Rugsėjo 20d. Penktadienis

Luksoras

2012 Rugsėjo 26d.
Peržiūrų skaičius: 28032
Luksoras

Į Luksorą panašios vietos nėra visame pasaulyje – senovės miesto Tėbų didybė čia puikiai dera su moderniu miestu ir šiuolaikiškais jo gyventojais. Po piramidžių, Luksoras yra labiausiai turistų lankoma vieta Egipte, kadangi senovės paminklai čia yra gerai išsilaikę – iš 12 žymiausių faraoniškojo Egipto istorijos paminklų 8 yra Luksore - tai ir Luksoro bei Karnako šventyklos rytiniame krante, Deir al-Bahri ir Medinat Habu šventyklos, Memnono kolonai ir Karalių slėnis vakariniame krante. Dažnai sakoma, kad Luksoras yra didžiausias pasaulyje muziejus po atviru dangumi.

Seniausieji radiniai rodo, kad šioje vietovėje gyvenama jau daugiau kaip 6000 metų, o ir turistai čia yra ne praėjusio šimtmečio naujovė. Turistai dar senovėje atvykdavo į garsų Tėbų miestą pasigrožėti monumentais, o graikų ir romėnų turistai net paliko užrašų ant sienų, išreiškiančių apsilankiusiųjų susižavėjimą miestu. Kadangi daugiau kaip 2000 metų lankytojai nesivaržydami vežė iš Tėbų viską, kas patraukdavo jų dėmesį, senovės Tėbų muziejinių vertybių šiandien galite rasti daugelyje pasaulio muziejų kolekcijų.

Apie miestą

Senosios Karalystės periodo pabaigoje žlugus centralizuotai valdžiai, Egiptas suskilo į atskirus nedidelius teritorinius vienetus. Tada nedidelis kaimelis pietuose – Tėbai (dabar – Luksoras) – netikėtai tapo pakankamai stipriu, kad taptų Egipto sostine. Valdant XI dinastijos faraonui Montukotepui (2055-2004 m. pr. Kr.) suvienijus visą valstybę, sostinė buvo perkelta į Tėbus, kur Montukotepas pradėjo didžiules statybas. Buvo statoma Tėbų dievo Amuno šventykla, kurios centras yra Karnakas, ir Montukotepo laidojimo šventykla Deir-al-Bahri. Nors XII dinastijos faraonai perkėlė sostinę atgal į šiaurę, Tėbai išliko Aukštutinio Egipto sostine ir viso Egipto apeigine sostine, kaip atsvara sostinei Memfiui, kurioje telkėsi administracinė valdžia.

1650-1550 m. pr. Kr. Tėbai vėl atliko suvienytojo vaidmenį. Šiaurės Egiptą tuo metu valdė svetimšaliai faraonai, tačiau Tėbų valdovai perėmė Egipto valdymą, tuo pradėdami Naujosios karalystės laikotarpį, kuris tęsėsi 1550-1069 m. pr. Kr. Šie 500 metų buvo Tėbų pakilimo metai. Miesto gyventojų skaičius didėjo tūkstančiais, buvo statomi didingi meno ir architektūros paminklai. Nors daugelis faraonų šalį valdė iš šiaurės, laikas nuo laiko jie atvykdavo į Tėbus patikrinti, kaip vyksta statybos, ir vadovauti kasmetinių švenčių ceremonijoms. Į Tėbus atvykę faraonai apsistodavo prie šventyklų pastatytuose rūmuose.

Faraonų valdymo silpnėjimas sutapo su Luksoro reikšmės mažėjimu. Prie didingų statinių pradėtos statyti molio plytų lūšnelės, o akmeninės šventyklų sienos buvo naudojamos tik kaip apsauga nuo dykumos plėšikų. Namelių liekanas ir dabar galima pamatyti Medinat Habu Vakariniame krante.

