Balandžio 3d. Penktadienis

Luksoras

Peržiūrų skaičius: 28032
Luksoras

Į Luksorą panašios vietos nėra visame pasaulyje – senovės miesto Tėbų didybė čia puikiai dera su moderniu miestu ir šiuolaikiškais jo gyventojais. Po piramidžių, Luksoras yra labiausiai turistų lankoma vieta Egipte, kadangi senovės paminklai čia yra gerai išsilaikę – iš 12 žymiausių faraoniškojo Egipto istorijos paminklų 8 yra Luksore - tai ir Luksoro bei Karnako šventyklos rytiniame krante, Deir al-Bahri ir Medinat Habu šventyklos, Memnono kolonai ir Karalių slėnis vakariniame krante. Dažnai sakoma, kad Luksoras yra didžiausias pasaulyje muziejus po atviru dangumi.

Seniausieji radiniai rodo, kad šioje vietovėje gyvenama jau daugiau kaip 6000 metų, o ir turistai čia yra ne praėjusio šimtmečio naujovė. Turistai dar senovėje atvykdavo į garsų Tėbų miestą pasigrožėti monumentais, o graikų ir romėnų turistai net paliko užrašų ant sienų, išreiškiančių apsilankiusiųjų susižavėjimą miestu. Kadangi daugiau kaip 2000 metų lankytojai nesivaržydami vežė iš Tėbų viską, kas patraukdavo jų dėmesį, senovės Tėbų muziejinių vertybių šiandien galite rasti daugelyje pasaulio muziejų kolekcijų.

Apie miestą

Senosios Karalystės periodo pabaigoje žlugus centralizuotai valdžiai, Egiptas suskilo į atskirus nedidelius teritorinius vienetus. Tada nedidelis kaimelis pietuose – Tėbai (dabar – Luksoras) – netikėtai tapo pakankamai stipriu, kad taptų Egipto sostine. Valdant XI dinastijos faraonui Montukotepui (2055-2004 m. pr. Kr.) suvienijus visą valstybę, sostinė buvo perkelta į Tėbus, kur Montukotepas pradėjo didžiules statybas. Buvo statoma Tėbų dievo Amuno šventykla, kurios centras yra Karnakas, ir Montukotepo laidojimo šventykla Deir-al-Bahri. Nors XII dinastijos faraonai perkėlė sostinę atgal į šiaurę, Tėbai išliko Aukštutinio Egipto sostine ir viso Egipto apeigine sostine, kaip atsvara sostinei Memfiui, kurioje telkėsi administracinė valdžia.

1650-1550 m. pr. Kr. Tėbai vėl atliko suvienytojo vaidmenį. Šiaurės Egiptą tuo metu valdė svetimšaliai faraonai, tačiau Tėbų valdovai perėmė Egipto valdymą, tuo pradėdami Naujosios karalystės laikotarpį, kuris tęsėsi 1550-1069 m. pr. Kr. Šie 500 metų buvo Tėbų pakilimo metai. Miesto gyventojų skaičius didėjo tūkstančiais, buvo statomi didingi meno ir architektūros paminklai. Nors daugelis faraonų šalį valdė iš šiaurės, laikas nuo laiko jie atvykdavo į Tėbus patikrinti, kaip vyksta statybos, ir vadovauti kasmetinių švenčių ceremonijoms. Į Tėbus atvykę faraonai apsistodavo prie šventyklų pastatytuose rūmuose.

Faraonų valdymo silpnėjimas sutapo su Luksoro reikšmės mažėjimu. Prie didingų statinių pradėtos statyti molio plytų lūšnelės, o akmeninės šventyklų sienos buvo naudojamos tik kaip apsauga nuo dykumos plėšikų. Namelių liekanas ir dabar galima pamatyti Medinat Habu Vakariniame krante.

