Gruodžio 13d. Penktadienis

Jamaika: regio muzikos garsai, nuoširdžios šypsenos ir suktinių prekeiviai

2013 Birželio 16d.
Peržiūrų skaičius: 13680
Jamaika: regio muzikos garsai, nuoširdžios šypsenos ir suktinių prekeiviai

Jamaika – sala, į kurią verta siųsti pesimistus pasimokyti linksmiau ir džiugiau žvelgti į gyvenimą bei pasaulį. Juk net ir liūdniausias atostogautojas vos po kelių minučių, praleistų saloje, pasidabins šypsena ir gera nuotaika.

Keliautojai, atostogoms ieškantys romantiškiausios pasaulyje vietos, daug galvos nesuka – dažniausiai renkasi Karibų jūros salas, garsėjančias idiliškais paplūdimiais su svyrančiomis palmėmis, turkio spalvos tingia jūra ir tuntais įvairiaspalvių žuvelių bei elegantiškai plasnojančių rajų. Na, o tie, kurie tingaus drybsojimo paplūdimyje nepakenčia, stengiasi aplankyti kuo daugiau šio regionų salų ir pasimėgauti skirtinga jų kultūra, pasigrožėti kaip kaleidoskope besikeičiančiais ir užburiančiais vaizdais.

Tokią kelionę per atostogas pasirinko ir vilniečiai Indrė bei Žilvaras Zinkevičiai. Iš Majamio išplaukę laivu „Costa Atlantica“, šie keliautojai per 12 dienų aplankė šešias valstybes bei salas: Meksiką, Terkso ir Kaikoso Salas, Bahamas, Hondūrą, Belizą, Jamaiką. Tokiam įspūdžių pilnam kruizui pora išleido per 7 tūkst. Lt. Į šią kainą įskaičiuota ir patogi kajutė, ir maistas, ir įdomios ekskursijos. Tiesa, papildomai dar reikėjo mokėti už skrydį iki JAV ir atgal.

Kiekviena aplankyta sala ar valstybė vilniečius stebino savo išskirtinumu. Štai Meksika pakerėjo galimybėmis. „Meksikoje yra be galo daug įdomių dalykų: turtingos senovės likučiai, dabartinė kultūra, puikus maistas, nuostabūs vandens parkai. Čia kiekvieną dieną galima rasti vis naujos įdomios veiklos“, – sako Žilvaras.

Grand Terko sala sužavėjo krištoliniu paplūdimiu ir rajų bei margaspalvių žuvyčių būriais, o legendinės Bahamos – nevaržomu siautuliu ir prabanga. Paplūdimiuose pristatyta scenų, skamba muzika, kepama mėsa, liejasi egzotiškiausi kokteiliai. Pasak Žilvaro, Bahamų prabangos simbolis galėtų būti vienas brangiausių pasaulio viešbučių „Atlantis“. Jame yra garsūs Michaelo Jacksono vardu pavadinti apartamentai, kurių kaina siekia net 35 tūkst. JAV dolerių parai. Trumpiausias laikotarpis, kuriam galima išsinuomoti šiuos apartamentus, yra penkios paros. Tiesa, net ir turint tokią sumą apartamentų tektų ilgokai luktelėti, mat jie išnuomoti bent dešimčiai mėnesių į priekį.

O štai Hondūre vaizdas jau visai kitoks. Žemyninė šios šalies dalis – viena pavojingiausių vietų Žemėje, dėl pavojaus gyvybei turistai ten net neplukdomi. Net ir Hondūrui priklausančioje Roatano saloje, kuri pritaikyta turistų pramogoms, – čia lankomos plantacijos, organizuojamos kakavos, šokolado degustacijos, paplūdimiuose sudaromos galimybės pasimėgauti nardymu, – turistai akylai saugomi.

Panaši padėtis ir Belize. „Tokio skurdo dar neteko matyti. Skurdžiau jau tikriausiai neįmanoma gyventi. Miestuose bankus saugo automatais ginkluoti apsaugininkai. Visi pastatai apjuosti spygliuotomis vielomis, netgi bažnyčios ir mokyklos. Vieno miesto centre parodė, vietinių gyventojų supratimu, prabangų kvartalą, tai jis toks, koks pas mus būtų labiausiai apleistas rajonas“, – stebisi Žilvaras ir priduria, kad ši šalis turi ir daug pliusų. Čia yra didžiausia jaguarų populiacija pasaulyje, nemažai laisvėje gyvenančių tapyrų ir, aišku, gausybė senųjų indėnų civilizacijų liekanų – piramidžių.

