Balandžio 6d. Pirmadienis

Ką reikia žinoti keliaujant su mažais vaikais?

Peržiūrų skaičius: 19448
Ką reikia žinoti keliaujant su mažais vaikais?

KELIONIŲ PATARIMAI MAMYTĖMS IR TĖVELIAMS!

Organizuodami keliones pastebime, jog vis dažniau atostogomis šiltuosiuose kraštuose susigundo vaikelių besilaukiančios moterys bei šeimos su kūdikiais bei mažais vaikais. Tuos, kurie iki šiol būkštauja dėl pavojaus sveikatai bei papildomos rizikos, norime padrąsinti: tokios kelionės yra visiškai saugios, jei laikomasi patyrusių poilsiautojų bei profesionalių medikų rekomendacijų, kurios glaustai išdėstytos šioje atmintinėje.

 

Ar žinojote, kad...

 • Lėktuvas yra saugiausia transporto priemonė nėščiai moteriai. Keliauti automobiliu, autobusu ar traukiniu yra kur kas pavojingiau, kadangi būtent į šių transporto priemonių keliamą vibraciją gimda reaguoja labiau. Moteris, jausdamasi gerai, skristi gali bet kuriuo nėštumo periodu (priklausomai nuo nėštumo mėnesio registruojant bilietus prašoma pateikti medicininę pažymą, nurodančią, jog per artimiausias 72 val. Jūsų gimdymas nenumatomas). Skrydžio metu nėščioms moterims patariama kaitalioti sėdėjimo padėtį, pavaikščioti po saloną, pamankštinti rankų plaštakas.
 • Visame pasaulyje vaikai lėktuvu gali keliauti jau nuo pat gimimo, nes amžiaus ribojimo nėra. Vaikai net lengviau ištveria kelionę. Teigiama, jog išnešiotas ir sveikas kūdikis gali būti pervežamas lėktuvu jau kelių dienų amžiaus*.

* Lėktuvu keliauti nepatartina šiais atvejais: sergant virusinėmis oro lašeliniu būdu perduodamomis infekcijomis, aktyvia tuberkulioze, anemija kai hemoglobino kiekis mažiau 80 g/l, esant ūmiame pooperaciniame periode, apsinuodijus, viduriuojant.

 

Ruošiamės kelionei su vaiku

 • Ruošiantis kelionei, vaikui verta pasiūlyti pačiam susidėti daiktus į savo kuprinėlę: knygučių, žaislų, rūbelių savarankiškas susiruošimas kelionei suteikia malonumą pačiam vaikui, daro jį savarankiškesnį, o Jums savo kuprinėse nebereikės nešioti vaikų žaislų.
 • Prieš kelionę lėktuvu, rekomenduojame aprengti vaiką patogiais rūbais, apauti patogiais lengvais batukais. Pasiimti su savimi į lėktuvo saloną persirengti drabužių sau ir vaikui. Kitu atveju netikėtai jų prireikus – negalėsite jų pasiimti iš bagažo. Papildomai siūlome rankiniame bagaže turėti kitų vaikui būtinų daiktų – vienkartinių sauskelnių, drėgnų ir sausų servetėlių.
 • Nerekomenduotina prieš skrydį vaiką primaitinti saldumynais, bulvių traškučiais. Vaikų skrandžiai yra jautresni, todėl skrendant riebus, saldus maistas gali sukelti pykinimą. Kita vertus, lėktuve visada naudinga turėti užkandžių (sausainių, javainių), kurie bus taps Jūsų vaiko užsiėmimas, o kartu ir energijos šaltinis.
 • Tarptautinė taisyklė: tėvams, keliaujantiems su vaikais iki 4 metų, leidžiama imti skysčių vaikui (paruošto pieno mišinio, arbatos, sulčių, tyrelių ar pan.) tiek, kiek gali reikėti skrydžio metu. Nuo 4 metų vaikui taikomi griežti skysčių vežimo reikalavimai kaip ir suaugusiesiems. Tai patvirtina ir Valstybės sienos apsaugos tarnyba. Apsaugos darbuotojai patikrins nešamus į lėktuvo saloną skysčius, duos jų paragauti tėvams arba vaikams. Galima gėrimų nusipirkti oro uoste praėjus patikrinimo postą. Geriausia išeitis – paimti tuščią puodelį vaikui, lėktuve stiuardesės pripils sulčių.
 • Patariama pasiimti vaikiško sirupo nuo kosulio, temperatūrą mažinančių vaistų, pleistro ar kitų vaikiškų vaistų.
 • Į oro uostą itin svarbu atvykti anksčiau – prieš 2 val. iki skrydžio. Taipogi nepamirškite prieš skrydį kūdikiui pakeisti vystyklų.
 • Jeigu vežatės vaikišką vežimėlį, žinokite, jog šį būtina atiduoti į bagažo skyrių. Iki pusės metų amžiaus vaikui leidžiama į lėktuvo saloną įsinešti nešynę, vyresniems – autokėdutę, jei dviejų metų nesulaukusiam vaikui perkamas vaiko bilietas su atskira sėdima vieta arba nuo 2 metų amžiaus.
 • Galiausiai primename, jog keleiviai su vaikais turi pirmenybę prie registracijos langelio. Taip pat leidžiama į lėktuvą įeiti pirmiems. Galima pasinaudoti šia teise, bet žinotina, kad lipant į lėktuvą pirmiems, reikės praleisti papildomai 30 minučių sėdint lektuve, kol visi keleiviai sulips.

