• Kontaktai
  • Reklama
Penktadienis, 16 balandžio, 2021
Kelioniuklubas.lt
  • Pradžia
  • Naujienos
    • Naujienos
    • Partnerių turinys
  • Patarimai
    • Patarimai
    • Kelionės
    • Laisvalaikis
    • Žvejyba
  • Video
  • Tiesiogiai
Nėra rezultatų
Žiūrėti visus rezultatus
Kelioniuklubas.lt
  • Pradžia
  • Naujienos
    • Naujienos
    • Partnerių turinys
  • Patarimai
    • Patarimai
    • Kelionės
    • Laisvalaikis
    • Žvejyba
  • Video
  • Tiesiogiai
Nėra rezultatų
Žiūrėti visus rezultatus
Kelioniuklubas.lt
Nėra rezultatų
Žiūrėti visus rezultatus
kauno-oro-uostas-80294515

Psichologė: skrydžių baimė neracionali

Lietuvos aviacijos ekspertų teigimu, keleiviai neturėtų baimintis skrydžių, nes lėktuvai išlieka pačia saugiausia susisiekimo priemonė. Pasak jų, aviakatastrofos, tokios, kaip praėjusią savaitę virš Atlanto sudužusio „Air France“ lėktuvo, – itin retos. Psichologės Ritos Bandzevičienės nuomone, dažno žmogaus skrydžio baimė gali būti be racionalaus pagrindo.

Statistika byloja, kad galimybė žūti skraidant saugiausiomis pasaulio avialinijomis yra 1 iš 10,5 mln. skrydžių, o nelaimės metu vidutiniškai išgyvena 24 proc. skridusiųjų. Visgi lėktuvu keliaujantys stresą patiria dažniau negu traukinių, laivų keleiviai.

Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) Antano Gustaičio aviacijos instituto vadovas Jonas Stankūnas teigia, kad kelionės lėktuvais – vis dar pats saugiausias būdas iš vieno taško atsidurti kitame.

„Nėra reikalo bijoti skraidyti. Ore jūs jausitės žymiai saugiau negu ant žemės“, – tikina jis.

Pasak J. Stankūno, aviacijos sektoriuje nuolat atliekamas auditas: tikrinami ne tik lėktuvai, tačiau ir aviacijos mokymo įstaigos.

„Yra kasdieninė orlaivių patikra: priešskrydinė ir poskrydinė, didesnė ir mažesnė patikra. Vyksta ir nuodugnesni tikrinimai, atliekami kas savaitę“, – pridūrė Alvydas Šumskas, Lietuvos civilinės aviacijos administracijos direktoriaus pavaduotojas.

Pasak J. Stankūno, skrydžio saugumą užtikrina ne tik dažna techninė lėktuvų apžiūra, tačiau ir skrydžių valdymo centrų nuolatinis tobulėjimas, ir oro sąlygų stebėjimas.

80 proc. nelaimių – dėl žmogaus kaltės

J. Stankūnas teigia, kad maždaug 80 proc. aviakatastrofų įvyksta dėl „žmogiškojo faktoriaus“: tiek dėl pilotų, tiek dėl technikų kaltės. Likusią dalį nelaimių sukelia techninės problemos bei nepalankios gamtos sąlygos.

Dėl to, anot J. Stankūno, šiuolaikiniuose lėktuvuose „praktiškai viskas automatizuota“.

„Šiuolaikiniuose orlaiviuose pilotas aktyviai pilotuoja tiktai žemėje. Pakyla, nuskrenda ir nusileidžia automatiškai“, – sako jis.

Jis pridūrė, kad nemažai nelaimių aviacijoje įvyko dėl prastų kalbos žinių, bet pabrėžė, kad šiuo metu, pagal visus tarptautinius reikalavimus, pilotų kalbos žinios beveik prilygsta filologų.

Aviacijos ekspertai teigia, kad nemažai lėktuvo dalių turi pakaitalus. Pavyzdžiui, pagrindinė lėktuvo elektroninė sistema nelaimės atveju turėtų net tris savo antrininkus.

„Sunkiai tikėtina, kad įvyktų kažkas tokio, jog visos trys rezervinės sistemos vienu metu neveiktų“, – sakė J. Stankūnas.

Jis teigė, kad kiekvienas aviacijos darbuotojas – ar pilotas, ar techninis darbuotojas nuolatos tobulinasi, dalyvauja profesiniuose kursuose, kuriuose yra gilinamos tiek teorinės, tiek praktinės žinios.