Na, o Jamaika iš kitų aplankytų šalių išsiskiria ne gamtiniais ar architektūriniais paminklais, bet žmonėmis, jų linksmumu, nuoširdžiu bendravimu ir visur skambančios regio stiliaus muzikos garsais. „Jamaikoje išlipęs iš laivo, nuo pirmųjų žingsnių pradedi jausti tą ypatingą vietinę dvasią. Pasijunti tarsi atsidūręs kitame pasaulyje. Žmonės savo kalba, intonacijomis, gestais ir šypsenomis sukuria ypatingą nuotaiką. Ten gali nuvažiuoti nusiminęs, tačiau netrukus pradėsi šypsotis“, – teigia keliautojas.

Šypsenų sala

Pasak keliautojų, dėl nuolat visur skambančios muzikos atrodo, kad saloje vyksta nesibaigiantis koncertas. Vietiniai gyventojai nuolat kažką niūniuoja, linguoja. Jie noriai kalba apie muziką, vos tik pajutę bent menkiausią susidomėjimą, mielai pademonstruoja ir vokalinius gebėjimus. Ypač garbinamas Bobas Marley. „Bobas Marley jiems yra tai, kas pakylėjo salą ir padarė ją išskirtinę. Kiekvienas ten gyvenantis žmogus jam jaučiasi dėkingas – juk gausybė turistų čia atvyksta daugiausia kaip tik dėl šio dainininko legendos“, – tvirtina Ž.Zinkevičius.

Priminsime, kad Robertas Nesta Marley gimė Jamaikoje, o savo muzikinę karjerą pradėjo septintojo dešimtmečio pradžioje. Dainininkas, pasipuošęs įspūdinga plaukų ševeliūra – ilgais veltūnais, barzdele, dažnai ir žalios, geltonos bei raudonos spalvų kepure (tai Etiopijos vėliavos spalvų motyvai, mat Jamaikoje daugiausia gyvena žmonės, kurių protėvius vergų pirkliai atgabeno vergauti būtent iš šios šalies), visame pasaulyje į savo koncertus sutraukdavo didžiules minias gerbėjų. Verta paminėti, kad B.Marley yra vienas garsiausių religinio rastafarianizmo judėjimo narys. Tyrinėtojų teigimu, iš rastafarianizmo kultūros ir kilusi regio stiliaus muzika.

Rastafarianizmą labai sunku apibūdinti, mat jis turi ir religinio judėjimo, ir sektos, ir kulto, ir jaunimo mados elementų. Šio judėjimo lyderis buvo Markus Harvis, kuris laikėsi nuomonės, kad juodaodžiai turėtų grįžti namo, į Afriką, ir ten atsikratyti priespaudos. Katalikiškų pažiūrų M.Harvis pateikė ir įdomią bei neįprastą Biblijos interpretacija: esą Jėzus Kristus buvo juodaodis. Dar keisčiau atrodo kai kurių tyrinėtojų teiginiai, jog šio judėjimo nariai svaiginasi marihuana tam, kad pasiektų aukštesnį sąmonės lygį ir intymiai pabendrautų su Jan – Dievu.
Kad ir kokios būtų priežastys, marihuanos vartojimas Jamaikoje itin paplitęs, nors oficialiai šie narkotikai ir uždrausti. „Einant miestu ar paplūdimiu visur ir visada jaučiamas specifinis kvapas. O rastamanai rūkydami nelabai ir slepiasi“, – pastebėjo Žilvaras. Jo žodžiais, marihuanos prekeiviai irgi per daug nesislapstydami siūlo turistams nusipirkti šių narkotikų. Tačiau gidai turistus įspėjo su prekeiviais neprasidėti ir apskritai elgtis atsargiai, nes nusikalstamumas Jamaikoje gana didelis.