 


Patarimai skrydžio metu

 • Įlipę į lėktuvo saloną, nebijokite pasakyti stiuardesėms, jog Jums gali prireikti pagalbos skrydžio metu. Į skrydžio palydoves galima kreipktis kilus bet kokiam klausimui ar prireikus pagalbos – pavyzdžiui, pašildyti maistą ar pabūti su vaikais, kol jūs nueisite į tualetą (ypač, jeigu skrendama su dviem ar daugiau vaikų).
 • Lėktuvui kylant ir leidžiantis dėl kintančio oro slėgio atsiranda ausų užgulimas, dėl to gali būti jaučiamas skausmas ausyje. Dažnas kramtymas, rijimas ir net žiovavimas padeda sumažinti slėgio pokyčių sukeliamus efektus, todėl patartina lėktuvui kylant ir leidžiantis kūdikį maitinti krūtimi arba duoti čiulptuką ar buteliuką su gėrimu: dažniau ryjant seiles, greičiau susilygina slėgis vidurinėje ausyje. Kita vertus, norime nuraminti: kūdikių klausomieji vamzdžiai, pro kuriuos patenka oras, yra trumpesni ir platesni nei suaugusiųjų, todėl pavojus, kad dėl slėgio ausis bus pažeista, nedidelė.
 • Lėktuvui pakilus į reikiamą aukštį, vaikams bus leidžiama pasivaikščioti po lėktuvo saloną, o stiuardesės bendraus su vaiku. Tačiau skrydžio palydovėms paprašius, vaikus būtina pasodinti ir prisegti saugos diržais – net ir tuo atveju, kai vaikai priešinasi ar verkia. Visa tai – dėl Jūsų bei Jūsų veiko saugumo.
 • Vyresniems vaikams prieš kelionę reiktų apie ją papasakoti. Tai yra, kokias procedūras reikės praeiti - registraciją, bagažo priėmimą, dokumentų patikrinimą, muitinę, įsodinimą į lėktuvą, kilimą ir tūpimą. Taip apt sutarkite dėl elgesio taisyklių: tarkime, tuo atveju, jei pasimestumėte, vaikas turėtų ne klaidžioti, o likti vienoje, kad lengviau jį galėtumėte rasti.


