po didžiojo nekropolio smėliu. Išskyrus laiptuotąją piramidę, visi Sakkaros statiniai buvo giliai po smėliu iki XIX amžiau...


Skęstantys Maldyvai nori kraustytis į Australiją

Skęstantys Maldyvai nori kraustytis į Australiją

Jei Indijos vandenyne stūksančias vaizdingąsias Maldyvų salas užlies nesulaikomai kylantis okeano vanduo, šalies gyventojai (o jų - 350 tūkst.) bus priversti evakuotis ir taps pirmaisiais planetoje pabėgėliais dėl klimato atšilimo. Šalies...


Tarp stebuklingų gamtos turtų ir žemiško žmonių skurdo

Tarp stebuklingų gamtos turtų ir žemiško žmonių skurdo

Turistas gali rinktis, ar kvapą gniaužiančius peizažus atmiešti bolivišku chaosu ir netvarka. Tačiau tai reikštų rinktis, ar nori matyti tik pusę realybės.


Indija: Išpuikusio turisto užrašai

Indija: Išpuikusio turisto užrašai

Indijai gali ateiti laikas. Ji taip pat gali šauti į galvą. Vieni į ją ruošiasi tarsi į avantiūrą, kiti jon ne keliauja, o tiesiog traukiasi. Tikriausiai visados užduodamas klausimas: ko iš šios šalies tikimasi – pažintinės, dvasinės...


Aplankykime Palangą

Aplankykime Palangą

Palangos botanikos parkas - vienas iš gražiausių, geriausiai išsilaikiusių ir tvarkomų parkų Lietuvos pajūryje. Jį grafas Feliksas Tiškevičius įkūrė 1897m. Tais pačiais metais buvo pastatyti rūmai. Parko projekto autorius-garsus prancūzų...

www.gradiali.com

www.gradiali.com

Viskas Jūsų sveikatai ir kokybiškam poilsui Palangoje ir Anykščiuose.
NAUJIENLAIŠKIO PRENUMERATA

Užsisakykite KELIONIUKLUBAS.LT savaitraštį!