Vis dėlto bendravimas su jamaikiečiais nuo pirmų žodžių tampa įdomiu nuotykiu. Linksmina žmonių gestai, sunkiai suprantama kalba ir specifiniai posakiai.

Kopimas į krioklius

Nuo kitų Karibų salų Jamaika skiriasi tuo, kad yra vulkaninės, o ne koralinės kilmės, tad jos reljefas kitoks. Saloje stūkso Mėlynieji kalnai, garma daugybė mažesnių ar didesnių krioklių, raižyta pakrantė vilioja spalvingais paplūdimiais, šalia kurių įsikūrę jaukūs kurortai.
Bene labiausiai turistų mėgstamas kurortas yra Očo Riosas, garsėjantis botanikos sodais ir kriokliais. „Mes lankėmės Kojabos soduose. Didžiulį įspūdį padarė karališkosios palmės – jos tiesiog milžiniškos ir nepaprastai gražios. Apžiūrėjome egzotiškuosius drakono krūmus, gal aštuonių ar devynių rūšių palmes. Tame sode dar yra ir nedidukas muziejus apie Jamaiką bei apie B.Marley. Taip pat eksponuojama keletas prieškolumbinių archeologinių iškasenų, yra ir įdomių istorinių nuotraukų, kuriose užfiksuoti įvairūs salos įvykiai“, – dėsto Žilvaras.

Očo Riose yra ir vienas žinomiausių Jamaikos turistinių objektų – Dunns upės kriokliai. Turistams čia organizuojama įdomi atrakcija – kopimas į krioklius. Paprastai prieš šį kopimą stengiamasi kaip reikiant įbauginti – pripasakojama, kad tai labai pavojinga. O kaip yra iš tikrųjų? Pasak Žilvaro, gidai įspėja, kad reikia avėti specialią avalynę, tačiau pats keliautojas lipo avėdamas paprastais sandalais. Buvo keletas vietų, kur lipti buvo sudėtinga, ir kelioms vyresnio amžiaus moterims reikėjo padėti. Atrodė, kad pati baisiausia šios pramogos dalis bus slidūs akmenys. Tačiau, pasirodo, vietiniai tuos akmenis šveičia keletą kartų per dieną, kad būtų neslidu.

„Atrakcija įdomi: visi susikimba rankomis ir vorele lipa kelis šimtus metrų į viršų. Vienur tenka nučiuožti, kitur – panerti ar nušokti iš kokio pusantro metro aukščio į vandenį. Kartu eina keli vietiniai gyventojai, vienas visaip linksmina, kitas filmuoja ir kelionės gale iš karto sumontuoja filmą, kad pamatytum, kaip sekėsi griuvinėti“, – prisimena Žilvaras.

Jamaikos sostinėje Kingstone labiausiai turistus domina B.Marley muziejus ir šalia jo esanti ekspresyvi dainininko skulptūra. Tačiau atbaido didelis nusikalstamumas. Keliautojai pabrėžia, kad net jamaikiečiai turistams pataria vengti šio miesto arba vaikštinėti tik su gerai pažįstamais vietiniais gyventojais.

O štai Montego Bėjus, kurio pavadinimas lietuviams labai gerai žinomas iš Vytauto Kernagio dainos, jau visiškai kitoks miestas: jis įsikūręs pusiasalyje, neaukštų, bet itin vaizdingų kalnų apsuptyje, ir yra itin mėgstama užsieniečių bei turtingesnių jamaikiečių atostogų vieta. Čia nemažai vasarnamių turi ir žinomos Holivudo įžymybės. Jame verta užsukti į Aquasol terminį parką, stabtelėti prie Rožės rūmų, atiduoti pagarbą Kristupui Kolumbui, kuris buvo išlipęs netoli nuo šio miesto esančiame paplūdimyje.

Faktai apie Jamaiką

Jamaika – sala ir valstybė Karibų jūroje, Didžiųjų Antilų salyne.
Plotas – beveik 11 tūkst. kv. km.
Gyventojų – beveik 3 mln.
Sostinė – Kingstonas.
Jamaikos salą išgarsino muzika. Iš salos kilo ir paplito ska, regio, mento muzikos stiliai. Teigiama, kad dauguma hiphopo bruožų taip pat susiję su Jamaikoje vyraujančiais muzikos stiliais. Garsiausi iš Jamaikos kilę muzikantai yra Bobas Marley, Shaggy, Jimmy Cliffas.
Teigiama, kad Ianas Flemingas, gyvendamas Jamaikoje, parašė savo romanus apie britų šnipą Džeimsą Bondą.
Populiariausi suvenyrai iš Jamaikos: romas ir cigarai.

