Balandžio 6d. Pirmadienis

Obeliskai už Egipto ribų

Peržiūrų skaičius: 16428
Obeliskai už Egipto ribų

Luksoro obeliskas dabar pastatytas Paryžiuje, Santarvės aikštės viduryje. Jį Egipto vicekaralius Muhamedas Ali padovanojo Prancūzijai 1824 m. Šis obeliskas padarytas iš rausvo granito, jis yra 22.83 m. aukščio ir sveria 230 tonų. Iki dabartinės vietos obeliskas žymėdavo įėjimą į dievo Amono šventyklą Luksore ir jis yra dekoruotas hieroglifais, liaupsinančiais faraono Ramzio II valdžią.

Santarvės aikštė kurį laiką buvo vadinama Revoliucijos aikšte, o jos centre buvo pastatyta giljotina, kuri buvo panaudota, kad nukirsti galvas karališkosios šeimos nariams.

Imperatorius Kaligula valdė galingą Romos imperiją. Iš Egipto jis atsigabeno didelį akmeninį obeliską, kuris yra 25 m. aukščio ir sveria 327 tonas. Bėgant laikui obeliskas buvo užmirštas tik 250 m. nuo Vatikano. 1586 m., kai buvo pradėta statyti Švento Petro bazilika, popiežius Sikstus V įsakė obeliską perkelti į aikštės vidurį. Priežastis, dėl ko dvasininkas norėjo pastatyti kitos religijos simbolį šventajame mieste buvo ta, kad "per daug krikščionių kentėjo šio akmens šešėlyje".

Du obeliskai, vadinami "Kleopatros adatomis" dabar yra Londone ir Niujorke. Jie buvo padaryti 1468 m. pr. Kr., o originali jų stovėjimo vieta buvo Heliopolis. 10 m. pr. Kr. imperatorius Augustas perkėlė juos į Aleksandriją ir pastatė priešais Julijaus Cezario šventyklą. Obeliskai buvo pastatyti Tutmosiui III, išraižyti hieroglifais, garbinančiais faraoną. Vėlesnius įrašus pridėjo Ramzis II, kad primintų apie savo pergales. Pavadinimas "Kleopatros adatos" yra romantiškas prasimanymas, nes šie obeliskai iš tiesų visiškai su ja nesusiję.

Londonui obeliską 1819 m. padovanojo Egipto vicekaralius Muhamedas Ali, kad pripažintų Nelsono pergalę prieš Prancūzijos laivyną Nilo mūšyje 1798 m.. Tačiau monumentas buvo pastatytas į dabartinę vietą tik 1879m. Dabar 21 m. aukščio ir 187 tonų svorio obeliskas, raudono granito obeliskas pastatytas Viktorijos krantinėje, prie Temzės upės.

Niujorke esantis Egiptas buvo padovanotas Amerikai 1869 m. Muhamedo Ali, po Sueco kanalo atidarymo, tikintis didesnių investicijų. 1880 m. obeliskas atvyko į Niujorką, o įdabartinę buvimo vietą – Centrinį parką buvo atvežtas 1881 m. Obeliskas yra padarytas iš raudono granito, 21 m. aukščio ir sveria 193 tonas.

Lietuvius į Lenkiją vilioja ir Šelmento slidinėjimo trasos

Lietuvius į Lenkiją vilioja ir Šelmento slidinėjimo trasos

Pasienyje, Lenkijos Šelmento slidinėjimo trasas pamėgę lietuviai sako, kad pas kaimynus juos vilioja gera slidinėjimo trasų infrastruktūra, prieinama paslaugos kaina ir tai, kad žiemos pramogų centras visai netoli nuo Lietuvos.


Kitoks Latvijos pajūris

Kitoks Latvijos pajūris

Norite pabėgti nuo šurmulio, pasimėgauti ramybe, bet atostogų neįsivaizduojate be jūros bangų mūšos ir smėlėto paplūdimio? Svečiuose jūsų laukia kaimynai latviai. Latvijos paplūdimiai kitokie negu mūsų – daugelyje jų nesutiksite nė vieno...


Džozerio laidojimo kompleksas

Džozerio laidojimo kompleksas

Laiptuotoji Džozerio piramidė, pastatyta apie 2650 m. pr. Kr. vyriausiojo faraono architekto Imhotepo, yra seniausias Egipte ir greičiausiai visame pasaulyje monumentas iš akmens. Iki šiol tai yra pagrindinis Sakkaros akcentas. Tobulas Imhotepo...


Kom Ombo

Kom Ombo

Kom Ombo – industrinis miestas, išsidėstęs 45 km. į šiaurę nuo Asuano. Kom Ombo pavadinimas, išvertus iš egiptiečių kalbos, reiškia "Aukso miestas". Senajame Egipte šis miestas buvo svarbus, nes per jį ėjo karavanų keliai iš...


Į Škotiją – paklaidžioti po laukinius kalnus ir paragauti hagio

Į Škotiją – paklaidžioti po laukinius kalnus ir paragauti hagio

Kai termometro stulpelis šauna į viršų, o svaro kurso kreivė sminga žemyn, idealia atostogų vieta tampa kalnuotoji Škotija.


Esna

Esna

Žemės ūkiu besiverčiantis Esnos miestas yra vakariniame Nilo krante, 55 km. į pietus nuo Luksoro. Esnos šventykla – viena iš vėliausiai pastatytų šventyklų Egipte, dedikuota dievui Khnum ir keletui kitų dievybių. Ji buvo pastatyta pagal...


Pietų Korėja: ramumos šalis su neramiais miestais

Pietų Korėja: ramumos šalis su neramiais miestais

Patys Pietų Korėjos gyventojai savo kraštą vadina Ryto ramumos šalimi. Vis dėlto negęstančios reklaminių stendų šviesos Pietų Korėjos miestuose tokios siurrealistinės ir eklektiškos, kad atrodo, jog norėdamas atrasti kampelį, kuriame galėtum...


Kelionė į Šiaurės Ameriką verčia pamiršti išankstinius stereotipus

Kelionė į Šiaurės Ameriką verčia pamiršti išankstinius stereotipus

Šiaurės Amerika – tikras keliautojų Eldoradas. Tačiau vieni čia traukia ieškoti laimės, darbo ir pinigų, o kiti – malonumų ir nuotykių.

NAUJIENLAIŠKIO PRENUMERATA

Užsisakykite KELIONIUKLUBAS.LT savaitraštį!