Birželio 20d. Ketvirtadienis

Jamaika: regio muzikos garsai, nuoširdžios šypsenos ir suktinių prekeiviai

2013 Birželio 16d.
Peržiūrų skaičius: 13496
Jamaika: regio muzikos garsai, nuoširdžios šypsenos ir suktinių prekeiviai

Jamaika – sala, į kurią verta siųsti pesimistus pasimokyti linksmiau ir džiugiau žvelgti į gyvenimą bei pasaulį. Juk net ir liūdniausias atostogautojas vos po kelių minučių, praleistų saloje, pasidabins šypsena ir gera nuotaika.

Keliautojai, atostogoms ieškantys romantiškiausios pasaulyje vietos, daug galvos nesuka – dažniausiai renkasi Karibų jūros salas, garsėjančias idiliškais paplūdimiais su svyrančiomis palmėmis, turkio spalvos tingia jūra ir tuntais įvairiaspalvių žuvelių bei elegantiškai plasnojančių rajų. Na, o tie, kurie tingaus drybsojimo paplūdimyje nepakenčia, stengiasi aplankyti kuo daugiau šio regionų salų ir pasimėgauti skirtinga jų kultūra, pasigrožėti kaip kaleidoskope besikeičiančiais ir užburiančiais vaizdais.

Tokią kelionę per atostogas pasirinko ir vilniečiai Indrė bei Žilvaras Zinkevičiai. Iš Majamio išplaukę laivu „Costa Atlantica“, šie keliautojai per 12 dienų aplankė šešias valstybes bei salas: Meksiką, Terkso ir Kaikoso Salas, Bahamas, Hondūrą, Belizą, Jamaiką. Tokiam įspūdžių pilnam kruizui pora išleido per 7 tūkst. Lt. Į šią kainą įskaičiuota ir patogi kajutė, ir maistas, ir įdomios ekskursijos. Tiesa, papildomai dar reikėjo mokėti už skrydį iki JAV ir atgal.

Kiekviena aplankyta sala ar valstybė vilniečius stebino savo išskirtinumu. Štai Meksika pakerėjo galimybėmis. „Meksikoje yra be galo daug įdomių dalykų: turtingos senovės likučiai, dabartinė kultūra, puikus maistas, nuostabūs vandens parkai. Čia kiekvieną dieną galima rasti vis naujos įdomios veiklos“, – sako Žilvaras.

Grand Terko sala sužavėjo krištoliniu paplūdimiu ir rajų bei margaspalvių žuvyčių būriais, o legendinės Bahamos – nevaržomu siautuliu ir prabanga. Paplūdimiuose pristatyta scenų, skamba muzika, kepama mėsa, liejasi egzotiškiausi kokteiliai. Pasak Žilvaro, Bahamų prabangos simbolis galėtų būti vienas brangiausių pasaulio viešbučių „Atlantis“. Jame yra garsūs Michaelo Jacksono vardu pavadinti apartamentai, kurių kaina siekia net 35 tūkst. JAV dolerių parai. Trumpiausias laikotarpis, kuriam galima išsinuomoti šiuos apartamentus, yra penkios paros. Tiesa, net ir turint tokią sumą apartamentų tektų ilgokai luktelėti, mat jie išnuomoti bent dešimčiai mėnesių į priekį.

O štai Hondūre vaizdas jau visai kitoks. Žemyninė šios šalies dalis – viena pavojingiausių vietų Žemėje, dėl pavojaus gyvybei turistai ten net neplukdomi. Net ir Hondūrui priklausančioje Roatano saloje, kuri pritaikyta turistų pramogoms, – čia lankomos plantacijos, organizuojamos kakavos, šokolado degustacijos, paplūdimiuose sudaromos galimybės pasimėgauti nardymu, – turistai akylai saugomi.