Kelionės

Kelionės

Prieš planuodami savo sekančias atostogas ir būsimas keliones, visuomet apgalvokite, ką jūs norite iš tos kelionės pasiimti: ar norite tiesiog gerai nuo visko pailsėti, ar jums reikia kažko daugiau? Galbūt norite leistis į kelionę, tačiau jums...


Kaip elgiasi gyvūnai kelionės metu

Kaip elgiasi gyvūnai kelionės metu

Vykstate į Angliją aplankyti artimųjų ar draugų, o gal išvažiuojate ilgesniam laikui padirbėti ? Dažnam kyla klausimas ką gi daryti su ketrukoju draugu ? Jei savo kelionę patikėsite Broliaiveža.lt vairuotojams šie profesionalūs vairuotojai ir...


Vieniši tėvai, vykstantys į kelionę su vaikais, gauna mažesnes nuolaidas

Vieniši tėvai, vykstantys į kelionę su vaikais, gauna mažesnes nuolaidas

Vykdami į keliones su savo vaikais vieniši tėvai dažnai gauna mažesnes nuolaidas nei šeimos, kuriose yra abu tėvai. Prie tokios išvados priėjo Vokietijos vartotojų teisių apsaugos biuro darbuotojai, grįžę iš tiriamųjų kelionių.


Turistams, besilankantiems Kosta Rikoje, patariama pasisaugoti sukčių

Turistams, besilankantiems Kosta Rikoje, patariama pasisaugoti sukčių

Keliautojai, vykstantys poilsiauti į Kostą Riką, jokiu būdu neturėtų pamiršti, kad šioje šalyje dažnai sugalvojami įvairūs būdai apgauti turistus. Vienas iš būdų – kvepalų mėginiai, – negalima uostyti gatvėje siūlomi kvepalų mėginių,...


Kad iškylos į gamtą negadintų nuotaikos

Kad iškylos į gamtą negadintų nuotaikos

Kauno visuomenės sveikatos centras informuoja, kad vasarą padažnėja išvykų į gamtą, todėl galima tikėtis per maistą plintančių infekcinių ligų pagausėjimo. Vasaros laikotarpiu dažniausiai užsikrečiama bakterinėmis žarnyno infekcijomis, tokiomis...


Saulės modulio įrengimas kemperyje. Etapai

Saulės modulio įrengimas kemperyje. Etapai

Kemperis arba kitaip namukas ant ratų, tikrai populiari transporto priemonė, ypač atostogų metu. Į tokį namelį ant ratų gali susidėti visus reikiamus daiktus ir negalvoti apie per didelį bagažą, gali su visa šeima apsistoti kur tik geidžia širdis...


Kaip elgtis mečetėje?

Kaip elgtis mečetėje?

Kas jus labiausiai domina kelionėse? Gamta, architektūra, muziejai, žmonės, virtuvė, turgūs? Kelionės į Maroką, Tunisą, Turkiją, Egiptą – tai ne tik įspūdingi senamiesčiai, nematyti peizažai, kurortų malonumai ar nauji skoniai. Tai ir...


Kas apsaugo nuo virškinimo sutrikimų kelionėje?

Kas apsaugo nuo virškinimo sutrikimų kelionėje?

Lietuviams pamėgus egzotiškų kraštų kurortus, tokios ligos, kaip maliarija, vidurių šiltinė ar dizenterija, mūsų šalyje tampa nebe egzotika. Statistika byloja, kad sunkesnių ar lengvesnių virškinimo sutrikimų rizikuoja patirti iki 70 proc....

www.gradiali.com

www.gradiali.com

Viskas Jūsų sveikatai ir kokybiškam poilsui Palangoje ir Anykščiuose.
NAUJIENLAIŠKIO PRENUMERATA

Užsisakykite KELIONIUKLUBAS.LT savaitraštį!