Balandžio 7d. Antradienis

Meškerė be ritės arba sportinė meškerė

Meškerė be ritės arba sportinė meškerė

Šios meškerės privalumai, palyginti su kitomis, yra negin­čijami: ji nebrangi, patogi vežiotis ir gaudyti, lengvai ir greitai paruošiama, su ja galima greitai gaudyti ir tiksliai pakirsti žuvį.

Kai kurie žvejai mano, kad gaudymas be ritės yra tiesiog atsilikimas, bet tokia nuomonė yra klaidinga. Tai ne tik prade­dančiųjų žvejų, bet ir žūklės meistrų įrankis. Stebint varžybas matyti, kad dauguma žvejų kaip tik tokiomis meškerėmis ir gaudo. Gal dėl to jos dažnai dar vadinamos sportinėmis meš­kerėmis. Tiesa, pastarąjį dešimtmetį daugelis užsienio žvejų, gaudydami net ir nedideles žuvis, naudojasi sudurtinėmis meš­kerėmis su elastinga guma koto viduje, tačiau ne vienu atveju, ypač gaudant netoli kranto, sportinė meškerė lieka nepakei­čiama. Šis įrankis nėra toks jau paprastas, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio, ir visas savo paslap­tis atskleidžia tik gerai jį įvaldžiusiam žvejui.

Per varžybas sportininkai turi ant specialių stovų patogiai sudėtas po ke­lias vienodo ilgio ir vienodos įrangos meškeres. Jei nutrūksta ar susipainio­ja valas, sulūžta plūdė ar šiaip kas at­sitinka, iškart imamas kitas jau pa­ruoštas įrankis ir negaištama laiko įrangai tvarkyti.

Tų meškerių ilgis būna nuo 1,5 m iki keliolikos metrų. Gaudyti smul­kmei iš arti naudojama trumpa meš­kerė, stambesnėms žuvims – ilgesnė, o net keliolikos metrų atstumu nuo kranto – dar ilgesnė.

Valo ilgis paprastai neviršija koto ilgio, nebent gaudoma prie labai gi­laus kranto ar iš valties, o kai gaudo­ma vandens paviršiuje, valas būna net kiek trumpesnis už kotą. Esant trumpesniam valui, patogiau laisvąja ranka su­gauti iš vandens traukiamą nedidelę žuvį. Užkibus didesniam laimikiui, reikalingas graibštas.

Valo storis priklauso nuo gaudomos žuvies dydžio, bet vi­sada patartina rinktis kuo plonesni, kad jį kuo mažiau veiktų vėjo gūsiai ir vandens tėkmė.

Pavadėlis turi būti kiek plonesnis ir silpnes­nis, tačiau aukščiausios kokybės. Gaudant geriau netekti jo, negu visos meškerės įrangos.

Kabliuko dydis, for­ma ir spalva priklauso nuo gaudomos žuvies, bet dar labiau nuo pasi­rinkto masalo dydžio. Sportininkai naudoja tiesaus lenkimo kabliukus su ilgesniais koteliais – taip galima lengviau pakirsti žuvį ir greitai, beveik nežiūrint pakeisti masalą.

Kai oras ramus ir nėra srovės, naudojamos lengvutės, pail­gos formos plūdės. Jos yra labai jautrios. Gaudant srovėje ar vėjuotu oru, labiau tiks slyvos ar lašo formos plūdės su ilgu kyliu ir gerai matoma antena, nes jos yra pastovesnės. Gera plūdė yra ta, kuri, būdama kuo mažesnė, išlaiko kuo didesnį svorį.

Gaudant sportine meškere, naudojami ir užspaudžiamieji, ir slankiojamieji svareliai. Lemiamą reikšmę žūklės sėkmei turi teisingas svarelių išdėstymas. Su labai retomis išimtimis jie tvirtinami tik ant pagrin­dinio valo. Svareliai išdėstomi nevie­nodai gaudant ramiame vandenyje ir srovėje, skirtinguose gyliuose, gau­dant skirtingų rūšių ir aktyvumo žu­vis. Tai ištisas mokslas.

Kaip ir kiekviena kita, ši meškerė irgi turi trūkumų: be ritės pagalbos yra sunkiau nugalėti labai stambią žuvį, pasiekti tolimas gaudymo vietas, nors kiti privalumai tai ir atperka.