Kai musulmonai perėmė Egipto valdymą iš krikščionių, ši vieta buvo visiškai užmiršta, o jos buvusią didybę priminė tik arabų valdovų duotas vardas – ‘Al-Uqsur’ arba Rūmai. Keliautojai iš Europos čia pradėjo lankytis XVIII amžiuje, kai Luksoras buvo tik kiek didesnis nei didelis Aukštutiniojo Egipto kaimas, ir žinomas daugiau dėl savo šventojo, Abu al-Haggag, o ne dėl pusiau sugriuvusių šventyklų ir kapų.

XIX amžiuje prasidėjus masiniam turistų antplūdžiui, Luksoras vėl atsirado pasaulio turistų žemėlapiuose. Šventyklos buvo kiek įmanoma sutvarkytos, ir dabar gausiai lankomos turistų.

Žymės: Luksoras , Egiptas
Populiariausios slidinėjimo trasos Latvijoje

Populiariausios slidinėjimo trasos Latvijoje

Slidinėjimo trasa “Ramkalni” siūlo dvi 200 m ilgio nuokalnes: viena jų puikiai tiks slidinėti kartu visai šeimai, o antroji – aštresnių pojūčių bei snieglenčių mėgėjams.


Gizos piramidės ir Sfinksas

Gizos piramidės ir Sfinksas

Seniausia piramidė Gizoje ir didžiausia visame Egipte 146 m aukščio didžioji Khufu piramidė, pastatyta 2570 m. pr. Kr. Per 46 šimtmečius jos aukštis tesumažėjo 9 metrais. Piramidės konstrukcijai panaudota 4,6 milijonai akmeninių blokų, kurių...


Aspendos

Aspendos

Aspendos (Belkis) - apie 40 km nuo Antalijos nutolęs miestelis, garsus vienu iš geriausiai iki mūsų dienų išlikusiu antikiniu teatru. Jis buvo pastatytas dar II a. po Kr. ir talpino apie 15 tūkst. žiūrovų. Teatras veikia iki šiol. Jame vyksta...


Raudonoji jūra

Raudonoji jūra

Raudonoji jūra yra tarp Azijos ir Afrikos. Jos šiauriausiame taške prasideda Sinajaus pusiasalis, kuris tęsiasi daugiau nei 1600 km. į pietus, kur "susitinka" su Indijos vandenynu. Raudonojoje jūroje pasitaiko gyvų būtybių, rifų ir...


Serapeumas

Serapeumas

Šventasis jautis Apis yra vienas iš svarbiausių kultinių gyvūnų, palaidotas Sakkaroje. Buvo tikima, kad Apis yra Ptah, Memfio dievo, inkarnacija, gimęs iš dangaus šviesos apvaisintos karvės. Dieviškuoju būdu apvaisinta karvė daugiau negalėjo...


Denderos zodiakas

Denderos zodiakas

Denderos zodiakas, panašus į mažą, maždaug trijų metrų skersmens planetariumą, trumpai apžvelgia Nilo slėnio astronomijos, astrologijos, žemės ūkio ir kalendorių kūrimo aspektus. Jame vaizduojamos žvaigždžių grupės, sujungtos įsivaizduojamomis...


Į Škotiją – paklaidžioti po laukinius kalnus ir paragauti hagio

Į Škotiją – paklaidžioti po laukinius kalnus ir paragauti hagio

Kai termometro stulpelis šauna į viršų, o svaro kurso kreivė sminga žemyn, idealia atostogų vieta tampa kalnuotoji Škotija.


Taupūs keliautojai renkasi motelius

Taupūs keliautojai renkasi motelius

Moteliai laikomi laisvės, naujų nuotykių ir kelių romantikos simboliais. Pirmasis motelis pasaulyje atidarytas 1925 metais pusiaukelėje tarp San Francisko ir Los Andželo. Ši vieta buvo vadinama Milestone Mo-tel (Mo iš motor ir tel iš hotel). Tais...

www.gradiali.com

www.gradiali.com

Viskas Jūsų sveikatai ir kokybiškam poilsui Palangoje ir Anykščiuose.
NAUJIENLAIŠKIO PRENUMERATA

Užsisakykite KELIONIUKLUBAS.LT savaitraštį!

Water inn Water inn Water inn Water inn