Lėktuvams ir skrydžio vadovams keliami ir aukšti sveikatos reikalavimai: šių profesijų atstovams, sulaukusiems 35 metų , sveikata tikrinama 2 kartus per metus.

„Lėktuvas negali būti senas“

Aviacijos ekspertai teigia, kad dauguma orlaivio detalių skirtos ribotam eksploatavimo laikui, o jam praėjus jos pakeičiamos. Todėl, jie tikina, kad lėktuvai gali būti tik „morališkai pasenę“, tačiau techniškai jie lygiai tokie patys geri ir patikimi kaip ir nauji.

„Apibūdinimą senas ar naujas galima vartoti tik kalbant apie lėktuvų modelius, o ne kalbant apie skrydžių saugą. Techniškai tvarkingas lėktuvas, nepriklausomai nuo jo amžiaus, yra saugus“, – sako A. Šumskas.

Nėra saugiausios lėktuvo vietos

VGTU Antano Gustaičio aviacijos instituto vadovas teigia, kad nėra saugiausios lėktuvo vietos ir viskas priklauso nuo to, kaip krenta orlaivis.

„Nėra tokių vietų. Visos jos saugios. Avarijos atveju (saugumas) priklauso nuo Fortūnos arba atsitiktinumo. Vieną kartą gali nukentėti sėdintys gale, kitą – priekyje. Ir atvirkščiai“, – pritarė A. Šumskas.

Galima įveikti baimę

„Daug baimių ir, konkrečiai šituo atveju, gali būti be jokio racionalaus pagrindo“, – apie skrydžių baimę kalbėjo Rita Bandzevičienė, Mykolo Riomerio universiteto Psichologijos katedros docentė.

Antra vertus, ji pridūrė, kad katastrofos yra stiprus streso šaltinis, nekasdienis įvykis, galintys formuoti skrydžio baimę.

Pasak jos, vienas iš būdų įveikti baimę yra „susidraugauti“ su baime ar nerimu.

„Vienas iš būdų yra kartu su baime daryti tai, ko bijai. Labai dažnai būna, kad žmogus bijo, tačiau jo sveikas protas sako, kad automobilių avarijų būna daug daugiau. Kai yra toks svarstymas – baime įveikti lengviau“, – sakė psichologė.

Pasak jos, baimę įveikti padeda ir pokalbiai apie ją. „Kai kalbi, geriau suvoki savo baimę. O samprotavimai, sukeliantys abejonę, prisideda prie baimės įveikimo“, – pridūrė psichologė.

R. Bandzevičienė sakė, kad įvairias emocijas – tarp jų ir baimę – galima suvaldyti įvairiais kvėpavimo pratimais.

Kiti straipsniai

10-Vilnios-tak-1
Kelionės

Karantino savaitgaliui – maršrutai savarankiškam Vilniaus pažinimui

Gyvenimą vėl pristabdžius karantinui, laisvalaikį tenka leisti individualiai ar tik artimiausių žmonių draugijoje, o kol kultūros erdvės ir muziejai neveikia, kviečiame keliauti po Vilnių – muziejų gryname ore. Platforma „Neakivaizdinis Vilnius“ siūlo daugiau nei 50 maršrutų tiek sostinės centre,...

Skaityti
kipras-80081013
Kelionės

Kipras – legendų kupina Viduržemio jūros sala

Gimtajame krašte pilna įdomybių ir lankytinų vietų, tačiau daugelis pavargsta nuo kasdieninės aplinkos, rutinos ar stengiasi pabėgti nuo dažnai Lietuvoje vyraujančių ne itin malonių orų. Galiausiai norisi atsikvėpti nuo kasdienių šalies problemų. Tokiais atvejais, tiesiog norisi atrasti rojaus kampelį,...

Skaityti
salciausia-vieta
Kelionės

Kokia yra nuolat gyvenama šalčiausia vieta pasaulyje?

Kas pasaulyje šalčiausias? Dėl tokio titulo varžosi du Rusijos Federacijos miesteliai. Čia gyventojai gyvena įprastą gyvenimą temperatūrai nukritus net žemiau 60 laipsnių. Kelio rodyklė skelbia, jog tai šalčio ašigalis. Tai tikrai šalčiausia žmonių gyvenama vieta: žemiausiai termometro stulpelis yra...