Šia meškere gaudoma sėdint. Taip mažiau pavargstama ir neišbaidomos  žuvys. Ši žūklė yra ir labai graži. Pažiūrėkite į gaudantį meist­rą: jokio nereikalingo judesio, visi veiksmai tikslūs ir suderinti, kartais atrodo, kad jis net nepakerta, o tik traukia žuvį. Be to, tai pats greičiausias žvejojimo būdas – per greitojo gaudymo varžybas šia meškere pasiekiami labai geri rezultatai. Šiuo me­tu pasaulio rekordas, jei dar nebuvo pagerintas, artėja prie 600 žuvų per valandą.

Kai kurių šalių autoriai sportinės ir sudurtinės meškerių ne­išskiria. Manyčiau, jog tai neteisinga. Tarp šių įrankių yra labai daug panašumų, bet dar daugiau jos turi savitumų ir skirtumų.

Steponas Pučinskas

Žvejyba plūdine meškere

Žvejyba plūdine meškere

Pasistengsiu jums įrodyti, kad toks požiūris į plūdinę meškerę yra labai klaidingas. Kad žūklė būtų sėkminga ir teiktų žvejui malo­numą, būtina laikytis daugybės jai keliamų reikalavimų. Gerais įran­kiais dar reikia tiksliai išmokti...


Sukrė, rėžianti srovę

Sukrė, rėžianti srovę

Visuotinai pripažįstama, kad spiningu įdomiausia žvejoti upėse, tačiau tokiai žūklei reikia specialaus masalo, kurį galima stiprioje srovėje nugramzdinti į reikiamą gelmę. Štai guminukai komponuojami su sunkiais galvakabliais (30–50 g), o...


Naktinio spiningavimo nuotykiai

Naktinio spiningavimo nuotykiai

Pastaruoju metu nemažai kalbama apie spiningavimą naktį. Dienomis, kai karšta, kai saulė alina ir žmones, ir gyvūnus, žvejyba spiningu didelėje upėje geriausių vaisių duoda tada, kai atslenka sutemos, kai pasidaro vėsiau ir lengviau. Vidurvasaris...


Pavasarį lydekos žavisi klasikinėmis blizgėmis

Pavasarį lydekos žavisi klasikinėmis blizgėmis

Pavasaris – klasikinių blizgių reabilitacijos metas, nes šiuo metu daugelyje ežerų lydekos beatodairiškai atakuoja klasikines blizges, o vasarą šiais masalais plėšriosios žuvys domisi vangiai. Vėliau tik rudenį lydekos vėl vaikysis vartikles...


Žvejams: apie Kuršių marių karšius ir teisingus jaukus

Žvejams: apie Kuršių marių karšius ir teisingus jaukus

Smagus pasitaikė rugpjūtis. Nė dienos be lietaus ir kas savaitę - mažas uraganiukas. Kiek girdėjau - tai dar ne paskutiniai pūstelėjimai, dar bus skersvėjų. Na, sėdint ant krantelio toks trumpas gaivus trisdešimties metrų per sekundę vėjo...


Upėtakis. Kaip gaudyti

Upėtakis. Kaip gaudyti

Kaip ir kiekvienos žuvies, taip ir upėtakio racionas keičiantis metų laikams kinta. Būtų labai gerai tiksliai žinoti, ką upėtakis ėda tuo metu, kai mes žvejojame, nes tada galėtume parinkti geriausią masalo — upėtakio maisto, imitaciją....


Meškeriojimo ABC. Kaip prisiviliojamos žuvys?

Meškeriojimo ABC. Kaip prisiviliojamos žuvys?

Praėjus dviem valandom po saulėtekio plūdė paniro vos du kartus. Abu sykius užkibo nedideli pūgžliukai. Karšių, apie kuriuos Virintų pakrantėse sekamos legendos, nė uodegos nematėme... Tad ir neapsakomai išgirtoje vietoje gali nesumeškerioti...


Kaip pakirsti žuvį ant kabliuko

Kaip pakirsti žuvį ant kabliuko

Meškeriotojams dažnai tenka galvoti, kaip verti ant kabliuko masalą. Tokios mintys nori nenori ateina į galvą, kai po kelių ar net keliolikos kibimų nepavyksta pakirsti kimbančių žuvų. Tradicinė ir visuotinai prigijusi nuomonė teigia, kad kabliuko...

NAUJIENLAIŠKIO PRENUMERATA

Užsisakykite KELIONIUKLUBAS.LT savaitraštį!