Kai musulmonai perėmė Egipto valdymą iš krikščionių, ši vieta buvo visiškai užmiršta, o jos buvusią didybę priminė tik arabų valdovų duotas vardas – ‘Al-Uqsur’ arba Rūmai. Keliautojai iš Europos čia pradėjo lankytis XVIII amžiuje, kai Luksoras buvo tik kiek didesnis nei didelis Aukštutiniojo Egipto kaimas, ir žinomas daugiau dėl savo šventojo, Abu al-Haggag, o ne dėl pusiau sugriuvusių šventyklų ir kapų.

XIX amžiuje prasidėjus masiniam turistų antplūdžiui, Luksoras vėl atsirado pasaulio turistų žemėlapiuose. Šventyklos buvo kiek įmanoma sutvarkytos, ir dabar gausiai lankomos turistų.

Žymės: Luksoras , Egiptas
Sakkara

Sakkara

Senosios karalystės laikų faraonai buvo laidojami 11 didžiausių piramidžių, jų daiktai buvo užkasami mažesniuose kapuose, po didžiojo nekropolio smėliu. Išskyrus laiptuotąją piramidę, visi Sakkaros statiniai buvo giliai po smėliu iki XIX amžiau...


Naujausios alternatyvaus turizmo tendencijos

Naujausios alternatyvaus turizmo tendencijos

Kai kam patinka lankyti vietas, kuriose įvyko įvairios katastrofos. Visiems turbūt yra tekę girdėti apie gamtos stichijų medžiotojus, kuriems didžiausias nuotykis yra keliauti ir savo akimis pamatyti šėlstančią gamtą.


Memnono kolosai

Memnono kolosai

Atvykus į Vakarinį krantą, turistus pasitinka pora masyvių skulptūrų, dar vadinamų Memnono kolosais. Jų aukštis yra apie 18 m, ir šios vienišos beveidės statulos yra viskas, kas šiai dienai išliko iš didžiulio Vakarinio kranto komplekso. Šis...


Gydomosios kelionės Vokietijoje: sveiki atvykę į šalį, turinčią gilias gydymo tradicijas!

Gydomosios kelionės Vokietijoje: sveiki atvykę į šalį, turinčią gilias gydymo tradicijas!

Daugiau kaip 300 klasifikuotų kurortų ir balneologinių kurortų siūlo ligų prevencijos, gydymo, poilsio ir atsipalaidavimo procedūras. Būtiniausi ištekliai randami visai šalia: mineralinio ir terminio vandens šaltiniai, naudingos pelkės, švelnus...


Pompėjos kolona

Pompėjos kolona

Pompėjos kolona – maždaug 25 m. raudono granito kolona, kurios perimetras 9m, buvo pastatyta imperatoriaus Diokleteno garbei. Tai buvo didingas statinys, kurio požeminėse galerijose buvo palaidoti šventieji dievo Apio buliai ir buvo...


Big Beną pervadins karalienės vardu?

Big Beną pervadins karalienės vardu?

Grupė Britanijos parlamentarų siūlo pervadinti vieną Londono simbolių – Big Beną ir taip pagerbti karalienę Elizabeth II. Anot 23 parlamentarų, rytinio parlamento rūmų bokšto pavadinąs Elizabeth vardu būtų tinkamas gestas minint 60-ąsias...


Kelionė į Šiaurės Ameriką verčia pamiršti išankstinius stereotipus

Kelionė į Šiaurės Ameriką verčia pamiršti išankstinius stereotipus

Šiaurės Amerika – tikras keliautojų Eldoradas. Tačiau vieni čia traukia ieškoti laimės, darbo ir pinigų, o kiti – malonumų ir nuotykių.


Keliautojų vaizduotė kaitinama neįmenamomis paslaptimis

Keliautojų vaizduotė kaitinama neįmenamomis paslaptimis

Į klausimus, ką moajai simbolizuoja, kokiu tikslu buvo pastatyti, dar niekas negali atsakyti Velykų salai, kaip jokiai kitai vietai pasaulyje, tinka apibūdinimas – paslaptinga. Keliautojai čia traukia pasigrožėti milžiniškomis statulomis,...

NAUJIENLAIŠKIO PRENUMERATA

Užsisakykite KELIONIUKLUBAS.LT savaitraštį!