Skaityti
zambija
Kelionės

Turistinė ir tikroji Zambija

Zambijoje pribloškia keisti laiko pojūčio kontrastai – tūkstančius metų gaudžiantis Viktorijos krioklys ir jo pursluose akimirksniui susiformavęs vaivorykštės žiedas, kažkur skubantis, lekiantis miesto gyvenimas ir, rodos, pirmykščiuose amžiuose sustingusi kaimo kasdienybė. Ko gero, dažnam keliautojui išgirdus žodį „Zambija“ vaizduotėje...

Skaityti
London-Taxi_054
Kelionės

Londono taksi – geriausi pasaulyje

Draugiški, saugiai vairuojantys ir daug žinantys apie savo miestą – Londono taksi vairuotojai yra geriausi pasaulyje. Interneto svetainės Hotels.com atlikta apklausa liudija, kad juodieji Londono taksi Black Cabbies geresni už bet kuriuos kitus. Apklausoje dalyvavo 1900 keliautojų, kurie vertino...

Skaityti
8961-600x360
Kelionės

Staigmena aštrių pomėgių ieškotojams: patys baisiausi linksmieji kalneliai

Naujausi linksmieji kalneliai žada išgąsdinti aštrių pojūčių ieškotojus kitaip nei anksčiau, nes šįkart jų projektavimą koordinavo ne tik inžinieriai, bet ir profesionalūs psichologai bei mokslininkai, informuoja dailymail.co.uk. Atrakcionai, pavadinti „Alton Towers‘ Smiler“ bus atidaryti gegužę. Juose bus galima pajusti...

Skaityti
hotel_capri.0
Kelionės

Taupūs keliautojai renkasi motelius

Moteliai laikomi laisvės, naujų nuotykių ir kelių romantikos simboliais. Pirmasis motelis pasaulyje atidarytas 1925 metais pusiaukelėje tarp San Francisko ir Los Andželo. Ši vieta buvo vadinama Milestone Mo-tel (Mo iš motor ir tel iš hotel). Tais laikais kelionė automobiliu...

Skaityti
unnamed
Kelionės

Žemės nuošliaužos: Anglijos Lamanšo pakrantėse tykantys pavojai

Anglijoje mėgstantiesiems jūros teikiamus malonumus, o ir šiaip gamtos mylėtojams, einantiems į pajūrį paganyti akis po vandens platybes ir paklajoti vaizdingomis pakrantėmis dėl čia padažnėjusių žemės nuošliaužų reikia stengtis būti itin atsargiems. Pietvakarių Anglijos Dorseto grafystėje po gausių daugelį...

Skaityti
Five colorful gin tonic cocktails in wine glasses on bar counter in pup or restaurant
Kelionės

10 daugiausiai pasaulyje alkoholio geriančių valstybių

Pasaulyje yra daugybė įvairiausių švenčių, kurios neįsivaizduojamos be tradicinių gėrimų. Ko gero, gali būti įdomu, kuriose valstybėse alkoholio išgeriama daugiausiai ir kokie svaigieji gėrimai tose valstybėse populiariausi. O jų – visokiausių (pradedant alumi, baigiant bananų likeriu ar saldžia sojų...

Skaityti
e52c4a28afc08b2d86b65e49232cb09b
Kelionės

Antarktida: kas slepiasi po žemyną gaubiančia ledo pluta?

Organizacijos „Britų Antarktidos Tarnyba“ (British Antarctic Survey, BAS) mokslininkai kartu su užsienio specialistais kovą pateikė išsamų po ledu plytinčios Antarktidos sausumos žemėlapį „Bedmap2“. Jame aiškiai matomi žemyno kalnai ir lygumos, tarpekliai ir slėniai. Atrasti ir nauji žemyno klodai, tarp...

Skaityti
Naujas straipsnis
woman-airport-early-1000x600

Skiepai – būtinas kelionių palydovas

Projektai:   verslo.tv   statybajums.lt   manosveikata.lt   automedia.lt   skaitome.lt

Partneriai:   Atostogų partneris     Bikko.lt

© 2008-2020 Kelioniuklubas.lt Visos teisės saugomos.

Nėra rezultatų
Žiūrėti visus rezultatus
  • Pradžia
  • Naujienos
  • Partnerio turinys
  • Patarimai
  • Laisvalaikis
  • Kelionės
  • Žvejyba
  • Video
  • Tiesiogiai