Panaši padėtis ir Belize. „Tokio skurdo dar neteko matyti. Skurdžiau jau tikriausiai neįmanoma gyventi. Miestuose bankus saugo automatais ginkluoti apsaugininkai. Visi pastatai apjuosti spygliuotomis vielomis, netgi bažnyčios ir mokyklos. Vieno miesto centre parodė, vietinių gyventojų supratimu, prabangų kvartalą, tai jis toks, koks pas mus būtų labiausiai apleistas rajonas“, – stebisi Žilvaras ir priduria, kad ši šalis turi ir daug pliusų. Čia yra didžiausia jaguarų populiacija pasaulyje, nemažai laisvėje gyvenančių tapyrų ir, aišku, gausybė senųjų indėnų civilizacijų liekanų – piramidžių.

Na, o Jamaika iš kitų aplankytų šalių išsiskiria ne gamtiniais ar architektūriniais paminklais, bet žmonėmis, jų linksmumu, nuoširdžiu bendravimu ir visur skambančios regio stiliaus muzikos garsais. „Jamaikoje išlipęs iš laivo, nuo pirmųjų žingsnių pradedi jausti tą ypatingą vietinę dvasią. Pasijunti tarsi atsidūręs kitame pasaulyje. Žmonės savo kalba, intonacijomis, gestais ir šypsenomis sukuria ypatingą nuotaiką. Ten gali nuvažiuoti nusiminęs, tačiau netrukus pradėsi šypsotis“, – teigia keliautojas.

Šypsenų sala

Pasak keliautojų, dėl nuolat visur skambančios muzikos atrodo, kad saloje vyksta nesibaigiantis koncertas. Vietiniai gyventojai nuolat kažką niūniuoja, linguoja. Jie noriai kalba apie muziką, vos tik pajutę bent menkiausią susidomėjimą, mielai pademonstruoja ir vokalinius gebėjimus. Ypač garbinamas Bobas Marley. „Bobas Marley jiems yra tai, kas pakylėjo salą ir padarė ją išskirtinę. Kiekvienas ten gyvenantis žmogus jam jaučiasi dėkingas – juk gausybė turistų čia atvyksta daugiausia kaip tik dėl šio dainininko legendos“, – tvirtina Ž.Zinkevičius.

Priminsime, kad Robertas Nesta Marley gimė Jamaikoje, o savo muzikinę karjerą pradėjo septintojo dešimtmečio pradžioje. Dainininkas, pasipuošęs įspūdinga plaukų ševeliūra – ilgais veltūnais, barzdele, dažnai ir žalios, geltonos bei raudonos spalvų kepure (tai Etiopijos vėliavos spalvų motyvai, mat Jamaikoje daugiausia gyvena žmonės, kurių protėvius vergų pirkliai atgabeno vergauti būtent iš šios šalies), visame pasaulyje į savo koncertus sutraukdavo didžiules minias gerbėjų. Verta paminėti, kad B.Marley yra vienas garsiausių religinio rastafarianizmo judėjimo narys. Tyrinėtojų teigimu, iš rastafarianizmo kultūros ir kilusi regio stiliaus muzika.

Rastafarianizmą labai sunku apibūdinti, mat jis turi ir religinio judėjimo, ir sektos, ir kulto, ir jaunimo mados elementų. Šio judėjimo lyderis buvo Markus Harvis, kuris laikėsi nuomonės, kad juodaodžiai turėtų grįžti namo, į Afriką, ir ten atsikratyti priespaudos. Katalikiškų pažiūrų M.Harvis pateikė ir įdomią bei neįprastą Biblijos interpretacija: esą Jėzus Kristus buvo juodaodis. Dar keisčiau atrodo kai kurių tyrinėtojų teiginiai, jog šio judėjimo nariai svaiginasi marihuana tam, kad pasiektų aukštesnį sąmonės lygį ir intymiai pabendrautų su Jan – Dievu.
Kad ir kokios būtų priežastys, marihuanos vartojimas Jamaikoje itin paplitęs, nors oficialiai šie narkotikai ir uždrausti. „Einant miestu ar paplūdimiu visur ir visada jaučiamas specifinis kvapas. O rastamanai rūkydami nelabai ir slepiasi“, – pastebėjo Žilvaras. Jo žodžiais, marihuanos prekeiviai irgi per daug nesislapstydami siūlo turistams nusipirkti šių narkotikų. Tačiau gidai turistus įspėjo su prekeiviais neprasidėti ir apskritai elgtis atsargiai, nes nusikalstamumas Jamaikoje gana didelis.

