Balandžio 5d. Sekmadienis

Kryžių kalnas

Peržiūrų skaičius: 8154
Kryžių kalnas

Tai unikali vieta Lietuvoje netoli Šiaulių – nelabai didelis, pailgas, per vidurį įdubęs kalnas laukuose, ant kurio pastatyta ir pakabinta keliasdešimt tūkstančių kryžių iš įvairių vietų Lietuvoje ir užsienyje. Niekas nežino, kiek įvairių kryžių, kryželių ir koplytstulpių yra ant šio kalno. Manoma, kad jų gali būti apie 60 000 ir kasdien vis daugėja.

Pasakojama, kad viduramžiais ant šio kalno stovėjusi medinė pilis, kronikose vadinta Kula. Ją 1348 metais sunaikino Livonijos kariuomenė. Ilgus metus kalnas stovėjo plikas.

XIX amžiaus viduryje ant piliakalnio, žmonių vadinto Pilies kalnu, Jurgaičių, Domantų piliakalniu, Maldavimų kalnu, imta statyti kryžius. Vietiniai žmonės pasakoja, kad pirmieji kryžiai pastatyti meldžiant Dievą sveikatos. Pasak kitų, kalne kryžius imta statyti 1863 metais sukilime žuvusiesiems atminti.

Numalšinusi sukilimą caro valdžia uždraudė statyti kryžius, žmones, kurių sodybose stovėdavo kryžiai, bausdavo, o kryžius griaudavo. Maldingi žmonės nė neketino atsisakyti statyti kryžius, tačiau rinkdavosi atokesnę vietą – tokia ir buvo Kryžių kalnas. Tad ši vieta yra ir visas kliūtis įveikiančios tikėjimo stiprybės ženklas, liudija neišsenkančią žmonių viltį ir tikėjimą Dievo meile.

Nepaisant caro valdžios draudimų, Kryžių kalnas pamažu augo, o  tarpukariu suklestėjo. Į jį žmonės kopdavo melstis, jame būdavo aukojamos šv. Mišios.

Sovietų okupacijos laikotarpiu statyti kryžius kalne griežtai drausta, maldininkai vaikyti ir bausti. Kalnas kelis kartus buvo smarkiai apgriautas, nuo jo nušluoti visi kryžiai, atkirsti į jį vedantys keliai. Tačiau kuo smarkiau kalnas buvo naikinamas, tuo labiau žmonės, statydami kryžius nakčia, jį atnaujindavo.

Krikščionių pasaulyje Kryžių kalną dar labiau išgarsino 1993 metais jį aplankęs popiežius Jonas Paulius II. Savo apsilankymą Kryžių kalne popiežius vėliau daug kartų minėjo įvairiose kalbose.

Burbiškio dvaro ansamblis

Burbiškio dvaro ansamblis

Burbiškio dvaro ansamblis priklauso 1990 m. įsteigtam Daugyvenės kultūros istorijos muziejui-draustiniui. Dvaro parkas pasižymi įspūdingais tvenkiniais, kuriuose yra 15 salų. Dvaro parke atstatyti tiltukai, atkurti senieji parko keliai ir takai,...


Vištyčio regioninis parkas

Vištyčio regioninis parkas

Vištyčio regioninio parko plotas - 10,1 tūkst. ha. Regioninis parkas yra pietvakarinėje Lietuvos dalyje; vakaruose ribojasi su Karaliaučiaus sritimi, pietuose - su Lenkija.


Grūto parkas

Grūto parkas

Grūto parkas – Grūto kaime netoli Druskininkų esantis parkas, kuriame įrengta socialistinio realizmo dvasia sukurtų tarybinio laikotarpio veikėjų skulptūrų ekspozicija. Atidarytas 2001 m. balandžio 1 d. Steigėjas – Viliumas Malinauskas.


Ventės ragas

Ventės ragas

Ventės ragas – nedidelis pusiasalis rytinėje Kuršių marių pakrantėje. Ventės ragas yra viena geriausių vietų Europoje stebėti migruojančius paukščius. Todėl kasmet čia suvažiuoja ornitologai iš Lietuvos ir užsienio. Užlipus į daugiau kaip...


Biržų pilis

Biržų pilis

Biržų pilis – tai tipiški rūmai, įrengti tvirtovėje. Pilis stovi Biržų miesto centre, ant pietinio Širvėnos ežero kranto. Dirbtinai suformuotas ežeras, buvo skirtas pilies ir miesto prieigoms apsaugoti.


Liaudies muziejus Rumšiškėse

Liaudies muziejus Rumšiškėse

Lietuvos liaudies buities muziejus – tai ekspozicija po atviru dangumi. Muziejaus pagrindą sudaro gyvenamieji ir ūkiniai pastatai, perkelti iš įvairių Lietuvos regionų – Aukštaitijos, Suvalkijos, Dzūkijos, Žemaitijos, Mažosios...


Kernavė

Kernavė

Kernavė – tai istorinė Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės sostinė. Miestas garsus savo kraštovaizdžiu ir piliakalniais, kuriems dar XIX a. sugalvoti vardai – Pilies kalnas, Aukuro kalnas, Mindaugo sosto piliakalnis, Lizdeikos kalnas....


Raganų kalnas

Raganų kalnas

Raganų kalnas arba Raganos kalnas – 42 m aukščio parabolinė kopa Juodkrantėje. Garsi tautodailės skulptūrų parku, kuris įrengtas 1979 m. Atstumai:328 km nuo Vilniaus;243 km nuo Kauno; 47 km nuo Palangos.

NAUJIENLAIŠKIO PRENUMERATA

Užsisakykite KELIONIUKLUBAS.LT savaitraštį!