Galiausiai, kad visa kelionė vyktų sklandžiai, dar kartą primename bendrą informaciją ir patarimus keliaujantiems su vaikais, kuriuos būtina žinoti:

Skrydžio sąlygos vaikams

 • Dauguma aviakompanijų vaikams taiko vienodas taisykles ir nuolaidas. Užsakydami kelionę, privalote pateikti ne tik vaiko pavardę, bet ir tikslią gimimo datą. Jeigu kūdikiui kelionėje sukanka 2 metai, aviakompanija jį laiko 2 metų vaiku. Kūdikiui iki 2 metų vieta lėktuve ir nustatytas neregistruoto bagažo svoris nepriklauso. 2 metų vaikui, kaip ir suaugusiajam, priklauso vieta ir nemokamai registruojamo bagažo norma.


Vaikų išvykimo į užsienio valstybes tvarka Lietuvoje

Vykstantys į kelionę su nepilnamečiais vaikais, privalo laikytis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. vasario 28 d. nutarimu Nr. 302 (Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2007 m. balandžio 25 d. nutarimo Nr. 414 redakcija) patvirtinto „Vaiko laikino išvykimo į užsienio valstybes tvarkos aprašo“. Už vykstančių į užsienio valstybes vaikų iki 18 metų sveikatą, gyvybę, priežiūrą, teisių ir teisėtų interesų gynimą atsako tėvai, globėjai arba vaiką lydėti įgalioti asmenys. Vaikas, vykstantis į kelionę, privalo turėti galiojantį pasą. Jei vaikas į kelionę vyksta su vienu iš tėvų, antrojo tėvo sutikimo tam, kad vaikas išvyktų, nuo 2007 m. birželio 1 d. nebereikia.

Jei vaikas vyksta vienas ar su jį lydinčiu asmeniu (ne su vienu iš tėvų), Lietuvos Respublikos pasienio kontrolės punkto pareigūnams turi būti pateikiamas bent vieno iš tėvų arba globėjo (rūpintojo) rašytinis sutikimas, kad vaikas išvyktų vienas ar su jį lydinčiu asmeniu, ir šio sutikimo kopija. Sutikime parašo tikrumas turi būti paliudytas notaro arba Lietuvos Respublikos diplomatinės atstovybės ar konsulinės įstaigos pareigūno, arba seniūno. Vaikui išvykstant į užsienio valstybę su jį lydinčiu asmeniu, bent vieno iš tėvų arba globėjo (rūpintojo) rašytiniame sutikime turi būti nurodyti vaiką lydinčio asmens ir vaiko duomenys: vardas, pavardė, gimimo data arba asmens kodas, Lietuvos Respublikos piliečio paso, asmens tapatybės kortelės arba kito asmens tapatybę patvirtinančio dokumento duomenys (numeris, kas ir kada išdavė), galiojimo laikas.

Tuo atveju, kai vaiko pavardė nesutampa su vieno iš tėvų, su kuriuo jis išvyksta į užsienio valstybę, pavarde, Lietuvos Respublikos pasienio kontrolės punkto pareigūnams pareikalavus pateikiamas vaiko gimimo liudijimas. Vaiko, kuriam yra nustatyta globa (rūpyba), globėjas (rūpintojas), vaikų globos (rūpybos) institucijos vadovas ar jo įgaliotas atstovas, likus ne mažiau kaip 3 dienoms iki numatomo vaiko laikino išvykimo į užsienio valstybę, privalo raštu informuoti savivaldybės vaiko teisių apsaugos tarnybą (skyrių) apie numatomą vaiko laikiną išvykimą į užsienio valstybę, nurodydamas kelionės tikslą, trukmę ir šalį, į kurią vaikas išvyksta. Šie reikalavimai netaikomi asmenims iki 18 metų amžiaus, sudariusiems santuoką (įgijusiems visišką civilinį veiksnumą) arba teismo tvarka pripažintiems visiškai veiksniais (emancipuotiems).