Vis dėlto bendravimas su jamaikiečiais nuo pirmų žodžių tampa įdomiu nuotykiu. Linksmina žmonių gestai, sunkiai suprantama kalba ir specifiniai posakiai.

Kopimas į krioklius

Nuo kitų Karibų salų Jamaika skiriasi tuo, kad yra vulkaninės, o ne koralinės kilmės, tad jos reljefas kitoks. Saloje stūkso Mėlynieji kalnai, garma daugybė mažesnių ar didesnių krioklių, raižyta pakrantė vilioja spalvingais paplūdimiais, šalia kurių įsikūrę jaukūs kurortai.
Bene labiausiai turistų mėgstamas kurortas yra Očo Riosas, garsėjantis botanikos sodais ir kriokliais. „Mes lankėmės Kojabos soduose. Didžiulį įspūdį padarė karališkosios palmės – jos tiesiog milžiniškos ir nepaprastai gražios. Apžiūrėjome egzotiškuosius drakono krūmus, gal aštuonių ar devynių rūšių palmes. Tame sode dar yra ir nedidukas muziejus apie Jamaiką bei apie B.Marley. Taip pat eksponuojama keletas prieškolumbinių archeologinių iškasenų, yra ir įdomių istorinių nuotraukų, kuriose užfiksuoti įvairūs salos įvykiai“, – dėsto Žilvaras.

Očo Riose yra ir vienas žinomiausių Jamaikos turistinių objektų – Dunns upės kriokliai. Turistams čia organizuojama įdomi atrakcija – kopimas į krioklius. Paprastai prieš šį kopimą stengiamasi kaip reikiant įbauginti – pripasakojama, kad tai labai pavojinga. O kaip yra iš tikrųjų? Pasak Žilvaro, gidai įspėja, kad reikia avėti specialią avalynę, tačiau pats keliautojas lipo avėdamas paprastais sandalais. Buvo keletas vietų, kur lipti buvo sudėtinga, ir kelioms vyresnio amžiaus moterims reikėjo padėti. Atrodė, kad pati baisiausia šios pramogos dalis bus slidūs akmenys. Tačiau, pasirodo, vietiniai tuos akmenis šveičia keletą kartų per dieną, kad būtų neslidu.

„Atrakcija įdomi: visi susikimba rankomis ir vorele lipa kelis šimtus metrų į viršų. Vienur tenka nučiuožti, kitur – panerti ar nušokti iš kokio pusantro metro aukščio į vandenį. Kartu eina keli vietiniai gyventojai, vienas visaip linksmina, kitas filmuoja ir kelionės gale iš karto sumontuoja filmą, kad pamatytum, kaip sekėsi griuvinėti“, – prisimena Žilvaras.

Jamaikos sostinėje Kingstone labiausiai turistus domina B.Marley muziejus ir šalia jo esanti ekspresyvi dainininko skulptūra. Tačiau atbaido didelis nusikalstamumas. Keliautojai pabrėžia, kad net jamaikiečiai turistams pataria vengti šio miesto arba vaikštinėti tik su gerai pažįstamais vietiniais gyventojais.

O štai Montego Bėjus, kurio pavadinimas lietuviams labai gerai žinomas iš Vytauto Kernagio dainos, jau visiškai kitoks miestas: jis įsikūręs pusiasalyje, neaukštų, bet itin vaizdingų kalnų apsuptyje, ir yra itin mėgstama užsieniečių bei turtingesnių jamaikiečių atostogų vieta. Čia nemažai vasarnamių turi ir žinomos Holivudo įžymybės. Jame verta užsukti į Aquasol terminį parką, stabtelėti prie Rožės rūmų, atiduoti pagarbą Kristupui Kolumbui, kuris buvo išlipęs netoli nuo šio miesto esančiame paplūdimyje.

Faktai apie Jamaiką

Jamaika – sala ir valstybė Karibų jūroje, Didžiųjų Antilų salyne.
Plotas – beveik 11 tūkst. kv. km.
Gyventojų – beveik 3 mln.
Sostinė – Kingstonas.
Jamaikos salą išgarsino muzika. Iš salos kilo ir paplito ska, regio, mento muzikos stiliai. Teigiama, kad dauguma hiphopo bruožų taip pat susiję su Jamaikoje vyraujančiais muzikos stiliais. Garsiausi iš Jamaikos kilę muzikantai yra Bobas Marley, Shaggy, Jimmy Cliffas.
Teigiama, kad Ianas Flemingas, gyvendamas Jamaikoje, parašė savo romanus apie britų šnipą Džeimsą Bondą.
Populiariausi suvenyrai iš Jamaikos: romas ir cigarai.

Mūsų atostogos – vagims ramus laikas veikti

Mūsų atostogos – vagims ramus laikas veikti

Kad ir kaip laukiate atostogų, nereikėtų pamesti galvos. Kol išvyksite, būtinai pasirūpinkite būsto saugumu, kad netektų grįžti į apiplėštus namus… Taip pat reikėtų pasirūpinti gėlėmis ir augintiniais.


Kur apsistoti Palmoje? Geriausių viešbučių topas

Kur apsistoti Palmoje? Geriausių viešbučių topas

Maljorkos ir visų Balearų salų sostinė Palma jums gali pasiūlyti gausybę patogių viešbučių – nesvarbu, ar apsistosite pažintinei kelionei, poilsinei kelionei ar viešnagei verslo reikalais – tikrai rasite jums tinkamą variantą. Mes jums...


Atostogos: kaip per jas pailsėti?

Atostogos: kaip per jas pailsėti?

Atostogos – tai smegenų reabilitacija, kai pavyksta atsitraukti nuo kasdieninės rutinos. Ar tikrai? Daugelis lietuvių atostogaudami dar labiau pavargsta. Psichologai pataria, kad jau išeinant atostogauti reikia susitaikyti su mintimi, kad...


85 proc. turistų savo keliones organizuoja patys

85 proc. turistų savo keliones organizuoja patys

Šiais laikais vis daugiau lietuvių, kaip ir kitų šalių gyventojų, savo atostogas organizuoja patys: Valstybinio turizmo departamento duomenimis, savarankiškai internetu keliones jau planuoja per 85 proc. turistų, o jas per įvairias turizmo įmones...


Keliaujame su augintiniu

Keliaujame su augintiniu

Vykstant atostogų ar į ilgesnę kelionę, dažnai keturkojus savo draugus planuojame pasiimti kartu. Ką būtina žinoti keliaujantiems su augintiniu? Žvėryno veterinarijos gydyklos vadovas, veterinarijos gydytojas Dalius Liutkus, pataria pradėti...


Ar žmogaus riksmas gali sukelti laviną?

Ar žmogaus riksmas gali sukelti laviną?

Daugelį alpinistų ir slidinėjimo mėgėjų domina klausimas, ar žmogaus riksmas kalnuose gali sukelti laviną. Tyrimai parodė, jog laviną kalnuose gali sukelti šie su garsu susiję faktoriai:


Geriausios ir įdomiausios slidinėjimo vietos

Geriausios ir įdomiausios slidinėjimo vietos

Kalendorinė žiema skaičiuoja paskutines savaites, tačiau nors ir sparčiai tirpstant sniegui, slidžių į palėpę krauti neverta. Juk kai Lietuvoje telkšo pavasarinės balos, kalnuose dar pats slidinėjimo sezono įkarštis.


Skiepai – būtinas kelionių palydovas

Skiepai – būtinas kelionių palydovas

Praėjusiais metais pasaulyje buvo užregistruotas vienas įvežtinis Lassa karštligės atvejis Jungtinėje Karalystėje, du laukinio poliomielito viruso atvejai Mauritanijoje, Krymo Kongo hemoraginės karštligės atvejis Graikijoje, penki maro atvejai...

www.gradiali.com

www.gradiali.com

Viskas Jūsų sveikatai ir kokybiškam poilsui Palangoje ir Anykščiuose.
NAUJIENLAIŠKIO PRENUMERATA

Užsisakykite KELIONIUKLUBAS.LT savaitraštį!