Augant nuostoliams, tarp keliautojų populiarėja bagažo draudimas

Augant nuostoliams, tarp keliautojų populiarėja bagažo draudimas

Kelionės draudimą įsigyjantys lietuviai noriau draudžia ir bagažą, rodo Seesam Insurance AS Lietuvos filialo elektroninės parduotuvės duomenys. Kompanija skelbia šiemet, lyginant su praėjusiais metais, internetu pardavusi 76 proc. daugiau polisų...


Turkija lietuviams tebėra populiariausia vasaros atostogų šalis

Turkija lietuviams tebėra populiariausia vasaros atostogų šalis

Lietuvių itin pamėgta Turkija ir šią vasarą bus populiariausia atostogų šalis, tačiau daugėja poilsiautojų, vykstančių į Bulgarijos ir Portugalijos kurortus. Ekonominiai sunkumai ir politiniai neramumai gerokai atpigino šios vasaros keliones į...


Kruiziniu laivu – į tolimiausius kraštus be jokių rūpesčių

Kruiziniu laivu – į tolimiausius kraštus be jokių rūpesčių

Visi kalbinti pašnekovai, ne kartą keliavę kruiziniais laisvais, pabrėžia, kad tai vienas patogiausių keliavimo būdų. Mat nereikia sukti galvos dėl nakvynės vietos, tampyti lagaminų, gaišti laiko oro uostuose. O didžiausias tokių kelionių...


Tyrimas atskleidė poilsiautojų įpročius: šaltuoju metų laiku lietuviai labiausiai nori į Ispanijos paplūdimius ir Austrijos kalnus

Tyrimas atskleidė poilsiautojų įpročius: šaltuoju metų laiku lietuviai labiausiai nori į Ispanijos paplūdimius ir Austrijos kalnus

Patyrę keliautojai žino, kad kartu su vasara prasideda ir išankstiniai žiemos kelionių pardavimai – juk pasirūpinus žiemos atostogomis iš anksto, galima kaip reikiant sutaupyti. Rinkos tyrimų ir konsultacijų bendrovės „Kantar...


Brangiausias miestas pasaulyje. Neatspėsite…

Brangiausias miestas pasaulyje. Neatspėsite…

Ne, tai ne turtuolių pamėgtas Niujorkas, Maskva ar Tokijas. Nors skurdo lygis brangiausiame pasaulio mieste – labai aukštas ir lūšnynai plačiai nusidriekę, šis miestas pribloškia milžiniškomis kainomis. Beje, JAV konsultacijų bendrovės...


Psichologas: grįžę į darbą, mintyse atostogaukite

Psichologas: grįžę į darbą, mintyse atostogaukite

Mėnesių mėnesius laukiant, kada pagaliau ateis atostogos, į šias dienas sudedamos viltys ir svajonės patirti malonių įspūdžių, nuveikti ką nors neįprasta, ar tiesiog kokybiškai pailsėti. Jei nėra galimybės pamatyti svečias šalis, pasiklausyti...


Ar visi lietuviai ploja nusileidus lėktuvui?

Ar visi lietuviai ploja nusileidus lėktuvui?

Iš visų pastaraisiais metais skridusių lietuvių, 67 proc. nusileidus lėktuvui plojo – atskleidė marketingo tyrimų bendrovės „Berent“ atlikta apklausa. Didžioji dalis – 77 proc. jų – taip išreiškia padėką įgulai už...


Teisinė informacija keliaujantiems

Teisinė informacija keliaujantiems

Ką galima įvežti į Lietuvą be importo muito ir kitų mokečių. Keleivis, laikinai atvykstantis į Lietuvos Respubliką iš trečiųjų šalių, nemokėdamas importo muitų ir mokesčių, gali įvežti: * asmeninio naudojimo daiktus, įskaitant prekes, kurių vertė...

NAUJIENLAIŠKIO PRENUMERATA

Užsisakykite KELIONIUKLUBAS.LT savaitraštį!